Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#2233
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009
Sint "scule" TRENDNET, nu inteleg de ce nu se "cupleaza".


#2234
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru ca standardele de securitate au evoluat!

#2235
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
salutare.
am o pb cu conectarea la wireless. am fost plecat o saptamana si routerul (de la romtelecom) a fost oprit. acuma nu mai pot conecta laptopul la retea. imi apare reteaua, pun parola si imi apare mesajul "cant connect to this network".
telefonul s-a conectat automat la retea, nici nu a trebuit sa pun parola.
laptopul se conecteaza la wirelessul vecinului.

ce ar trebui sa fac?
mersi

#2236
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
incearca sa stergi profilul retelei wireless din windows si sa te conectezi ca si cand ar fi o retea noua.

#2237
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009
Revin cu o intrebare: ce access point minimalist(ca pret, performante) as putea cumpara, cu care sa ma conectez la reteaua wireless? As prefera iesire pe cablu de retea din a.p. catre laptop. Multumesc.

#2238
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009
Pot incerca conectarea la wireless cu TEW-423PI, credeti ca merge? Ms.

#2239
eugenpop

eugenpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.02.2007
As putea cu un acces point Planet WAP-4033 sa ii pun la intrare internet prin cablu venit de la un router ce nu are wirless si acest acces point sa ofere la iesire internet wirless? Multumesc

#2240
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Da

#2241
petreaflx

petreaflx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.09.2016
Salut la toata lumea.
Am nevoie de putin ajutor din partea celor care se pricep la retele.
Am un router ZTE F660 imagine aici https://i.imgur.com/I4dOcAB.jpg,primit de la rds in momentul caind au bagat in aparatament fibra optica,problema este ca acest router nu are antene wireless si as vrea sa pun inca un router cu antene wireless ca sa am in casa si semnal wireless,ca router secundar am un asus RT-N12 D1 poza aici https://i.imgur.com/TutqN9b.jpg.
Ma poate ajuta cineva cum sa leg aceste doua routere ca sa am si semnal wireless in casa?
Am inteles ca dintr-un port lan de la ZTE duc un cablu in portul wan la routerul asus,apoi trebuie setat un alt ip pentru routerul asus si dezactivat DHCP.
Routerul ZTE are ip cu care ma loghez pe el 192.168.1.1
Ma poate ajuta cineva pas cu pas va rog,sunt cam incepator si nu prea stiu cum se face.
Am cerut celor de la RDS sa imi schimbe acel router zte fara wireless cu unul cu antene wireless si au spus ca nu se poate schimba....

#2242
petreaflx

petreaflx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.09.2016

View Postpetreaflx, on 05 octombrie 2016 - 09:11, said:

Salut la toata lumea.
Am nevoie de putin ajutor din partea celor care se pricep la retele.
Am un router ZTE F660 imagine aici https://i.imgur.com/I4dOcAB.jpg,primit de la rds in momentul caind au bagat in aparatament fibra optica,problema este ca acest router nu are antene wireless si as vrea sa pun inca un router cu antene wireless ca sa am in casa si semnal wireless,ca router secundar am un asus RT-N12 D1 poza aici https://i.imgur.com/TutqN9b.jpg.
Ma poate ajuta cineva cum sa leg aceste doua routere ca sa am si semnal wireless in casa?
Am inteles ca dintr-un port lan de la ZTE duc un cablu in portul wan la routerul asus,apoi trebuie setat un alt ip pentru routerul asus si dezactivat DHCP.
Routerul ZTE are ip cu care ma loghez pe el 192.168.1.1
Ma poate ajuta cineva pas cu pas va rog,sunt cam incepator si nu prea stiu cum se face.
Am cerut celor de la RDS sa imi schimbe acel router zte fara wireless cu unul cu antene wireless si au spus ca nu se poate schimba....

Am rezolvat problema.....

#2243
omenjil

omenjil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.07.2009
Salutare tuturor.
Am nevoie de un sfat. Am in casă Wi-Fi-ul departe de locul unde îmi petrec marea parte a timpului folosind internetul. Aș putea să pun un spliter la capătul cablului, care merge la desktop și unde este și modemul, și să aduc modemul mai aproape de zona care mă interesează. Aș vrea să rămân cu semnal și la desktop și să-mi aduc modemul mai aproape. Pot să am probleme cu puterea semnalului din cauza spliter ului?
Mulțumesc

#2244
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
lipsesc detalii importante pentru a putea oferi un raspuns pertinent. de exemplu providerul de internet si tipul conectiunii/ a cablului.
in caz ca routerul/modemul wifi nu pot fi mutate exista mereu varianta unui kit powerline cu wireless,  a unui wireless repeater etc...

#2245
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007
Salut,
Am și eu 2 routere, un tp-link Mr 3020 cu stick digi si tp-link wr642g și as dori sa fac din tp-linkul 642g access point, dar conectarea intre ele sa se faca wireless pentru ca nu am modalitatea de a trage un cablu intre ele, ce setari trebuie sa fac pe tp link 642g?

#2246
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca sunt mai multe dispozitive conectate la acelasi router AC, cum e mai bine sa fie pt ca unul din el sa aiba prioritate/viteza/stabilitate mai mare, sa-l pun pe banda de 2,4 sau 5ghz?

sa fie toate pe aceeasi banda sau cel prioritar sa fie pe banda separata?

dispozitivul prioritar fiind laptop cu windows, celalalte fiind ipaduri, iphoneuri si androide.

Edited by 41ex, 29 October 2016 - 13:00.


#2247
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@41ex dispozitivele mobile pe 2.4ghz n si laptopul pe 5ghz ac.
@nemet_tt nu poti.  trebuie inlocuit wr642g cu macar un wr743nd.

Edited by carmenclara1, 29 October 2016 - 21:48.


#2248
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Salutare tuturor

Vreau sa fac o retea simpla
PC-ul vechi ruleza win 10 si laptopul care ruleaza si el win 10
Vreau sa leg in retea astfel incat sa pot sa accesez pc din laptop
Ambele atat PC-ul si laptopul au internet printr-un router
Idei ceva?
Multumesc

#2249
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmary_champ, on 12 februarie 2017 - 15:07, said:

Salutare tuturor

Vreau sa fac o retea simpla
PC-ul vechi ruleza win 10 si laptopul care ruleaza si el win 10
Vreau sa leg in retea astfel incat sa pot sa accesez pc din laptop
Ambele atat PC-ul si laptopul au internet printr-un router
Idei ceva?
Multumesc

http://www.geeksquad...g-on-windows-10

View Post41ex, on 29 octombrie 2016 - 12:57, said:

daca sunt mai multe dispozitive conectate la acelasi router AC, cum e mai bine sa fie pt ca unul din el sa aiba prioritate/viteza/stabilitate mai mare, sa-l pun pe banda de 2,4 sau 5ghz?

sa fie toate pe aceeasi banda sau cel prioritar sa fie pe banda separata?

dispozitivul prioritar fiind laptop cu windows, celalalte fiind ipaduri, iphoneuri si androide.

Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme de banda.
Routerele home deja fac gestionarea de banda, iar pe ipad, iphone android nu cred ca iti vor consuma banda alocata incat sa nu ai viteza pe laptop.
Pentru stabilitate banda de 5GHz setata la 80mhz.

View Postomenjil, on 21 octombrie 2016 - 04:26, said:

Salutare tuturor.
Am nevoie de un sfat. Am in casă Wi-Fi-ul departe de locul unde îmi petrec marea parte a timpului folosind internetul. Aș putea să pun un spliter la capătul cablului, care merge la desktop și unde este și modemul, și să aduc modemul mai aproape de zona care mă interesează. Aș vrea să rămân cu semnal și la desktop și să-mi aduc modemul mai aproape. Pot să am probleme cu puterea semnalului din cauza spliter ului?
Mulțumesc
un repeater e mai convenabil.

#2250
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Am un Router Asus xDSL care nu prea bate în dormitor (e în capătul celălalt de apartament) deși are o rază mare de acoperire. Cred că de vină sunt pereții și frigiderul care e "în drum" dar nu am cum altfel să schimb poziția actuală a routerului. Am cumpărat un repeater tot de la Asus ca să măresc raza de acoperire a rețelei wireless. Vreau totuși să știu dacă afectează cu ceva dacă setez repeater-ul cu același SIDD și parolă. În dormitor folosesc de fapt numai telefonul care cam pierde semnalul (laptopul nu are probleme cu asta dacă e folosit în dormitor).
Pot face asta cu același SIDD. Nu se încurcă Android-ul? El e oricum destul de retardat și nu știe să treacă de la o rețea mai slabă la una mai puternică (dacă au SIDD diferite).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate