Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Metrorex

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpg-soare, on Oct 17 2008, 14:02, said:

isr. Pacat ca nu-ti place. Trebuie intotdeauna sa cautam solutii practice si sa ne adaptam. Banuiesc ca esti la fel ca majoritatea care asteapta la coada scara rulanta sa urce la gura de metrou in loc sa faca nitel sport de inviorare de dimineata.

Bafta
Asta cam asa e.  :D  Asta din cauza ca merg cu viteza de obicei si obosesc atunci cind ajung la scara.  :lol:

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGoofy, on Oct 16 2008, 16:58, said:

Ohoho.. cate s-au schimbat din 2004 pana acum in ceea ce priveste termenii aglomeratiei... Vino acum si fa o cura de o saptamana de metrou bucurestean, dimineata intre 8-10 si seara intre 17-19.
Dupa aia sa vedem daca iti mai da mana sa le zici vite celor care incearca sa se suie in metrou.

vite nu sint aia care incearca sa se urce in metrou, ci aia care incearca sa intre in statia de metrou desi e plina si statia si scarile si mai e si coada afara

o fi sistemul prost da nici oamenii nu-s mai destepti "nu am  ce sa fac, asta e". cacat

1) da-ti demisia si ia-ti un job mai aproape de casa
2) muta-te mai aproape de job
3) cumpara-ti elicopter
4) inventeaza teleportarea


Quote

CLAXON cei care se imbraca mai bussines nu prea au ca alternativa bicicleta
bine ca au alternativa de a se inghesui ca vitele in "sauna" si de a pute toata ziua a transpiratie :first:

mai bine ziceai ca nu vrei sa mori cu bicicleta in oras, era mai logic  :lol:

si nu inteleg de ce e acum muuuuuuuuuuuuult mai aglomerat decit in 2004, s-a triplat cumva populatia bucurestiului si eu n-am aflat?

#39
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View PostMosotti, on Oct 17 2008, 14:40, said:

vite nu sint aia care incearca sa se urce in metrou, ci aia care incearca sa intre in statia de metrou desi e plina si statia si scarile si mai e si coada afara

o fi sistemul prost da nici oamenii nu-s mai destepti "nu am ce sa fac, asta e". cacat

1) da-ti demisia si ia-ti un job mai aproape de casa
2) muta-te mai aproape de job
3) cumpara-ti elicopter
4) inventeaza teleportarea



bine ca au alternativa de a se inghesui ca vitele in "sauna" si de a pute toata ziua a transpiratie :first:

mai bine ziceai ca nu vrei sa mori cu bicicleta in oras, era mai logic :lol:

si nu inteleg de ce e acum muuuuuuuuuuuuult mai aglomerat decit in 2004, s-a triplat cumva populatia bucurestiului si eu n-am aflat?
adevarul ca au si multe alternative sa traverseze Bucurestiul!

1) te rog sa imi gasesti un job mai bine platit si aproape de casa si pe cuvant ca ma mut
2)chiar am de gand sa imi cumpar casa in Pipera...imediat dupa ce castig la LOTO 6/49
3) daca tot castig la loto imi iau si elicopter si construiesc si pista de aterizare in curtea firmei...si vin la firma doar ca sa rad...ca deh am o groaza de bani
4) ma gandesc de ani buni cand s-o inventa...si mai nou am decis cu prietena mea sa ne facem scopul vietii sa inventam teleportorul!care crezi ca ne sunt sansele?

nu s-a triplat populatia,dar autoturismele DA!
+ metroul s-a aglomerat!

Mosotti spiritul tau practic nu e prea dezvoltat!

Edited by TADY85, 17 October 2008 - 13:59.


#40
aliance

aliance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.02.2006

View Postgoesalajan, on Oct 16 2008, 16:51, said:

E nebunie mare la metrou dimineata si seara. pe M2 vin la 4-5 min, iar pe M1 la 10 minute (foarte foarte rar pentru "tonele" de calatori care circula pe magistrala). Dimineata la Nicolae Grigorescu cand ajung pe peron e plin ochi, daca nu te bagi printre oameni nu urci. Sclavii baga faza cu "urcati pe la toate usile" Unde frate sa urci daca tot peronul e plin? Niste sclavi. Intotdeauna ajung ud leoarca si la servici dimineata si acasa seara. Ar trebui sa facem toti reclamatie sa incercam sa ii convingem sa mai bage metrouri ca sa vina mai des, e bataie de joc.

@CLAXON cei care se imbraca mai bussines nu prea au ca alternativa bicicleta. N-am zis ca n-am loc sa ajung cu masina la servici , dar daca nici cu transportul in comun nu se mai poate e deja nasol.
Salut !


Am lecturat nemultumirile voastre referitoare la calatoriile cu metroul si recunosc ca in cea ma i mare parte sint sustinute insa inainte sa va plingeti judecati putin situatia. Transportul in comun presupune aglomeratie..si asta este valabil oriunde in lumea asta..Atunci cind ai un numar mare de calatori care depaseste capacitatea de transport intervine disconfortul.Urcindu-te in metrou  lasi fitzele si bravadele gen "tine usa ca ma grabesc".Aveti idee cit inseamna ca si timp de stationare ca cineva sa iti tina usile la inchidere ? Inmultiti asta cu 20 de statii sau macar cu o medie sa zicem de cinci retineri pe trasa si vedi vedea  de unde apar intirzierile.Ginditi-va citi calatori apar in plus in intervalul in care tu astepti sa se inchida usile dupa ce un retardat le retine la inchidere.Apoi are si metroul falitii lui care ca peste tot incurca mai mult decit fac bine desii in general sint monitorizate aceste greseli , dar de cind cu psderizarea metroului nu mai ai ce reclama sint o gasca care se apara unii pe altii in incompetenta lor . Adevarul este ca se face transport cu trenuri mult mai putine si cu personal incomplet.Nu poti face un transport cit de cit civilizat cu interval mare de urmarire..dar eu va intreb acum..citi dintre voi cei care ne injurati judecati la rece si puteti spune..CIT DE VINOVAT ESTE MECANICUL ? L-ati vazut voi ca sta de capul lui ? l-ati vazut voi ca bea, ca sta ca vrea el, este el vinovat ca unul sau altul tine usile, ca nu se spala si stati in duhoare, ca sefii sau colegii lui nu isi fac serviciul cum trebuie si ca uneori  el este cel care o ia peste bot din cauza lor ? Nu este nimeni perfect dar uneori va spun sincer ca imi vine sa va las cu trenul in statie si sa plec acasa.Inainte da a da cu parul uitati-va in jurul voastru.VA RECOMAND SINCER SA FACETI RECLAMATII PE ADRESA DE MAIL A INSTITUTIEI..ptr ca acolo este cineva care poate intr-o zi va lua oarece masura care sa va satisfaca doleantele.
Si acum trageti...am pieptul dezgolit !

#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postpg-soare, on Oct 17 2008, 14:02, said:

...
Eu stau de 2 saptamani in Bucuresti cu facultatea si ca sa ajung diminieata de la Gorjului la Politehnica imi ia cu metroul ~30 minute(+/-10minute) ceea ce mi se pare foarte mult pentru doar 2 statii + imbluzeala + mirosuri exotice.
....

nu stiu cum faci tu, dar eu pentru 3 statii de metrou + 1.5km de mers pe jos fac 30-40 min
practic mai mult de 15-20 min nu fac cu metroul propriu-zis, restul de timp e mers pe jos

ps. Mosotti te invit la 8.45 dimineata in statia de metrou victoriei, unirii sau dristor
si seara pe la 18
apoi mai vezi cum e cu triplarea populatiei in bucuresti
ai zice ca e de 10 ori mai mare, nu doar de 3 ori...

Edited by aeon, 17 October 2008 - 14:10.


#42
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
De ce toata lumea spune ca e inghesuiala cam pana la ora 18, cand ea de abia atunci incepe. Mergeti pe la Crangasi la ora 20 si o sa vedeti ca e ca dimineata la 8. Asta ca sa nu mai zic de 41.....  <_<

Edited by Jaqueline, 17 October 2008 - 14:13.


#43
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View Postaliance, on Oct 17 2008, 15:00, said:

Salut !


Am lecturat nemultumirile voastre referitoare la calatoriile cu metroul si recunosc ca in cea ma i mare parte sint sustinute insa inainte sa va plingeti judecati putin situatia. Transportul in comun presupune aglomeratie..si asta este valabil oriunde in lumea asta..Atunci cind ai un numar mare de calatori care depaseste capacitatea de transport intervine disconfortul.Urcindu-te in metrou lasi fitzele si bravadele gen "tine usa ca ma grabesc".Aveti idee cit inseamna ca si timp de stationare ca cineva sa iti tina usile la inchidere ? Inmultiti asta cu 20 de statii sau macar cu o medie sa zicem de cinci retineri pe trasa si vedi vedea de unde apar intirzierile.Ginditi-va citi calatori apar in plus in intervalul in care tu astepti sa se inchida usile dupa ce un retardat le retine la inchidere.Apoi are si metroul falitii lui care ca peste tot incurca mai mult decit fac bine desii in general sint monitorizate aceste greseli , dar de cind cu psderizarea metroului nu mai ai ce reclama sint o gasca care se apara unii pe altii in incompetenta lor . Adevarul este ca se face transport cu trenuri mult mai putine si cu personal incomplet.Nu poti face un transport cit de cit civilizat cu interval mare de urmarire..dar eu va intreb acum..citi dintre voi cei care ne injurati judecati la rece si puteti spune..CIT DE VINOVAT ESTE MECANICUL ? L-ati vazut voi ca sta de capul lui ? l-ati vazut voi ca bea, ca sta ca vrea el, este el vinovat ca unul sau altul tine usile, ca nu se spala si stati in duhoare, ca sefii sau colegii lui nu isi fac serviciul cum trebuie si ca uneori el este cel care o ia peste bot din cauza lor ? Nu este nimeni perfect dar uneori va spun sincer ca imi vine sa va las cu trenul in statie si sa plec acasa.Inainte da a da cu parul uitati-va in jurul voastru.VA RECOMAND SINCER SA FACETI RECLAMATII PE ADRESA DE MAIL A INSTITUTIEI..ptr ca acolo este cineva care poate intr-o zi va lua oarece masura care sa va satisfaca doleantele.
Si acum trageti...am pieptul dezgolit !
salut!
pe bune ca nu am impuscat "Mecanicul" :)
nici nu am zis ca e el de vina!
Sefii evident sunt!
Si da, un dobitoc tine usa,dar,dobitocul ala nu ar tine-o daca ar stii ca vine altul in 3 minute!
3 minute nu moare nimeni...dar te apuca dracii cand se anunta sosirea in 3 minute si vine in 7 :D si intre timp s-au adunat alti calatori!

Oricat te-ai spala ( fac dus cateodata de 5 ori pe zi ...mai ales vara) cand ajungi in metrou si nu merg in unele trenuri nici macar circularea aerului te incingi si transpiri!si hai ca nu sunt eu ala care transpira ( transpir mai greu) dar...ceilalti da!si e de inteles!
pt ca temperatura in tren ajunge la peste 30 de grade!
la cele vechi chiar puteais a faci curent :)

Oricum nu am tras niciodata in conductori/mecanici (cel putin nu eu )

#44
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Mosotti ti-a raspuns TADY85 si sunt de acord cu el.

Din afirmatia cu "nu inteleg de ce e acum muuuuuuuuuuuuult mai aglomerat decit in 2004, s-a triplat cumva populatia bucurestiului si eu n-am aflat?" reiese clar ca nu faci parte din cei care merg cu metroul sau ratb-ul in fiecare zi.

"vite nu sint aia care incearca sa se urce in metrou, ci aia care incearca sa intre in statia de metrou desi e plina si statia si scarile si mai e si coada afara"

mdap, ai dreptate, vite sunt aia care incearca sa ajunga la servici. pacat ca nu toti isi permit sa mearga cu masina si nu sunt presati de timp, prin urmare pot pierde ore in trafic; sau nu toti au avut norocul sa se nasca in centru sau in nordul capitalei (cu cladirile de birouri langa ei).

#45
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Moso, gândește-te numai la faptul că din 2004 până în 2008 au venit în București la studii... cam câți studenți? Și cam câți crezi că s-au întors în orașul natal?
Să mai zic și de elevii, care cresc și merg singuri la școală, nu mai sunt duși de mami sau de tati cu mașina?

Ghici cu ce circulă toți!

#46
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

View PostMosotti, on Oct 17 2008, 14:40, said:

mai bine ziceai ca nu vrei sa mori cu bicicleta in oras, era mai logic  :lol:


cum darcu sa mori cand viteza medie de deplasare in Bucuresti e de 10-15 km/h  :rolleyes:  :lol:

#47
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View PostCLAXON, on Oct 17 2008, 15:27, said:

cum darcu sa mori cand viteza medie de deplasare in Bucuresti e de 10-15 km/h :rolleyes:  :lol:
te omoara dobitocii care trec pe rosu cu 60 + km/h
si cei care merg pe unele bucati de drum cu 70 +
;)
cu toate astea nu am murit dar de doua ori erau sa dea peste mine si merg cat pot de aproape de trotuar...sau pe el cand nu sunt parcate masini!

dar nu asta e incomod!ci sa te schimbi dimineata si seara,si seara sa vii acasa pe caldura,si cand ploua ...

ti-am zis ca am facut si asta :)

Edited by TADY85, 17 October 2008 - 14:33.


#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostTADY85, on Oct 17 2008, 13:58, said:

adevarul ca au si multe alternative sa traverseze Bucurestiul!

1) te rog sa imi gasesti un job mai bine platit si aproape de casa si pe cuvant ca ma mut
2)chiar am de gand sa imi cumpar casa in Pipera...imediat dupa ce castig la LOTO 6/49
3) daca tot castig la loto imi iau si elicopter si construiesc si pista de aterizare in curtea firmei...si vin la firma doar ca sa rad...ca deh am o groaza de bani
4) ma gandesc de ani buni cand s-o inventa...si mai nou am decis cu prietena mea sa ne facem scopul vietii sa inventam teleportorul!care crezi ca ne sunt sansele?

nu s-a triplat populatia,dar autoturismele DA!
+ metroul s-a aglomerat!

Mosotti spiritul tau practic nu e prea dezvoltat!

1) e de datoria ta sa iti gasesti si daca nu iti gasesti MAI BINE PLATIT, iti gasesti unul LA FEL DE BINE PLATIT sau chiar MAI PUTIN DE BINE PLATIT, daca pentru 100 de euro cistigi 2 ore pe zi si nu te calci in picioare ca o VITA cu alti 200.000 de boi. imi aduci aminte de vara-mea din canada care la un moment dat isi gasise intr-un alt oras pe la vreo 80 de km, un job biiiiiiiiiiiiiine platit, atita doar ca facea vreoa 3 ore pe drum cu masina si nu mai era buna de nimic. asta citeva saptamini pina era sa adoarma la volan si atunci si-a gasit un job NU ASA DE BIIIIIIIIINE PLATIT, dar mai aproape. da, daca esti LACOM, traiesti cum MERITI

2) nu e nici o diferenta dintre tine si aia care sint in situatia inversa, adica stau in pipera si lucreaza in oras. adica o diferenta e, au gipan cu AC, dar timpul tot pierdut e. ca sa nu mai zic ca nu trebuie sa te muti IN PIPERA, ci doar MAI APROAPE.

3) - 4) astea erau variante de deruta, spre deosebire de primele 2 absolut realizabile

View Postaeon, on Oct 17 2008, 14:07, said:

nu stiu cum faci tu, dar eu pentru 3 statii de metrou + 1.5km de mers pe jos fac 30-40 min
practic mai mult de 15-20 min nu fac cu metroul propriu-zis, restul de timp e mers pe jos

ps. Mosotti te invit la 8.45 dimineata in statia de metrou victoriei, unirii sau dristor
si seara pe la 18
apoi mai vezi cum e cu triplarea populatiei in bucuresti
ai zice ca e de 10 ori mai mare, nu doar de 3 ori...

poate o sa vin in concediu, sa rid de voi :lol:

View Postgoesalajan, on Oct 17 2008, 14:15, said:

Mosotti ti-a raspuns TADY85 si sunt de acord cu el.

Din afirmatia cu "nu inteleg de ce e acum muuuuuuuuuuuuult mai aglomerat decit in 2004, s-a triplat cumva populatia bucurestiului si eu n-am aflat?" reiese clar ca nu faci parte din cei care merg cu metroul sau ratb-ul in fiecare zi.

"vite nu sint aia care incearca sa se urce in metrou, ci aia care incearca sa intre in statia de metrou desi e plina si statia si scarile si mai e si coada afara"

mdap, ai dreptate, vite sunt aia care incearca sa ajunga la servici. pacat ca nu toti isi permit sa mearga cu masina si nu sunt presati de timp, prin urmare pot pierde ore in trafic; sau nu toti au avut norocul sa se nasca in centru sau in nordul capitalei (cu cladirile de birouri langa ei).

daca n-as fi stat in celalalt capat al orasului si daca n-as fi facut o ora pina la lucru si inca o ora inapoi, indiferent ca mergeam cu tramvai + troleu sau pe jos si daca nu m-as fi mutat la 5 minute de mers pe jos, poate ca as fi fost si eu la fel de fatalist. bine, e nasol sa te muti cind ai domiciliu stabil, dar e tot la fel de normal sa nu-ti cumperi casa la dracu si sa ai job la tac-su

View PostCICI&Co, on Oct 17 2008, 14:25, said:

Moso, gândește-te numai la faptul că din 2004 până în 2008 au venit în București la studii... cam câți studenți? Și cam câți crezi că s-au întors în orașul natal?
Să mai zic și de elevii, care cresc și merg singuri la școală, nu mai sunt duși de mami sau de tati cu mașina?

Ghici cu ce circulă toți!

nu stiu. zi tu citi, daca ai cifre reale, daca nu, nu abera. deci citi dracu au putut sa vina si unde stau respectivii din moment ce in ultimii 4 ani n-au crescut cartiere intregi de blocuri. traiesc in copaci? :D

#49
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View PostMosotti, on Oct 17 2008, 15:43, said:

1) e de datoria ta sa iti gasesti si daca nu iti gasesti MAI BINE PLATIT, iti gasesti unul LA FEL DE BINE PLATIT sau chiar MAI PUTIN DE BINE PLATIT, daca pentru 100 de euro cistigi 2 ore pe zi si nu te calci in picioare ca o VITA cu alti 200.000 de boi. imi aduci aminte de vara-mea din canada care la un moment dat isi gasise intr-un alt oras pe la vreo 80 de km, un job biiiiiiiiiiiiiine platit, atita doar ca facea vreoa 3 ore pe drum cu masina si nu mai era buna de nimic. asta citeva saptamini pina era sa adoarma la volan si atunci si-a gasit un job NU ASA DE BIIIIIIIIINE PLATIT, dar mai aproape. da, daca esti LACOM, traiesti cum MERITI

2) nu e nici o diferenta dintre tine si aia care sint in situatia inversa, adica stau in pipera si lucreaza in oras. adica o diferenta e, au gipan cu AC, dar timpul tot pierdut e. ca sa nu mai zic ca nu trebuie sa te muti IN PIPERA, ci doar MAI APROAPE.

3) - 4) astea erau variante de deruta, spre deosebire de primele 2 absolut realizabile



poate o sa vin in concediu, sa rid de voi



daca n-as fi stat in celalalt capat al orasului si daca n-as fi facut o ora pina la lucru si inca o ora inapoi, indiferent ca mergeam cu tramvai + troleu sau pe jos si daca nu m-as fi mutat la 5 minute de mers pe jos, poate ca as fi fost si eu la fel de fatalist. bine, e nasol sa te muti cind ai domiciliu stabil, dar e tot la fel de normal sa nu-ti cumperi casa la dracu si sa ai job la tac-su



nu stiu. zi tu citi, daca ai cifre reale, daca nu, nu abera. deci citi dracu au putut sa vina si unde stau respectivii din moment ce in ultimii 4 ani n-au crescut cartiere intregi de blocuri. traiesc in copaci?
chiar si mai aproape e cam singurul mijloc de transport ok,mai e un tramvai si atat!
altceva nu ajunge aici

+ inca nu am bani de casa dar cand o sa am te anunt,poate vei fi multumit!

Depinde ce poti face intr-o firma mare si intr-una mica ;)
vezi tu,nu sunt doar banii la mijloc ca sa nu mai zic ca nici o firma sanatoasa la cap nu isi face sediul intr-un loc necomercial
In vara,cand a fost vacanta, a fost ceva mai lejer metroul...pacat ca a fost si mai cald afara!
Vin-o si razi de noi,dar in timpul saptamanii si nu de rev/craciun ;)

La 2) mai e o diferenta : ei ajung la servici la 10 si pleaca la 14-15  

Si in ultimii 2 ani s-au construit numai langa blocul meu (pe locul unui parc si unui teren de fotbal de la o scoala ) vreo 4 blocuri
+ in cartier s-au mai construit 3!

+ complexele rezidentiale la care s-au tot deschis aici topicuri

#50
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostMosotti, on Oct 17 2008, 12:40, said:

vite nu sint aia care incearca sa se urce in metrou, ci aia care incearca sa intre in statia de metrou desi e plina si statia si scarile si mai e si coada afara
pai si unde te duci? peste tot e la fel. eu cel putin am norocul ca in domeniul meu nu trebuie sa fiu la munca la ora fixa. chiar si asa am renuntat de vreo 7-8 luni sa mai folosesc transportul in comun, prefer sa iau un taxi. dar cati pot face asta?


"1) da-ti demisia si ia-ti un job mai aproape de casa"
sunt cateva zone in care se concentreaza majoritatea job-urilor. nu e intotdeauna o optiune.

"2) muta-te mai aproape de job"
adica sa-mi vand casa si sa pierd cateva zeci de mii de euro?

"3) cumpara-ti elicopter"
pana una alta mi-am luat masina. voi bloca traficul si mai mult, dar macar nu o sa ajung transpirat.  ^_^

"4) inventeaza teleportarea"
a fost deja inventata  B)

#51
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postaliance, on Oct 17 2008, 14:00, said:

Nu este nimeni perfect dar uneori va spun sincer ca imi vine sa va las cu trenul in statie si sa plec acasa.Inainte da a da cu parul uitati-va in jurul voastru.VA RECOMAND SINCER SA FACETI RECLAMATII PE ADRESA DE MAIL A INSTITUTIEI..ptr ca acolo este cineva care poate intr-o zi va lua oarece masura care sa va satisfaca doleantele.
Si acum trageti...am pieptul dezgolit !

ai dreptate...si ma mustrez ca m-am certat cu mecanicii de tren (dar m-am certat in speranta ca vor transmite si ei mai sus doleantele noastre si nu o sa mai fi nepasatori). chiar le-am precizat acest lucru:anuntati si voi mai sus ca va injura lumea.
ai mai zis ca tine lumea de usi...sa fim seriosi ca daca s-ar circula la 2-3 minute nu ar mai fi asa. dar circuland la 7-8-10minute se face un fel de perpetum mobile (se va aglomera peronul si va creste timpul de urcare/coborare in fiecare statie=>intarzieri si mai mari)
reclamatii am facut o gramada....degeaba...de asta am si pornit acest topic. pentru ca in momentul asta nu vad cui ar putea sa se supuna metrorex. daca as stii ca ar avea urmari reclamatiile mele as face tot posibilul sa ajung la primarie sau la m. transporturilor...dar cand stiu ca nu se va intampla nimic....poate stiti dvs o institutie care chiar sa poata face ceva impotriva metrorex-ului.
am facut reclamatii la: 9264, OPC, si am trimis mailuri la 2-3 televiziuni. rezultatul? NIMIC.
daca nu ne unim nu o sa rezolvam nimic...poate nici asa nu o sa reusim..dar merita sa incercam.

#52
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Mosotti, vad ca esti cam nesimtit. E clar ca nu stii situatia, dar totusi deschizi gura.

Sunt destul de pacifist, dar cand vad gigei d-astia ca tine care vorbesc in plus, in necunostinta de cauza, renasc tendinte mai putin sanatoase.
E o problema reala, grava, foarte rar gasita in lumea civilizata. Crede-ma ca e un soc real sa vii din Paris/Barcelona/Amsterdam, dupa ce ai circulat cu mijloacele lor de transport in comun - in Bucurestiul nostru, cu RATB-ul si Metrorex-ul aferent.

#53
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
deocamdata, metroul, asa cum este el, e cea mai civilizata/rapida cale de-a circula in bucuresti. ce pretentii sa aveti de la o tara in care avem asa putini km de autostrada ?

#54
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postaeon, on Oct 17 2008, 15:07, said:

nu stiu cum faci tu, dar eu pentru 3 statii de metrou + 1.5km de mers pe jos fac 30-40 min
practic mai mult de 15-20 min nu fac cu metroul propriu-zis, restul de timp e mers pe jos

ps. Mosotti te invit la 8.45 dimineata in statia de metrou victoriei, unirii sau dristor
si seara pe la 18
apoi mai vezi cum e cu triplarea populatiei in bucuresti
ai zice ca e de 10 ori mai mare, nu doar de 3 ori...


Eu de 2 saptamani de cand locuiesc in bucuresti astept de fiecare daca vreo 7-8-10 minute metroul. Mai stai si la Armata poporului putin in statie . (nu stiu de ce )  Eu fac 800 m pana la metrou apoi  2 statii de metrou.  Poate am exagerat cu 5 minute mersul cu metroul,in rest merg destul de repede.  
Stiu ca poti avea norocul ca metroul sa vina exact cand vii tu in statie.

Ps . Cate metrouri sunt  de la industriilor la eroilor ?  Eu tind ca cred ca sunt 2 .  Daca am dreptate , sunt FOARTE putine.

raiiar ai un plus de la mine . Doar ca nu prea mai merita sa comentam diferentele dintre noi si alta tari europene . Suntem pur teoretic europeni , practic suntem doar niste acoaliti . Ne asemanam foarte mult cu brazilia . Unii circula cu ferarri pe strazile super aglomerate (hehe) , iar altii abia supraviestuiesc din salariul lor.


bogdann . putem schimba asta, doar daca dorim sa o facem. Multi se complac in situatia asta.  Vezi intregul bucuresti .
Eu sunt norocos . Am gasit o solutie foarte buna.

//edit : aproximarea mea cu  cea a lui sugarcos a fost pur intamplatoare sau poate nu. Se pare ca datele sunt corecte, nu delirez cu aproximarea.

Edited by pg-soare, 17 October 2008 - 22:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate