Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8063 răspunsuri în acest subiect

#7777
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
Eu zic ca incepatorii ar trebui sa...inceapa cu camere pe film, A/N + developare in tava. Sa vezi ce repede invata RAW vs JPEG, dar mai ales cum e cu expunerea atunci cand grosimea buzunarului scade proportional cu numarul de filme busite la expunere si/sau developare.

Era digitala are foarte multe avantaje si  cateva majore dezavantaje - devenim mai prosti, mai lenesi si mai "cunoscatori".

La ce afirmatii am vazut pe aici...se duce dracu` si aria foto.
"profesionisti care trag raw ca nu-s in stare sa faca jpeg corect", "telefon care face poze mai bune ca dslr-ul", ...etc

Poza buna o face omul, nu camera/telefonul. Camera e unealta, instrumentul. Un meserias cu unealta proasta face treaba buna, cu unealta buna face treaba exceptionala. Un necunoscator face buleala indiferent de unealta.

Pentru poze bune, in primul rand studiezi lumina. Cum invaluie subiectul, cum se manifesta in functie de distanta sursa/subiect, componenta(temperatura de culoare), lungime de unda (IR de ex).
Apoi inveti cum sa capturezi cea mai buna varianta a luminii prin expunere - diafragma/timp/ISO
Apoi cum te poti juca cu componentele expunerii pentru creativitate - izolare subiect, dinamica...etc
Apoi distanta focala.
Dupa ce la stii totul despre astea, treci la "developare".In ce soft iti place si format de imagine - iti formezi un stil propriu de-a edita.

Si daca nu ma credeti pe cuvant ii invit pe colegii care considera ca "profesionistii folosesc RAW ca nu-s in stare sa expuna" si "nu pot sa calculez expunerea mai bine decat camera" sa ma contacteze in PM si sa stabilim o intalnire in care sa vada ca poti calcula expunerea mai bine decat camera si ca RAW e util din cu totul alte considerente...

#7778
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.922
  • Înscris: 28.12.2006
Dar dece esti secretoss, explica aici.

#7779
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postmiki74, on 27 noiembrie 2018 - 21:07, said:


Dacă erai perfecționist, incercai să înțelegi ce am scris și, mai presus de asta, să citești integral articolele din link. După care argumentai punctual, perfecționist, ce e scris greșit.


Le-am citit. A fost o pierdere de timp, si ar fi o pierdere de timp si mai mare sa ma apuc sa le mai si comentez punctual.

#7780
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.692
  • Înscris: 26.02.2008
Sunt de acord ca incepatorul trebuie sa inceapa cu inceputul.

Conform unui rezumat neperfectionist al ultimelor discutii prezint si camera recomandata:

Fișier atașat  vc2f91e998e40b2f2fc66128cd9d0c31f7.jpg   32,6K   21 download-uri

Se observa cum cei din spate lucreaza in jpeg iar cei din fata in raw.

Editat de edri, 28 noiembrie 2018 - 12:20.


#7781
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005
Pentru ăștia cu jpg din cameră cei de la Olympus dau posibilitatea să salvezi poza cu toate variantele de filtre disponibile, să ai de unde alege.

#7782
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostAiSekai, on 25 noiembrie 2018 - 17:42, said:

Am mai facut ceva comparatii astazi telefon/camera. Intradevar ies mai detaliate din camera. Am folosit doar punctul central de focalizare si se vede diferenta daca dau zoom pe poze, detalile sunt mai bine definite la pozele din aparat, iar culorile mai naturale, bat mai bine cu realitatea. Cred ca nu focalizam eu bine.

Am inceput sa citesc si diferite articole despre fotografie si setarile pentru camera. Pe modul auto, merge treaba, dar pe manual, mda... inca nu inteleg exact relatia dintre timp/iso/diafragma. Ma rog, inteleg ce inseamna, dar inca nu am deprins combinatia dintre ele. Tot fac teste si experimentez.

Eu nu fotografiez evenimente, mai mult peisaje, natura. Ceva de genu: https://www.instagra...cila_alexandru/
Uite ce înseamnă să ai profunzime până la infinit. Hidroavionul era pe la 400-500 m iar fundalul pe la 900-1400 m (la 900 m este arteziana):
Fișier atașat  DSC14213alr.jpg   842,84K   42 download-uri
ISO 100, f/5,6, 1/100 s, 140 mm

Editat de baloo2009, 29 noiembrie 2018 - 00:26.


#7783
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 20.11.2007
AiSekai
Exemplul de mai sus e exact pe dos: - asta inseamna sa NU ai profunzime de camp pana la infinit! Desigur, RAW-ul nu poate sa il ajute pe coleg in aceasta situatie, care, probabil a focalizat la 150m (sau acolo s-a dus obiectivul), are avionul si arteziana in focus, in schimb muntele si cladirile din spate sunt in afara DoF, dar nu poate sa isi dea seama de ridicolul exemplului!
Cam asta inseamna sa te preocupe mai mult RAW-ul si in detrimentul notiunilor elementare de fotografie.

#7784
AiSekai

AiSekai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.11.2018
Macaraua din spate, muntele, cladirile nu sunt la fel de clare ca prim planul.

Din ce am citit pana acum, zic si eu... cred ca un f/5.6 e cam mic, nu era bun unul mai mare?

Si de exemplu pentru situatia de fata, pentru DOF in profunzime pana la infinit unde ar fi trebuit facuta focalizarea?

#7785
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

#7786
AiSekai

AiSekai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.11.2018
Ohh, intreseant calculatorul. Deci ar merge si cu un f/5.6 dar trebuie o distanta focala mult mai mica de 140mm.

#7787
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postflorinel, on 27 noiembrie 2018 - 22:24, said:

Eu zic ca incepatorii ar trebui sa...inceapa cu camere pe film, A/N + developare in tava.

Smena 8m
Cel mai bun profesor pentru un elev care vrea sa invete.

@crokodilu: sunny16 ghici ciuperca ce-i ?

#7788
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005
Merge și cu 140 focalizat la 188 (și nu mai știu cît scrie acolo că este hiperfocala)

depinde și de dimensiunea senzorului, de aia par mai bine focalizate pozele făcute cu telefoanele

#7789
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 20.11.2007

View PostAiSekai, on 29 noiembrie 2018 - 10:44, said:

(...) pentru DOF in profunzime pana la infinit unde ar fi trebuit facuta focalizarea?
Pentru cadre similare cu contraexemplul postat de Baloo, sunt cel putin 7 modalitati de a avea in clar mai mult din scena dorita. Daca povestesc aici, e la fel ca tabelul DoF, foarte interesant, dar in practica putin folositor daca nu stii cum functoineaza. De asta ti-am recomandat sa studiezi. E mai util sa primesti cadou un peste sau sa inveti sa pescuiesti singur?

View Postgepres, on 29 noiembrie 2018 - 11:58, said:

depinde și de dimensiunea senzorului, de aia par mai bine focalizate pozele făcute cu telefoanele
Nu, nu dimensiunea senzorului mareste DOF-ul Posted Image

#7790
AiSekai

AiSekai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.11.2018
Pai asta fac studiez, dar nu am timp sa ma ocup ca si cum as fi la scoala, asa ca dureaza. Plus ca niciodata nu am fost adeptul cartilor, si invatatul din carti, la mine intotdeauna a fost ce imi explicau profesorii si practica. Intelegeam mult mai bine si mai usor.

Ma refer asa din punctul tau de vedere unde ai fi focalizat strict in cadrul respectiv, nu altele, ca sa fie dof-ul pana la infinit?

#7791
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.922
  • Înscris: 28.12.2006
Ca si obs.: clar pana la infinit nu prea iese ca obiectele departate ies neclare din cauza atmosferei.

#7792
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostAiSekai, on 29 noiembrie 2018 - 10:44, said:

Macaraua din spate, muntele, cladirile nu sunt la fel de clare ca prim planul.

Din ce am citit pana acum, zic si eu... cred ca un f/5.6 e cam mic, nu era bun unul mai mare?

Si de exemplu pentru situatia de fata, pentru DOF in profunzime pana la infinit unde ar fi trebuit facuta focalizarea?
Între tine şi infinit se află aer care conţine vapori de apă (după cum observi este peste un lac şi ceea ce nu ştii e că erau cam 30 °C). Este un exemplu de profunzime până la infinit pentru că trebuie să înţelegi că nu eşti în spaţiul interstelar şi să ştii la ce te aştepţi la peste 1 km de aer cu vapori. Din păcate unii nu înţeleg asta şi cred că profunzimea până la infinit va fi identică peste tot şi în orice condiţii. Cu f/8 toată poza ar fi fost mai soft peste tot.
În exemplu pe care l-am dat distanţa hiperfocală era de 178 m. Trebuie să faci un pic dincolo de acea distanţă. Cum am focalizat la 400 m am avut profunzimea de la 200 m la infinit. Evident că pâcla îţi dă informaţia de distanţă. Dacă temperatura era de -20 °C aveai lacul îngheţat dar vedeai şi macaraua clar (însă hidroavionul ar fi fost în hangar).

Editat de baloo2009, 29 noiembrie 2018 - 14:43.


#7793
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.957
  • Înscris: 09.04.2005

View Postmiki74, on 29 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Nu, nu dimensiunea senzorului mareste DOF-ul Posted Image
Sînt convins că există și explicații complicate :)

Da, spre infinit deja apar și alte interferențe.

#7794
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.306
  • Înscris: 25.05.2009
Trebuie să faci un pic dincolo de acea distanţă = Trebuie să faci focalizarea un pic dincolo de acea distanţă

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate