Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#2287
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Powerline sau ca si AP-uri, vre-o doua buc din astea  http://antenewireles...nanostation-m2/

#2288
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Cred ca o solutie de genul wireless mesh ar fi mai potrivita...
Linksys Velop, TP-Link Deco M5, Asus Lyra etc.

#2289
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 optical, on 31 iulie 2018 - 15:59, said:

Nu vreau sa trag cabluri. Vreau doar sa pot aduce semnalul de la etajul 2 unde este routerul pana la parter cu un minim de pierdere.
Poate trebuie niste echipamente mai bune...de aceea am dorit o parere.
De exemplu voi ce ati alege pentru o astfel de situatie...
Am la casa cu etaj, zyxel multy.
3 bucati.
Ofera link de 500mbps oriunde in casa.

#2290
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Am comandat TP-Link Deco M5 de la pc garage. Sper sa-si faca treaba. Am cautat Zyxel Multy dar nu am gasit la nici un magazin. Probabil nu s-a lansat in Romania.

#2291
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Are cineva jucaria asta? Daca da, cum se comporta?

#2292
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ca orice repeater: multe promisiuni si degeaba. Mai bine trage un cablu...

#2293
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 ogo, on 02 ianuarie 2019 - 23:26, said:

Ca orice repeater: multe promisiuni si degeaba. Mai bine trage un cablu...
Nu am cum sa trag cablu  pentru ca routerul wi fi il am in pod, iar eu am nevoie de amplificare semnal jos la parter si in gradina. si inscer sa fiu, nici nu vreau sa trag cablu....eu am intrebat de jucaaria de mai sus daca a folosit o sau o foloseste careva...vroiam o parere de cum se comporta. Si mai mult..imi trebuie o solutie super ieftina, in locatia respectiva nu fac mare lucru cu internetul dar totusi imi trebuie semnal in gradina
Ai folosit jucaria de mai sus???

Edited by cuculea, 03 January 2019 - 19:18.


#2294
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 cuculea, on 03 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Nu am cum sa trag cablu  pentru ca routerul wi fi il am in pod, iar eu am nevoie de amplificare semnal jos la parter si in gradina. si inscer sa fiu, nici nu vreau sa trag cablu....eu am intrebat de jucaaria de mai sus daca a folosit o sau o foloseste careva...vroiam o parere de cum se comporta. Si mai mult..imi trebuie o solutie super ieftina, in locatia respectiva nu fac mare lucru cu internetul dar totusi imi trebuie semnal in gradina
Ai folosit jucaria de mai sus???
Cablu... OBLIGATORIU cablu pentru semnalul in gradina! Nu este greu sa tragi si sa maschezi un UTP... trebuie putina vointa si renuntarea la ideile preconcepute.
Cu produsul propus de tine nu faci mare lucru!

#2295
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Daca ai doua routere dual band si suporta dd-wrt si distanta, ai putea face o legatura intre cel principal si cel din gradina pe 5ghz si folosesti 2.4 ca ap (exista tutoriale).
Ce am facut eu o perioada?
Am folosit ca router secundar un router ieftin de 2.4 conectat fara fir la cel principal si cu fir la obiectul care avea nevoie de internet.
In timp am adaugat un router tertiar (care era legat la cel secundar cu fir) si care avea rol de ap. Acum 2 ani am inlocuit cele 2 routere ieftine cu unul ceva mai puternic pentru ca trec 6 camere ip prin el si are rol si de ap si e conectat cu fir la nava mama. Cele doua routere s-au mutat in alte colturi unde servesc rol de ap.
Ca o idee generala daca lasi un router pe afara, chiar si acoperit vezi daca poti sa setezi vlanuri, sa dezactivezi porturi, protocoale, benzi sau servicii care nu le folosesti. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji inca, dar am o presimtire ca war-driving-ul o sa fie ceva de luat in calcul pe viitor.

#2296
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Buna ziua

Am un PC cu win 7 conectat la internet prin cablu cu router de la rds, router care este si wireless, dar as dori ca laptopul win10 sa se poata conecta la PC pentru o buna vizionare a filmelor, fără să fiu nevoit să pun filmele pe stick apoi in laptop. Am incercat asa un pic pe networking dar din pacate n-a mers nimic. Laptopul se conectează la wireless

#2297
johnnys25s

johnnys25s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2011
Salutare.

Rog putin ajutor din partea voastră!
Locuiesc in Germania, la casă. As vrea sa măresc distanta de acoperire a semnalului wi-fi cu ajutorul unui al doilea router, ca access point.
Detin un FritzBox 7362SL ca router principal și as vrea sa folosesc un TP-Link Archer vr200v ca access point.
Ideea e ca vreau sa fac acest lucru fără a lega un cablu de rețea intre ele (așa știu cum), ci doar cu ajutorul semnalului wi-fi.
Ar fi așa ceva posibil?

Multumesc.

#2298
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Direct nu funcționează. Daca nu este posibil conectarea prin cablu, atunci puteți incerca un sistem powerline.

#2299
johnnys25s

johnnys25s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2011

 addelin, on 28 decembrie 2019 - 17:21, said:

Direct nu funcționează. Daca nu este posibil conectarea prin cablu, atunci puteți incerca un sistem powerline.

Multumesc frumos.
Cu sistem powerline si/sau repeat-ere știam că merge. Ideea a fost așa pentru că detin deja cele 2 aparate.
O să văd în final ce voi face.

Respect!

#2300
johnnys25s

johnnys25s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2011
Bunã!

Cum as putea afla câștigul antenelor originale ale aparatului TP-Link Archer Vr200v ?! Am cautat in specificații si nu găsesc asa ceva!
As vrea sa cumpăr 3 antene cu un câștig de 8 dBi, și să le înlocuiesc pe cele OE.
Ar avea vreun sens?

Multumesc.

#2301
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu are niciun sens, lasa-le pe cele cu care a venit.

#2302
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Antenna Type External, dual band, undetachable

Antenele sunt standard de 3dBi . Problema lor ar fi ca sunt dual band si nedetasabile .
De ce ai nevoie de 3 buc ? Vad ca are doar doua in dotare .

Esti sigur ca ala e modelul corect al routerului ? Modelul respectiv vad ca este ADSL.

#2303
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 25.12.2005

 mary_champ, on 08 septembrie 2019 - 07:26, said:

Buna ziua

Am un PC cu win 7 conectat la internet prin cablu cu router de la rds, router care este si wireless, dar as dori ca laptopul win10 sa se poata conecta la PC pentru o buna vizionare a filmelor, fără să fiu nevoit să pun filmele pe stick apoi in laptop. Am incercat asa un pic pe networking dar din pacate n-a mers nimic. Laptopul se conectează la wireless

Ai rezolvat ? Ne spui cum ?

#2304
johnnys25s

johnnys25s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2011

 ndor, on 29 decembrie 2019 - 15:09, said:

Antenna Type External, dual band, undetachable

Antenele sunt standard de 3dBi . Problema lor ar fi ca sunt dual band si nedetasabile .
De ce ai nevoie de 3 buc ? Vad ca are doar doua in dotare .

Esti sigur ca ala e modelul corect al routerului ? Modelul respectiv vad ca este ADSL.

Salutare.
Mulțumesc frumos pentru răspunsul prompt.
Da, are 3 antene si sunt detașabile. https://www.tp-link..../archer-vr200v/
Da, este un model ADSL/VDSL. Locuiesc în Germania! Asa e aici, încă! :(
De ce ar fi o problema dacă sunt dual band? O sa le înlocuiesc tot cu dual band.
Intrebarea e acum, dacă nu cumva unele de 8dBi sunt prea mult?!

Cu respect!

 addelin, on 29 decembrie 2019 - 14:52, said:

Nu are niciun sens, lasa-le pe cele cu care a venit.

Salut.
Multumesc pentru sfat!
Stiu că prin înlocuirea acestora cu altele cu un câștig mai mare voi pierde din acoperirea pe verticală, însă nu mă interesează! Și mai știu că făcând asta e foarte posibil să trec de limita legala de 24dBm impusă de lege, însă nu am ce face.
Banuiesc că astea ar fi 2 din motivele principale pt răspunsul tău.

Cu respect!

Edited by johnnys25s, 30 December 2019 - 14:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate