Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8063 replies to this topic

#7489
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 22 decembrie 2016 - 12:43, said:

Am rezerve privind afirmatia ta.
Pe ce te bazezi?

#7490
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View Postderago, on 22 decembrie 2016 - 12:43, said:

Ma intereseaza cum sta la ISO

https://www.dpreview...878986380813827

N-avea 750D in lista, dar, fiind crop, e clar sub celelalte doua.

#7491
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Multumesc frumos tuturor.  DX e clar sub FX la lumina.
Probabil nu exsita un factor fix la ISO de  2,32 sau 4,0, tine si de generatia camerei, dar e clar o diferenta mare in favoarea FX. Exista diferenta si intre Mark iii si Mark ii
Intrebarea e acum daca sa iau un D750 sau sa astept pentru un D760 sau cum s-o numi urmatoarea generatie. Nu ma grabesc, dar probabil o sa fie diferenta mare de pret.

PS: prima poza pe intuneric cu D7200

Attached Files

  • Attached File  21.jpg   361.59K   65 downloads


#7492
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca ai aceeasi tehnologie, acelasi pixelsize si acelasi obiectiv, n-ar trebui sa fie nici o diferenta.

#7493
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Salut si la multi ani !
Am avut ocazia vara trecuta sa pun mana pe un Nikon D3000 si am ramas placut surprins, ne-am inteles bine. ( 1 / 2 / 3 )
Acum, doresc sa achizitionez un DSLR si sa-l folosesc in scopuri/interese proprii. Nu vreau sa-mi scot banii sau ceva de pe el, ci pur si simplu sa ma "distrez" .
Gasesc altceva mai bun, pana in 1500 lei ?

#7494
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Gasesti dslr la pretul ala, cauta...

#7495
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
https://www.olx.ro/o...html#bd7f6be733

DSLR NIKON D3300, nou(0 cadre)pomana

#7496
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Cadrele pe care le-ai pus tu cred ca se puteau scoate si cu o compacta sau telefonul. Pana in 1500 lei eu as merge pe un aparat SH (cred ca daca te chinui nitel gasesti un D7000).

#7497
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,
Vreau sa achizitionez un aparat foto insa nu ma pricep aproape deloc, ar fi primul cumparat de mine.
Nu conosc termeni si notiuni din acest domeniu deci va rog sa aveti rabdare cu mine :)
Ideea si dilema este urmatoarea:
80% din ce il voi folosi va fi probabil pentru film/videouri gen youtube, si restul pentru fotografii.
Problema e ca vreau sa investesc in ceva destul de bun ca un aparat de fotografiat per ansamblu. Vreau ceva ce se descurca foarte bine si la video dar si la partea de fotografiat.
Sa zicem pe parcurs descopar ca ma pasioneaza fotografia, prefer sa cumpar obiective la ce am deja, si astfel sa upgradez aparatul, si nu sa fac colectie de aparate propriuzise.
Stiu ca multi youtuberi de exemplu folosesc dslr-uri, printre cel mai folosit fiind Canon EOS 70D.
Dezavantajul la acesta e ca am nevoie de microfon atasat la aparat, cel built in fiind foarte slab pentru videouri.
In schimb imi place ideea de touch screen si focalizarea precisa cu ajutorul displayului, prin atingere, care mi ar oferi o calitate superioara videourilor. De asemenea e valabila si optiunea de upgrade prin achizitionarea de accesorii, nu neaprat prin alt aparat in sine.
Mai am variante putin mai slabe, care exceleaza (zic eu) la capitolul video, de exemplu aparate P&S precum Sony DSC-RX100. Imi place foarte mult optiunea de super slow motion cu care poate filma, din cate stiu Canon-ul nu poate face asa ceva.
Are si stereo microfon, exceland si la acest capitol. Dar din pacate daca vreodata vreau ceva mai mult la capitolul fotografie, nu pot face upgrade simplu doar prin obiective mai profi. As avea nevoie de un cu totul alt aparat.
Exista oare ceva aparate Mirrorless ce combina avantajele ce le doresc eu? Aici nu m am prea documentat. Am inteles ca Sony Alpha A6000 ar fi decent in general dar nu stiu exact ce poate la capitolul video.

Recapitulare:
Ar fi perfect un DSLR (sau mirrorless presupun, ca si aici ma pot juca cu diverse accesorii si obiective pe viitor daca simt nevoia) care sa aiba un microfon built in mai mult decat decent (chiar si stereo), sa poata filma super slow motion, displayul ar fi de prefarat sa se poata roti, etc.

Multumesc mult si scuze daca puteam fi mai succint si nu am fost :)

#7498
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
O părere:
La video iese lucrarea mult mai bine dacă preiei sunetul cu un recorder separat; Zoom sunt cele mai cunoscute în domeniu, unele au prețuri decente. Poți adăuga eventual un microfon de tip lavalieră, dar merge și fără, numai cu recorder-ul, care poate fi miniatural el însuși. Mic lavalieră de pe la 20-40 usd sunt deja ultra-ok, dar și cele ieftine își fac treaba. În felul acesta scapi de tot felul de probleme legate de captarea nedorită a zgomotului ambiental sau de la obiectiv și ai o flexibilitate mult mai mare. Cu recorder extern nu mai ești în situația de a alege numai un set restrâns de obiective care nu fac zgomot la focusare (există și din acestea) sau de a căuta microfoane scumpe care au anumite caracteristici speciale menite a micșora zgomotele ambientale sau cele generate de către obiectiv. Canalul audio preluat de către cameră îl vei folosi pentru sincronizare cu sunetul de la recorder, asta se face extrem de simplu la postprocesare. Eu lucrez cu un recorder Sony PCM-M10 (nu se mai fabrică) și un mic lavalieră Sony stereo (nu mai știu denumirea, a costat cam de 20 usd acum vreo 5 ani).

Camere dSLR:
Eu zic numai de Canon că pe acestea le știu. EOS 70D și 80D mi se par cele mai adecvate pentru aplicația ta. Permit AF la filmare și alegerea zonei AF via Touch Screen. La 70D AF se face fiabil, lin și plăcut atâta vreme cât subiectul nu se mișcă prea tare. 80D e mai nou, are un senzor mai performant; nu dețin, dar mă aștept să facă și mai bine treaba, numai că e sensibil mai scump față de 70D. Pentru 70D/80D caută obiective Canon cu STM în denumire. Astea odată că sunt silențioase la AF (important dacă nu iei recorder) dar totodată permit și AF "smooth". Prețuri decente. Dacă insiști pe AF la filmare caută la Canon dSLR-uri cu tehnologie DPAF; mai sunt și alte dSLR-uri Canon în afară de 70D/80D, însă de regulă mai scumpe.

Aș spune că chiar dacă ai alege un 70D/80D + obiectiv STM (zgomot minim la AF) tot e mai bună soluția cu un recorder extern, care preia mai bine sunetul putând fi plasat în preajma subiectului. Rejectezi mai fiabil zgomotele ambientale.

Totuși, adesea nu ai nevoie de AF în timpul filmării, caz în care orice dSLR e ok. Obiectivul îl alegi în funcție de tipul filmării, distanța față de subiect, gabaritul subiectului, buget, etc..

S-ar putea să ieși mai ieftin și la fel de bine (sau chiar mai bine) cu o cameră ML. Dar las colegii să te sfătuiască, eu nu am experiență cu acestea.

Ar fi bine să numești un buget disponibil. Nu de alta dar există soluții de la foarte ieftine la foarte scumpe iar discuția va degenera sau va aluneca pe piste aiurea dacă nu indici acest aspect (bugetul).

Edited by calexe, 09 January 2017 - 18:08.


#7499
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,
Mersi mult de sfaturi!
Bugetul ar fi 900 - 1000 euro maxim maxim :)
Aici ma refer la ce este necesar sa incep cu ceea ce vreau in momentul asta, camera, microfon daca este necesar. Fara obiective si accesorii de care nu am nevoie.
Ideea e ca, sincer, daca un P&S de calitate cum ar fi acele Sony DSC-RX100 ultimele versiuni...IV sau V...ar fi pe la maxim 2500-3000 lei, atunci nu as mai sta pe ganduri si m as multumi cu asa ceva, dar cand si ele vad ca ajung la 1000 euro...sunt destul de convins ca as putea obtine mai mult in banii astia decat un P&S. Ma insel?!

#7500
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Nu exista camera pe care o vrei tu :)

Cel mai bun af pe video la Canon. Cel mai bun video cu slow-motion la Sony. Cea mai buna calitate a pozelor la Nikon/Pentax.

Un compromis ar fi Panasonic Gh4.

Edited by mircea812, 09 January 2017 - 20:47.


#7501
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cum adică "fără obiective"? Numai compactele n-au nevoie de obiectiv (pt. că e încorporat), iar dacă vrei compactă alegerea e relativ simplă. Dacă însă vrei compactă / dSLR / ML fix pe caietul tău de sarcini la sub 1K s-ar putea să nu poți fi ajutat... Trebuie să modifici fie bugetul,  fie caietul de sarcini, fie ambele. Altfel e "wishful thinking".

Edited by calexe, 09 January 2017 - 22:18.


#7502
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Fara obiective extra pentru diverse tipuri de poze si alte fitze.
Din cate stiu si cand cumperi un dslr primesti un obiectiv, cel standard cu care poti sa faci destul de multe. (Ok, stiu ca poti cumpara si fara...cred ca denumirea e "body"..dar nu as cumpara in felul acesta, logic..)

@mircea812, inteleg ca poate tintesc prea sus :))
Probabil trebuie sa mai tai de pe lista si sa ma multumesc cu mai putin :(

Edited by 10nutz_413x, 09 January 2017 - 23:23.


#7503
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cu siguranță ar trebui să consulți F64 sau B&H ca să vezi ce există disponibil și prețuri. B&H nu neapărat pentru a cumpăra de acolo (e dezavantajos la valoare modică; în plus ai grijă că prețurile de acolo sunt fără taxe), ci pentru că ăia au cam tot ce există în domeniu și situl e foarte bine structurat. După care probabil vei dori să-ți reconsideri specificațiile țintă.

Pe dSLR orientat pentru filmare Canon, cea mai gregară soluție ar fi 70D + obiectiv kit 18-135 STM sau 24-105 STM. Ambele kituri sar de 1K EUR la F64. Mai sunt și alte obiective disponibile la kit, mai ieftine, dar eu cred că nu se potrivesc la ce dorești tu. După ce ai lua un astfel de kit să zicem că te-ai descurca așa, la limită, punând imaginația la lucru, dar nu va fi simplu. De ex. s-ar putea să ai nevoie și de un trepied, de carduri mai zdravene, mic extern / recorder, etc.. Și oricum nu vei avea toate specificațiile țintă îndeplinite. De ex. uită de super slow motion pe dSLR Canon.

Sunt și compacte / ML cu care ai putea face lucrarea. Eu nu mă pricep la astea, poate te ajută alții. Sau îți faci singur temele și vezi ce există în bugetul tău, tu știi oricum mai bine ce dorești să faci.

Și încearcă să explici mai aplicat; ești probabil începător și ceea ce crezi tu e posibil să nu corespundă cu ce știu alții mai experimentați. De ex. pentru tine e logic să nu iei body și să cumperi obiectiv la kit. Alții, care eventual s-au fript cu această logică, nici nu se uită la obiectivele de kit - fragile, performanțe modeste, valoare de revânzare mică. Acuma tu știi cel mai bine dacă la aplicația ta merge un obiectiv de kit, nu-i exclus să fie OK. Oricum la bugetul indicat nu prea ai încotro.

#7504
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ce fel de video-uri vrei sa postezi pe youtube? De genul in care stai in studio si vorbesti despre produse sau mergi prin parc si te filmeaza cineva? Or sa fie produse de o singura persona?



Mare grija la compactele din seria RX (10 si 100) de la Sony (cu exceptia ultimei RX 100 Mark V). Toate au ''contrast detect'' pentru focalizare in video si dau rateuri mari.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MXIrNgrPKMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7505
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Da, o singura persoana.
Preponderent vor fi astfel de videouri in care va fi nevoie sa filmez de aproape si sa pot da zoom pe diverse piese/componente.
De asemenea e foarte buna optiunea de touch to focus de la Canon, sa pot focusa diverse componente in timp ce vorbesc si explic.
Am uitat sa precizez de trepied intr-adevar dar m am gandit la el, stiu ca voi avea nevoie si de asa ceva.

#7506
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Recunosc că m-am uitat pe săritelea la clipul exemplificat. Acestea fiind spuse am constatat următoarele despre majoritatea cadrelor pe care le-am văzut:
  • Erau filmate cu camera fixă. Probabil trepied sau mai degrabă o improvizație cu astfel de funcție, întrucât la unele secvența se vede că tremură imaginea.
  • Focus-ul era fix. Deci nu se făcea AF în timpul filmării.
  • N-am văzut zoom în timpul filmării.
  • Câmpul de claritate era mare --> tipic pentru camere cu senzor mic. Probabil s-a folosit o compactă sau un smartphone.
Trage singur concluziile. S-ar putea să ai deja în casă tot ce-ți trebuie - un smartphone și un cârlig de rufe, în cazul de față. Posted Image

AF decent la filmare fac camerele dSLR Canon cu tehnologie DPAF (70D/80D și altele). Dar nu e one-man-show. Trebuie un operator care să facă asta în timp ce subiectul își joacă rolul. Mai sunt și unele ML care fac treaba asta, unele mai bine, altele mai puțin bine. Vezi exemplul lui mircea812 mai sus.

Zoom în timpul filmării - taie de pe listă.
  • Odată că majoritatea obiectivelor dSLR nu sunt transfocale, adică nu țin focusul la zoom-are. Sunt și excepții, dar sunt foarte scumpe. Vinzi 1-2-3 mașini și-ți iei unul din acela Posted Image
  • A doua chestiune este aceea că, chiar și la un obiectiv transfocal (cu problema de mai sus rezolvată) tot trebuie soluții speciale de genul power-zoom (zoom acționat cu motoraș) sau zoom acționat mecanic, de mână, cu angrenaje speciale. Asta deoarece dacă ai roti inelul de zoom cu mâna ai mișca sistemul. Aceste soluții implică hardware suplimentar nu prea ieftin + operator asistent.
La compacte cu senzor foarte mic se poate face zoom în timpul filmării întrucât acelea au câmp de claritate foarte mare, practic totul e clar în poză, deci nu ai ce claritate să pierzi la zoom. În plus la compacte ai power-zoom incorporat, cam violent, dar există. La dSLR / ML (senzor mare) câmpul de claritate e mult mai îngust și nu mai ține treaba. Se face, dar e de nasul profesioniștilor dpdv buget și cunoștințe.

Edited by calexe, 10 January 2017 - 14:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate