Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#145
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Am inteles ca parchetul triplusratificat este f. sensibil la zgarieturi si lovituri.
Parchetul triplustratificat trebuie lacuit pt. a i se imbunatatii calitatile de rezistenta?
Cate straturi de lacuri ar trebui date?

#146
Florannce

Florannce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcipaul, on Aug 17 2007, 16:51, said:

Am inteles ca parchetul triplusratificat este f. sensibil la zgarieturi si lovituri.
Parchetul triplustratificat trebuie lacuit pt. a i se imbunatatii calitatile de rezistenta?
Cate straturi de lacuri ar trebui date?


esti pe aproape.... parchetul stratificat fiind compus din lemn este normal ca zgarieturile si loviturile dure sa se vada (nu f usor ...dar se pot face) fata de un "parchet" laminat care nu are legatura cu lemnul si stratul de melamina de deasupra poate rezista.
Spre deosebire de un laminat - parchetul stratificat se poate slafui cam de 2-3 ori.

Si peste parchetul stratificat se poate da cu un lac de protectie dar mare parte din tipurile de stratificat existente pe piata sunt deja finisate (si au in compozitie 5 straturi de lac UV).

#147
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View PostFlorannce, on Aug 17 2007, 23:09, said:

Si peste parchetul stratificat se poate da cu un lac de protectie dar mare parte din tipurile de stratificat existente pe piata sunt deja finisate (si au in compozitie 5 straturi de lac UV).

Cam asta e problema mea: mostrele de parchet triplustratificat pe care le-am vazut erau zgariate, cu urme de cheie pe ele (pe la Bricostore si Praktiker) desi erau finisate cu lac din fabrica. Daca incerci, lasi urme si cu unghia prin el.
In schimb parchetul masiv lacuit este f. greu sa-l zgarii (cu unghia, sigur nu poti).
As dori sa aduc si parchetul triplustratificat la rezistenta celui masiv lacuit.
Help! :worthy:

#148
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postcipaul, on Aug 18 2007, 08:53, said:

Cam asta e problema mea: mostrele de parchet triplustratificat pe care le-am vazut erau zgariate, cu urme de cheie pe ele (pe la Bricostore si Praktiker) desi erau finisate cu lac din fabrica. Daca incerci, lasi urme si cu unghia prin el.
In schimb parchetul masiv lacuit este f. greu sa-l zgarii (cu unghia, sigur nu poti).
As dori sa aduc si parchetul triplustratificat la rezistenta celui masiv lacuit.
Help! :worthy:
trebuie sa intelegem notiunea de triplustratificat:pt asta atasez o schita pt a intelege toata lumea.Parchetul masiv(clasic)difera de cel stratificat numai la grosimea placii de lemn(lemn nobil)cel clasic are(variabil)25-30mm,iar cel atratificat max27mm dintre care placa de lemn masiv(lemn nobil)pana la 7 mm.Lacuirea este procesata mecanic si testata in laborator de imbatranire,faptul ca anumite suprafete de parchet pot fii zgriate mai usor decat altele se datoreaza numai esentei de lemn nobil care suporta mai mult sau mai putin rasinile cu care este tratata.DECI:o esenta de lemn moale nu poate suporta procesul chimic de lacuire cu rasini ca cel de esenta tare.ATENTIE!! Achizitionarea parchetului nu se face numai optic!!!!!!!

Attached Files



#149
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Mi l-a adus cineva direct din China! Persoana care mi l-a adus se ocupa de optica, aduce lentile din China, si ca sa nu vina cu containerul gol aduce tot felul de chestii, printre care si parchet!
In Timisoara am mai vazut parchet de bambus la Brithouse, dar era 1 300 000 metrul patrat!
Zilele trecutre am pus parchetul! Arata foarte bine, e perfect imbinat, dar scirtie cind calci pe el! Cei drept, sub el am pus folie, ca la parchetul laminat! Oare din cauza aia? Parchetul a stat doua luni in casa inainte de al pune, iar sapa cred ca era perfect uscata din martie si pina acum!
Sper sa se mai lase, ca altfel am pus-o! Cind umbli prin camera parca esti intr-un castel englezesc, numai fantomele lipsesc  :notangel: !

#150
Beirut

Beirut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.07.2007
Cam cat costa o asemenea operatiune, cat dureaza si unde gasesc mesteri?

#151
mihaita_co

mihaita_co

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2005
Eu nu inteleg o treaba: toata lumea recomanda laminat mai gros: 7-8 mm, nu 6 mm.
De ce nu 6 mm nu a reusit sa imi explice nimeni.
Asa ca va intreb care sunt avantajele parchetului de 7-8 mm fata de cel de 6 si mai ales de ce nu e suficient cel de 6 mm?
Din cate stiu eu durabilitatea in timp este data de calitatea si grosimea foliei de la suprafata si de material, nu neaparat de grosime...

#152
olimpiuserban

olimpiuserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.12.2006
Salutare .. Am ajuns cu amenajarea apartamentului la capitolul parchet ... si dupa ore bune de cautari .. nu am gasit niicun topic destinat ... si nu prea stiu de unde sa ma informez ...
As dori ceva indrumare atat in vederea cumpararii, cat si a montajului (nu eu voi monta .. stati linistit, insa sa stiu ce sa urmaresc la mesteri).

Ca fapt divers .. inainte sa imi pun termopane ... dupa ce am studiat cred ca vreo 3 saptamani ... stiam mai multe informatii tehnice despre produsele unor firme decat asistentii de vanzare. :) Tin sa multumesc Softpedia pe aceasta cale pentru bogata arhiva de informatii.

Revenind insa ... la parchet nu prea am gasit .. ceea ce am gasit erau niste discutii atuncate pe alte topicuri .. asadar nu am reusit sa-mi fac o parere despre ce inseamna acest capitol al amenajarii.  Va multumesc pentru orice fel de informatie.

#153
olimpiuserban

olimpiuserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.12.2006
nimeni ? :( nici macar nu stiu ce sa intreb cand ma duc sa cumpar..

#154
mocanubo

mocanubo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2005

View Postkodiak, on Aug 25 2007, 19:31, said:

Mi l-a adus cineva direct din China! Persoana care mi l-a adus se ocupa de optica, aduce lentile din China, si ca sa nu vina cu containerul gol aduce tot felul de chestii, printre care si parchet!
In Timisoara am mai vazut parchet de bambus la Brithouse, dar era 1 300 000 metrul patrat!
Zilele trecutre am pus parchetul! Arata foarte bine, e perfect imbinat, dar scirtie cind calci pe el! Cei drept, sub el am pus folie, ca la parchetul laminat! Oare din cauza aia? Parchetul a stat doua luni in casa inainte de al pune, iar sapa cred ca era perfect uscata din martie si pina acum!
Sper sa se mai lase, ca altfel am pus-o! Cind umbli prin camera parca esti intr-un castel englezesc, numai fantomele lipsesc  :notangel: !


Scuza-ma, nu prea ma pricep (sunt medic) dar ma intereseaza topicul si imi dau si eu cu parerea...
Nu cumva s-a facut o greseala la tine la montaj? Din cunostintele mele, parchetul de bambus de care vorbesti tu SE LIPESTE  cu un adeziv special, in nici un caz nu se monteaza ca cel laminat (numai nut-feder).

#155
EUROPEANUL

EUROPEANUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.03.2007
Am si o intrebare pt . Kodiak, ce marca e parchetul din China ,ce scrie pe cutie ? Am de gand sa cumpar si eu parchet de bambus ,e foarte frumos la vedere , modelul care l-am vazut nu era foarte lucios , grosimea de 2 cm si costa 122 Ron mp.Va multumesc

#156
mihai0

mihai0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.09.2005

View Postdraku, on Apr 7 2007, 10:05, said:

poate va ajuta o poza a instructiunilor dintr-un pachet de parchet  :)

http://www.euro-home...deo_click.shtml

gasiti aici un "video" foarte sumar al imbinarii placilor de parchet laminat (sistemul click)

moarte meseriasilor :P

pai pentru atata "ciocanit" sa merite ei 100.ooo lei pe metru?

eu nu prea cred.. o sa incerc si singur. va tin la curent!

http://www.euro-home...deo_click.shtml

#157
mihai0

mihai0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.09.2005

View Postudar, on Jul 28 2006, 12:40, said:

Stie cineva cum se moteaza parchetul laminat "dublu click" avand in vedere ca asamblarea este atat pe lungime cat si pe latimea placii??

...poate descrie cineva niste instructiuni "step by step"!  :worthy:


View Postdraku, on Apr 7 2007, 10:05, said:

poate va ajuta o poza a instructiunilor dintr-un pachet de parchet  :)

http://www.euro-home...deo_click.shtml

gasiti aici un "video" foarte sumar al imbinarii placilor de parchet laminat (sistemul click)

moarte meseriasilor :P

pai pentru atata "ciocanit" sa merite ei 100.ooo lei pe metru?

eu nu prea cred.. o sa incerc si singur. va tin la curent!

http://www.euro-home...deo_click.shtml

#158
mihai0

mihai0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.09.2005
nota 10 pentru montajul laminatului: o poate face oricine.
priviti numai:

http://www.suntnesimtitsifacreclama.tk

Edited by as xxl, 09 September 2007 - 20:53.


#159
olimpiuserban

olimpiuserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.12.2006
deci chiar nu se pricepe nimeni la pardoseli ?

#160
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Salut
Acum 2 ani, la reameneajarea apartamentului, din cauze tehnice, nu am putut monta decat parchet laminat. Desi a fost turnata sapa de egalizare din nou, parchetul de foarte buna "calitate" (Witex) (pun ghilimele la cuvantul calitate deoarece a fost foarte scump), montajul executat de catre profesionistii respectivei firme, injur tot timpul cand merg prin casa din cauza faptului ca parchetul scartiie.Nu as mai pune in viata mea parchet laminat.

#161
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
pe mine (fara sa ma pricep) m-a incantat parchetul quick step (adica lucrurile cu care se lauda ei). este aproape la fel de scump ca unul masiv. si habar nu am daca si asta scartie, chiar e de aflat daca are cineva...

#162
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
in  general orice parchet scartaie daca este pus prost. Orice parchet ai daca ii pus bine nu scartaie. Eu acasa am parchet din lemn masiv de fag si de calitatea a II-a si a fost pus de un parchetar cu 30 de ani experienta si nu scartaie si arata impecabil. Pe unde am construit am pus parchet laminat( nu mai stiu de care model) si in general nu scartaie daca a fost pus de unu care stie sa puna si daca a fost turnata sapa bine. Probleme pot aparea si la cei mai buni dar in general conteaza cine il pune...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate