Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Zvon interesant de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008
Recent am auzit ca vor sa ne schimbe modem-urile (aici ma refer exclusiv la abonatii mai vechi) ! Ca vor sa ne inbunatateasca performantele dandu-ne modem-uri compatibile cu noile versiuni de eurodocsis (nush ce versiune au ei ,dar sincer m-ar mira sa aibe infrastructura de docsis 3.0 probabil 2.0 sau mai mica ). Irelevant , idea este ca m-ar mira sa ne dea ei moca modem-uri noi (nu stiu despre ce model este vorba) si aparaent mai bune (implicit mai scumpe pentru ei). Voi ati auzit de asa ceva?


Versiunea mea curenta e un Thomson TCM 390 (oricum e compatibil cu eurodocsis :)  )

#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Tu ai da bani pe modem dacă ți-ar cere?

#3
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

 wirespot, on Sep 24 2008, 17:34, said:

Tu ai da bani pe modem dacă ți-ar cere?
Ma dar mie mi-a dat modemul in custodie fara inchiriere sau sa-l cumpar ceva...Este un Scientific Atlanta.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Neofit, on Sep 23 2008, 11:43, said:

Recent am auzit ca vor sa ne schimbe modem-urile (aici ma refer exclusiv la abonatii mai vechi) ! Ca vor sa ne inbunatateasca performantele dandu-ne modem-uri compatibile cu noile versiuni de eurodocsis (nush ce versiune au ei ,dar sincer m-ar mira sa aibe infrastructura de docsis 3.0 probabil 2.0 sau mai mica ). Irelevant , idea este ca m-ar mira sa ne dea ei moca modem-uri noi (nu stiu despre ce model este vorba) si aparaent mai bune (implicit mai scumpe pentru ei). Voi ati auzit de asa ceva?


Versiunea mea curenta e un Thomson TCM 390 (oricum e compatibil cu eurodocsis :)  )
Si de unce ma rog ai auzit tu acest zvon?? Da-ne si noua o sursa ceva, un articol...

Sa nu imi zici ca stii de la "baietii din interior" ca nu te cred.

Chiar daca ar fi adevarat, si sper sa fie, asta insemna ca totusi UPC-ul nu a prins paienjeni si cineva mai investeste cate ceva, deci nu e o companie chiar moarta si fara vlaga.
Modemul nu or sa ti-l vanda, sunt si ei constienti ca daca ti-ar cere bani pe ele, nu o sa le cumpere absolut nimeni, deci in acest caz vor pierde extrem de multi clienti, cine naiba da bani pe un aparat care nu are alta destinatie decat cablul UPC si nimic altceva, ai renuntat de la UPC, ramai cu o cutie...sa fi nebun sa dai bani pe asa ceva. Daca vor face asa ceva, adica sa imi cera bani pe modem , in loc sa mi-l lase in custodie, voi fi primul care renunt la UPC.

Edited by cuculea, 25 September 2008 - 11:56.


#5
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008

 cuculea, on Sep 25 2008, 12:53, said:

Si de unce ma rog ai auzit tu acest zvon?? Da-ne si noua o sursa ceva, un articol...

Sa nu imi zici ca stii de la "baietii din interior" ca nu te cred.

Chiar daca ar fi adevarat, si sper sa fie, asta insemna ca totusi UPC-ul nu a prins paienjeni si cineva mai investeste cate ceva, deci nu e o companie chiar moarta si fara vlaga.
Modemul nu or sa ti-l vanda, sunt si ei constienti ca daca ti-ar cere bani pe ele, nu o sa le cumpere absolut nimeni, deci in acest caz vor pierde extrem de multi clienti, cine naiba da bani pe un aparat care nu are alta destinatie decat cablul UPC si nimic altceva, ai renuntat de la UPC, ramai cu o cutie...sa fi nebun sa dai bani pe asa ceva. Daca vor face asa ceva, adica sa imi cera bani pe modem , in loc sa mi-l lase in custodie, voi fi primul care renunt la UPC.

Sincer, de la un prieten care lucreaza pe acolo. Tocmai de aia am zis ca e un ZVON (nu am zis niciodata ca e 100% ca o sa se intample asa), ca nu am incredere in sursa respectiva . Putea doar sa-si faca reclama sa le mai creasca nitelus popularitatea ,dar credeam ca poate ati auzit si voi ceva, oricum time will tell.

Si la postul de mai sus (2 posturi mai sus) , NU , nu as da bani pentru un modem nou ,daca ei l-ar schimba gratis ar fi alta poveste :P,as fi chiar foarte multumit sa primesc ceva mai bun ,moca. Repet e un zvon zis de cineva ,care poate sau nu sa fie adevarat. Credeam ca e cineva pe forum care ar fi putut sa-l confirme/infirme ! (tocmai de aceea am inceput acest thread)

Vom vedea oricum :D. O zi buna va doresc !

Edited by Neofit, 25 September 2008 - 12:42.


#6
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Alta:
UPC digital bucuresti - am vazut ca vor sa bage in grila Eurosport2 si ATV (de asta nu am auzit... stiti ceva???). Azi dimineata imi apareau aceste posturi cu mesajul ca nu sunt autorizat sa le vad...
Stie cineva ceva?

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 vierme, on Sep 25 2008, 15:50, said:

Alta:
UPC digital bucuresti - am vazut ca vor sa bage in grila Eurosport2 si ATV (de asta nu am auzit... stiti ceva???). Azi dimineata imi apareau aceste posturi cu mesajul ca nu sunt autorizat sa le vad...
Stie cineva ceva?
GIGELE...tu ai vazut despre ce se discuta pe acest topic???de ce draq te-ai bagat aiurea pe langa subiect? exista topic special si separat de acesta pe care postai, ai amestecat subiectele ....

#8
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Abia au inlocuit modemuri prin primavara. Acum le inlocuiesc din nou? Daca "stirea" era ca trec pe FTTB, mai credeam..

#9
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008

 Dokken, on Sep 25 2008, 20:16, said:

Abia au inlocuit modemuri prin primavara. Acum le inlocuiesc din nou? Daca "stirea" era ca trec pe FTTB, mai credeam..

Dokken in ce oras locuiesti? Ca te asigur ca in Timisoara nu le-au inlocuit de cand am facut contract cu ei ,care a fost acum mai bine de 3 ani, asa ca te-as ruga sa dai detalii in legatura cu orasul/zona in care stai si eventual acum cat timp ai facut contractul.




PS: Am uitat sa specific in primul post al aceastui thread. Sunt din Timisoara si la noi nu au schimbat niciodata modem-urile.

#10
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

 Neofit, on Sep 26 2008, 10:17, said:

Dokken in ce oras locuiesti? Ca te asigur ca in Timisoara nu le-au inlocuit de cand am facut contract cu ei ,care a fost acum mai bine de 3 ani, asa ca te-as ruga sa dai detalii in legatura cu orasul/zona in care stai si eventual acum cat timp ai facut contractul.




PS: Am uitat sa specific in primul post al aceastui thread. Sunt din Timisoara si la noi nu au schimbat niciodata modem-urile.
Dar nici nu vad de ce le-ai schimba.De exemplu eu sunt abonat de o saptamana cu abonament de 10 mbps si mi-a pus un modem Scientific Atlanta care merge pana la 40mbps.Pai nici pentru abonamentul de 20mbps nu trebuie alt modem deci nu vad de ce ar trebui sa imi schimbe mie peste un an sau 2 modemul...

#11
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Poate vor sa dea o lovitura neasteptata concurentei si sa treaca in tacere la hd. Glumesc, evident.

#12
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Ba eu când eram la ei mi-au schimbat un Motorola cu un scientific atlanta, din ăla ca la RDS. Asta în Timișoara.

#13
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Scrie sub avatar localitatea, anume Bucuresti. Abonamentul la ei este de aproximativ 5 ani, iar in primavara am fost contactat de ei pentru schimbarea modemului vechi SA, cu un alt modem tot SA. Asta s-a intamplat dupa introducerea noilor abonamente.

#14
h_popica

h_popica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2008

 cuculea, on Sep 25 2008, 12:53, said:

Si de unce ma rog ai auzit tu acest zvon?? Da-ne si noua o sursa ceva, un articol...

Sa nu imi zici ca stii de la "baietii din interior" ca nu te cred.

Chiar daca ar fi adevarat, si sper sa fie, asta insemna ca totusi UPC-ul nu a prins paienjeni si cineva mai investeste cate ceva, deci nu e o companie chiar moarta si fara vlaga.
Modemul nu or sa ti-l vanda, sunt si ei constienti ca daca ti-ar cere bani pe ele, nu o sa le cumpere absolut nimeni, deci in acest caz vor pierde extrem de multi clienti, cine naiba da bani pe un aparat care nu are alta destinatie decat cablul UPC si nimic altceva, ai renuntat de la UPC, ramai cu o cutie...sa fi nebun sa dai bani pe asa ceva. Daca vor face asa ceva, adica sa imi cera bani pe modem , in loc sa mi-l lase in custodie, voi fi primul care renunt la UPC.
nici daca mi l-ar da in custodie nu as ramane la upc. m-am saturat de ei. tot incerc sa scap de ei si sa trec pe alt provider. pt mine e clar ca upc-ul moare incet dar sigur.

#15
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006
Pentru cei care nu stiu, DOCSIS-ul se schimba atunci cand se doreste o marire a vitezei maxime suportate de DOCSIS-ul folosit momentan.

Attached File  Standarde_DOCSIS.PNG   8.66K   134 downloads
Detalii despre DOCSIS & EuroDOCSIS gasiti la http://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS

In clipa asta nu vad de ce UPC ar trece la un DOCSIS mai mare avand in vedere ca ei nu sunt in stare sa ofere in parametri actualii 20 mbps. Mi se pare o totala aberatie. Chiar daca ar lansa o oferta de internet la 50 mbps, sunt sigur ca foarte putini or sa mai puna botu' sa se aboneze la ei. Unde nu mai pun ca a ramas singura companie din tara care zace pe aceeasi infrastructura de cablu coaxial cand toti trec pe fibra optica, sau mai nou pe tehnologie GPON.
Singura logica pe care ar putea sa o aiba implementarea DOCSIS 3.0 ar fi pregatirea pentru implementarea IPv6 care se anunta de ceva vreme prin Europa. DOCSIS 3 e singurul standard dupa 2 care suporta IPv6.

Apropo... EuroDOCSIS suporta viteze mult mai mari decat DOCSIS cand vine vorba de viteza... deci implementarea IPv6 ar avea cam cea mai relevanta logica. Dar fiind vorba de UPC, nu m-as astepta la minuni.

Sa fim seriosi... soarta companiei UPC e deja pecetuita, cel putin pe partea de date.

Edited by DJ MOraleSs, 04 October 2008 - 23:06.


#16
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

 DJ MOraleSs, on Oct 5 2008, 00:03, said:

Unde nu mai pun ca a ramas singura companie din tara care zace pe aceeasi infrastructura de cablu coaxial cand toti trec pe fibra optica, sau mai nou pe tehnologie GPON
Nici ADSL-ul nu e mai breaz si e chiar mai slab ca tehnologie decat DOCSIS! Nu vad rostul pentru UPC sa inceapa sa investeasta in structura pentru FTTB/FTTH sau GPON, ca sa ofere in acelasi zone de blocuri, in care este prezent deja RDS cu Fiberlink,i cu oferte 4Play! Iar ca sa implementerze in zonele de case ar costa prea mult. UPC ar trebui sa ofere vitezele din contractele actuale, cat mai apropiat de 100% si va gasi foarte multi useri interesati, care in prezent utilizeaza Clicknet sau RDS Cablelink. In prezent, este clar ca lacrima ca, Clicknetul si UPC-ul nu pot penetra zonele RDS Fiberlink sau ale altor ISP care ofera viteze similare + metro.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 muc_cel_mic, on Oct 5 2008, 11:23, said:

Nici ADSL-ul nu e mai breaz si e chiar mai slab ca tehnologie decat DOCSIS! Nu vad rostul pentru UPC sa inceapa sa investeasta in structura pentru FTTB/FTTH sau GPON, ca sa ofere in acelasi zone de blocuri, in care este prezent deja RDS cu Fiberlink,i cu oferte 4Play! Iar ca sa implementerze in zonele de case ar costa prea mult. UPC ar trebui sa ofere vitezele din contractele actuale, cat mai apropiat de 100% si va gasi foarte multi useri interesati, care in prezent utilizeaza Clicknet sau RDS Cablelink. In prezent, este clar ca lacrima ca, Clicknetul si UPC-ul nu pot penetra zonele RDS Fiberlink sau ale altor ISP care ofera viteze similare + metro.
Pai da...dar vezi tu..ceea ce spui tu se cam bate cap in cap.
Zici ca UPC-ul ar trebuie sa ofere vitezele din contract si nu sa investeasca in infrastructura (in special in cabluri), pai tocmai din cauza asta nu pot atinge vitezele scrise in contract, tocmai din cauza infrastructurii invechite, cablurilor proaste, legaturilor si mufarilor vechi si prost facute ma rog, este unul din marile motive pentru care .....
Mie, personal imi merge in parametrii normali internetul dela UPC, am abonamentul de 10 si chiar merge cu 9-10 cateodata chiar si un pic peste, dar stau la doua blocuri de sediul lor, de unde au toate serverele, antenele si de unde pleaca practic toate cablurile spre tot orasul. Am prieteni care stau in alte cartiere, mult mai departe de acest sediu, si le merge execrabil de prost, tot la acelas abonament, si nu numa internetul, ci si televiziunea (asta in ideea in care exista amplificatoare de semnal pe traseu). De aci, ce concluzie am putea trage? Eu unul personal, trag concluzia ca de vina sunt cablurile si mufarile vechi.
Deci....ca sa aiba viteza si sa se tina de contract, totusi, trebiesc facute si ceva investitii in infrastructura, nu credeti?

#18
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

 cuculea, on Oct 5 2008, 13:03, said:

Pai da...dar vezi tu..ceea ce spui tu se cam bate cap in cap.
Zici ca UPC-ul ar trebuie sa ofere vitezele din contract si nu sa investeasca in infrastructura (in special in cabluri), pai tocmai din cauza asta nu pot atinge vitezele scrise in contract, tocmai din cauza infrastructurii invechite, cablurilor proaste, legaturilor si mufarilor vechi si prost facute ma rog, este unul din marile motive pentru care .....
Mie, personal imi merge in parametrii normali internetul dela UPC, am abonamentul de 10 si chiar merge cu 9-10 cateodata chiar si un pic peste, dar stau la doua blocuri de sediul lor, de unde au toate serverele, antenele si de unde pleaca practic toate cablurile spre tot orasul. Am prieteni care stau in alte cartiere, mult mai departe de acest sediu, si le merge execrabil de prost, tot la acelas abonament, si nu numa internetul, ci si televiziunea (asta in ideea in care exista amplificatoare de semnal pe traseu). De aci, ce concluzie am putea trage? Eu unul personal, trag concluzia ca de vina sunt cablurile si mufarile vechi.
Deci....ca sa aiba viteza si sa se tina de contract, totusi, trebiesc facute si ceva investitii in infrastructura, nu credeti?
Da, am gresit putin in concluziile mele. M-am legat prea mult in rationament de tehnologia folosita si ma gandeam ca diferenta de viteza apare din insuficienta de banda internationala pe care UPC o are contractata. Ai dreptate in ceea ce spui.
Oricum pe fond, ar trebui sa schimbe cablurile, mufele, amplificatoarele, etc, asa cum spui tu, in zonele amintite de mine, nu in acelea Fiberlink. Ar fi un  "dusman" de temut pentru Clicknet si RDS Cablelink.
Folosesc intr-una dintre locati un ab de 20Mbps de la UPC si este peste ce ofera Clicknet in prezent. Nu am atins cu el mai mult de 17000Kbps dar la 60 lei/luna si cu 2Mbps pe upload, ma declar foarte multumit. Asta o spun din experienta, am fost client Clicknet pana de curand, ~2 ani jumate si sunt foarte dezamagit de ei din 2 pdv : pret mare pentru viteze mici si upload mic.

Edited by muc_cel_mic, 05 October 2008 - 12:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate