Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2807 replies to this topic

#163
escappe79

escappe79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2007

 cipaul, on Jul 29 2007, 22:45, said:

In Romania unde se gaseste cel din lemn?
Ce grosime are cel masiv?
Se poate monta cel din lema lafel ca cel laminat, adica f. usor?
salut. am nevoie de o informatie. vad ca tu lucrezi in domeniul acesta si m-ar interesa sa cumpart parchet masiv de fag . poti sa ma ajuti?
as vrea sa apelez la un producator nu sa iau parchetul la mana a doua sau chiar a treia cum se obisnueste pe la noi pe la romani de se mira strainii cum ne costa atata materialele de constructie. te rog ca anul acesta vreau sa ma mut inn casa noua si nu gasesc decat la preturi exagerate. merci mult si astept raspunsul tau.

#164
escappe79

escappe79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2007

 cipaul, on Jul 29 2007, 22:45, said:

In Romania unde se gaseste cel din lemn?
Ce grosime are cel masiv?
Se poate monta cel din lema lafel ca cel laminat, adica f. usor?
salut. am nevoie de o informatie. vad ca tu lucrezi in domeniul acesta si m-ar interesa sa cumpar parchet masiv de stejar . poti sa ma ajuti?
as vrea sa apelez la un producator nu sa iau parchetul la mana a doua sau chiar a treia cum se obisnueste pe la noi pe la romani de se mira strainii cum ne costa atata materialele de constructie. te rog ca anul acesta vreau sa ma mut in casa noua si nu gasesc decat la preturi exagerate. merci mult si astept raspunsul tau.

#165
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007
vad ca toti cei care prefera parchetul clasic,il compara cu cel mai ieftin laminat. pai exista si parchet clasic extrem de ieftin si de prost,din esente moi,asa ca ar trebui facuta o comparatie intre aceleasi categorii calitative. eu am vazut si o sa-mi cumpar un laminat care costa 900.000 /mp,arata extrem de bine,nu poti face diferenta fata de clasic fara o cercetare amanuntita,are niste imbinari deosebite,diferite de cele de la laminatul ieftin. am luat o mostra acasa si am zgariat-o cu cutitul si surubelnita si n-a avut aproape nimic. daca faceam asta pe o bucata de lemn ramaneau santuri. de asemenea exista laminat si de 12mm nu doar de 6 mm. despre asa-zisa "senzatie", cand calci pe el, e mai mult vorba de autosugestie. sa simti diferenta intre gresie si parchet inteleg,dar intre parchet clasic si laminat...mai greu. iar despre faptul ca trebuie sa reziste "n" ani, e iarasi poveste. in primul rand laminatul este o chestie noua,nu are nimeni experienta in timp pe care o are cu parchetul clasic. iar majoritatea care are parchet clasic de "n" ani,il are intr-o stare jalnica,scartaie,bucatile de lemn s-au departat,rosturile sunt mari,inegale si inegrite de murdarie. asa ca eu unul votez pentru laminat,dar un laminat de calitate nu cel mai ieftin.

#166
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

 marcelb, on May 23 2007, 02:18, said:

Eu sunt mai conservator din fire, adica votez pentru parchet din lemn masiv.

Dar cei care se pricep poate vin cu argumente pentru o solutie sau alta!
Salut,in primul rand te felicit pentru felul cum gandesti.In al doilea rand am si eu o interbare: poti sa iti cumperi un mercedes cu 5000E, poti sa cumperi un logan cu 80.000E?nu vreau sa jignesc pe cineva dar sa fim realisti.Intotdeauna o sa exitste o mare diferenta intre:
         -lemn natur si aschii presate si laminate automat
         -viata de 30 ani si viata de 6-7 ani
         lemnul natur(tocmai ca este mai scump)daca doresti,cu o investitie minima la 20 ani,poate fi scos raschetat si repus dupa care este ca si nou inca 20 ani-pe cand odata montat parchetul laminat nu mai poate fi refolosit.si mare atentie daca a prins apa dedesupt(din cauza nelipiri corespunzatoare)sau umezeala(aceeasi cauza)LA REVEDERE dupa doar 4-5 ani si iar investitie totala
Deci,daca facem socoteala cati bani bagi in parchet masiv in 20 ani si cati bani bagi in parchet laminat in 20 ani.....loooool!!!!!
PS: Reclama este ochil comertului asa ca nu mai fiti incantati de preturi din BRICOSTORE(de exemplu)super oferta la parchet:NUMAI 14,79RON/MP(metru patrat) pentru ca atata face(ca exemplu ia ganditiva cat a scazut consumul la apa calda de cand aveti apometre ?)

#167
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

 escappe79, on Sep 18 2007, 07:42, said:

salut. am nevoie de o informatie. vad ca tu lucrezi in domeniul acesta si m-ar interesa sa cumpart parchet masiv de fag . poti sa ma ajuti?
as vrea sa apelez la un producator nu sa iau parchetul la mana a doua sau chiar a treia cum se obisnueste pe la noi pe la romani de se mira strainii cum ne costa atata materialele de constructie. te rog ca anul acesta vreau sa ma mut inn casa noua si nu gasesc decat la preturi exagerate. merci mult si astept raspunsul tau.
raspunsul o sa... fie nici unul:)) pentru ca nici un producator nu iti va da la poatra fabricii 40-50 mp de parchet..Soryyyy

#168
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
hmm...  :huh:  e ciudat ce spui tu kodiak.. cum l-ai montat? nu lipit? ca din cate am vazut asa se pune bambusul si nu prin sistemul click asemeni celui laminat.. alte informatii din partea ta si a celorlalti ar fi binevenite.

#169
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004
Personal nu am in casa parchet din bambus, dar am vazut la cineva. Acea persoana umbla in tarlici de lana prin casa. In Momentul in care mi-am exprimat nedumerirea mi-a explicat (si aratat) ca orice urma ramane pe el. Adica daca ai calcat cu piciorul gol, sau ai pus mana, sepateteaza imediat. puteti face comparatia cu Nokia 8800 Sorocco...cei care au tinut in mana acel tel au vazut cum se vede orice urma pe el.

#170
claudiu_83

claudiu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2007
foarte bun filmuletul ala... cel putin mie mi-a clarificat orice nelamurire.

am insa o intrebare pe langa montajul parchetului... se poate pune polistiren pe pardoseala pentru o cat mai buna izolatie? eu ma gandeam sa pun un strat de polistiren de 2 cm, apoi buretele ala special de pus sub parchet si apoi parchetul. se poate pune asa?... daca da, trebuie lipit cu adeziv polistirenul de pardoseala, si ultima intrebare... ce densitate trebuie sa aiba polistirenul pentru a nu se lasa sub greutatea mobilierului?
multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#171
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 claudiu_83, on Oct 3 2007, 10:41, said:

foarte bun filmuletul ala... cel putin mie mi-a clarificat orice nelamurire.

am insa o intrebare pe langa montajul parchetului... se poate pune polistiren pe pardoseala pentru o cat mai buna izolatie? eu ma gandeam sa pun un strat de polistiren de 2 cm, apoi buretele ala special de pus sub parchet si apoi parchetul. se poate pune asa?... daca da, trebuie lipit cu adeziv polistirenul de pardoseala, si ultima intrebare... ce densitate trebuie sa aiba polistirenul pentru a nu se lasa sub greutatea mobilierului?
multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Vad ca te-ai lamurit bustean  :lol: Nu poti pune polistiren dar poti pune ceva special in locul foliei, pune Arbiton  adica asa ceva http://www.decora.pl...ony/1/u/158.php dar e mai scump dar se merita. Eu asa ceva am pus si se vede diferenta fata de folia aia proasta.

Edited by Clovis, 06 October 2007 - 19:35.


#172
campionul

campionul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 14.01.2007
Intrebare parchet masiv sau stratificat?Eventuale avantaje, dezavantaje la fiecare?Multumesc

#173
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 campionul, on Oct 21 2007, 10:51, said:

Intrebare parchet masiv sau stratificat?Eventuale avantaje, dezavantaje la fiecare?Multumesc

Parchet masiv dar sa fie bine uscat. Arata super, se rascheteaza, tine mai mult decat cladirea in care e pus (daca ai grija de el), da un aspect de noblete, etc.

#174
alecs_tziganu87

alecs_tziganu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.03.2007
Am si eu o intrebare.Dupa ce pun acele pene despartitoare de la parchet la perete ce fac la sfarsit cand trebuie sa pun plintele??Din cauza penelor nu pot pune plintele deoarece acestea sunt mai mari decat lambriu,si sunt mai groase iar plinta nu am cum sa o pun  ;) ???astep raspuns.multumesc. :coolspeak:  ;)

Attached Files



#175
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Valy1, on Mar 25 2007, 16:33, said:

La vechiul apartament am pus parchet de bambus triplustratificat..arata bine cand lam pus..dar nu prea rezistent..sa facut varza intrun an..
Prima poza este ce bun..a 2-a cel triplustratificat de bambus..

Eu stiam ca parchetul triplu stratificat se lipeste si de pardoseala. Cel putin asa am vazut la televizor. La tine vad ca e pus pe folie. Pana la urma cum e corect? Cel de 8 mm intradevar se pune pe folie dar cel stratificat de 15 mm ......

#176
gridan_alexandru

gridan_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2007

 escappe79, on Sep 17 2007, 21:42, said:

salut. am nevoie de o informatie. vad ca tu lucrezi in domeniul acesta si m-ar interesa sa cumpart parchet masiv de fag . poti sa ma ajuti?
as vrea sa apelez la un producator nu sa iau parchetul la mana a doua sau chiar a treia cum se obisnueste pe la noi pe la romani de se mira strainii cum ne costa atata materialele de constructie. te rog ca anul acesta vreau sa ma mut inn casa noua si nu gasesc decat la preturi exagerate. merci mult si astept raspunsul tau.


Producator vand parchet masiv fag si stejar!!

#177
gridan_alexandru

gridan_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2007

 escappe79, on Sep 17 2007, 21:42, said:

salut. am nevoie de o informatie. vad ca tu lucrezi in domeniul acesta si m-ar interesa sa cumpart parchet masiv de fag . poti sa ma ajuti?
as vrea sa apelez la un producator nu sa iau parchetul la mana a doua sau chiar a treia cum se obisnueste pe la noi pe la romani de se mira strainii cum ne costa atata materialele de constructie. te rog ca anul acesta vreau sa ma mut inn casa noua si nu gasesc decat la preturi exagerate. merci mult si astept raspunsul tau.

Producator vand parchet masiv fag si stejar! mail gridan_alexandru

#178
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

 alecs_tziganu87, on Nov 3 2007, 00:35, said:

Am si eu o intrebare.Dupa ce pun acele pene despartitoare de la parchet la perete ce fac la sfarsit cand trebuie sa pun plintele??Din cauza penelor nu pot pune plintele deoarece acestea sunt mai mari decat lambriu,si sunt mai groase iar plinta nu am cum sa o pun  ;) ???astep raspuns.multumesc. :coolspeak:  ;)

distantierele se folosesc doar pe perioada montarii parchetului, dupa care se scot atunci cand se fixeaza plintele.

#179
Alexandra_I

Alexandra_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.06.2007

 gridan_alexandru, on Nov 6 2007, 21:39, said:

Producator vand parchet masiv fag si stejar! mail gridan_alexandru

Salutare,

Vrem sa luam parchet din lemn masiv, dar nu stim ce esenta este mai buna. Stejas, fag, cires, mesteacan, salcam, etc?
Poate cineva sa faca o recomandare?
Multumesc!

#180
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 Alexandra_I, on Nov 8 2007, 11:42, said:

Salutare,

Vrem sa luam parchet din lemn masiv, dar nu stim ce esenta este mai buna. Stejas, fag, cires, mesteacan, salcam, etc?
Poate cineva sa faca o recomandare?
Multumesc!
Depinde de gusturi , aici ma refer la culori. Dar mare atentie la parchet sa fie bine bine uscat ca de nu este dupa 1-2 ani te umfla risul cind vei vedea ce "cratere " apar intre sipci . Cauta un parchetar de meserie , care cunoaste la mina produsul , mergi cu el personal la furnizor pt ca este o investitie pe viata asa ceva nu ca si parchetul laminat.
numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate