Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Zvon interesant de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmuc_cel_mic, on Oct 5 2008, 13:28, said:

Asta o spun din experienta, am fost client Clicknet pana de curand, ~2 ani jumate si sunt foarte dezamagit de ei din 2 pdv : pret mare pentru viteze mici si upload mic.
Dar de upload aproape inexistent ce zici ? E cazul UPC, nici nu a trecut o luna de cand mi-am marit abonamentul si in loc sa am upload de 1mb cred ca e de 1kb, a doua oara mi se intampla asta. Din partea mea sa dea faliment poate asa va intra si RDS in zona in care locuiesc.

#20
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Problema la UPC este imagineaza foarte proasta. Romtelecom are o imagine buna cand vine vorba de date chiar daca lumea inca mai considera Romtelecom un operator scump.

Veniturile UPC au scazut cu 20%, deci cel putin dupa mine nu mai au mult pana la faliment.

#21
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006

View Posttelecomro, on Oct 5 2008, 17:14, said:

Problema la UPC este imagineaza foarte proasta. Romtelecom are o imagine buna cand vine vorba de date chiar daca lumea inca mai considera Romtelecom un operator scump.

Veniturile UPC au scazut cu 20%, deci cel putin dupa mine nu mai au mult pana la faliment.

daca dau faliment ce fac ce 1 milion si ceva de clienti care ii au? ii preia cineva? sau fiecare alege ce provider doreste?

#22
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Cumpara o alta firma UPC.

#23
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006

View Posttelecomro, on Oct 5 2008, 17:31, said:

Cumpara o alta firma UPC.


banuiesti ce firma?

#24
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Nu stiu. Chiar nu stiu cine ar avea curaj sa cumpere UPC. RDS nu ar putea sa cumpere pentru ca nu se aproba asa ceva , se ajunge aproape la monopol pe CATV.

Edited by telecomro, 05 October 2008 - 16:35.


#25
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postcuculea, on Oct 5 2008, 13:03, said:

Pai da...dar vezi tu..ceea ce spui tu se cam bate cap in cap.
Zici ca UPC-ul ar trebuie sa ofere vitezele din contract si nu sa investeasca in infrastructura (in special in cabluri), pai tocmai din cauza asta nu pot atinge vitezele scrise in contract, tocmai din cauza infrastructurii invechite, cablurilor proaste, legaturilor si mufarilor vechi si prost facute ma rog, este unul din marile motive pentru care .....
Mie, personal imi merge in parametrii normali internetul dela UPC, am abonamentul de 10 si chiar merge cu 9-10 cateodata chiar si un pic peste, dar stau la doua blocuri de sediul lor, de unde au toate serverele, antenele si de unde pleaca practic toate cablurile spre tot orasul. Am prieteni care stau in alte cartiere, mult mai departe de acest sediu, si le merge execrabil de prost, tot la acelas abonament, si nu numa internetul, ci si televiziunea (asta in ideea in care exista amplificatoare de semnal pe traseu). De aci, ce concluzie am putea trage? Eu unul personal, trag concluzia ca de vina sunt cablurile si mufarile vechi.
Deci....ca sa aiba viteza si sa se tina de contract, totusi, trebiesc facute si ceva investitii in infrastructura, nu credeti?

Nu este vorba numai de cablurile si mufarile vechi. De exemplu, in Buzau au schimbat absolut TOT cei de la Astral cu un an inainte sa fie cumparati definitiv de UPC, incepand de la mufe pana la cabluri, amplificatoare si noduri optice de ultima generatie. Totul a mers ok pana cand a intrat UPC cu vitezele mega exagerate. Sunt extrem de putine zone in oras unde netul merge in parametri, dar in cele mai multe zone ale orasului, in orele de varf se downlodeaza cu 19 kB/s la un abonament de 20 mbps. Cea mai buna dovada este trustul de presa la care lucrez, unde seara netul se misca execrabil. Daca sun la ei primesc acelasi raspuns... ca la conexiunea noastra totul este in parametri.  Concluzia? Ce se intampla in reteaua UPC e o tema demna de Dosarele X.

Edited by DJ MOraleSs, 05 October 2008 - 16:38.


#26
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
oricum cineva trebuie sa fie pregatit sa preia atitia clienti, dupa parerea mea romtelevomul e ce l mai pregatit si dupa aia orange

View Postmarix2007, on Oct 5 2008, 17:39, said:

oricum cineva trebuie sa fie pregatit sa preia atitia clienti, dupa parerea mea romtelevomul e ce l mai pregatit si dupa aia orange
pardon romtelecom

#27
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Romtelecom ar putea prelua UPC dar nu vad rostul daca tot lanseaza IPTV.

#28
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
nu sa i preia. practic sa faca o oferta super avantajoasa celor care raman fara cablu si internet de la upc. eu zic ca sunt pregatiti pentru asta

#29
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Sunt cativa colegi de forum care, numai falimente au in fata ochilor, ca de altfel cativa care vad peste tot IPTV!  :huh:

#30
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
marix2007 tu chiar vorbesti serios? :)

#31
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006

View PostBlackhawk, on Oct 5 2008, 19:01, said:

marix2007 tu chiar vorbesti serios? :)


sunt client upc pe tv si internet, sper sa nu dea faliment, dar daca o face trebui sa ma gandesc serios ce as putea alege in locul lor nu?

#32
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmarix2007, on Oct 5 2008, 19:05, said:

sunt client upc pe tv si internet, sper sa nu dea faliment, dar daca o face trebui sa ma gandesc serios ce as putea alege in locul lor nu?
Cauta ce inseamna "Faliment" si o sa-ti dai seama ca e termen extrem sa zicem, foarte departe de realitate si putin probabil :)

#33
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
UPC România n-o să dea niciodată faliment. Ca să dai faliment trebuie să ajungi în situația să nu mai ai de unde acoperi pierderile, să fii la sapă de lemn ca să zic așa.

În primul rînd că UPCro încă nu merge în pierdere. Pierde clienți, i se împute imaginea etc. dar încă mai are profit. Și între noi fie vorba, la cîtă cerere există la noi trebuie să fii de-a dreptul tîmpit să strici o afacere din asta. În al doilea rînd, există compania mamă, care în orice moment poate acoperi pierderile UPCro (dacă are chef) cu cash adus din alte părți.

Deci nu se pune problema așa. Dacă vreodată Liberty Global (sau cum îi mai cheamă zilele astea) consideră că nu mai merită UPC România, o s-o vîndă altcuiva, și o să facă asta din vreme, nu cînd începe să se apropie de faliment, că ajută dacă poate să arate că (încă) are profit. Cumpărători, slavă Domnului, or să fie.

Pfoai de capul meu păi cine credeți că o să lase 1 milion de abonați să se risipească care încotro după ce cade UPC? Nu mai bine îi cumperi la pachet? Cărui operator de telecomunicații din țara asta credeți că i-ar strica 1 milion de abonați în plus? Asta e a doua chestie care trebuie înțeleasă: lăsați infrastructura că aia se rezolvă, capitalul de bază sînt abonații, ăia sînt principala marfă vîndută și cumpărată la o fază din asta.

Deci deocamdată eu personal aștept să văd ce decide compania mamă. Aici depinde de mulți factori că nu e un singur om care decide, sînt investitori care votează în funcție de ce procentaje au, se uită și ei în jur la criza financiară șamd. Oricum, foarte mult în stilul ăsta n-or să poată s-o mai ducă, deci cel mai tîrziu în 2009 eu zic că or să trebuiască să decidă: ori bagă bani și modernizează UPCro la nivel cu concurența, ori îl vînd și la revedere. După care depinde cine-l ia, ce idei are, cît chef are să investească și cît etc. etc. etc. Și-o luăm de la capăt. :)

Edited by wirespot, 05 October 2008 - 18:47.


#34
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
wirespot de ce minti ca nu au pierderi ?

Operatorul de telecomunicatii UPC Romania a consemnat in anul 2007 pierderi de 230,18 mil. de lei (65,3 mil. euro), in crestere cu 107,8% fata de nivelul raportat cu un an in urma, potrivit datelor prezentate de companie in proiectul de fuziune cu Electron M. Bit Telecom, Sebmar si Cablevision of Romania (CVR).
La nivelul anului 2006, societatea a raportat pierderi de 110,784 mil. lei (31,4 mil. euro), comparativ cu un profit net de 13,173 mil. lei (3,7 mil. euro) in anul precedent.

http://www.zf.ro/bus...e-euro-3087052/

#35
blu_theo

blu_theo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.04.2006
NU ascultati ce zice Flavia...in mintea creata ei toti operatorii care nu apartin de OTE sunt in pragul falimentului...

#36
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View Postblu_theo, on Oct 5 2008, 20:17, said:

NU ascultati ce zice Flavia...in mintea creata ei toti operatorii care nu apartin de OTE sunt in pragul falimentului...
Cine urmareste aceasta arie de cel mult o luna deja stie treaba asta. :lol:
@wirespot si Blackhawk: este foarte corect ce ati scris mai sus!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate