Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#2269
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Nu ma lasa sa intru in setarile router-ului cu user :admin , password: admin ...

#2270
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am incercat sa iau driverul de pe alt site.
Cand l-am instalat mi-a aparut mesajul : The device may not be present or could have been ejected/unplugged from the system. Insert or reinsert now. Instalarea a mers cu succes.
Cand s-a restartat pc-ul tot la fel imi apare la Network Connections. Oare nu am instalat driverul care trebuie ?

Placa de baza e: X51R

Puteti sa-mi lasati un link cu driverul de pe site-ul oficial? Multumesc.

#2271
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
In Device Manager nu-mi apare nicio placa de retea.
Ori bag cablul de net in laptop, ori imi cumpar un adaptor wifi.

#2272
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Saut, am un router cu g pon de la digi zte, si la etaj vreau s a mai pun un router TP-Link.
In cel TP-LINK cum trebuie sa fie setarile pe Auto, iar cablul care vine din g pon lan- trebuie sa fie in wap la tp link ?

#2273
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cablu in LAN si DHCP off!

#2274
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Când dezactivez DHCP din al 2 le-a router nu ma mai lasă sa intru in el ..

#2275
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca ai pe gponul zte 192.168.1.1 pt pagina de administrare, atunci dai factory reste la tp-link, apoi setezi (pe tplink) pt interafata de administrare  192.168.1.254 si cand vrei sa-i modifici apoi ceva accesezi acel IP.
Nu e nevoie sa mai faci alte setari suplimentare pe tp-link daca il conectezi direct cu cablul in mufele LAN-LAN.

Edited by gumball3000, 21 May 2018 - 12:11.


#2276
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Salutari, am si eu o mica problema, sau intrebare.
Casa/vila, cu 2 intrari/2scari , constructie BCA + Beton cu multa foarte multa armatura (constructie veche)

La parter am modemul/routerul UPC

Din Parter 1 am urcat la etajul 1 cu UTP pana in routerul de la Etaj 1, din routerul de la Etaj 1 am urcat la Etaj 2 cu UTP in alt router
Din Parter 1 am dus UTP in Parter 2, unde am alt router, din router Parter 2 am urcat la Etaj 1 cu utp in router, de la Etaj 1 tot la Etaj 2 tot cu UTP in router.

Am facut diverse teste cu diverse routere, din cauza peretiilor foarte foarte grosi, armatura multa nu am reusit sa obtin semnal decent in ambele scari..

Acuma reteaua functioneaza am peste tot semnal in fiecare camera, si in curte(ptr exterior am montat un AP deasupra usii de la intrare, pe exterior)

Problema e ca acuma am 6retele Wi-Fi diferite, AP (repetitor WIFI/range extender ar fi a7a retea, dar si-a facut setarile automat si a clonat routerul UPC)

Intrebarea mea este, cum as putea sa leg routerele sa am o singura retea WIFI.

Cladirea este cu scop turstic, deci ar fi mai facil pentru clienti sa isi faca o singura logare si in functie de zona in care sunt sa se lege automat de la un router la altul.

Pot face asa ceva? Cu dezactivare DHCP? Sau cum? Am tot cautat tutoriale , dar in general era vorba de "clonarea" primului router care se leaga din routerul UPC, mai departe cum fac setarile?

Attached Files


Edited by sonykel, 28 June 2018 - 10:50.


#2277
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Se face relativ simplu .
Primul router de la parter 1 care este legat dupa modem , atentie , nu-i tot una cu router , este cel cu DHCP activat care va aloca IP-uri clientilor . Tot el va da si numele retelei .SSID-ul.
Din lan-urile lui pleci cu cablurile catre celelalte routere de la etaj pe care le pui cu DHCP-urile dezactivate iar cablul UTP intra in lan-uri.
In felul asta vor functiona ca AP-uri si toata reteaua va fi gestionata de routerul de la parter . Se pune acelasi SSID la toate . Vor fi diferite numai canalele , pe cat posibil cat mai departate intre ele pentru a evita interferentele . . Binweinteles ca toate setarile se vor pune fixe, nu se vor lasa pe auto.
In felul asta ai o singura retea in toata cladirea .

#2278
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Nu cred ca m-am exprimat foarte bine si nici nu am inteles.
La primul parter am doar modemul UPC, din care am plecat cu doua cabluri:
-unul pentru etajul 1 iar din etajul 1 am plecat in etajul 2
-al 2lea cablu pentru scara nr.2 unde am tras in routerul de la acel parter si de la acel parter m-am dus la celalat etaj 1 iar din el m-am dus la etaj 2

Nu am avut posibilitatea de a trage altfel firele sau a face alte legaturi, asa cum este prezentat in "desenul" de mai sus, asa este, si nu poate suferii modificari.

#2279
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu am explicat setarile pentru cablarea din poza .Daca e altceva in teren fata de ce e in poza ....asta e !
In primul rand , un modem nu poate ruta . El suporta un singur IP in lan. De asta am si subliniat in postare ca nu-i tot una cu un router.
Ce anume nu ai inteles ?

Edited by ndor, 28 June 2018 - 12:14.


#2280
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Pai etajul 1, pleaca din UPC, si etajul 2 pleaca din etajul 1, asta nu inteleg, daca etajul 2 pleaca din etajul 1, merg aceste setari, adica daca acces pointurile sunt inseriate intre ele?

#2281
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Da. Idea e ca acum acele routere de pe etaje functioneaza ca AP-uri inseriate .Pui la toate acelasi SSID si canale fixe dar diferite in frecventa si dhcp-ul dezactivat .

#2282
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Ok, am inteles, o sa incerc setarile.

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor.Posted Image

#2283
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Am facut setarile, cred ca bine. Reteaua functioneaza. Dar nu ma pricep foarte mult si nu stiu daca e bine.
Pe scurt fiecarui router:
La setarile LAN i-am setat manual o adresa IP, dhcp dezactivat, SSID acelasi la toate.
Dar la WAN, trebuia sa fac setari? Nu inteleg logica, le-am lasat pe toate pe dinamyc IP la WAN. Trebuia altfel facut?

Acuma inca testez cu setarile pentru canale si banda, 20 sau 40 sau 20/40.

De la echipamentul UPC am creat un SSID guest, care e lasat neparolat la fel ca la celelalte 5 routere, care ar fi riscul ca il las neparolat? Fiind strict ptr guest/turisti.


#2284
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Buna tuturor,
am nevoie de un sfat istet pentru configurarea unei retele cat mai bune pentru urmatoarea situatie:
- casa cu 2 etaje, routerul Xiaomi Mi 3  este la etajul 2 si la parter am un extender Tenda. Conexiunea este prin Digi Fiberlink 300 ..nu depaseste in teste 95 Mbps...probabuil ca in Eforie RDS nu poate oferi mai mult. Semnalul vine pe fibra optica pana intr-un device de la RDS si de aici pleaca pe cablu Tv ptr TV si UTP pentru internet.
- vreau o recomandare de router + AP sau extender care sa acopere rezonabil toata casa. La parter am televizorul cu Wifi integrat pe care as dori sa urmaresc Netflix si Youtube si un Radio cu internet. Se pare ca extenderul Tenda nu reuseste sa preia tot timpul semnalul de la router existand multe desincronizari.
- m-am gandit sa folosesc adaptoare Powerline ptr a duce semnalul "pe cablu" de la etaj la parter dar nu stiu daca sunt compatibile cu reteaua electrica. La fiecare etaj am un tablou de sigurante...nu mi-a putut spune nimeni daca semnalul poate trece de acestea.
Astept orice sugestie.

#2285
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu pre se intelege foartre bine . Vrei un router sau un AP care sa fie pus intr-un singur loc si acopere o casa P+2 ? .Slabe sanse.
Cumperi o preche de powerline si testezi cu ele .Sau incerci sa tragi un cablu de la parter pina la etaj. Cu un singur AP nu prea poti face mare acoperire .

#2286
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Nu vreau sa trag cabluri. Vreau doar sa pot aduce semnalul de la etajul 2 unde este routerul pana la parter cu un minim de pierdere.
Poate trebuie niste echipamente mai bune...de aceea am dorit o parere.
De exemplu voi ce ati alege pentru o astfel de situatie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate