Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2811 replies to this topic

#217
conte3103

conte3103

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.02.2007
am pus parchet laminat de 8 mm in living si dupa o saptamana s'a umflat pe mijloc, desi am lasat spatii la perete...
stie cineva sa'mi spuna care ar putea fi cauza?
multumesc...

#218
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 ancutica2220, on Jan 27 2008, 13:37, said:

Salut!
As vrea sa cumpar parchet laminat. Am vazut la praktiker oferta de parchet laminat Floordreams HDF 12 mm Twinclick. Ce ziceti? E bun pt apartament? Din ce am citit pe forum am vazut ca in general se merge pe parchet de 8 mm.
Nu e f scump, dar nu stiu cat e de avantajos. Sa-mi iau? Poate imi veti da niste sugestii!!! Va rog! Multumesc!
cu cat mai gros, cu atat mai bun

#219
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 cris75, on Jan 22 2008, 23:27, said:

salut! am vazut un fel de parchet care nu se imbina perfect...se numeste cumva in "v"..ramane o distanta intre placi! avti cumva acasa? cum se comporta in timp?

am pus parchet cu "santuri"... placi scurte cu lungimea de 90 si late cam de 10-12 parca.  Trebuie montat un pic mai cu atentie pentru ca rosturile fiind vizibile trebuiesc aranjate intr-un oarecare model.

Avantaje dupa parerea mea:
1. dau foarte bine estetic vorbind pentru ca seamana mai mult cu placi de lemn imbinate
2. orice parchet se deterioreaza in timp la imbinari (incep sa se vada). La acest tip de parchet imbinarile nu vor fi niciodata o problema pentru ca sunt deja adancite.
3. mi-era teama ca se va strange mizerie in santuri insa sunt gandite unghiurile astfel incat sa nu se intample asta

#220
bogdancic26

bogdancic26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.02.2006

 cristeamax, on Feb 25 2008, 15:53, said:

am pus parchet cu "santuri"... placi scurte cu lungimea de 90 si late cam de 10-12 parca.  Trebuie montat un pic mai cu atentie pentru ca rosturile fiind vizibile trebuiesc aranjate intr-un oarecare model.

Avantaje dupa parerea mea:
1. dau foarte bine estetic vorbind pentru ca seamana mai mult cu placi de lemn imbinate
2. orice parchet se deterioreaza in timp la imbinari (incep sa se vada). La acest tip de parchet imbinarile nu vor fi niciodata o problema pentru ca sunt deja adancite.
3. mi-era teama ca se va strange mizerie in santuri insa sunt gandite unghiurile astfel incat sa nu se intample asta


Am lucrat la o vila unde s-a montat acest tip de parchet "cu santuri" si la scurta vreme dupa montare a inceput sa se umfle si a fost nevoie sa il scoatem din majoritatea camerelor.

Acolo era montat un strat de OSB iar parchetul lipit cu un adeziv special peste acesta,si cu toate acestea s-a umflat.

Sper sa nu ai si tu aceeasi problema;cred ca insasi montarea placilor cu fibrele paralele pe toata latimea camerei reprezinta problema,stiut fiind faptul ca dilatarea lemnului este diferita in lungul fibrei si perpendicular pe fibra.

La montarea parchetului din lemn masiv in stil clasic se realizeaza "tzeserea" placilor astfel ca lemnul este nevoit sa se dilate sau sa se contracte pe toate directiile in mod uniform.

Succes si sa auzim de bine.

PS: acolo toate placile erau montate cu rosturi longitudinal si nu formau un anumit model,nu stiu daca si la tine sunt montate la fel sau au un anumit model.

#221
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 conte3103, on Feb 11 2008, 20:14, said:

am pus parchet laminat de 8 mm in living si dupa o saptamana s'a umflat pe mijloc, desi am lasat spatii la perete...
stie cineva sa'mi spuna care ar putea fi cauza?
multumesc...
Daca nu ati montat parchetul astfel incit sa intre sub tocul usii  acesta se dilata pina in toc si neavind unde sa se mai dilate se curbeaza. Deci trebuie taiat din toc cu 3 - 5 mm mai sus de nivelul parchetului astfel incit parchetul sa intre sub toc dar sa nu ajunga la perete (sa aiba 1 cm rost de dilatare cel putin).In acest fel parchetul va fi liber sa lucreze si nici nu se vor vedea rosturi in jurul tocului.
Daca ati facut aceasta operatie si totusi s-a curbat inseamna ca suportul pe care ati montat parchetul nu e suficient de drept si/sau aveti si o mobila foarte grea care poate deforma parchetul (adica sa-l salte in imediata apropiere).

#222
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 Liviuss1, on Jan 6 2008, 16:00, said:

Salutare, tocmai ce mi-am cumparat apt si am facut o mare prostie...am vrut sa dau luciu la parchet si am dat pe el cu Pronto solutie pentru luciu dar in loc sa se faca luciu au ramas niste pete albe foarte urate care sunt ca ceara si nu se iau deloc....ce sa fac? daca aveti idei va rog ajutati-ma, va multumesc.
daca nu e prea tarziu, incearca cu detrartrant

#223
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
imi poate recomanda si mie cineva un parchetar, am de raschetat 40mp de parchet masiv!

Multzam

#224
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 raitar, on Mar 10 2008, 13:21, said:

imi poate recomanda si mie cineva un parchetar, am de raschetat 40mp de parchet masiv!

Multzam
Ai putea sa-l rogi pe Ciocris, i-am urmarit posturile, si le zice corect, cred ca lucreaza in domeniu, cu grundul de imbibare te pot ajuta eu, si cu lac poliuretanic bicomponent de care zice Ciocris, intr-adevar e cel mai rezistent la trafic, si are grad de luciu 100%, lasa-mi PM cu mailul tau, si iti dau adresa magazinului nostru (vorbesc de finisaje italienesti)

Edited by mutulica_41, 10 March 2008 - 19:23.


#225
love4cars

love4cars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2007
Salutare tuturor.
M-am hotarat sa incep operatiunea de slefuire a parchetului de unul singur.
Am citit/auzit ca este destul de greu insa consider ca o sa fac ceva frumos, dat fiind faptul ca imi place si am mai facut diverse bricolari prin casa sau masina.
Am vazut destule pareri avizate si as vrea, daca se poate, sa imi raspundeti la cateva intrebari. Eventual si cateva sfaturi practice.
Prima intrebare este, ce fel de masina de slefuit sa cumpar, cea cu banda sau ce cu disc/prindere cu arici? Eu inclin spre cea cu disc, mi se pare mai practica, am impresia ca la cea cu banda se poate rupe repede banda si ca nu iese cum trebuie...
Ce fel de lac sa aplic dupa slefuire? Din ce am citit, yacht pare a fi cea mai laudata.
Ce granulatie trebuie sa aiba banda abraziva?
Cate straturi de lac trebuie sa aplic?
Care este intervalul de timp dintre straturi?
Si ultima dar nu cea de pe urma, in ce masura se uzeaza discurile abrazive/banda abraziva, pentru a avea idee cat sa cumpar.
Intentionez sa fac sufrageria care are aproximativ 19mp.

Va multumesc si astept eventuale raspunsuri.
Mentionez ca fac asta mai mult de dragul bricolajului, sper sa ma ajute entuziasmul meu :rolleyes:

#226
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 love4cars, on Mar 10 2008, 22:06, said:

Salutare tuturor.
M-am hotarat sa incep operatiunea de slefuire a parchetului de unul singur.
Am citit/auzit ca este destul de greu insa consider ca o sa fac ceva frumos, dat fiind faptul ca imi place si am mai facut diverse bricolari prin casa sau masina.
Am vazut destule pareri avizate si as vrea, daca se poate, sa imi raspundeti la cateva intrebari. Eventual si cateva sfaturi practice.
Prima intrebare este, ce fel de masina de slefuit sa cumpar, cea cu banda sau ce cu disc/prindere cu arici? Eu inclin spre cea cu disc, mi se pare mai practica, am impresia ca la cea cu banda se poate rupe repede banda si ca nu iese cum trebuie...
Ce fel de lac sa aplic dupa slefuire? Din ce am citit, yacht pare a fi cea mai laudata.
Ce granulatie trebuie sa aiba banda abraziva?
Cate straturi de lac trebuie sa aplic?
Care este intervalul de timp dintre straturi?
Si ultima dar nu cea de pe urma, in ce masura se uzeaza discurile abrazive/banda abraziva, pentru a avea idee cat sa cumpar.
Intentionez sa fac sufrageria care are aproximativ 19mp.

Va multumesc si astept eventuale raspunsuri.
Mentionez ca fac asta mai mult de dragul bricolajului, sper sa ma ajute entuziasmul meu :rolleyes:
Dupa numele lacului, nu deduci ca e pt ambarcatiuni? Lacul pt ambarcatiuni are alte caracteristici fata de lacul pt parchet, e facut sa reziste la agenti externi, ceata salina, sa protejeze lemnul la apa, dar NU e facut sa tina la trafic, astfel incat o sa plangi destul de repede cand o sa vezi ce rapid sa matuieste...Nr de straturi trebuie sa fie cel recomandat de producator(de regula 2-3 la o zi diferenta) Si nu uita de grundul de impregnare inainte de a-l lacui. Pt restul problemelor, poti gasi in posturile anterioare . In privinta masinii, nu stiu ce vrei sa iei, dar una profesionala foloseste abraziv la rola pe suport panzat, si costa niste mii de euro bune...

#227
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Am inceput renovarea unui apartament de 3 camere! In trei saptamani il voi avea finisat pana la parchet. M-am hotarat sa nu merg pe varianta laminata ci pe lemn natural. M-am informat putin si am ajuns la concluzia ca parchetul stratificat este mai rezistent la umezeala decat cel masiv.
Intrebare:
- cine are asa ceva
- cum se comporta in timp
- din ce esenta este si cat de usor se zgarie
- si cel mai important CUM SE MONTEAZA corect

Nu vreau sa se usuce in timp lemnul si sa se desprinda sau sa faca zgomot. Am inteles ca nu e bine sa fie lipit direct de sapa .... ATUNCI CUM?
Multumesc anticipat!

#228
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Parchetul stratificat e de 3 feluri:    clasic(lipire de podea+lipire intre placi)
                                                   click(se monteaza exact ca cel laminat)
                                                   nut si feder(montaj prin lipirea placilor)
Cum sa comporta in timp?             La fel ca cel masiv pe care uni dintre noi il mai avem de peste 20 ani.
                                                   pt garantii suplimentare cautati pe google.
esenta+duritate da zgarieturi         Tot parketul stratificat are esenta de lemn nobil (de la stejar auriu pana esente de lemn de cacao)

Montaj                                          Depinde de varianta optata!!ultimele doua variante respectiv''click,nut si feder''se monteaza normal
                                                      pe o suprafata perfect plana aplicandu-se acel ''burete''termo si fonoizolator''


''Nu vreau sa se usuce in timp lemnul si sa se desprinda sau sa faca zgomot''

            Parketul stratificat este compus din :   -La suprafata esenta de lemn nobil
                                                                   - La mijloc lemn de esenta moale
                                                                    -Dedesupt furnir (brad sau mar)
Toate aceste componente sunt lipite si presate la cald vreme de 12 min in functie de esenta de lemn nobil.
  

Fabrica de parket la care lucrez are o vechime si experienta de peste 100 de ani in domeniu.De 8 ani de cand lucru la ei nu
am auzit sa fie vre-o problema se supra uscare si desprindere de pe suport!
DECI :incredere in alegerea facuta caci e una buna!!!!!!

'' M-am informat putin si am ajuns la concluzia ca parchetul stratificat este mai rezistent la umezeala decat cel masiv. ''
Cu respect,unde va-ti informat?sper ca nu la vanzatori!!!
parketul e lemn indiferent ca e masiv sau stratificat!!la o anumita umiditate lemnul lucra e normal!!!
Duritatea parketului stratificat:esenta de lemn nobil e tratata si saturata cu grunduri si lacuri cea ce ii ofera o rezistenta mecanica mare(e imposibil sa-l zgarii accidental ci numai VOIT)

#229
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Informatiile mi le-am luat exclusiv de pe internet pt ca nu am incredere in vanzatori!

Vine urmatoarea intrebare UNDE gasesc acest parchet stratificat tratat pentru o rezistenta mai mare?

L-as vrea deja tratat si finisat, sa se realizeze doar montajul. Nu vreau sa stau in esente de lac si sa slefuiesc la el. Si chiar daca e mai scump, stiu ca e tratat cum trebuie si nu de mantuiala de incepatori.

Edited by geo13ana, 14 March 2008 - 17:42.


#230
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
fiecare parket stratificat e tratat!!conteaza ce fel de esenta cumperi!!Cel de frasin +tratament e mult mai dur decat cacao+tratament(Cel mai bine intereseaza-te de o firma producatoare sau importatoare din rom si cere catalog de produse,in mod normal intr-un catalog cu parket e trecut de la pret pana la rezistenta mecanica)Si nu uita ca un parket cu rezistenta mecanica mare nu este neaparat si mai scump decat o esenta exotica ,de un nume de lemn de care nu ai auzit,conteaza si ce anume vrei si ce iti place!!!


 geo13ana, on Mar 14 2008, 18:34, said:

Informatiile mi le-am luat exclusiv de pe internet pt ca nu am incredere in vanzatori!

Vine urmatoarea intrebare UNDE gasesc acest parchet stratificat tratat pentru o rezistenta mai mare?

L-as vrea deja tratat si finisat, sa se realizeze doar montajul. Nu vreau sa stau in esente de lac si sa slefuiesc la el. Si chiar daca e mai scump, stiu ca e tratat cum trebuie si nu de mantuiala de incepatori.
parketul stratificat este gata finisat la o calitate de 2 sau 3 ori mai mare decat laminatul!!

#231
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

 adi_master, on Mar 14 2008, 17:50, said:

fiecare parket stratificat e tratat!!conteaza ce fel de esenta cumperi!!Cel de frasin +tratament e mult mai dur decat cacao+tratament(Cel mai bine intereseaza-te de o firma producatoare sau importatoare din rom si cere catalog de produse,in mod normal intr-un catalog cu parket e trecut de la pret pana la rezistenta mecanica)Si nu uita ca un parket cu rezistenta mecanica mare nu este neaparat si mai scump decat o esenta exotica ,de un nume de lemn de care nu ai auzit,conteaza si ce anume vrei si ce iti place!!!



parketul stratificat este gata finisat la o calitate de 2 sau 3 ori mai mare decat laminatul!!

Ce-i drept ma tenteaza foarte tare bambusul. DAR am inteles ca e pretentios ... acum sunt in dubii serioase, imi trebuiesc mai multe informatii. Un PM cu nume de producatori pot cere?  :)

#232
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
bambusul e un produs pretentios nu stiu pre multe despre dar nici nu ma-m informat,cat despre producatorii pe care ii stiu eu nu stiu daca au reprezentati in rom!!iti trimet in pm cu nr 1 in europa.

#233
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
poti sa mai vezi si aici niste opinii!!parket

#234
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

 adi_master, on Mar 14 2008, 18:54, said:

poti sa mai vezi si aici niste opinii!!parket

Multumesc tare mult!!!
Deja am citit tot de pe forum ... in mare m-a ajutat, dar vroiam punctat mai mult pe ceea ce ma intreseaza pe mine in mod particular.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate