Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Zvon interesant de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
blu_theo

blu_theo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 25.04.2006
OFFTOPIC: Gata,trollul a luat ban,detalii aici: http://forum.softped...t...448549&st=0

#38
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Mie , de cateva saptamani, (oare are vreo legatura cu faptul ca RDS a intrat cu lucrarile la mine pe strada) , imi merge netul (downloadul) destul de bine, (ajunge si la 2 mega reali).

#39
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă au deja pierderi, cu atît mai mult. Nu schimbă foarte tare ce-am zis, dimpotrivă. O să se ia o decizie în 2009 cel mai tîrziu și o să vedem atunci ce se va întîmpla.

#40
tracepath

tracepath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.08.2004

View PostNeofit, on Sep 23 2008, 11:43, said:

Recent am auzit ca vor sa ne schimbe modem-urile (aici ma refer exclusiv la abonatii mai vechi) ! Ca vor sa ne inbunatateasca performantele dandu-ne modem-uri compatibile cu noile versiuni de eurodocsis (nush ce versiune au ei ,dar sincer m-ar mira sa aibe infrastructura de docsis 3.0 probabil 2.0 sau mai mica ). Irelevant , idea este ca m-ar mira sa ne dea ei moca modem-uri noi (nu stiu despre ce model este vorba) si aparaent mai bune (implicit mai scumpe pentru ei). Voi ati auzit de asa ceva?


Versiunea mea curenta e un Thomson TCM 390 (oricum e compatibil cu eurodocsis :)  )

Ai auzit bine - urmeaza sa se treaca pe Docsis 3.0.
EuroDocsis se refera la alinierea canalelor de docsis cu standardul de TV - aka nu latime a canalului la 6Mhz ca in US/Docsis simplu, ci la 8Mhz, aka PAL/EuroDocsis. Aceasta 'latire' a canalului are din start o largime mai mare de banda.
Modemurile care sunt acum in retea nu suporta Docsis 3.0. Maxim Docsis/EuroDocsis 2.0. Deci TCM390-ul tau nu suporta Docsis3 nicicum - e o diferenta la tuner, cum la Docsis 3.0 traficul nu e pe un singur canal, ci vine multiplexat pe mai multe canale (pana la 8 canale parca, nu sunt 100% sigur ca eu nu ma ocup de partea de cablu).

@ploiesteanu: nu are nici o legatura cu RDS. are legatura cu faptul ca s-a inmultit foarte mult numarul nodurilor optice, si numarul de clienti/nod optic e mult mai mic...desi chestia asta trebuia facuta inainte de lansarea ofertei actuale...dar nah, managementul decide investitiile (mai precis bugetul de investitii, si desi s-ar face, nu se poate ca nu se aloca fondurile necesare).

Edited by tracepath, 08 October 2008 - 18:59.


#41
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttracepath, on Oct 8 2008, 19:58, said:

Ai auzit bine - urmeaza sa se treaca pe Docsis 3.0.
EuroDocsis se refera la alinierea canalelor de docsis cu standardul de TV - aka nu latime a canalului la 6Mhz ca in US/Docsis simplu, ci la 8Mhz, aka PAL/EuroDocsis. Aceasta 'latire' a canalului are din start o largime mai mare de banda.
Modemurile care sunt acum in retea nu suporta Docsis 3.0. Maxim Docsis/EuroDocsis 2.0. Deci TCM390-ul tau nu suporta Docsis3 nicicum - e o diferenta la tuner, cum la Docsis 3.0 traficul nu e pe un singur canal, ci vine multiplexat pe mai multe canale (pana la 8 canale parca, nu sunt 100% sigur ca eu nu ma ocup de partea de cablu).

@ploiesteanu: nu are nici o legatura cu RDS. are legatura cu faptul ca s-a inmultit foarte mult numarul nodurilor optice, si numarul de clienti/nod optic e mult mai mic...desi chestia asta trebuia facuta inainte de lansarea ofertei actuale...dar nah, managementul decide investitiile (mai precis bugetul de investitii, si desi s-ar face, nu se poate ca nu se aloca fondurile necesare).
Vad ca esti de stul de bine informat si sper sa fie adevarat ceea ce spui....tot respectul pentru tine si pentru informatiile pe care le-ai adus
Dar....ce ne poti spune despre plata acestui nou modem, cei de la UPC ne vor pune sa platim pentru noile modemuri?Sau se va proceda ca si pana acum, adic ase vor da in custodie?

#42
tracepath

tracepath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.08.2004

View Postcuculea, on Oct 8 2008, 20:11, said:

Vad ca esti de stul de bine informat si sper sa fie adevarat ceea ce spui....tot respectul pentru tine si pentru informatiile pe care le-ai adus
Dar....ce ne poti spune despre plata acestui nou modem, cei de la UPC ne vor pune sa platim pentru noile modemuri?Sau se va proceda ca si pana acum, adic ase vor da in custodie?

Ca si pana acum...in custodie. Din cate am inteles, procedura va fi ca si la trecerea la EuroDocsis. Te va suna cineva, te va programa la o schimbare de modem, si in ziua respectiva in intervalul orar respectiv (more or less, ca nah...se mai intampla sa nu fie chiar la fix :) ) vine cineva si iti ia modemul vechi si iti pune unul nou.
Din cate am inteles vor fi tot modemuri Scientific Atlanta, dar nu sunt 100% sigur. Oricum, trecerea la Docsis 3 se va face in cateva luni, inca nu stiu exact cand...dar incerc sa ma interesez saptamana viitoare, ca pana atunci sunt in concediu

#43
mihaila_f

mihaila_f

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.10.2008
Nu mai visati, nu se trece pe nimic !!

#44
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
DOCSIS 3? Ar fi prea frumos! 200Mb downstream pe 4 canale sau 400Mb pentru 8 canale multiplexate. Sincer am mari dubii că UPC o să implementeze DOCSIS 3.0 în măsura în care mari provideri din SUA și EU încă nu au făcut acest pas. Prețul modemurilor docsis 3 este triplu fața de cele docsis 2 fără sa mai luăm în calcul prețul echipamentelor din headend. Adăugați faptul că trebuie să ai minim 35 SNR-ul pe direct. Cu mai puțin de 35 nu o să se observe mare lucru în plus la download.

#45
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008
oare am vro sansa sa obtin ip dinamic de la ei ?

#46
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View Postady1266, on Oct 8 2008, 23:29, said:

oare am vro sansa sa obtin ip dinamic de la ei ?

mai sunteti culmea...cand apar ip-uri dinamice toti vreti statice,acum cand sunt statice mai apare unul care vrea dinamic...

#47
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
dap costurile pentru echipamente is uriase si nu se justifica inca investitia,dar nu ar fii rau sa avem un fel de metropolitan pe cablu nui asa?

#48
ady1266

ady1266

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2008

View Postholmes, on Oct 8 2008, 23:46, said:

mai sunteti culmea...cand apar ip-uri dinamice toti vreti statice,acum cand sunt statice mai apare unul care vrea dinamic...
Au fost inainte dinamice ? E mai bine pentru securitate clientilor.

#49
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Explicati va rog avantajele palpabile pentru un abonat al acestui sistem, DOCSIS 3, sa inteleaga si Nea Gheorghe, pe limba lui.

#50
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
am ajunge ca in olanda cu viteza(metropolitana ca ma indoiesc ca au iei sa-ti dea tie asemenea banda la un asa pret mic)
ex.: http://www.upc.nl/in...iber_power_120/
plus trebuie modernizata infrastructura,ceea ce ar face fezabila trecerea la docsis 3.0(la noi) prin 2010/2011

#51
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdawin45, on Oct 10 2008, 12:02, said:

am ajunge ca in olanda cu viteza(metropolitana ca ma indoiesc ca au iei sa-ti dea tie asemenea banda la un asa pret mic)
ex.: http://www.upc.nl/in...iber_power_120/
plus trebuie modernizata infrastructura,ceea ce ar face fezabila trecerea la docsis 3.0(la noi) prin 2010/2011
Cand la ei va ajunge deja implementat internet 3.

#52
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
cercatand indeapropae alte piete upc, din nou, am descoperit in austria deja s-a semnat cu orange sa aibe gratis in reteaua orange si gratis in retele fixe nationale din UE.
https://www.upc.at/chello/orange-plus
in olanda exista numa prepaid de la upc.

#53
tracepath

tracepath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.08.2004

View Postdawin45, on Oct 9 2008, 01:03, said:

dap costurile pentru echipamente is uriase si nu se justifica inca investitia,dar nu ar fii rau sa avem un fel de metropolitan pe cablu nui asa?


stai linistit...echipamentele de headend deja suporta docsis3, canalele pentru docsis3 (atat upstream cat si downstream) sunt alocate deja...modemurile urmeaza sa vina... ;)
nu va fi cu metropolitan, dar tot ce pot sa-ti zic e ca va fi ca si acum: nu se face diferentiere intre traficul extern si national, nu de alta...dar traficul extern e tot de la upc (aka partea de tier1 - aorta.net).

Florin

#54
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttracepath, on Oct 20 2008, 08:48, said:

stai linistit...echipamentele de headend deja suporta docsis3, canalele pentru docsis3 (atat upstream cat si downstream) sunt alocate deja...modemurile urmeaza sa vina... ;)
nu va fi cu metropolitan, dar tot ce pot sa-ti zic e ca va fi ca si acum: nu se face diferentiere intre traficul extern si national, nu de alta...dar traficul extern e tot de la upc (aka partea de tier1 - aorta.net).

Florin
mersi pentru vestile bune din interior abia asteptam in 2010(pentru ca is zone ca nu merge mai mult de 5 kilo) sa inceapa sa puna docsis 3.0

Edited by dawin45, 20 October 2008 - 11:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate