Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#181
radianr

radianr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 06.07.2007

View PostNeohori, on Nov 12 2007, 04:05, said:

Dar mare atentie la parchet sa fie bine bine uscat ca de nu este dupa 1-2 ani te umfla risul cind vei vedea ce "cratere " apar intre sipci . Cauta un parchetar de meserie , care cunoaste la mina produsul , mergi cu el personal la furnizor pt ca este o investitie pe viata asa ceva nu ca si parchetul laminat.
numai bine

Metodele vechi prevedeau ca parchetul nou sa fie tinut in pod (sub acoperis) timp de un an inainte de montare pentru a se usca. Fabricantii actuali spun ca parchetul este uscat, dar nu am intalnit parchet cu umiditatea sub 12% ceeace face ca dupa doi-trei ani rosturile dintre lamele sa se mareasca. Tot asa de important este ca si dusumeaua oarba sa fie bine uscata (in cazul in care se foloseste aceasta metoda).
In ceeace priveste esenta, pe langa culoarea care trebuie armonizata cu destinatia camerei, cu mobilierul care va fi pus etc. mai trebuie tinuta seama si de rezistenta la uzura - stejarul este cel mai rezistent.

Bafta.

#182
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
ma aflu chiar in mijlocul renovarilor unui apartament cu doua camere...noi am optat pentru parchet de stejar masiv pe care l-am dat cu ulei vreau sa va spun ca arata superb. Pentru o camera a durat montajul aprox 3 ore parchetul fiind lipit pe sapa cu un adeziv special. Pe langa parchet am schimbat caloriferele am indreptat peretii am construit un dulap de haine din rigips si am schibat toate usile si ferestrele. Am fotografiat toate etapele renovarii si daca sunt interesatri pot posta un jurnal al lucrarilor pentru cei interesati.

#183
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Una din marile probleme a parchetului laminat este ca foloseste rasina epoxidica , care se evapora treptat si constant pe timp indelungat la temperaturi de peste 20 grC iar aceste emanatii sunt deosebit de cancerigene .  De ce credeti ca in vest se scoate afara la greu ? , bineinteles de cine i-si permite, ca acolo are pret , nu ca aici invers adica pal-ul este mai scump ca lemnul adevarat ca aici s-a ajuns deja.
In alta ordine de idei , noi, exportam la greu busteni in masa bruta... si primim inapoi ce? deseu lipit cu "clei" ca asta e si renumitul si la moda PAL si parchetul stratificat etc . Deci noi dam ce e mai bun si primim gunoi frumos ambalat si colorat , cica "imitatie de stejar"...extraordinar  <_<
Noi, care avem paduri si fabrici renumite de mobila am ajuns sa fim prostiti de vest , si cel mai grav ca suntem mindrii.
numai bine

#184
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
care sunt avantajele sau dezavantajele unui parchet laminat de 12 mm? e mai rezistent in timp, se zgarie mai greu?
un bun prieten, imi zice ca are o oferta de asa ceva, pe la 15€/mp. mi-a dat si niste poze, atasez ceva aici, poate va dati cu parerea...
merci!

Attached Files



#185
Florannce

Florannce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdante01, on Nov 18 2007, 02:49, said:

care sunt avantajele sau dezavantajele unui parchet laminat de 12 mm? e mai rezistent in timp, se zgarie mai greu?
un bun prieten, imi zice ca are o oferta de asa ceva, pe la 15€/mp. mi-a dat si niste poze, atasez ceva aici, poate va dati cu parerea...
merci!



ca orice laminat .... nu este decat un inlocuitor pentru podelele din lemn
-este un produs al marketingului ! - imaginea lemnului este doar o hartie facuta pe calculator care este pusa peste o placa realizata din conglomerate si care este acoperita cu melamina.
nu are legatura cu lemnul decat 1% (cand pasesti pe el ai senzatia ca mergi pe plastic) sau mai bine zis pe placute subtiri de plastic
izolatie fonica, termica mica (asta se mai rezolva cu accesorii gen folie) dar sunt costuri suplimentare
durata in timp nu se compara cu cea a parchetului de lemn.
daca un parchet de lemn (fie el masiv sau stratificat) se poate rascheta sau slefui dupa o perioada de timp.....pt laminat daca stratul de melamina se toceste trebuie sa arunci parchetul.

12 mm este grosimea placii (de conglomerat).... daca stratul de melamina nu este unul corespunzator si se toceste datorita traficului degeaba este de 8,10,12 mm.

apropo - melamina este cancerigena iar traducerea stratului de uzura a fost facuta de importatori cum au vrut ei (mai bineva uitati la AC).

Avantajul major al laminatului este acela ca fiind produs din diferite materiale care suplinitoare (conglomerat de aschii mici in locul lemnului, melamina in loc de straturile de lac , hartie desenata ca fiind fibra lemnului,etc) pretul laminatului ar trebui sa fie unul extrem de mic pt ce materiale se folosesc acolo.

Cine nu are bani decat pt linoleu sau laminat poate cumpara acest laminat desi un calcul pe termen mediu si lung spune ca pretul unui parchet de lemn este mult mai mic decat 2-3 feluri de laminat ( la care se mai adauga si munca care trebuie depusa atunci cand scoti laminatul tocit pentru a il inlocui).


nu cunosc mai multe amanunte pt parchetul de 12mm pe care il ai in vedere dar cred ca poti gasi la 20-23 Euro parchet lemn.

#186
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
merci pt parerile expuse!
acum eu nu stiu ce sa-i zic omului asta, eu i-as recomanda clar sa puna masiv, da' nu stiu cat il tine buzunarul, ca de, fiecare cu socotelile lui...
ca pret, vi se pare scump 15€ mp pt asa ceva? sau altfel zis, un parchet de lemn masiv, nici chiar top dar nici cel mai prost din punct de vedere al calitatii, pe la ce preturi se gaseste? ca daca diferenta nu-i prea mare, poate face si el un efort, ca vb aia, nu pune parchet in fiecare an...
eu m-am mai uitat asa on line, sunt cateva magazine care dau si preturi, insa nu stiu cat de up to date sunt si in plus banuiesc ca una e pe net si alta e in magazin. adica pe net ti se poate parea calitativ sau frumos dar in magazin sa nu mai ai aceeasi parere...ca vb aia, socoteala de acasa si cea din targ, nu prea se potrivesc...

#187
vladutzuuu

vladutzuuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2007
eu prefer clar parchetul din lemn masiv intrucat este mai aspectos si nici nu are aspectul ala de fake&cheap al melaminatului.
citeam undeva ca parchetul melaminat se realizeaza prin fotografierea parchetului masiv :)),iar apoi lipirea respectivei poze pe placaj....
eu imi construiesc casa si am oscilat intre bambus stejar si salcam...pana la urma am ales batranul stejar pe care il voi lacui indeajuns
sa capete aspectul pe care mil doresc.;))

#188
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006
Intr-un apartament nou in care m-am mutata acum 3 ani mi-am pus parchet masiv de fag de 2.2cm (400X55*22 mm). Imediat dupa montare, raschetare si lacuire arata superb, cu exceptia mirosului de lac care a persistat multa vreme.
Dupa o vreme (1-2 ani) au aparut crapaturi si s-a dezlipit pe alocuri de sapa. E clar ca ori parchetul nu a fost de calitate (desi l-am luat impreuna cu parchetarul la recomandarea lui, direct de la un depozit) ori a fost montat prost, ori apartamentul nou avea prea multa umiditate datorata finisajelor umede.
Cert e ca in 3 ani s-a facut asa de urat, iar crapaturile erau asa de inestetice, de ziceai ca il am de 10+ ani.
Drept urmare anul asta l-am scos din 2 camere si l-am inlocuit cu parchet laminat de 8mm (imitatie bambus). Am pus folie si polistiren extrudat (6mm) sub el (izolatie impotriva umiditatii, fonoabsorvbant).
Vizual arat extrem de bine si l-am montat eu si prietena mea in cate o zi/camera.
Sa ziceam ca se strica si apar zgaraeturi pe el...si ce daca? In juma de zi(acum ca am experinta) /camera pot sa-l schimb cu altul...de o alta nuanta...si se cheama ca ...am redecorat camera.

E drept ca parchetul masiv da o alta tinuta incaperii, insa doar cat e in conditie buna. Iar lacul cu care se da dupa raschetare miroase si el multa vreme.

Daca m-as muta acum intr-un apartment nou sau casa noua, mi-as pune laminat din start. As astepta vreo 2 ani si abia apoi m-as gandi daca merita sa pun parchet masiv. Plus ca nu l-as mai pune veci lipit de sapa cu adeziv.

#189
Florannce

Florannce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpluciro, on Nov 18 2007, 19:29, said:

Intr-un apartament nou in care m-am mutata acum 3 ani mi-am pus parchet masiv de fag de 2.2cm (400X55*22 mm). Imediat dupa montare, raschetare si lacuire arata superb, cu exceptia mirosului de lac care a persistat multa vreme.
Dupa o vreme (1-2 ani) au aparut crapaturi si s-a dezlipit pe alocuri de sapa. E clar ca ori parchetul nu a fost de calitate (desi l-am luat impreuna cu parchetarul la recomandarea lui, direct de la un depozit) ori a fost montat prost, ori apartamentul nou avea prea multa umiditate datorata finisajelor umede.
Cert e ca in 3 ani s-a facut asa de urat, iar crapaturile erau asa de inestetice, de ziceai ca il am de 10+ ani.
Drept urmare anul asta l-am scos din 2 camere si l-am inlocuit cu parchet laminat de 8mm (imitatie bambus). Am pus folie si polistiren extrudat (6mm) sub el (izolatie impotriva umiditatii, fonoabsorvbant).
Vizual arat extrem de bine si l-am montat eu si prietena mea in cate o zi/camera.
Sa ziceam ca se strica si apar zgaraeturi pe el...si ce daca? In juma de zi(acum ca am experinta) /camera pot sa-l schimb cu altul...de o alta nuanta...si se cheama ca ...am redecorat camera.

E drept ca parchetul masiv da o alta tinuta incaperii, insa doar cat e in conditie buna. Iar lacul cu care se da dupa raschetare miroase si el multa vreme.

Daca m-as muta acum intr-un apartment nou sau casa noua, mi-as pune laminat din start. As astepta vreo 2 ani si abia apoi m-as gandi daca merita sa pun parchet masiv. Plus ca nu l-as mai pune veci lipit de sapa cu adeziv.


parchetul masiv fiind realizat din lemn 100%.....iar lemnul fiind ceva viu e clar ca acel lemn nu se va comporta ca un fier.

sunt clienti care stiu ce e ala lemn adevarat(no offece) si apreciaza fibra lemnului, un nod sanatos,etc  dar sunt si clienti care vor ca parchetul (ma refer la fibra) sa fie perfect aliniata sa aiba perfect aceeasi culoare .....intr-un cuvant "desenat"(pt acestia  exista designeri care deseneaza pe calculator fibra se scoate pe hartie- aceasta hartie se pune deasupra unei placi cu un conglomerat si se da cu melamina deasupra).

La montajul parchetului trebuie avut in vedere umiditatea sapei(umiditatea se poate transfera din sapa in parchet), umiditatea parchetului (revine in sarcina vanzatorului) cum se face (si mai ales cine) face montajul, etc,etc.

Daca pt laminat montajul il poate face oricine imbinand niste bucati de MDF, HDF la montajul parchetului trebuiesc oameni profesionisti.


p.s. sunt clienti care vor sa puna un parchet pt 30-50 ani nu pt 1-2 ani dupa care sa se hotarasca cu ce il schimba.
p.s.2  adevarat este ca parchetul masiv trebuie realizat/pus de profesionisti....care sunt si destul de putini

p.s. 3  exista si parchetul stratificat 14-15 mm care este mai ieftin ca masivul, nici nu are probl masivului cu goluri intre lamele,  nu scartaie dc nu e pus corect precum masivul si care are o gama mai vasta de esente(culori).

#190
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006
E posibil ca eu sa fi lasat o impresia gresita.
Dupa montarea parchetului masiv, el arata superb si chiar ma gandeam ce buna treaba am facut. Nodurile si lamele care dupa lacuire capata o alta nunata dau un farmec aparte.
Insa...in momentul cand au aparut crapaturi , din care cea mai mare a fost de 1cm exact in mijlocul livingului dintr-o parte in alta, placerea de a avea parchet masiv s-a cam estompat din cauza aspectului inestetic. Mai mult ...s-a si despins pe alocuri si suna a gol cand calcai pe el.  
Pana la urma si parchetul e un produs, cu o anumita durata de viata. La mine se pare ca a fost super-scurta, insa sigur sunt si altii  care au avut probleme similare.
Asa ca ...eu zic: daca ai casa noua nouta (implicit multa umezeala din cauza finisajelor umede) si nu ai chef de suprize, atunci pune laminat si peste 1-2 ani cand esti sigur ca s-a uscat indeajuns; poti pune eventual parchet masiv. Personal cred ca sunt 30% sanse sa ai ulterior probleme datorate montarii defectuoase.

Este de apreciat faptul ca iti da un sentiment de libertate stiind ca poti redecora o camera in 2-3 zile, prin schimbare parchetului laminat si a culorii camerei. Iar pentru asta laminatul e exact ce-ti trebuie. La un pret de aprox 30RON/mp (cel de 8mm), pt. o camera de 20mp...iese 600RON plus ceva pierderi la taiere, adica o suma f. modesta in comparatie cu rezultatul obtinut.

#191
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
nimic nu se compara cu parchetul din lemn masiv...exista insa cateva conditii care trebuie indeplinite inainte de montarea lui.
1. suparafata sa fie plana si sa nu existe denivelari mai mari de ca 3 mm
2. trebuie sa fie o suparafata uscata
3 trebuie folosit un adeziv de calitate ( exista si adezivi care nu au mirosul ala specific )
4. dupa montare trebuie slefuit cu o masina speciala si cu hartie abraziva de diferite granulatii... se incepe cu 6o si se termina cu 180
5. in privinta finisarii finale exista mai multe posibilitati...majoritatea opteaza pentru lacuire desi eu consider ca e cea mai proasta metoda pentru ca lacul nu lasa lemnul sa respire si ii da un aspect de plastic pe de alta parte in cazul in care este zgariat e greu de refacut zona respectiva. Aici eu am optat pentru ulei care pune in evidenta fibra lemnului ii mareste rezistenta si orice zgarietura se poate foarte usor remedia, in afara de asta suprafata are un aspect foarte placut nici foarte lucios dar nici mat...
ca preturi pot sa va spun ce am platit eu...
-parchet masiv stejar de cal. I 1,8 cm 32€ mp
-adeziv parchet (galeata 15kg) 83 €
-plinte laterale din stejar masiv 22x40 si lungimea de 270 cm 7€/buc
-o cutie suruburi si dibluri (100 buc.) pentru plinte 10€
-ulei pentru parchet (bidon 2,5 l ) 49 €
pentru doua camere care au in total cam 38 mp m-au costat materialele in jur de 1.900 € dar va spun ca se merita!

#192
EUROPEANUL

EUROPEANUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.03.2007
CE STITI DE PARCHETUL DE BANBUS , CUM SE COMPORTA IN TIMP ,ISI MERITA BANI (135 RON MQ )? VA NULTUMESC !

#193
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Stiu ca se zice bambus si nu banbus. E bun cumpara cu incredere.

#194
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
@
CE STITI DE PARCHETUL DE BANBUS , CUM SE COMPORTA IN TIMP ,ISI MERITA BANI (135 RON MQ )? VA NULTUMESC !


Si eu am auzit de bine despre el.
Se vinde la m.p. nu mq si e multumesc nu nultumesc.
Ca e bambus s-a zis deja.

#195
PGV

PGV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2007
Este aspectos, nu bun. Necesita mult atentie, probleme mari in contact cu apa. Dupa mine nu isi merita banii, mai ales ca are suprafata stralucitoare...greu de asortat. Un search pe google si o sa dai peste maimulte firme care vand asa ceva, chiar ei spun ca rezistenta la umiditate e foarte mica.

#196
FireLord

FireLord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2007
Are tatal unui coleg de al meu
Este foarte frumos
Vi'l Recomand B)

#197
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Daca a pus cineva parchet din pluta !? De unde a fost cumparat, costul si cine a facut motajul ?

Edited by radudd, 26 November 2007 - 11:24.


#198
EUROPEANUL

EUROPEANUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.03.2007

View PostC.F.S., on Nov 23 2007, 11:20, said:

@
CE STITI DE PARCHETUL DE BANBUS , CUM SE COMPORTA IN TIMP ,ISI MERITA BANI (135 RON MQ )? VA NULTUMESC !


Si eu am auzit de bine despre el.
Se vinde la m.p. nu mq si e multumesc nu nultumesc.
Ca e bambus s-a zis deja.

Problema sti care e ca esti prea inteligent pt secolul asta ,nu ai uitat sa spui ca probabil din greseala in loc sa  TASTEZ M am tastat  N ,DA E ADEVARAT CA AM GRESIT DAR NICI CHIAR ASA !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate