Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#2251
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca il legi prin cablu e totul ok, iar daca il legi prin radio o sa obtii doar 50% din viteza maxima.

#2252
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Prin cablu e cam dificil și nu arată deloc bine așa. Trebuie să îl ascund (cablul) ca să nu dea prin toată casa. Și dacă o fac așa, recunoaște telefonul rețeaua ca una întreagă sau tot ca două diferite dar cu SSID identic?

#2253
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune același nume. Clientii se conecteze automat la reteaua cu cel mai bun semnal.

Incearca sa le legi prin wifi si daca viteza nu e grozava, cauti o posibilitate sa tragi cablu. Vezi ca exista si niste kituri powerline care extind reteaua prin reteaua electrica, doar ca sunt ceva mai scumpe (200-300ron unul de performata medie).

Edited by MembruAnonim, 05 January 2018 - 21:07.


#2254
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 addelin, on 05 ianuarie 2018 - 21:07, said:

Pune același nume. Clientii se conecteze automat la reteaua cu cel mai bun semnal.

Incearca sa le legi prin wifi si daca viteza nu e grozava, cauti o posibilitate sa tragi cablu. Vezi ca exista si niste kituri powerline care extind reteaua prin reteaua electrica, doar ca sunt ceva mai scumpe (200-300ron unul de performata medie).
Nu prea se conecteaza automat la reteaua cu cel mai bun semnal din pacate. Sta si o lalaie pe prima. Pe testate. Routerul e un Asus DSL-AC52U iar repeaterul e un Asus RP-N12. Amandoua au Wi-Fi Roaming assist dar Telefonul cu care testez (Sony model in 2016 lansat) o lalaie cu semnalul de pe Router cand ma duc in camera cu repeaterul.
Viteza de download e de 100 la mine de la furnizor (VDSL)

#2255
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Revin cu cele două aparate setate cu Roaming la - 70 (router) și - 64 (repeater) nu am probleme de acoperire acum pe 2,4. Amândouă au același SSID și aceeași parolă. Telefonul se conectează automat la cealaltă când puterea primului aparat scade sub cea pusă la Roaming.
Viteza de descărcare a scăzut așa la 50 Mbps dar nu e tragedie. Singura dată când am nevoie de ea e pe streaming și Chromecast-ul e direct pe cealaltă frecvență (5).

#2256
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Am gasit o solutie si mai buna:
Crossband Repeating.
1. Routerul principal emite pe acelasi SSID pentru 2,4 si 5 GHz.
2. Se foloseste un repeater dual band care stie si 2,4 si 5 GHz
3. Se conecteaza repeaterul la router numai prin frecventa 2,4 GHz si se configureze sa emita pe aceelas SSID si Parola numai prin 5 GHz. (sau invers) si aceeas frecventa ca cea de pe Router.  Se numeste Crossband Repeating.
4. In felul asta raman in banda de viteza originala (nu scade la juma)

La situatia asta am ajuns dupa ce am experimetat routere mai puternice, sperand ca asa primesc semnal in ultima camera. Dar degeaba: Panoul electric din apropiere, frigiderul din drum, oglinda mare de pe hol si in final 2 pereti de strabatut reduc semnalul foarte mult in ultima camera unde vreau net.

Edited by LeopardSurd, 06 February 2018 - 21:10.


#2257
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Problema sta asa: Pereti si placa foarte groase, plus fier calumea bagat in placa. Un router nu facea fata pe toata casa, am avut unul la etaj, cumparat odata cu casa acum 10 ani. La inceput se descurca binisor, intre timp am mai adaugat un router si la parter, sunt legate cu cablu intre ele si m-am folosit de un tutorial pe care nu reusesc sa-l mai gasesc ca sa folosesc o singura parola, iar conectarea intre routere se face automat. Acum as vrea sa-l schimb pe cel de la etaj, dar ma gandeam sa nu mai cumpar tot un router, ci un AP sau range extender.

Ce vreau sa va intreb: acestea din urma isi iau setarile automat din router-ul principal sau e nevoie sa schimb iar singur parole, username-uri, IP-uri si alte nebunii din setari. Totodata, vreau sa stiu daca pot lega AP-ul/range ext. prin cablu la celalalt router. Iar a treia chestie, mi-ati putea recomanda ceva, sa zicem la ~250 lei? :)

#2258
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Depinde cum e setat AP-ul. Daca il pui in bridge ar trebui sa fie transparent pina in router .
Pui aceeasi parola si pe router si pe AP . AP-ul il legi in rouer la unul din porturile LAN . Nu ar trebui sa fie nici un fel de problema .
La 250 iti recomand un Nanostation Loco M2 . Nu folosi extendere sau repetoare ,Nu obtii nimic bun de la ele , mai ales ca ai si cablu tras intre etaje .

Edited by ndor, 23 February 2018 - 14:08.


#2259
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
OS : Windows XP

De ce nu-mi apare reteaua wireless la care sa ma conectez?

https://s17.postimg....0227_105951.jpg

#2260
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

 ciprianned, on 27 februarie 2018 - 11:00, said:

Greu, nu?
[ https://www.computerblog.ro/wp-content/uploads/2014/11/cum-fac-print-screen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cred că ai problemă cu driver-ul.

#2261
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Pentru ca nu acolo trebuie sa apara .

#2262
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

 KyKyKyKy, on 27 februarie 2018 - 11:15, said:

Greu, nu?
[ https://www.computerblog.ro/wp-content/uploads/2014/11/cum-fac-print-screen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cred că ai problemă cu driver-ul.
Ce problema?

 ndor, on 27 februarie 2018 - 11:16, said:

Pentru ca nu acolo trebuie sa apara .
Dar unde trebuia?

#2263
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Mentiune: cu cablul de la Router in laptop, netul merge.

#2264
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am incercat sa instalez driverul de la wireless, dar imi zice ca acesta exista deja si ma intreaba daca vreau sa-l updatez.
Am incercat sa-l updatez, dar mi se blocheaza instalarea. Nu cred ca ar fi o problema asta, ca nu e driverul updatat.
Altceva ce as putea face?

#2265
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Reteaua nu stiu pe cat e.
Router-ul este VPN Cisco RV130.
Driverul wireless este: WLAN_Azurewave_GE-780_XP.
Nu imi apare nicio retea, decat cele create manual. Cand dau clic dreapta pe Local Area nu-mi apare View Wireless Connection

Edited by ciprianned, 28 February 2018 - 12:34.


#2266
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Reteaua wireless nu poate fi decat in 2.4 Ghz . Ca asta stie routerul .
Intri in setarile routerului si vezi ca SSID-ul sa nu fie pus hiden . Iar canalul sa fie fix intre 1 si 12 . Si latimea canalului sa fie macar 20 Mhz .

#2267
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Mentiune; La acelasi router ma conectez de pe alt PC , avand un OS 8.1.

Ma ajuta sa rezolv ce mi-ai zis m-ai sus?

#2268
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca nu incerci , nu o sa afli . Nu am cum sa stiu fiecare situatie particulara ce are .
Intrii in setari si vezi ce nu corespunde cu ce am scris mai sus .
Poate nu e placa aia compatibila cu setarile routerului . Vad ca stie doar b/g . Asta inseamna doar canal de 20 Mhz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate