Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Metrorex

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 aeon, on Oct 16 2008, 11:46, said:

cei care nu circula cu metroul dimineata si seara, eventual si vara pe caldura, sa se abtina de la comentarii
in 3 minute peroanele sunt pline, in 10 e deja omor
iar trenuri nu ar trebui sa se planga ca nu au

unde sunt cele vechi? au disparut brusc cand au venit conservele de bombardiere fara geamuri (economie, e mai ieftin sa lipesti geamul decat sa-i faci o rama si maner pentru deschidere)
o calatorie cu o garnitura veche e mai placuta decat cu "noile" bombardiere, ai aer cel putin
se zice ca au aer conditionat..eu am o mare indoiala
adevarat , am simtit ceva racoare de 2-3 ori, dar erau 20 persoane in tot trenul
Pe alea vechi le-au bagat pe Militari....E cool ca "au" aer dar daca intalnesti niste minoritari sau pensionari in fata s-a dus naibii aerul...
Va recomand sa stati macar 5 minute la Eroilor in fiecare dimineata...Se umple de la Crangasi si pana la Victoriei ti se duce naibii tot cheful de munca...

Quote

bun, acuma am inteles, e cald si inghesuiala. da am o alta intrebare: cum se numesc toti aia care se urca unii peste altii si apoi se pling ca e inghesuaiala si caldura? laugh.gif
Iti recomand sa stai 10 minute pe peron si apoi sa intrii decent in metrou...De unde...se ingramadesc toti sa ajunga acasa...
Cand mai auzi:"Atentie se inchid usile!!!" si tu esti inca pe peron asteptand sa intrii ti se urca toti nervii la cap...

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 TADY85, on Oct 16 2008, 12:38, said:

Muncitori intarziati la munca? :huh:

gresit, se numesc vite fara creier. singurele locuri in care vezi asa ceva este la fermele de animale, cind pune mincarea

in momentul in care stii care e situatia cu metroul si stii ca trebuie sa ajungi undeva la o anumita ora, iti misti curul cu juma de ora mai repede

 isr2002, on Oct 16 2008, 14:13, said:

Auzi, vino si da-te putin cu metroul vreo 2-3 zile la ore de virf si dupa aia vino si da-ti cu parerea, nu asa... n-ai vazut metrou decit la tv.  :lol:  Pe bune, Mosotti, iti trece pofta de mistouri dupa un drum.  :D

am mers cu metroul prin 2004 si n-am observat asa ceva. evident ca daca as fi observat, n-as fi intrat sa fiu a x-a vita din cireada, deci n-ar exista acel drum

#21
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Mosotti, on Oct 16 2008, 15:41, said:

gresit, se numesc vite fara creier. singurele locuri in care vezi asa ceva este la fermele de animale, cind pune mincarea

in momentul in care stii care e situatia cu metroul si stii ca trebuie sa ajungi undeva la o anumita ora, iti misti curul cu juma de ora mai repede



am mers cu metroul prin 2004 si n-am observat asa ceva. evident ca daca as fi observat, n-as fi intrat sa fiu a x-a vita din cireada, deci n-ar exista acel drum
Eu ies la 6:45 din casa ca sa fiu la 8 la lucru si deseori intarzii. Noaptea, drumul asta il fac in 10 minute cu masina. Strazile-s blocate de masini, RATB-ul da pe-afara, la metrou ai vazut cum e... Dimineata e groaznic in Bucuresti. Efectiv nu sunt solutii, taxiul iti ia minim 150 de mii pe o distanta echivalenta in Tm cu cea de la gara pana in Complex.
Vorbesti aiurea, daca ai lucra in Bucale ai lua-o si tu ca vita, ori in trafic, ori in metrou, ca n-ai avea de ales. la cat dracu' sa tot pleci de acasa? Sa bolunzesti in fiecare zi mai devreme pe la lucru. Cu plecatul asta e mare problema. Ori plec la 6 si ajung la lucru la 6:35, stau ca bou, ca atunci, da nu-i nimeni, ajung repede, ori plec la 6:45 si vezi si tu cand ajung.

#22
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Ia-ti o bicicleta vei ajunge in 20-30 min

#23
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
E nebunie mare la metrou dimineata si seara. pe M2 vin la 4-5 min, iar pe M1 la 10 minute (foarte foarte rar pentru "tonele" de calatori care circula pe magistrala). Dimineata la Nicolae Grigorescu cand ajung pe peron e plin ochi, daca nu te bagi printre oameni nu urci. Sclavii baga faza cu "urcati pe la toate usile" Unde frate sa urci daca tot peronul e plin? Niste sclavi. Intotdeauna ajung ud leoarca si la servici dimineata si acasa seara. Ar trebui sa facem toti reclamatie sa incercam sa ii convingem sa mai bage metrouri ca sa vina mai des, e bataie de joc.

@CLAXON cei care se imbraca mai bussines nu prea au ca alternativa bicicleta. N-am zis ca n-am loc sa ajung cu masina la servici , dar daca nici cu transportul in comun nu se mai poate e deja nasol.

Edited by goesalajan, 16 October 2008 - 15:54.


#24
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

 Mosotti, on Oct 16 2008, 14:41, said:

am mers cu metroul prin 2004 si n-am observat asa ceva. evident ca daca as fi observat, n-as fi intrat sa fiu a x-a vita din cireada, deci n-ar exista acel drum
Ohoho.. cate s-au schimbat din 2004 pana acum in ceea ce priveste termenii aglomeratiei... Vino acum si fa o cura de o saptamana de metrou bucurestean, dimineata intre 8-10 si seara intre 17-19.
Dupa aia sa vedem daca iti mai da mana sa le zici vite celor care incearca sa se suie in metrou.

#25
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
:) 2004 hahaha
inca in 2006 era lejer la metrou
de ~1 an e nenorocire
la care se adauga si sauna gratis

ps. a mers cineva in bombardier la care nici nimicul acela de ac nu mai functioneaza? :D
doritorii de senzatii tari sunt invitati

de fapt se poate incerca acasa: se baga capul intr-o punga de plastic, se strange bine in jurul gatului  si se incearca a respira acolo cateva minute
pentru doritorii de bombardier cu ac "functional" se dau 2-3 gauri cu un pix in punga

Edited by aeon, 16 October 2008 - 17:05.


#26
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

 sugarcos, on Oct 16 2008, 15:01, said:

si crezi ca e mai bine cu masina? a mea sta in parcare. prea mare nebunie + sunt zile in care poti sa faci 1:30h din N.Grigorescu la Pipera (un singur drum)
stiu scurtaturi :D mai mergeam cu un coleg,facea 30 de minute :)

 Mosotti, on Oct 16 2008, 15:41, said:

gresit, se numesc vite fara creier. singurele locuri in care vezi asa ceva este la fermele de animale, cind pune mincarea

in momentul in care stii care e situatia cu metroul si stii ca trebuie sa ajungi undeva la o anumita ora, iti misti curul cu juma de ora mai repede



am mers cu metroul prin 2004 si n-am observat asa ceva. evident ca daca as fi observat, n-as fi intrat sa fiu a x-a vita din cireada, deci n-ar exista acel drum
Sa o crezi tu,daca trebuie sa ajungi in intervalul orar 7-9:30 la munca ori pleci cu doua ore mai devreme,ori alea sunt conditiile!

Iar situatia din 2004 nu se compara cu cea de acum!

 CLAXON, on Oct 16 2008, 16:37, said:

Ia-ti o bicicleta vei ajunge in 20-30 min
Nu poti sa mergi si pe ploaie/insoare cu bicicleta + ca e naspa vara dupa servici cand mori de cald
am facut si asta

 aeon, on Oct 16 2008, 18:02, said:

2004 hahaha
inca in 2006 era lejer la metrou
de ~1 an e nenorocire
la care se adauga si sauna gratis

ps. a mers cineva in bombardier la care nici nimicul acela de ac nu mai functioneaza?
doritorii de senzatii tari sunt invitati
transpiri in draci...mi s-a intamplat :)

#27
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 goesalajan, on Oct 16 2008, 16:51, said:

E nebunie mare la metrou dimineata si seara. pe M2 vin la 4-5 min, iar pe M1 la 10 minute (foarte foarte rar pentru "tonele" de calatori care circula pe magistrala). Dimineata la Nicolae Grigorescu cand ajung pe peron e plin ochi, daca nu te bagi printre oameni nu urci. Sclavii baga faza cu "urcati pe la toate usile" Unde frate sa urci daca tot peronul e plin? Niste sclavi. Intotdeauna ajung ud leoarca si la servici dimineata si acasa seara. Ar trebui sa facem toti reclamatie sa incercam sa ii convingem sa mai bage metrouri ca sa vina mai des, e bataie de joc.

@CLAXON cei care se imbraca mai bussines nu prea au ca alternativa bicicleta. N-am zis ca n-am loc sa ajung cu masina la servici , dar daca nici cu transportul in comun nu se mai poate e deja nasol.
Cei care au tinuta "biznis"  dar si ceilalti pot sa tina la servici 1-2 tinute cu care sa schimbe cand ajung la birou/loc de munca. La altii se poate si la noi nu?

Intr-adevar in anotimpul rece/ploios e mai dificila si chiar imposibila varianta deplasarii cu bicicleta dar in restul anului nu stiu ce va impiedica sa folositi acest mijloc de deplasare in afara de fite si comoditate.

Nu intra in discutie cei care prin munca lor sunt nevoiti sa foloseasca masina, pentru ceilalti exista Taxi, RATB, METROREX.

Va plangeti de calitatea serviciilor RATB, METROREX? Cati ati reclamat un aspect negativ din activitatea acestor regii, cand vedeti ca cineva manaca seminte in tramvai interveniti?
Va platiti calatoria cu RATB-ul? Cand se urca un betiv cu tigara aprinsa in autobuzsau vreo 2-3 pusti cu manele la telefon ii ignorati sau atentionati ca deranjeaza?

Nimic nu se va schimba daca nu ne aducem fiecare contributia.

#28
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
Unde trebuie sa faci reclamatia? Poate ar trebui sa face ceva in acest sens
Ziceau candva ca au bagat mai multe metrouri si ca ajung la interval de 2-3 minute. Mare pacaleala :(

#29
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Metrorex telefonul calatorului 9264 sau [email protected]
RATB http://www.ratb.ro/i....php?page=mesaj

Edited by CLAXON, 17 October 2008 - 10:44.


#30
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
stai linistit ca daca suni la 9264 o sa ti se spuna ca sunt toate trenurile pe traseu, si de vina e....aglomeratia. am sunat de 2 ori.

#31
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

 Mosotti, on Oct 16 2008, 15:41, said:

...ca daca as fi observat, n-as fi intrat sa fiu a x-a vita din cireada, deci n-ar exista acel drum
Si ce ai fi facut? Ai fi mers pe jos? Autobuzele sint la fel.

 CLAXON, on Oct 17 2008, 10:22, said:

Cei care au tinuta "biznis"  dar si ceilalti pot sa tina la servici 1-2 tinute cu care sa schimbe cand ajung la birou/loc de munca. La altii se poate si la noi nu?

Intr-adevar in anotimpul rece/ploios e mai dificila si chiar imposibila varianta deplasarii cu bicicleta dar in restul anului nu stiu ce va impiedica sa folositi acest mijloc de deplasare in afara de fite si comoditate.

Nu intra in discutie cei care prin munca lor sunt nevoiti sa foloseasca masina, pentru ceilalti exista Taxi, RATB, METROREX.

Va plangeti de calitatea serviciilor RATB, METROREX? Cati ati reclamat un aspect negativ din activitatea acestor regii, cand vedeti ca cineva manaca seminte in tramvai interveniti?
Va platiti calatoria cu RATB-ul? Cand se urca un betiv cu tigara aprinsa in autobuzsau vreo 2-3 pusti cu manele la telefon ii ignorati sau atentionati ca deranjeaza?

Nimic nu se va schimba daca nu ne aducem fiecare contributia.
Aia cu sifonierul tinut la serviciu... nici nu merita sa iti raspund.
Apoi: o gramada de lucruri ma impiedica sa vin cu bicicleta - cel mai important e ca nu vreau. Apoi traficul infernal care mi-ar pune viata in primejdie, vremea de afara...
Oi fi tu Swartzeneger dar mie mi-e teama sa le zic ceva matahalelor cu mutre de gibon care dau manele la maxim in autobuz. Iti spun si de ce: pentru ca nu vezi un politai prin oras - in afara de cei de la circulatie. Si pentru ca nu se vrea asta. Daca autoritatile ar vrea, intr-adevar, sa faca ordine ar putea.
Am abonament si ratb si metrou.

#32
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 isr2002, on Oct 17 2008, 12:53, said:

Si ce ai fi facut? Ai fi mers pe jos? Autobuzele sint la fel.


Aia cu sifonierul tinut la serviciu... nici nu merita sa iti raspund.
Apoi: o gramada de lucruri ma impiedica sa vin cu bicicleta - cel mai important e ca nu vreau. Apoi traficul infernal care mi-ar pune viata in primejdie, vremea de afara...
Oi fi tu Swartzeneger dar mie mi-e teama sa le zic ceva matahalelor cu mutre de gibon care dau manele la maxim in autobuz. Iti spun si de ce: pentru ca nu vezi un politai prin oras - in afara de cei de la circulatie. Si pentru ca nu se vrea asta. Daca autoritatile ar vrea, intr-adevar, sa faca ordine ar putea.
Am abonament si ratb si metrou.


Deci ne bagam vata in urechi, ne uitam in alta parte si plecam umili capul, vrei sa vina politaiul sa-i zica sa nu mai scuipe seminte, sa nu fumeze in autobuz sau sa nu se urce cu picioarele pe scaun?

Nu stiu ce giboni ai vazut tu, dar daca ti-e frica e niste pusti de 14-17-18 ani atunci iti meriti soarta.
Mie-mi place de cei ce se dau eroi dupa ce a trecut "pericolul" si vocifereaza dezaprobator dar doar dupa ce, cel vizat, a coborat din autobuz.

Ai dreptate la faza ca nu vezi politisti pe strada, decat in intersectii sau ingramaditi in vreun Logan plimbandu-se aiurea, dar nu te impiedica nimic sa trimiti o scrisoare la minister in care sa semnalezi ca politisti sunt niste aparitii exotice pe strada.


Cat despre "sifonierul de la servici" in tarile cu apa calda s-a inventat vestiarul  :P

Edited by CLAXON, 17 October 2008 - 12:25.


#33
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 CLAXON, on Oct 17 2008, 11:43, said:

Metrorex telefonul calatorului 9264 sau [email protected]
RATB http://www.ratb.ro/i....php?page=mesaj
Thx

Le-am trimis un mail "dragut"  :cursing:

Poate ar trebui sa le trimitem mailuri si in alta parte

Edited by monique_all, 17 October 2008 - 12:57.


#34
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

 CLAXON, on Oct 17 2008, 13:24, said:

Cat despre "sifonierul de la servici" in tarile cu apa calda s-a inventat vestiarul  :P
Io vad dupa avatar ca iti place sportul. Mie nu.
Nu liceeni am vazut ci tigani -cite 2-3 si, da, chiar la 17-18-19 ani. Bate-te tu cu ei. Te chem body-guard si atunci ma iau de ei. Hai , chiar e inutila discutia.

#35
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Claxon. Tu ai la serviciu un vestiar? Nu conteaza daca iti trebuie sau nu , ai unul pentru orice eventualitate? Sefii tai / Tu te-ai gandit sa faci un vestiar la serviciu pentru oamenii mai necajiti care au nevoie de asa ceva?

De fumat in ratb n-am vazut ,insa manele am auzit si nu erau niste pusti de 14-18 ani sau nu pareau a fi.

Eu stau de 2 saptamani in Bucuresti cu facultatea si ca sa ajung diminieata de la Gorjului la Politehnica imi ia cu metroul ~30 minute(+/-10minute) ceea ce mi se pare foarte mult pentru doar 2 statii + imbluzeala + mirosuri exotice.

Rezolvarea : o iau binisor pe jos si ajung la facultate in 40 minute . In curand imi voi lua role si voi scapa de probleme pana cand va ninge/ploua.

Ratb-ului ii ia mai mult de 40 de minute sa faca 2 statii si-un pic. (de metrou).


isr. Pacat ca nu-ti place. Trebuie intotdeauna sa cautam solutii practice si sa ne adaptam. Banuiesc ca esti la fel ca majoritatea care asteapta la coada scara rulanta sa urce la gura de metrou in loc sa faca nitel sport de inviorare de dimineata.

Bafta

Edited by pg-soare, 17 October 2008 - 13:04.


#36
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 pg-soare, on Oct 17 2008, 14:02, said:


Intamplator am vestiar si il folosesc.
Te felicit ca iti vei lua role, ca ai capacitatea sa te adaptezi.

Ca tot veni vorba de scarile rulante de la metrou, vreau sa le amintesc bizonilor ca "stationarea" pe scara rulanta in timpul ascensiunii se face pe partea dreapta a acesteia lasand libera partea stanga celor sprinteni care se grabesc si urca mai repede.

Edited by CLAXON, 17 October 2008 - 13:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate