Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Ioan Rus - noul lider al PSD?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
Ati vazut  documentul dat publicitatii de 14 filiale PSD din Transilvania si Banat?
Nastase a fost luat din oala (cel putin aparent).  :unsure:

#2
mirceav

mirceav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.06.2004
Dintre ilici si bombo se va alege, asta e clar..

#3
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
Eu as pune-o lidera la mine in pat pe Ioana Rus, fiica lui Rus :) Pentru cunoscatori, fiti cu ochii pe CJ 71 AIL sa va pice oc`sorii!

#4
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Astia care au facut chestia asta sunt oamenii lui Nastase.
Sunt referiri la frictiunile care au existat intre presedentie si guvern, critici preluate de opozitie in dauna partidului, plus impotrivirea lui Iliescu de a accepta alegeri anticipate.

Edited by fanariotul, 10 January 2005 - 21:59.


#5
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
daca-i asa cum zic ei, ca-s in opozitie, cineva trebuie sa se apuce de "reformat" partidul ala.
Ilici? sa fim seriosi, ce poate face bun bunicuta pentru partid? poate defilari de 1 Mai sau 23 August, cu steaguri rosii, portrete si lozici.
AN a manifestat un nihilism tenebros, privatizare fara patroni si reforma fara restructurare sau privatizare pentru partid si reforma pentru membrii lui.
sa vina altii mai fragezii in care psd-ul sa-si transfere toate sperantele care i-au mai ramas... sa mori de ris, nu alta.

#6
mirceav

mirceav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.06.2004
evident ca e de preferat sa vina tineri, dar realitatea e cu totul alta

#7
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
cu siguranta celelalte partide vor aprecia performanta cu iz de tragicomedie-nasoala.
ceva imi spune ca, o vreme, cineva se va zbintui sarind intr-un picior si cu o cirje intr-o mina.
vai de mama reformei lor  :lol:

#8
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
voi ati vazut pe undeva care sunt ce 14  lideri? se tot vorbeste despre ei  dar nu am vazut niciunde numele lor.

#9
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

data, on Jan 10 2005, 22:18, said:

voi ati vazut pe undeva care sunt ce 14  lideri? se tot vorbeste despre ei  dar nu am vazut niciunde numele lor.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e vorba de 14 lideri. E vorba de 14 filiale al PSD-ul din Transilvania si Banat.

Nu cred ca Rus e in masura sa reformeze partidul. Cu cateva zile inainte  de alegerile locale din Cluj (Rus vs Boc), oamenii PSD-ului au cumparat aproape toate ziarele EvZ de la tarabele din tot orasul. Nu cred ca Rus e chiar strain de aceasta manevra total antidemocratica.

#10
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

andyv, on Jan 10 2005, 21:43, said:

Nu e vorba de 14 lideri. E vorba de 14 filiale al PSD-ul din Transilvania si Banat.

Nu cred ca Rus e in masura sa reformeze partidul. Cu cateva zile inainte  de alegerile locale din Cluj (Rus vs Boc), oamenii PSD-ului au cumparat aproape toate ziarele EvZ de la tarabele din tot orasul. Nu cred ca Rus e chiar strain de aceasta manevra total antidemocratica.

<{POST_SNAPBACK}>


Banuiesc ca le-au cumparat la fel cum au cumparat EVZ si Catavencu cu 3 zile inainte de alegerile generale... ziarele nu se cumpara, ele se mituiesc si EVZ nu cred ca e strain de asta. Cel putin editia de Transilvania

#11
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Nu Nastase trebuie sa fie tinta ci Iliescu, el e marele bolsevic.

El ne-a adus unde suntem, nu Nastase, Nastase a fost doar unul din multii ce i s-au supus umil.

#12
mirceav

mirceav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.06.2004
ambii sunt la fel de nocivi, fiecare in felul sau.

#13
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
dar uneori imi doresc sa ma trezesc din visul asta de 15 ani si sa nu fi existat ilici.

#14
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
S-a intors bunicutza azi la partid, oficial. A primit si carnetul cu membrul nr 1.

Mi-a placut de ala, din Vrancea sau de unde o fi, cand a spus ca iliescu trebuie sa faca un pas inapoi..Cand a fost intrebat Iliescu despre chestia asta, s-a enervat putin  :D

bravo vranceanului :)

#15
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
cea mai caraghioasa afirmatie a fost a lui Iliescu: modernizarea PSD-ului se va realiza prin intrarea la conducere a noilor lideri - adica a lui; nu a fost oficial in conducerea PSD in ultimii 4 ani, deci alegerea lui ca sef al PSD ar fi o innoire a partidului; era sa lesin de ras :coolspeak:

#16
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
lostu, nu știu eu ce emisiune ai văzut tu, dar ăla din Vrancea era Marian Oprișan di Vrancea care, de fapt s-a pronunțat împotriva lui... Năstase, sugerându-i să se retragă de la conducerea PSD după înfrângerea în alegeri după modelul occidental... A fost o reacție de respingere a căii de reformare preconizată de liderii ardeleano-bănățeni.

Cu tot respectul pe care-l am pentru ardeleni și bănățeni (ca și pentru restul românilor), intervenția lor e rizibilă... Electoratul PSD din zonele pe care le reprezintă, de-abia ajunge la 15-20% din totalul național. Ia amintiți-vă unde-i restul de 80-85%... nu cumva prin Moldova și Muntenia? Cine-ar crede că pragmatismul electoral pesedist se va împiedica de fasoanele de demoazelă ale lui Năstase exprimate prin Rus?? Să fim serioși; fără tătuca Iliescu, PSD este un partid de maximum 15% pierdut undeva prin cotloanele opoziției, lângă PRM.

Bref, cred că moș Iliescu îl va rade pe Năstase. Iar Năstase nu va avea nici ouăle necesare de a scinda PSD-ul și a-și face un nou partid, după chipul și asemănarea lui. Va rămâne ca o hienă așteptând, plin de nerăbdare și de obidă să moară Ilici, continuând să dea din coadă pe lângă el...!

#17
corzo

corzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.12.2004
Pentru majoritatea psdistilor, venirea si raminerea la putere a actualei coalitii alaturi de presedintele Basescu (ce frumos suna, era sa scriu din obisnuinta presedintele iliescu...) reprezinta un pericol de moarte, daca acestia reusesc sa puna in functiune aparatele unui stat de drept.

Ca urmare eu zic ca pentru toti psdistii este mai importanta provocarea si cistigarea alegerilor anticipate, decit accederea la putere in cadrul partidului (era sa scriu firmei) sau reformarea acestuia.

Deci discutia as si misca-o spre tarimul sanselor cistigarii anticipatelor de catre psd.

Pot fi mai multe scenarii:
1. psdul se sparge in doua sau mai multe fragmente semnificative. Acestea se pot coagula in jurul lui ilici, a lui bombo, sau a unui grup dizident (rus sau ponta).
2. psdul ramine unit, la conducere bombo.
3. psdul ramine unit, la conducere ilici.
4. psdul ramine unit, la conducere dizidentii.
5. din psd pleaca grupuri nesemnificative.

In primul caz nu le dau nici o sansa de cistig, se pot coaliza dupa alegeri cind pot face iarasi o majoritate, numirea primministrului nu va fi in mina lor, ci a ADA, care sigur va avea cel mai mare scor, deci ajungem la situatia actuala.

In cazul al doilea, chiar daca ilici accepta locul doi din partid (teoretic), imaginea de partid corupt nu-i va asigura mai multe voturi ca acuma. In plus nu-l vad pe cirpul kgbist sa stea in umbra.

A treia varianta ar aduce un avantaj electoral imens partidului, ilici putind mobiliza o masa mare de alegatori nostalgici.

Scenariul patru ar asigura viitorul partidului, i-ar avantaja la alegerile din 2008, insa acum nu le dau sanse.

Varianta a cincea mi se pare ceea mai plauzibila, daca se poate elimina coruptia din imaginea partidului. Pentru asta ar trebui sacrificate niste nume sonore de corupti, iar cu ilici in frunte psdul ar avea sanse reale de a acapara puterea.

Bineinteles, dupa alegeri orice grup dizident care ar intra in parlament pe o cale sau alta ar putea sprijini guvernul psdist, dar pentru asta, repet, in voturi absolute psd ar trebui sa intreaca ADA.

Deci dupa parerea mea la congres o sa iasa cistigator ilici, iar citiva in frunte cu bombo, iacubov, oprisan ar pleca din partid.

Din acest motiv declaratia de la Cluj daca nu este un mare fis, atunci este doar o lucratura de imagine democratica in cadrul partidului, gen alegerile interne.

#18
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

philo, on Jan 11 2005, 22:08, said:

Cu tot respectul pe care-l am pentru ardeleni și bănățeni (ca și pentru restul românilor), intervenția lor e rizibilă... Electoratul PSD din zonele pe care le reprezintă, de-abia ajunge la 15-20% din totalul național. Ia amintiți-vă unde-i restul de 80-85%... nu cumva prin Moldova și Muntenia? Cine-ar crede că pragmatismul electoral pesedist se va împiedica de fasoanele de demoazelă ale lui Năstase exprimate prin Rus?? Să fim serioși; fără tătuca Iliescu, PSD este un partid de maximum 15% pierdut undeva prin cotloanele opoziției, lângă PRM.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai da, dar mie ca si conducator de partid mi-ar da nasol de tot de gandit faptul ca in zonele cele mai devoltate, educate si civilizate ale tarii (Banat si Ardeal) procentul partidului sa fie atat de mic.

Ca doar PSD-ul nu e Partid Taranesc sau Muncitoresc... desi daca ajunge Iliescu soarta-i e pecetluita ca-n 4 ani mai mor o gramada de pensionari :)

Traiasca cincinalele.

Oicum, Iliescu a devenit un om politic bolnav lipsit de obiectivitate si innebunit de putere, in loc sa se retraga frumos si-n glorie (dupa ce l-a invitat pe Basescu la Bruxelles si inainte de gratierea lui Cozma) el vrea sa iasa cu picioarele inainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate