Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

tarifare seo

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
care e din punctul vostru de vedere cea mai corecta modalitate de taxare pentru serviciul de optimizare google ?

Va intreb in calitate de client ...
Am primit o oferta care taxeaza afisarile venite din motoarele de cautare contorizate cu trafic.ro ( sectiunea urmeazanumelemeudespammerprost total - Pe luna) .
Problema e ca trafic.ro contorizeaza si afisari venite din alte cuvinte decat cele pentru care s-a facut optimizarea. (cuvinte care se datoreaza contentului site-ului sau cautari ale domeniului respectivului site ).
Sau de ex: daca fac reclama la site intr-o revista si apoi respectivele persoane cauta pe google site-ul in loc sa intre direct pe site atunci trafic.ro inregistreaza o afisare pentru care eu platesc odata la revista si apoi pt serviciul de optimizare.

Ma intereseaza si modalitati alternative de tarifare a acestui serviciu care sa fie cat mai corect atat pentru client cat si pentru cei care realizeaza optimizarea.

#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Eu cred ca seo nu e joaca de copii, desi sunt prea multi copii care se cam joaca...cum naiba sa platesti per vizitator? OMG!

Un servicu de optimizare, dupa parerea mea si singur mod in care lucrez se desfasoara asa :

- avans
- plata lunara pe cele 3-6 luni de executie (se negocieaza in functie de proiect)
- prima de obiectiv (deasemenea negociata de la inceput)

Hai sa ne gandim d c nu e riscant:
- pentru ca cel ce face optimizarea web are toate accesele la linkuri si sateliti si-i poate scoate oricand, deci trebuie sa-si vada banii pentru munca prestata (mai putin prima daca nu ajunge chiar la rezultatetle promise).
- pentru ca in momentul primei clientul a cheltuit ceva mai mult decat prima pentru servicii, si daca refuza desi s-a ajuns la rezultatul dorit, atunci poate pierde si banii si munca de pana atunci.

Cel putin teoretic ar trebui sa mearga, eu aplic acest sistem cu succes, doar ca inca nu am putut sa testez partea cu " consecinte in cazul in care te << tzapeste >> clientul" :)

De asta am spus dintotdeauna sa lucrati doar cu persoane ce sunt de incredere, ce sa va cauta special, nu cu tot ce pica...

Edited by lord_ice, 30 October 2008 - 14:27.


#3
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
lord_ice .... pe mine ma intereseaza un mod de contorizare care sa fie fair pentru ambele parti.

Asta intreb...nu daca se face plata in avans sau dupa ....

Ma adresez cu aceasta intrebare tuturor celor care se ocupa cu optimizarea:
care considerati voi ca e cea mai corecta modalitate de evaluare a rezultatelor optimizarii?

Eu cred ca cel mai corect ar fi sa se contorizeze toate vizitele venite intr-un anumit site in urma cautarilor pentru cuvintele cheie pentru care s-a facut optimizarea.... se poate asa ceva?

#4
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008

View Postciuly, on Oct 30 2008, 15:12, said:

cele mai bune statistici sunt cele generate din logurile proprii ale serverului web :) sigur, ai nevoie de un soft bun care sa le interpreteze, grupeze, samd, dar asta e partea adoua.


ciuly - tu ce crezi? e corecta tarifarea serviciului de optimizare in functie de Afisarile venite din Motoarele de cautare din sectiunea "urmeazanumelemeudespammerprost total"- pe Luna contorizate de trafic.ro ?

Daca nu, cum crezi ca ar trebui tarifat acest serviciu?

#5
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postaly123, on Oct 30 2008, 15:04, said:

lord_ice .... pe mine ma intereseaza un mod de contorizare care sa fie fair pentru ambele parti.

Asta intreb...nu daca se face plata in avans sau dupa ....

Ma adresez cu aceasta intrebare tuturor celor care se ocupa cu optimizarea:
care considerati voi ca e cea mai corecta modalitate de evaluare a rezultatelor optimizarii?

Eu cred ca cel mai corect ar fi sa se contorizeze toate vizitele venite intr-un anumit site in urma cautarilor pentru cuvintele cheie pentru care s-a facut optimizarea.... se poate asa ceva?

Ti-ar conveni sa platesti propria masina in regim de taxi?  :lol: Si daca eu iti livrez tie 5000 din Google pe zi?
Tu ce faci?
Ma faci miliardar?  :D


si dc numai din motoarele de cautare? SEO inseamna trafic, traficul nu se face numai din Google ci din sateliti, linkuri, social bookmarks etc...deci pe partea aceasta seo developerul pierde, daca iti face 100 de sateliti si iti trimit 3000 pe zi si 100 din Google tu-l platesti doar pentru 100? Eu zic sa te mai documentezi, se vede clar ca nu ai idee ce inseamna SEO!

#6
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
si dc numai din motoarele de cautare? SEO inseamna trafic, traficul nu se face numai din Google ci din sateliti, linkuri, social bookmarks etc...deci pe partea aceasta seo developerul pierde, daca iti face 100 de sateliti si iti trimit 3000 pe zi si 100 din Google tu-l platesti doar pentru 100? Eu zic sa te mai documentezi, se vede clar ca nu ai idee ce inseamna SEO!
[/quote]


Lord_ice...ai dreptate...habar nu am ce inseamna SEO la nivel avansat. Asta incerc sa fac acum...sa ma documentez .
Serviciul pt care intreb eu e strict pentru optimizare Google...prezenta site-ului meu in primele rezultate din Google la cautarea anumitor cuvinte. Deci eu va trebui sa platesc pentru toti vizitatorii care-mi vin din google...din cauza asta intreb

pt ca eu sunt pusa in situatia de a plati vizite care nu se datoreaza serviciului de optimizare ci si datorita contentului din site-ul meu si a reclamei pe care o voi face in viitor.

Tu cum ai tarifa acest serviciu? - adica "Optimizarea Google" si nu SEO la nivel global?

#7
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Postlord_ice, on Oct 30 2008, 16:15, said:

si dc numai din motoarele de cautare? SEO inseamna trafic, traficul nu se face numai din Google ci din sateliti, linkuri, social bookmarks etc...deci pe partea aceasta seo developerul pierde, daca iti face 100 de sateliti si iti trimit 3000 pe zi si 100 din Google tu-l platesti doar pentru 100? Eu zic sa te mai documentezi, se vede clar ca nu ai idee ce inseamna SEO!
Search engine optimization (SEO) is the process of improving the volume and quality of traffic to a web site from search engines via "natural" ("organic" or "algorithmic") search results. Sursa
Daca fac spam pe un site ala e SEO ? Ca si ala imi aduce trafic.

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postaly123, on Oct 30 2008, 16:50, said:

ciuly - tu ce crezi? e corecta tarifarea serviciului de optimizare in functie de Afisarile venite din Motoarele de cautare din sectiunea "urmeazanumelemeudespammerprost total"- pe Luna contorizate de trafic.ro ?

Daca nu, cum crezi ca ar trebui tarifat acest serviciu?
nu. nu este corecta. e linga ce a zis lord_ice, mai e un aspect: eu caut ceva. dau de satelitul x, si de acolo la tine pe site. referralu e de pe satelit, dar omu vine din gogu. iar indirectarile astea pot fi pe mai multe nivele, desi un om care cauta ceva pe gogu si nu gaseste din prima sau hai a doua redirectare, slabe sanse sa incerce o a treia (adica gogu-site-site-site-siteu tau)

#9
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008

View Postciuly, on Oct 30 2008, 17:18, said:

nu. nu este corecta. e linga ce a zis lord_ice, mai e un aspect: eu caut ceva. dau de satelitul x, si de acolo la tine pe site. referralu e de pe satelit, dar omu vine din gogu. iar indirectarile astea pot fi pe mai multe nivele, desi un om care cauta ceva pe gogu si nu gaseste din prima sau hai a doua redirectare, slabe sanse sa incerce o a treia (adica gogu-site-site-site-siteu tau)


@ciuly - In cazul asta cel care face optimizarea pierde...dar pierde si cel care detine site-ul atunci cand se inregistreaza afisari venite din cautari pt cuvinte pt care nu s-a facut optimizarea ci pur si simplu se datoreaza contentului din acel site...nu?
Sau daca eu imi fac reclama undeva si apoi oamenii cauta numele site-ului meu pe google eu platesc din nou...deci pierd din nou...

Edited by ciuly, 30 October 2008 - 18:38.
te rog sa nu amesteci discutii din alte topic-uri. fiecare discutie cu topicu lui


#10
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
uite cum sta treaba: e economie de piata, da? tu vrei o oferta pt un ceva care sa fie cat mai ieftin pt tine. cel care face oferta, vrea sa fie cat mai scump tp tine. e normal. voi doi trebuie sa ajungeti la un consens.
noi ti-am spus ca nu e bine. ba ti s-a spus ca metoda are gauri nasoale pt tine care pot fi exploatate si in final sa dai tu faliment. daca respectivului ii convine, foloseste metoda asta. daca nu, ajungeti intr-un fel sau altul la un consens. cel care presteaza deobicei vine cu anumite sugestii. deci nu tre sa stai tu sa te gandesti la alte metode. sigur, le poti analiza pe alea sa vezi daca nu cumva te fraiereste, dar atat. iar daca ala nu stie sa iti vina cu o propunere, nici treaba nu o sa ti-o faca.

#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
De ce am impresia ca ea (sper ca nu am inteles gresit) considera ca ridicarea se face per keywords strict si ca se face "apasand butoane la Google" ?

SEO in principal ar trebui sa fie despre generarea de trafic real din site-uri web si motoare de cautare...efectele gen "locul 1" ar trebui sa fie naturale, rezultate din cauze nu neaparat legate de seo dezvoltatorul platit de tine ci de site, ok a devenit popular prin munca omului, e folosit? atunci si pe net "se duce vorba" , cum? prin linkuri, prin posturi printr-o marire a popularitatii de catre vizitatorii tai/cititorii tai/membri tai/etc [RETINETE ASTA!], in principal seo-ul e un push, putini au bani sa achite si "efectul" daca acesta este creat artificial si nu natural cum l-am descris mai devreme...

Pleaca de la ideile pe care ti le-am scris mai sus eu si ciuly ... gandeste-te o clipa...chiar vrei sa platesti un contract lung sau scurt pentru vizite? Chiar vrei doar sa provoci vizite si sa te rogi la un moment dat sa cumpere cineva/faca click pe reclame pentru ca deja intra prea multi? Sau poate ai un forum, idem, poti avea 2000 pe zi dar nici un click pe reclame si nici un user nou ;) decat vizitatori...is multe de spus dar e seara...si unii mai au si viata sociala...

Nu cred ca trebuie sa ne convingi pe noi ca ai facut bine semnandu-l, sincer, le-am vazut pe toate mai toti de pe aici, stim ce e bine si ce e rau.

Ti-am dat niste sfaturi si indicii, e treaba ta cum le aplici!

Succes!

#12
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
Va multumesc la amandoi... inca nu am semnat nimic...si chiar daca as semna pot sa renunt la contract cand doresc.

Incercam sa inteleg mai bine acest proces...il stiu doar la nivel de baza. Lucruri de genul : cat mai mult content relevant - la care lucrez mereu, linkuri pe cat mai multe site-uri , introducere in directoare, advertoriale pe unele site-uri dar doar atat stiu.
Mai exact e vorba de un magazin online...dar cum ai zis si tu lord_ice...ma intereseaza sa vand...nu sa am 100000 de vizitatori si nici un cumparator...

#13
cristi12300

cristi12300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.11.2006

View Postaly123, on Oct 30 2008, 20:36, said:

Va multumesc la amandoi... inca nu am semnat nimic...si chiar daca as semna pot sa renunt la contract cand doresc.

Incercam sa inteleg mai bine acest proces...il stiu doar la nivel de baza. Lucruri de genul : cat mai mult content relevant - la care lucrez mereu, linkuri pe cat mai multe site-uri , introducere in directoare, advertoriale pe unele site-uri dar doar atat stiu.
Mai exact e vorba de un magazin online...dar cum ai zis si tu lord_ice...ma intereseaza sa vand...nu sa am 100000 de vizitatori si nici un cumparator...


mult succes... ce script de e-commerce folosesti? :)

#14
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008

View Postcristi12300, on Oct 30 2008, 21:52, said:

mult succes... ce script de e-commerce folosesti? :)

multumesc cristi!...nu folosesc un script.. este facut de o agentie de web design. (de care sunt destul de multumita)

Edited by aly123, 30 October 2008 - 22:13.


#15
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Poti incepe link buildingul din social bookmarks

Edited by ciuly, 31 October 2008 - 00:00.
reclama


#16
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View Postaly123, on Oct 30 2008, 12:20, said:

care e din punctul vostru de vedere cea mai corecta modalitate de taxare pentru serviciul de optimizare google ?

Va intreb in calitate de client ...
Am primit o oferta care taxeaza afisarile venite din motoarele de cautare contorizate cu trafic.ro ( sectiunea urmeazanumelemeudespammerprost total - Pe luna) .
Problema e ca trafic.ro contorizeaza si afisari venite din alte cuvinte decat cele pentru care s-a facut optimizarea. (cuvinte care se datoreaza contentului site-ului sau cautari ale domeniului respectivului site ).
Sau de ex: daca fac reclama la site intr-o revista si apoi respectivele persoane cauta pe google site-ul in loc sa intre direct pe site atunci trafic.ro inregistreaza o afisare pentru care eu platesc odata la revista si apoi pt serviciul de optimizare.

Ma intereseaza si modalitati alternative de tarifare a acestui serviciu care sa fie cat mai corect atat pentru client cat si pentru cei care realizeaza optimizarea.


Ca sa fiu primul care raspunde la aceasta intrebare: metoda nu e corecta, fiindca poate lasa usor loc pentru fraude.
Nu cunosc algoritmul din spatele trafic.ro, dar sa luam un caz concret: un site are 10.000 vizitatori unici pe luna si 24.000 de afisari ca refereri Google.
Cu alte cuvinte, daca cineva pune un soft care sa deschida www.google.com sa caute apoi cu el cuvatul cheie ales de tine si apoi sa intre in site-ul tau, trafic.ro il va contoriza. Si daca face asta de 100ori pe zi * 30 zile, te-a umplut de 3000 de refereri Google lunar aburiti.
Daca insa trafic lucreaza dupa regulile stiintifice ale statisticii (eliminand extremele) posibilitatea de fraudare in acest mod pica in mare parte (nu total, se pot folosi proxy-uri etc, cate cateva vizite de la fiecare tot se strang si in acest mod, dar se limiteaza proportiile fraudei). Repet, nu stiu cum calculeaza trafic.ro. Totusi banuiesc ca pur si simplu contorizeaza, insumeaza si afiseaza si nu trece printr-un filtru (eliminare extreme, eliminare IP-uri de proxy, eliminare suspecti IP de crawler) inainte de insumare.

Alte metode:
- plata prin comision din identificarea originii comenzii (depinde increderea "optimizatorului" in beneficiar si de implementarea unui script de urmarire a conversiilor, in general acestia din urma prefera acest lucru)
- plata per obiectiv (te-am adus/te mentin pe Google pe pozitia 3 ptr cuv1, pe poz 2 ptr cuv2 etc.) este cea mai obiectiva (SEO-istul si-a facut serios treaba, e treaba clientului sa vanda, de cele mai multe degeaba esti pe locul 1 daca cei de pe locul 2, 3, 4 [chiar se bucura ca esti pe locul 1 :D ] vand mai ieftin decat tine si atunci daca s-ar fi ales varianta 1 primul a muncit degeaba ptr nimic, si nu din vina lui)

Edited by Marius19, 31 October 2008 - 00:34.


#17
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Vad ca din ce in ce mai multi din .ro au in fata ochilor SEO si traficul venit din SEO.

E un punct de vedere cam stramb, daca ma intrebati pe mine.

Sa le luam pe rand.

SEO are ca scop optimizarea unui site pentru a ajunge la o cautare, a avea un cod optimizat, a avea texte targetate, etc. Indirect, SEO aduce trafic. Zic indirect pentru ca in procesul de promovare intra si partea offpage.

Traficul poate fi adus prin mai multe metode, SEO fiind doar unul din ele. In momentul in care ceri trafic prin SEO, trebuie sa te raportezi la volumul de trafic adus de anumite cuvinte cheie. In special.

Secundar, nevoia disperata de trafic lasa loc de interpretari si de metode care mai de care mai "destepte". Nu vorbesc aici de cei care fac lucrurile cum trebuie, ci in special de cei care iau astfel de contracte si multumesc ochii clientilor cu trafic adus prin metode ....dubioase.

Cand spui SEO nu spui trafic la general, ci trafic targetat, trafic specific unor cuvinte cheie. In momentul in care vrei trafic prin SEO trebuie sa iti cunosti limitele de trafic.

Daca vrei doar trafic, atunci nu apelezi doar la SEO.


Hai sa va dau un exemplu concret: zilele astea am fost la niste discutii cu niste clienti locali. Ei vroiau trafic din SEO.

Defapt, ceea ce vroiau ei era sa isi intreaca prin numarul de vizite, concurenta. Si ei cred ca SEO face asta, SEO aduce trafic de oriunde.
Clientii respectivi nu luasera in calcul un aspect, concurentul lor era reginoal, pe cand ei erau locali ca target de populatie si trafic.

Dar cum ei stiau ca SEO aduce trafic, speranta lor era sa isi intreaca prin numarul marit de vizite, concurentii.

Asta ar insemna ca eu sa ma dau peste cap si sa le fac din rahat bici, pentru ca SEO aduce trafic si concurentii lor au trafic din SEO.

Dar se ignora alte aspecte care nu recomanda traficul pe care si-l doresc.


Asa ca, atunci cand vreti trafic, nu va raportati la concurenti generali, ci la cei specifici domeniului vostru. Concurati cu cei de pe nisa voastra, nu cu branduri mari sau site-uri generale care oricum au trafic mai mult.

Nu cereti trafic de orice fel, se poate ajunge la excluderi din SERPs datorita metodelor folosite.

Inca un aspect, in .ro exista psihoza locurilor in trafic.ro. Pentru a ajunge pe nush ce pozitie multi fac cam orice pentru a aduce trafic. Cred ca e gresit.
In primul tand trafic.ro ar trebui sa dezvolte categorii specifice si sa diferentieze mai bine site-urile. Apoi, daca esti nisa, traficul general nu te ajuta cu mare lucru, chiar daca apuci sa iti pui niste reclame pe site. Convertirea si relevanta e mica.

Nu comentez platile impuse, devina nu sint cei care cer, ci cei care dau.

Spor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate