Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Cum vă merge net-ul ? Partea I.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5799 replies to this topic

#55
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postzildjian, on Nov 30 2008, 19:12, said:

Sunt de acord cu tine! Anul trecut pe vremea asta aveau 1,4mil clienti. In prezent declara 1,07mil clienti. Paradoxal este ca pierd foarte multi clienti pe TV, tocmai acolo unde au mai investit o bruma de bani.

Nici UPC Digital nu merge extraordinar, cel putin nu mie, apar blocaje de imagine destul de dese de nu poti vedea nimic la TV, pe anaolog se vede prost , iar internetul.... modemul se restarteaza zilnic aproape

Si nu am probleme cu cablarea in casa daca la asta va ganditi.

#56
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View Postvasilemadalincristian, on Feb 23 2009, 12:42, said:

Nici UPC Digital nu merge extraordinar, cel putin nu mie, apar blocaje de imagine destul de dese de nu poti vedea nimic la TV, pe anaolog se vede prost , iar internetul.... modemul se restarteaza zilnic aproape

Si nu am probleme cu cablarea in casa daca la asta va ganditi.
Si eu am UPC digital si n-am nici o problema cu imaginea, merg perfect toate posturile. Daca "Calitatea Semnalului" nu e peste 50% cheama echipa tehnica, streseaza-i. E treaba lor sa rezolve, de aia sunt platiti. Initial eu aveam calitatea semnalului 0% dar am rezolvat - am schimbat cablurile si mufele din casa cu unele noi. De atunci 100%. Daca nu iti ofera UPC calitatea ce ti-o doresti, ce te tine la ei? E o piata diversa(in general - in marile orase) asa ca alege altii. In privinta mea, in prezent, serviciile UPC merg conform contractului. Daca m-ar deranja ceva, n-as ezita sa-i chem sa rezolve si daca m-as plictisi chemandu-i n-as ezita sa trec la altii.

Edited by Getodacul, 23 February 2009 - 13:34.


#57
alin_r1

alin_r1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2006
Probabil ai probleme cu semnalul .. aceleasi probleme le-am avut si eu iam sunat si au crescut nivelul de semnal (intradevar si acum apar mici blocaje dar  f rar)

#58
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostGetodacul, on Feb 23 2009, 13:33, said:

Si eu am UPC digital si n-am nici o problema cu imaginea, merg perfect toate posturile. Daca "Calitatea Semnalului" nu e peste 50% cheama echipa tehnica, streseaza-i. E treaba lor sa rezolve, de aia sunt platiti. Initial eu aveam calitatea semnalului 0% dar am rezolvat - am schimbat cablurile si mufele din casa cu unele noi. De atunci 100%. Daca nu iti ofera UPC calitatea ce ti-o doresti, ce te tine la ei? E o piata diversa(in general - in marile orase) asa ca alege altii. In privinta mea, in prezent, serviciile UPC merg conform contractului. Daca m-ar deranja ceva, n-as ezita sa-i chem sa rezolve si daca m-as plictisi chemandu-i n-as ezita sa trec la altii.

Inca mai sunt legat de contract. De aceea nu pot pleca de la ei.

#59
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

Quote

Codul consumului:
Art. 81
Contractul trebuie sa stipuleze, cu caractere mari si in imediata vecinatate a locului rezervat pentru semnatura consumatorului, clauza expresa despre dreptul de denuntare unilaterala a contractului, dupa caz, precum si numele si adresa comerciantului fata de care consumatorul poate sa isi exercite acest drept, conform dispozitiilor legale.
Art. 83
Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat de nici o clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.
Niciodata un furnizor nu te va da in judecata pentru asa zisele daune de renuntare prevazute in contract. Pentru ca ar fi o cauza pierduta din start.

Edited by Getodacul, 23 February 2009 - 13:59.


#60
tensiometru

tensiometru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.05.2005

View PostGetodacul, on Feb 23 2009, 13:59, said:

Niciodata un furnizor nu te va da in judecata pentru asa zisele daune de renuntare prevazute in contract. Pentru ca ar fi o cauza pierduta din start.
de acord cu tine, problema mea e ca nu am o alternativa viabila, inca
i-am reclamat acu un an la ANPC si i-a amendat cu vreo 3000 de roni si ma sunau disperati aia de la tehnic sa vina sa-mi schimbe cablu prin casa si distribuitoarele, dupa care n-am mai avut probleme pana luna asta, cand a inceput sa scartaie ingrozitor, apoi am remarcat ca mi-au limitat banda de upload la 50 %, nu pricep de ce, insa feciorii de la call-center nu recunosc in ruptu capului ca au intervenit limitari, ma rog, isi fac treaba, numai ca se vor trezi cu o noua amenda, desi eu voi continua sa achit factura de 156 ron, voi injura in continuare si ma voi gandi din ce in ce mai serios la emigrarea in canada, futu-i!

#61
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View Posttensiometru, on Mar 11 2009, 20:22, said:

de acord cu tine, problema mea e ca nu am o alternativa viabila, inca
i-am reclamat acu un an la ANPC si i-a amendat cu vreo 3000 de roni si ma sunau disperati aia de la tehnic sa vina sa-mi schimbe cablu prin casa si distribuitoarele, dupa care n-am mai avut probleme pana luna asta, cand a inceput sa scartaie ingrozitor, apoi am remarcat ca mi-au limitat banda de upload la 50 %, nu pricep de ce, insa feciorii de la call-center nu recunosc in ruptu capului ca au intervenit limitari, ma rog, isi fac treaba, numai ca se vor trezi cu o noua amenda, desi eu voi continua sa achit factura de 156 ron, voi injura in continuare si ma voi gandi din ce in ce mai serios la emigrarea in canada, futu-i!

Totusi,daca am inteles eu bine esti din Buzau, iar din cate stiu in Buzau exista variante bune de net. Metronetwork (fibra optica-rds), InfoNet (la fel ca Metronetwork), Buzznet (nu stiu daca mai exista, am vazut ca site-ul nu mai functioneaza...), Nano-Net, TvSat, ConySat (Blue Telecom), si probabil mai sunt si altii pe care nu-i stiu. Personal iti spun ca MetroNetwork am avut si eu in bz si merge "blana". 100Mbps in RO fara discutii, si in extern, cu cat ai contractul...
Sau...nu esti in zona de "acoperire" a niciuneia dintre retele?

#62
tabletgenius

tabletgenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2006
Nu inteleg, la noi de ce NU se trece in contract - pt. persoane fizice - si o "banda minima garantata"??
Degeaba ne plangem ca primim un rahat in loc de net de calitate, pt ca  ei sunt acoperiti cu contractol lor, daca faci o reclamatie, ca nu ai nici 10% din net, vei primi acest raspuns:

"Va informam ca viteza oferita de catre compania UPC nu este garantata. Precizam faptul ca, viteza de pe contract este furnizata cu descrierea tehnica ,,viteza pana la..,, ceea ce inseamna ca furnizorul depune toate eforturile pentru ca beneficiarul sa ajunga la acea viteza, care insa nu este garantata.

De asemenea precizam ca, in momentul in care limita de trafic zilnica este atinsa, vitezele de download si de upload se modifica pana la sfarsitul zilei respective, acestea avand valorile de 10% din pachetul respectiv.
"


LIMITA DE TRAFIC ZILNICA>>bla bla??? care limita oameni buni?  si din traficul cui?



aceasta informatie de ce nu este trecuta pe siteul UPC???

uitai ca pe http://www.upc.hu/up...t/chello_silver (tot pt. 10mp downl) este garantata o banda minima de 50 la % !!!!  (ok, serviciul asta costa 6000Ft. e mult mai mult de 35lei, dar comparativ cu salarul lor, cam pe acolo e)



"maximális sávszélesség: 10240/2048 kbit/s
garantált sávszélesség: 5120/1024 kbit/s"


numai la noi pot sa permita ce vor muschii lor....

Edited by tabletgenius, 12 March 2009 - 10:08.


#63
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

View Posttabletgenius, on Mar 12 2009, 10:07, said:

LIMITA DE TRAFIC ZILNICA>>bla bla??? care limita oameni buni? si din traficul cui?

La mine in contract scrie ca se limiteaza la 10% daca depasesc 10 GB la download, insa nu am fost limitat pana acuma nici o data  :lol:

#64
cech

cech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.03.2007

View PostSkoopman, on Mar 12 2009, 17:57, said:

La mine in contract scrie ca se limiteaza la 10% daca depasesc 10 GB la download, insa nu am fost limitat pana acuma nici o data  :lol:

Eu eram limitat anul trecut la 50%, nu la 10%. Anul asta depasesc si 50 GB download si nu-mi face nimeni nimic.

#65
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005

View PostSkoopman, on Mar 12 2009, 17:57, said:

La mine in contract scrie ca se limiteaza la 10% daca depasesc 10 GB la download, insa nu am fost limitat pana acuma nici o data  :lol:

"La mine in contract scrie ca se limiteaza la 10% daca depasesc 10 Gb la download, insa nu am fost limitat pana acuma nici o data"
Mi-am permis o mică modificare. Citește mai bine contractul :D

#66
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007
Ca de obicei...weekend a la uPC...Mi-a luat 2 minute sa ajung sa scriu postu` asta...Ma mir cum de pe speedtest merge asa bine in Ro...ca paginile mi le incarca in juma de ora...scrie done jos si pana imi apare pagina mai dureaza 30 de secunde...

[ http://www.speedtest.net/result/429624734.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.speedtest.net/result/429625187.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.speedtest.net/result/429638443.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Sunt curios cum o sa mearga cand trec la Docsis 3.0 si oferte care rup tot cu viteze pana la 100Mbs. Ma fenteaza logica cand ei nu pot sa asigure nici pana la 10Mbs sau 20Mbs acum (cu tot pachetul: congestii in weekend si limitari viteza p2p - internet castrat).
Eu am senzatia ca atata timp cat se ramane pe infrastructura end-user ADSL sau Cablu o sa fie limitari/congestii cauzate de traficul greu, constant P2P (omniprezent, imposibil de oprit). In schimb pe retele moderne FTTH si FTTB n-am auzit de traffic shaping. Google da exemple suficiente oricat de tare e furnizorul aici si aici

#68
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View PostBlackhawk, on Mar 14 2009, 23:06, said:

Sunt curios cum o sa mearga cand trec la Docsis 3.0 si oferte care rup tot cu viteze pana la 100Mbs. Ma fenteaza logica cand ei nu pot sa asigure nici pana la 10Mbs sau 20Mbs acum (cu tot pachetul: congestii in weekend si limitari viteza p2p - internet castrat).
Eu am senzatia ca atata timp cat se ramane pe infrastructura end-user ADSL sau Cablu o sa fie limitari/congestii cauzate de traficul greu, constant P2P (omniprezent, imposibil de oprit). In schimb pe retele moderne FTTH si FTTB n-am auzit de traffic shaping. Google da exemple suficiente oricat de tare e furnizorul aici si aici
.

M-am saturat de UPC...Cred ca o sa aleg sa renunt la ei si sa ma bag pe ClickNet..mai scump, viteza mai mica (in contract), dar fizic mai mare ca la upc..si mai stiu si ca merge cam la 95% din maxim mereu...Pacat de vitezele promise...UPC e un mare RAHAT!

#69
tensiometru

tensiometru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.05.2005
[ http://www.speedtest.net/result/430689776.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cam asa se prezinta netul de 20 M de la UPC
azi dimineata am cedat psihic si m-am dus sa reziliez contractu, tu-le muma-n coor de furnizori de servicii
culmea e ca pana acu o luna a mers chiar bine, dupa aia a inceput ba sa pice, ba sa fie in halu asta
trec la o retea de cartier si dupa aia cred ca ma apuc de crescut oi, am vazut ca se traieste bine din asta ;)
sa auzim de bine!

#70
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View Posttensiometru, on Mar 16 2009, 16:22, said:

[ http://www.speedtest.net/result/430689776.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cam asa se prezinta netul de 20 M de la UPC
azi dimineata am cedat psihic si m-am dus sa reziliez contractu, tu-le muma-n coor de furnizori de servicii
culmea e ca pana acu o luna a mers chiar bine, dupa aia a inceput ba sa pice, ba sa fie in halu asta
trec la o retea de cartier si dupa aia cred ca ma apuc de crescut oi, am vazut ca se traieste bine din asta ;)
sa auzim de bine!

bine ai facut....ai iesit din lumea asta de c*c*t a upc-ului ..... La mine iar si-a luat avant netu` :lol:  
[ http://www.speedtest.net/result/431919458.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.speedtest.net/result/431920645.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razzvann93, 18 March 2009 - 10:07.


#71
tabletgenius

tabletgenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2006
Cum va merge netul de la UPC?
merge perfect!  cu 1/30 din viteza promisa, mintita.



net de 10mbps
[ http://www.speedtest.net/result/434846516.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau cu speedtestul lor: Viteza masurata : 290.515 Kbps (36.314 Ko/sec)


FUGITI DE UPC!!!!

Edited by tabletgenius, 22 March 2009 - 21:24.


#72
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View Posttabletgenius, on Mar 22 2009, 21:22, said:

Cum va merge netul de la UPC?
merge perfect!  cu 1/30 din viteza promisa, mintita.



net de 10mbps
[ http://www.speedtest.net/result/434846516.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau cu speedtestul lor: Viteza masurata : 290.515 Kbps (36.314 Ko/sec)


FUGITI DE UPC!!!!


Total de acord!!! FUGITI DE UPC

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate