Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#199
EUROPEANUL

EUROPEANUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.03.2007
VA MULTUMESC MULT PT PARERI !

#200
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postradudd, on Nov 26 2007, 11:23, said:

Daca a pus cineva parchet din pluta !? De unde a fost cumparat, costul si cine a facut motajul ?


Si eu vreau asa ceva in dormitorul nostru si al fetitei. Din documentarea mea (nu foarte mare insa ca acuma am inceput cautarile) am vazut niste placi la Praktiker, mai bine zis in pliantul lor. Nu mai stiu exact ce dimensiuni aveau placile dar erau destul de marisoare, in schimb cam scumpe ceva peste 50 ron/mp.DAca maia fli ceva sau daca ma stie cineva ceva despre pluta asta astept si eu pareri.

#201
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Trebuie sa ai grija ca se si zgarie foarte repede.EU am parchet din bambus dar nu lacuit si deocamdata e ok chiar daca in cateva locuri l-am zgariat a acoperit o bucatica de covor locul :D

#202
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Sunteti siguri ca da bine o camera intreaga pardosita cu pluta? Nu sunt sigur dar nu cred ca acele pavele au destinatia o camera intreaga. Dar gusturile nu se discuta. Am vazut in schimb un living care avea o singura portiune formata din pavele de pluta ce inconjura o mica gradina interioara. Combinatia pluta, spartura de calcar, plante medii ca inaltime si lumini, merita. Mai ganditi-va inca o data daca da bine o camera intreaga cu pluta. Succes!

#203
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Si daca totusi optati pentru asa ceva, intrebati daca puteti cumpara de la ei si lacul protector care se aplica peste acele pavele. Este un lac special, care protejeaza pluta de surplusul de apa, de lovituri prin cadere a obiectelor, de soare, etc. Daca vi se raspunde ca nu este necesar aceasta operatiune, inseamna ori ca nu il au ori ca nu au habar. Dar va spun 100% ca acesta este un must al plutei.

#204
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 18.10.2005
Eu sunt impotriva parchetului din bambus. Este, intr-adevar, foarte frumos, da un aspect mai aparte incaperii, dar nu este practic deloc:se zgarie foarte repede, se vede orice urma pe el...

#205
nr150

nr150

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2007
:mellow: Dar cât de rezistent este un astfel de parchet?

#206
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
Vezi si aici: http://forum.softped...m...t&p=2660433

#207
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postnr150, on Dec 8 2007, 14:19, said:

:mellow: Dar cât de rezistent este un astfel de parchet?


Am fost zilele trecute sa imi cumpar parchet in dormitorul nostru si al fetitei. Initial mersesem pe varianta plutei, mi se  parea interesant si in special calduros, nu mai spun ca am vrut sa pun asa ceva si in bucatarie, dar am renuntat la idee, la -amandoua de fapt :D . Pluta vazuta la Baumax nu m-a incantat deloc. Pe langa ca era f. subtire (cam 7-8mm, desi ma asteptam sa fie mai groasa-10-12mm) era si foarte fragila, adica mi-am bagat lejer unghia in ea si a ramas urma. Poate ca e nevoie de acel lac protector de care spunea cineva mai sus, dar nu cred ca acel lac sa rezolve acest lucru, adica sa dai cu lac si sa nu se degradeze deloc. Oricum am renuntat si am luat parchet laminat. Poate exista totusi alt tip de pluta, mai rezistent, nu stiu, nu am mai cautat, dar cel vazut nu mi-a placut deloc.

#208
EUROPEANUL

EUROPEANUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.03.2007
VA MULTUMESC PT. RASPUNSURI .

#209
andru_liviu

andru_liviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2007
Buna seara, am un hol cu o lungime de 3 metrii(L) si latime de 1.5 metrii (l), si as dori sa pun parchet peste mozaic, parchet melaminat. Sfatuiti-ma  cum ar trebui pus pentru a nu se umfla (ridica), pe lungimea holului (L) sau pe latimea holului ? (l)
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.

#210
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Daca lasi spatiu intre parchet si perete nu vad de ce sa se ridice.
Monteaza-l pe lung, e si mai simplu si arata mai bine.

#211
Liviuss1

Liviuss1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2008
Salutare, tocmai ce mi-am cumparat apt si am facut o mare prostie...am vrut sa dau luciu la parchet si am dat pe el cu Pronto solutie pentru luciu dar in loc sa se faca luciu au ramas niste pete albe foarte urate care sunt ca ceara si nu se iau deloc....ce sa fac? daca aveti idei va rog ajutati-ma, va multumesc.

Edited by Liviuss1, 06 January 2008 - 16:11.


#212
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut la toata lumea! Am luat un apartament cu 3 camere si are parchet masiv si ca toata lumea nu vreau sa renunt usor la el. In doua camere arata bine si ar iesi la raschetat dar in sufragerie distanta este foarte mare si 5mm, chiar am reusit sa scot cateva bucati si sa le pun la loc. Se poate face oare ceva sau o sa trebuiasca sa pun laminat ?
PS: Intamplator stie cineva vreo firma sau pers fizica din Brasov care se ocupa cu asa ceva? Merci.

#213
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
daca parchetul scirtiie inseamna ca suprafata pe care este montat nu este suficient de plana si-i permite acestuia sa flambeze  de unde incepe sa scirtiie!daca nu se doreste demontarea respectivului parchet se poate  fixa in zonele in care scirtiie prin gaurirea parchetului  si a suportului pina la sapa(ciment) si introducerea de spuma poliuretanica sub presiune!trebuie avut grija sa nu se introduca prea multa spuma si sint necesare ceva obiecte foarte grele asezate in respectiva zona pt a nu se umfla parchetul cu totul(de preferat obiecte grele care sa aiba o suprafata cit mai mare de contact cu parchetul)!dupa 24 de orese va curata spuma care a iesit din gaura ,iar gaura se va astupa cu un dop din lemn care se va lacuii cu mare atentie(sint asa zisele cuie de lemn ,niste cilindri de lemn de diferite diametre si circa 2-3 cm lungime care sint folositi la imbinarea mobilei din lemn si care pot fii folosite pe post de dop)!cind se introduce spuma nu se va folosii apa (asa cum se recomanda la spuma poliuretanica)si eventual se va folosii o spuma mai dura (cum e cea de iarna)

#214
cris75

cris75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2006
salut! am vazut un fel de parchet care nu se imbina perfect...se numeste cumva in "v"..ramane o distanta intre placi! avti cumva acasa? cum se comporta in timp?

#215
ancutica2220

ancutica2220

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2008
Salut!
As vrea sa cumpar parchet laminat. Am vazut la praktiker oferta de parchet laminat Floordreams HDF 12 mm Twinclick. Ce ziceti? E bun pt apartament? Din ce am citit pe forum am vazut ca in general se merge pe parchet de 8 mm.
Nu e f scump, dar nu stiu cat e de avantajos. Sa-mi iau? Poate imi veti da niste sugestii!!! Va rog! Multumesc!

#216
sddragos

sddragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.05.2006
Pentru o camera situata deasupra casei scarii (deci mai racoroasa decat celelalte), ce ma sfatuiti sa aleg?
Eu ma gandisem la parchet laminat normal de 8mm+folie de 5 mm, dar cred ca nu e de ajuns.
Multumesc anticipat pentru un sfat competent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate