Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8063 replies to this topic

#8047
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Poti pune obiective EOS pe M cu adaptor si vor merge ok.

Dar acum Canon merge pe linia R de camere. Obiectivele EOS merg si pe R cu adaptor.

Daca insa iei obiective M, nu le vei putea folosi pe camere R.

Si Canon nu va mai dezvolta camere M in viitor asa ca daca vrei sa ai o directie ok de crestere, va trebui sa iei camera R iar pe camera M nu prea iti vei recupera mare lucru.

#8048
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Multumesc de raspuns.

De canon 250d ceva pareri? L-am gasit la 3000 pe F64. Ma refer in loc de M200 daca ar fi mai ok.

#8049
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 Taxon, on 04 ianuarie 2023 - 15:58, said:

Ce zici ca are Canon? Sau ca n-are?
Cam dai cu ceața.
La fel si cu uwa.

Acum am văzut comentariul și am câteva observații.
În mesajul meu spuneam un fapt (Canon APS-C e cel mai mic senzor din clasă cun crop factor 1,62 fațâ de 1,52-1,53 celelalte). Ai cumva complex de inferioritate?
Ca să ajungi la 13 mm, cât au majoritatea telefoanelor, te costă cel puțin 500 € și ai 15-16 mm echivalent full frame. Poți vedea dacă ce îți furnizează telefonul e destul de bun sau dacă merită să dai banii pe un obiectiv. Eu am considerat că merită să dai banii dar s-ar putea să nu fie și părerea majoritară.

 Miller034, on 13 martie 2023 - 22:00, said:

Multumesc de raspuns.

De canon 250d ceva pareri? L-am gasit la 3000 pe F64. Ma refer in loc de M200 daca ar fi mai ok.

Canon 250D e făcut pentru cei cărora li se părea mare un DSLR. În consecință au tăiat de peste tot ca să-l facă mai mic. Cel mai nasol a fost că au tăiat din grip care te ajută să ții aparatul mai ales cu obiective mai mari. Senzorul este OK. Recomand să te duci să-l ții în mână.

#8050
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Salut!
Vreau sa imi iau primul dslr si nu stiu ce model sa aleg , bineinteles in bugetul meu de 1000lei +100-200lei maxim (body+obiectiv) nu am cine stie ce modele in afara de unele old (2006,2008,2009,2010si maxim 2014 data de aparitie). De preferat ar fi doar Nikon.
1) entry level - d3300
2) semi-pro sau mid - d90 cu toate ca e cam vechiut
3)tot mid ar fi nikon d5x000
In mare parte am prins schema din research-ul facut pe internet mai nou dar entry sau mai vechi dar mai pro. Ideea e ca nu stiu ce sa aleg.
Vreau sa il folosesc ptr pozele din familie , vacanta. Asa ca aparate foto am dar sunt foarte vechi si sunt pe film cred ca de prin anii 1980 , ptr ca si tata a fost fotograf in tineretile lui.
Multumesc si o zi buna!

#8051
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu inteleg de ce tot insistati cu sisteme moarte.

#8052
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Cei care ati folosit obiectivul Canon EF35-70mm f/3.5-4.5: aveti idee daca setarea butonului Manual Focus blocheaza rotirea inelului de focus daca obiectivul NU e montat pe body? Altfel spus, doar daca e montat poate functiona focalizarea manuala?

Am cumparat acest obiectiv in ideea ca voi alege apoi body-ul (dslr fara pretentii, din cele vechi si ieftine). Daca butonul lateral e setat pe AF, inelul de focus se invarte foarte usor iar daca e pe M, nu se mai invarte. E cumva focus by wire? Adica actionat electronic? Spre deosebire de zoom, care e mecanic.

Attached Files


Edited by cris2d2, 20 March 2023 - 15:22.


#8053
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcris2d2, on 20 martie 2023 - 15:21, said:

..Daca butonul lateral e setat pe AF, inelul de focus se invarte foarte usor..
Se invarte dar se invarte in gol sau chiar misca optica prin interior? Poate pe M nu se invarte ca defapt e blocat.

Edited by crokodilu, 20 March 2023 - 19:59.


#8054
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcrokodilu, on 20 martie 2023 - 19:58, said:

Se invarte dar se invarte in gol sau chiar misca optica prin interior? Poate pe M nu se invarte ca defapt e blocat.
Am observat ca daca invart de elementul frontal al obiectivului se invarte si inelul de focus foarte usor. Am rotit intr-un sens si in celalalt de cateva ori de acest element frontal apoi am incercat rotirea inelului de focus - a inceput sa se invarta tot mai usor, sa angreneze practic tot mecanismul de focus.

Asa am aflat ca am scris o prostie in postarea anterioara, legata de focalizare electronica: nu cred ca exista in acea vreme. In al doilea rand, din moment ce are gemulet in care se vede scala de focus, e clar ca e focalizare mecanica, cu puncte de inceput si sfarsit bine delimitate fizic (spre deosebire de focalizarea by-wire, la care inelul se invarte indefinit - cel putin asa stiu eu).

Astfel: daca setez pe M, inelul de focus angreneaza toata optica de focalizare doar ca rotirea inelului nu e fina, se simte ceva care agata, probabil praf prea mult. Se invarte cap-coada dar nu chiar asa fluent. Poate daca aspir zona mai elimin din impuritatile din interior, cine stie... Daca setez pe AF, inelul se invarte in gol. Nu stiu daca e normal dar voi descoperi doar montat pe un body dslr.

#8055
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcris2d2, on 21 martie 2023 - 09:50, said:

Asa am aflat ca am scris o prostie in postarea anterioara, legata de focalizare electronica: nu cred ca exista in acea vreme. In al doilea rand, din moment ce are gemulet in care se vede scala de focus, e clar ca e focalizare mecanica, cu puncte de inceput si sfarsit bine delimitate fizic (spre deosebire de focalizarea by-wire, la care inelul se invarte indefinit - cel putin asa stiu eu).
Ceva nu se pupa aici.
Scrie pe el ca poate AF deci cumva poate fi comandat de aparat sa faca focus. Cred ca are motor intern deci focalizarea e "by-wire"

Edited by crokodilu, 21 March 2023 - 12:17.


#8056
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcrokodilu, on 21 martie 2023 - 12:13, said:

Ceva nu se pupa aici.
Scrie pe el ca poate AF deci cumva poate fi comandat de aparat sa faca focus. Cred ca are motor intern deci focalizarea e "by-wire"
De fapt, da, din moment ce nu are acel ax in body care sa invarta echivalentul din obiectiv, ma gandesc ca auto focalizarea e comandata de body electronic. Dar cupla de pe obiectiv cred ca dezactiveaza autofocusul electronic.

#8057
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
Salut, voi ce ați alege dintre canon 2000d,Panasonic gx880 și Sony a6000? Nu am mai avut aparat foto până acum și mi-ar place sa fac niste poze mai ok decât cu telefonul și vreau să am niste poze bune de pus in album când mai vizitez anumite locații

Edited by netty1994, 28 May 2023 - 19:46.


#8058
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Un telefon mai bun... asta e alegerea potrivita.

Chestia e cam asa:
Oricare din aparatele alea va face poze mai bune decat un telefon mobil DACA esti dispus sa inveti cum sa le folosesti, cum sa prelucrezi imaginile si aloci timp sa faci treaba asta.

Dar pentru poze de vacanta efortul e prea mare raportat la calitatea rezutatului si un telefon mai de doamne ajuta va scoate rezultate sufcicient de bune pentru acest scop.

#8059
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
Am un iPhone 11 momentan și vroiam o camera care face poze mai ok,mai clare și mai naturale. Am făcut în trecut poze cu un fujifilm s4800 și acum câteva zile când am revăzut pozele am observat că aveau culori mai naturale,aveau acel ceva și mă gândeam că mi-ar place ceva mai ok. Sunt dispus să învăț puțin și modul manual,poate chiar și să le editez uneori.
Nu mă deranjează să îl cat după mine,plus că pozele făcute cu telefonul se dau de gol la primul crop făcut sau daca vrei sa vezi ceva detaliu

Edited by netty1994, 29 May 2023 - 19:34.


#8060
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Mi-a fost adresată o întrebare legată de noile aparate DSLR entry-level de la Canon.
Persoana respectivă a înţeles că are nevoie de aparat mai serios pentru poze dar se teme de existenţa softului intern care interacţionează cu imaginea.
Momentan este foarte deranjată de telefoanele noi de la Apple pe care le folosea pentru intantanee şi diverse alte ocazii neprezenţioase.
AI-ul generaţiilor noi de telefoane modifică imagine într-un mod hidos.

A văzut o comparaţie între acelaşi cadru fotografiat cu Iphone vs. 40d cu obiectiv standard. AI-ul jucăriilor moderne deformează geometric, cromatic şi retuşează imaginile, în special figurile oamenilor iar bătrânul Canon scoate ceea ce vezi prin ocular.

Problema ei este dacă aparatele foto DSLR entry au implicit ajutoare soft nedorite.

Edited by terratec, 05 October 2023 - 22:41.


#8061
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 terratec, on 05 octombrie 2023 - 22:41, said:

Problema ei este dacă aparatele foto DSLR entry au implicit ajutoare soft nedorite.
Nu au AI sau procesari de tipul celor din telefoanele noi sau daca au in marea majoritate se pot dezactiva. Insa odata dezactivate va trebui sa lucrezi tu manual ca sa scoti un rezultat cat de cat bun...deci ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample.

#8062
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Care sunt noile aparate dslr entry de la canon?

#8063
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa nu confunde deformarea in picatura care tine de obiectiv, cu prelucrarea software.

Deformarea in picatura este corectia deformarii in butoi, si se face si direct din obiectiv, si software in camera daca tragi jpeg ( la RAW nu are voie dar de multi ani si RAWurile sunt mantzocarite...), si se face si la postprocesare.
Ideea e ca fara AI - si asta deocamdata doar teoretic, nu ai cum sa scapi de deformarea in picatura care e cea mai grotesca si mai naspa deformare, ori dai in cea in butoi, ori in corectia ei care e cea in picatura.
Obiectivele de FF35 au majoritatea ( 99%) de pe la 28-30mm aceasta deformare ingrozitoare pt. capetele umane spre colturi.
Este inacceptabila si la 28mm, si cu cat e obiectivul mai wide cu atat e si mai groaznica.
Ultrawide e la 24mm inclusiv pana spre 8mm, si de la 14mm deja multe redau si deformare complexa zisa si in mustatza care este si mai greu de corectat.
Apoi ai si deformarea de fuga perspectivala care di ea poate fi grotesca si tine de distanta pana la subiect, nu depinde direct de obiectiv, dar focalele cu cat sunt mai wide - chiar si short teleobiectiv !!!, cu atat pot sa pacaleasca mai usor nepriceputii care au falsa impresie ca pot incadra subiectul de aproape fara a realiza la timp catastrofa pe care o produc.
Ca sa nu ai deformare de perspectiva, de ex cap uman borcanat grotesc, ai nevoie de 5 diagonale spatiale ( volumetrice) ale subiectului ca distanta dintre subiect si senzor ( senzor nu obiectiv), si la capul uman adult asta inseamna 1,5m indiferent de focala. Din cauza asta pt. portret bust se foloseste 85-90mm pe FF35, 150mm pe FF645, pt. portret mai strans se foloseste 135mm pe FF35, pt. plan american si mai larg se foloseste 40-58mm, pt. plan intreg 35mm sau 50-55 daca ai loc, pt. racursi intentionat se foloseste 28mm, pt caricaturi grotesti 20mm.
Se poate face portret ambiental si cu 15-17mm, dar doar cu subiectul plasat central.
Cu 200mm se face fie portret ambiental citadin, fie portret metafizic intentionat detasat de material si aplatizarea data de distanta marita este potrivita ca o exceptie.
200 se foloseste si pt. fashion dar acolo nu e cu adevarat portret de model pt. ca real subiectul este hainele sau alte accesorii. Se foloseste si la sport, fotbal, rugby etc., dar iar subiectul e actiunea si nu sportivul.
Cu 300mm deja aplatizarea cere compozitie decorativa cu lumina plata difuza pt a crea pata plata, si costume populare cu ornamente, module cu ritm si simetrie.
Cu 600 faci poze de surfing.
Pt. portret de cladire vazuta pe colt, 5 diagonale volumetrice pot fi si zeci sau chiar sute de m.
Astea nu sunt niste reguli pe care sa le incalci, sunt observatii bazate pe realitate.
Exiata exceptii rarisime, un ex extrem ar fi sa folosesti fisheye care nici nu e corectat rectiliniu, si sa faci fotografii la nunta cu el, insa toti nuntasii din poze trebuie sa fie genul cool, tatuati foarte vizibil, si oricum chiar daca ai o toleranta mai mare cu distanta, chiar si asa e preferabil sa nu ajungi mai aproape de 1,5m de subiect decat daca deformarile se potrivesc foarte bine cu toata compozitia si subiectele suporta justificat real ceva borcanare la capete fara sa arate un grotesc gratuit si sa te faca toti cretin cand vad pozele, si sa-ti dea picioare-n coor eventual si capete in gura si camera sparta...

Nu sunt pozar de nunti dar sm fost fotograf la cateva nunti pt rude si prieteni, si m-am descurcat cap coada chiar si cu 55mm nu foar cu 50mm. E drept ca au foat spatii cat de cat generoase. Am avut si 50 si 43 si 35 si 28, 24, 20, si 85 si  135mm, si zoomuri 24-90, 28-80, 70-210, uneori le-am folosit dar in cvasitotalitate nu a fost necesar nici macar 43ul pt ca am avut spatiu. 85 si 135 sunt bune pt portret.

Edited by loock, 09 October 2023 - 03:18.


#8064
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 crokodilu, on 06 octombrie 2023 - 12:55, said:

Nu au AI sau procesari de tipul celor din telefoanele noi sau daca au in marea majoritate se pot dezactiva. Insa odata dezactivate va trebui sa lucrezi tu manual ca sa scoti un rezultat cat de cat bun...deci ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample.

Ştie să lucreze fără ajutoare plus că are şi câteva filme făcute(cu ajutor) pe SLR şi rangefinder.

 Taxon, on 07 octombrie 2023 - 12:06, said:

Care sunt noile aparate dslr entry de la canon?

Mai precis ultimele din gama low. Ceea ce în trecut avea 3 cifre cred că acum are 4 cifre.

 loock, on 09 octombrie 2023 - 03:04, said:

Sa nu confunde deformarea in picatura care tine de obiectiv, cu prelucrarea software.

Nu confundă abaterile geometrice cu redesenarea imaginilor.
O oripilează adăugarea de umbre, ştergerea ridurilor, colorarea ochilor, a obrajilor şi a buzelor.

Totuşi nu vrea să ajungă la film alb-negru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate