Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3138 replies to this topic

#1459
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Proporția e cam 1:10, adică unul se abonează și pleacă 10.
Cred că din Telekom vor mai rămâne doar telecomunicațiile speciale, iar restul o să fie ușor „mâncat” de un alt operator (sper să fie UPCPosted Image ).
Abonamentele sunt gândite cu capul falusului. Ei speră că firmele vor strage fibră optică și că vor recâștiga câțiva clienți care au plecat scârbiți de la ei.

#1460
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Cam asa arata cladirea Romtelecom, din centrul capitalei. Si-au laut sedii in cladiri de sticle, iar asta l-au lasat in paragina, impreuna cu statul roman.
http://reptilianul.b...romtelecom.html

#1461
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Aia e fosta Centrală Interubană Victoria.
Chiar aşa, oare cum se mai poate vizita?
Asta era sigla care-mi plăcea

[ http://3.bp.blogspot.com/-VzphXeRSa_E/Teh_w0O9zxI/AAAAAAAAEOc/aIjx67bUoDI/s640/13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 28 April 2015 - 10:09.


#1462
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006

View Postgabybcr, on 28 aprilie 2015 - 09:24, said:

Cam asa arata cladirea Romtelecom, din centrul capitalei. Si-au laut sedii in cladiri de sticle, iar asta l-au lasat in paragina, impreuna cu statul roman.
http://reptilianul.b...romtelecom.html
Ăla e un telex?

#1463
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că e mai degrabă o maşină de scris electrică   :)

#1464
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Reclama Bell la liniile cuplate, din anii '40

Attached Files



#1465
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Ca f.d., party în limba engleză înseamnă şi petrecere   Posted Image  (şi partid).
În Bulgaria aveau telefoane publice portocalii ca la noi, dar şi unele albastre, care erau fie numai cu cartelă, sau şi cu cartelă şi cu monede. Am vrut să folosesc unul, dar nu am ajuns    Posted Image      Nici Palatul Telefoanelor din Varna nu am ajuns să-l vizitez   Posted Image

Edited by djl, 03 May 2015 - 19:20.


#1466
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 03 mai 2015 - 19:20, said:

Ca f.d., party Ăźn limba engleză Ăźnseamnă și petrecere   Posted Image  (și partid).
În Bulgaria aveau telefoane publice portocalii ca la noi, dar și unele albastre, care erau fie numai cu cartelă, sau și cu cartelă și cu monede. Am vrut să folosesc unul, dar nu am ajuns    Posted Image      Nici Palatul Telefoanelor din Varna nu am ajuns să-l vizitez   Posted Image

Da, dar in telecomunicatii se foloseste intotdeauna locutiunea: party line, sau shared line, sau shared service.

Zici ca spartanii mai vorbesc la telefonul public? :)

Noi unde mai avem telefoane publice? N-am mai vazut in Bucuresti. Oare la punctele de relatii cu clientii ale Telekom, mai exista pe undeva cabine, de unde sa poti vorbi?

Edited by Rao633, 03 May 2015 - 19:34.


#1467
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina nici langa magazinul Telekom nu mai sunt.

#1468
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
A-propos de ce ziceai, djl, ca party=petrecere, in timpul marilor furtuni continentale din anii '30-'40, al inzapezirilor din statele Kansas, Nebraska, Montana, Wyoming, abonatii rurali izolati in nameti, deschideau telefoanele si vorbeau cu cuplajele lor, isi spuneau glume, isi cantau la pian diverse cantece, isi povesteau snoave. Era un mod foarte relaxant de a trece peste anxietatea izolarii in zapada. Pe vremea aceea, cuplajele erau de 2, 4, 8 sau 10 abonati, de regula 4 sau 8 abonati utilizau aceeasi linie. Iesea o șuetă in toata regula.

Bine, pe vremea aia specia umana era mult mai relaxata, nu erau așa speriați ca acum. In Bucuresti daca te uiti la cineva pe strada, imediat se încruntă. :))

Edited by Rao633, 03 May 2015 - 19:45.


#1469
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Nu neaparat speriati cat prea amarati, dezamagiti, seriosi, ingrijorati, munca multa, bani putini, datorii multe, boli si medicamente.

#1470
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostNeaceasca85, on 03 mai 2015 - 19:49, said:

Nu neaparat speriati cat prea amarati, dezamagiti, seriosi, ingrijorati, munca multa, bani putini, datorii multe, boli si medicamente.

Povara sociala e mare peste tot. Dar noi, românii, parca suntem nascuti sa fim incrancenati (si carcotasi) :)

Djl, ca tot esti împărat pe topicul asta, ajuta-ne cu niste informatii legat de capacitatea instalata a primelor centrale din Bucuresti: Dacia (1927), Victoria (1933) si Nord (1941). Dacia stiu ca venise in 1927 cu 3000 de linii.

Ar fi de asemenea extrem de interesant de aflat informatii despre numarul de linii cuplate si cum se facea numerotatia liniilor cuplate la Dacia, Victoria si Nord, inainte de 1945. Era cu totul alta schema decat cele 2 metode utilizate de comunisti (diferenta la prima cifra pt Rotary, diferenta la cifra miilor pentru crossbar).

Edited by Rao633, 03 May 2015 - 20:19.


#1471
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Carcotasi sau caterincari nu ar fi o problema, incrancenati insa da. Si daca se intampla sa nu ai povara sociala, ti-o trage soarta, vezi cazul meu.

Cu abonamentele de Nelimitat de la mobile de astazi nu mai ai nevoie nici de fix (asta devine exclusiv fax) nici de cuplaje.

#1472
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am văzut pe cineva să mai folosească publicul în Varna sau în Ruse. Dar aş fi vrut, că de prin 1998 nu am mai folosit telefon public cu monede   :(

#1473
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostNeaceasca85, on 03 mai 2015 - 19:59, said:

Carcotasi sau caterincari nu ar fi o problema, incrancenati insa da. Si daca se intampla sa nu ai povara sociala, ti-o trage soarta, vezi cazul meu.

Cu abonamentele de Nelimitat de la mobile de astazi nu mai ai nevoie nici de fix (asta devine exclusiv fax) nici de cuplaje.

Dar mai foloseste cineva fax-uri azi, in afara de scoli si primarii? Companiile cred ca folosesc exclusiv copiatoarele si scannerele.

Oricum, aparatele facsimil vor dispare si ele foarte curand.

#1474
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Da, Finantele, instantele judecatoresti(unele tribunale accepta mail, altele nici in ruptul capului), chiar si bancile, lichidatorii judiciari, avocatii, notarii si executorii, orice firma care se respecta are e-mail, tel mobil, tel fix si fax, fie el si fax2mail.

Mie mi-e mai usor sa dau fax decat sa scanez, salvez ca PDF si sa uploadez pe mail, la materiale de pana la 5 pagini merita faxul, mailul se impune de la 10 pagini in sus.

Iar faxul inlocuieste excelent plicurile in cazul finantelor, primariilor si ITM-ului. Eu le dau faxuri si ei imi raspund prin plicuri. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 05 May 2015 - 00:02.


#1475
crzvm

crzvm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.04.2011

View PostRao633, on 23 octombrie 2014 - 14:26, said:

Ca sa vezi in care centrala e alocat un anumit numar, formezi prefixul centralei urmat de 3821
Un robot iti va spune numele centralei.

Este gratis, nu declanseaza contorul de taxare, indiferent de unde ai suna.

Din pacate, contorul de taxare e declansat. Cel putin daca suni de pe mobil.

#1476
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postcrzvm, on 05 mai 2015 - 23:02, said:



Din pacate, contorul de taxare e declansat. Cel putin daca suni de pe mobil.

Asa e, Razvan, observ ca acum taxeaza apelurile la 021.xyz.38.21

View PostNeaceasca85, on 05 mai 2015 - 00:01, said:

Da, Finantele, instantele judecatoresti(unele tribunale accepta mail, altele nici in ruptul capului), chiar si bancile, lichidatorii judiciari, avocatii, notarii si executorii, orice firma care se respecta are e-mail, tel mobil, tel fix si fax, fie el si fax2mail.

Mie mi-e mai usor sa dau fax decat sa scanez, salvez ca PDF si sa uploadez pe mail, la materiale de pana la 5 pagini merita faxul, mailul se impune de la 10 pagini in sus.

Iar faxul inlocuieste excelent plicurile in cazul finantelor, primariilor si ITM-ului. Eu le dau faxuri si ei imi raspund prin plicuri. Posted Image

Voi, oltenii, aveti o slabiciune pentru salile de judecata. Olteanului indata ce nu ii convine ceva, fuge la judecata. Ar trebui sa invatam si noi de la voi. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate