Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Facultatea in afara

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
@Ivanna & icx

Amandoi aveti dreptate, nu va mai jigniti inutil, dar vorbiti de lucruri diferite. Procesul de admitere pentru universitatile americane sau pe model american nu tine cont de mediile de la BAC pentru ca au testele lor, cum a spus Ivanna, SAT&Co. Dar pentru universitatile europene, in mod special cele din UK, BACul conteaza. Desi deadline ul e cel tarziu 15 ianurie, ei iti pot propune a conditional offer, i.e. esti admis la ei daca iei anumite note la BAC. Dupa bac le trimiti hartia cu notele obtinute si atunci iti confirma sau nu locul. Pentru Cambridge, Oxford, Imperial College nu e iesit din comun sa-ti ceara cel putin 4 de 10 si medie peste 9.6, 9.8. O cunostinta era student la Poli la Bucuresti si a aplicat la Imperial College. I-au cerut anumite medii pentru semestrul II la Poli. Deci orice e posibil la capitolul conditional offer. Pentru state, sistemul romanesc de examene per se e neglijabil.

#38
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
Am mai scris acum vreo luna pe topicul acesta si imi cer scuze ca nu am mai dat un reply mai devreme dar am fost acasa de sarbatori si nu prea am avut timp de stat pe net....hehe
Asadar, acum sunt student la University of Edinburgh in anul I la Computer Science with Management. Initial nu vroiam sa plec afara dar tata m-a rugat sa dau totusi examenele doar asa...(asta prin a 10-a). In a 11-a am dat SAT-urile si TOEFL-ul (doar asa...deci am luat scoruri de rahat) si mai apoi m-am gandit ca ar fi totusi cool sa fac o facultate in state. In decembrie 2007 am aplicat prin state la tot felu de universitati, m-au acceptat 2 dar cu bursa partiala (trebuia sa platesc 30.000$) dar nu am avut de unde sa platesc partea mea. Aplicasem si la facultati in UK si am hotarat sa merg la Edinburgh (ma acceptasera toate 5 la care am aplicat). Mi-au cerut note peste 8 la mate, engleza si fizica si media peste 8). La TOEFL am avut 104, cred ca trebuia peste 100 dar nu sunt sigur. In rest am mai pus acolo cat luasem si la SAT-uri, Cambridge si inca un examen de limba germana.

Sunt multumit de facultate, pe Computer Science e una dintre cele mai bune facultati din UK si Europa. Ca sa va dau un exemplu, in primul semestru am facut un limbaj de programare denumit Haskell chiar cu unul dintre inventatorii lui; foarte bun si din punct de vedere pedagogic. Oricum, primul semestru a fost mai degraba simplu decat greu dar deja parca trecem la treburi mai serioase.(Java si baze de date)

Tot ceea ce platesc aici e cazarea deoarece scolarizarea e platita de guvernul scotiei pentru toti cetatenii UE, mai putin britanicii (stiu...e ciudat). Costurile cu cazarea ajung undeva la 3500lire anul acesta pentru ca stau in university accommodation dar in particular e ceva mai ieftin. (2500-3000 pe an). Cartile mai sunt aprox 200lire pe an daca vrei sa le cumperi dar le gasesti si la biblioteca. In rest depinde de cat si ce mananci si de cate ori iesi in oras.

Ca o mentiune, cei ce vor sa mearga la Jacobs Uni in Bremen sa se intereseze bine inainte pentru ca din cate am auzit e foarte grea faculta si nu prea mai ai timp de nimic in afara ei. Daca tot ce vrei de la faculta e sa inveti si iar sa inveti...e ok. Eu am plecat afara la faculta nu numai pentru a invata ci si pentru oportunitatile pe care le ai si pentru relatiile interumane pe care le dezvolti cu persoane de calitate.

Mult succes cu aplicatiile ;)

#39
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Am si eu o intrebare(tot nu m-am lamurit),cum se traduce  -a 2:2 degree?Mai exact cat cuprinde?intre cat si cat ?si in plus,daca iti faci transcriptul pe primii doi ani de facultate,poti sa-l faci si pe primul semestru din anul 3 de facultate?
Multumesc.

#40
elena_m

elena_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2009
Cei care sunteti plecati si ati intrat la o facultate din strainatate...ati putea da mai multe detalii in legura cu c dosare,medii si alte diplome sau examene a trebuit sa d-ati ca sa intrati?VA ROG FRUMOS AR FI FOARTE DRAGUT DIN PARTEA VOASTRA DACA ATI PUTEA FACE ASTA :)

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Scotoceste bine prin celelalte topice de pe aria de emigrare, poate vei gasi ceva informatii.
Mai uitat-te si pe Life & Entertainment > Scoala Mea > Facultatea Mea.
Si ar trebui si tu sa detaliezi: ce facultate vrei sa faci, ce examene de limba ai dat etc.

PS: la felul in care ai pus problema si la halul in care ai scris nu ma mir ca nu ti-a raspuns nimeni...

#42
elena_m

elena_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2009
Mm da multumesc f mult pt raspuns...nu trebuia sa te deranjezi :lol:  :lol:

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 elena_m, on Feb 5 2009, 23:31, said:

Mm da multumesc f mult pt raspuns...nu trebuia sa te deranjezi :lol:  :lol:

Mersi de ironia fina, dar nu ai prins ideea...
Faptul ca nu ai stiut sa ridici problema intr-un mod care sa iti aduca si raspunsuri la obiect denota o anume mentalitate care nu te va ajuta din pacate nici in demersul tau de a studia in strainatate.

Haide totusi sa o luam de la inceput:
- in ce domeniu vrei sa studiezi?
- ai rezultate scolare (olimpiade etc) ce te-ar califica ca bursiera la o universitate de renume?
- ce atestate de limbi straine ai?
- situatia financiara iti permite cel putin un an de stat afara fara sa cauti de lucru part-time?

#44
elena_m

elena_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2009
Ok vorbim de lucruri mai serioase acum fara ironie.
Pe viitor mi-ar placea sa lucrez in domeniul calculatoarelor,IT eu sunt la profil de mate-info si imi place foarte mult sa lucrez in programe 3D si sa creez animatii,rezultatele scolare in opinia mea sunt bune,ma dezavantajeaza faptul ca nu am mers la nici o olimpiada de cand am intrat la liceu pentru ca mi se pare o pierdere inutila de timp.
In momentul de fata nu am nici un atestat dat,dar ma pregatesc pt CAE de la Cambridge si sper sa il iau cu rezultate cat mai bune,cat despre statul in strainatate nu cred ca ar reprezenta o problema deoarece parinti mei lucreaza in Anglia si situatia financiara pot spune ca este una buna si mi-ar permite sa imi fac studiile inafara fara a fii nevoie sa ma angajez.
Crezi ca mi-ai putea da cateva sfaturi in legatura cu ce facultate as putea alege de preferinta din Anglia,ce atest ar fi mai bun TOEFL vs. Cambridge si alte informatii utile pentru viitor?

#45
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 hynix, on Jan 19 2009, 20:41, said:

am hotarat sa merg la Edinburgh (ma acceptasera toate 5 la care am aplicat). Mi-au cerut note peste 8 la mate, engleza si fizica si media peste 8). La TOEFL am avut 104, cred ca trebuia peste 100 dar nu sunt sigur. In rest am mai pus acolo cat luasem si la SAT-uri, Cambridge si inca un examen de limba germana.

Multumesc de raspuns! ;) Daca ai mai putea reveni o data...

Cum adica "ti-au cerut" mediile alea? Pentru bac sau mediile de la scoala? In aplicatie ai trimis cumva foaia matricola sau ti-au cerut-o ulterior?

De media la informatica nu ti-au zis nimic? Eu unul incerc sa mizez pe activitatile extrascolare ("in domeniu"), am 7 la mate si la fizica (media pe 9-10-11), dar 10 la info si engleza. :P

@elena_m Testele TOEFL si IELTS sunt teste special facute pentru admiterea la facultate. Trage singura concluziile.

Edited by icx, 08 March 2009 - 09:51.


#46
kdnfbasfd

kdnfbasfd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2008
As avea o intrebare pentru cei care studiaza in UK.Este careva care a ajuns la facultate acolo, avand dat examenul CPE sau CAE, si nu TOEFL?By the way, ati face un mare bine raspunzand la intrebarile legate de cerintele facultatilor din strainatate,alte examene necesare, etc.

#47
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

 kdnfbasfd, on Mar 11 2009, 20:33, said:

As avea o intrebare pentru cei care studiaza in UK.Este careva care a ajuns la facultate acolo, avand dat examenul CPE sau CAE, si nu TOEFL?By the way, ati face un mare bine raspunzand la intrebarile legate de cerintele facultatilor din strainatate,alte examene necesare, etc.

Dap, CAE works perfect.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 kdnfbasfd, on Mar 11 2009, 21:33, said:

By the way, ati face un mare bine raspunzand la intrebarile legate de cerintele facultatilor din strainatate,alte examene necesare, etc.

Sa inteleg ca nu te-ai mai obosit sa studiezi siturile facultatilor de care esti interesat?

#49
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Imi poate explica si mie cineva, avantajele de a studia in afara, comparate cu cele de la noi?
Multumesc anticipat!

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 El-Vis, on Mar 14 2009, 09:57, said:

Imi poate explica si mie cineva, avantajele de a studia in afara, comparate cu cele de la noi?
Multumesc anticipat!

Invatamant superior calitativ, corp profesoral friendly si fara aere, climat competitiv, dotari superioare in facultati, conditii foarte bune in campusuri, activitati extrascolare interesante, atingerea unui nivel lingvistic superior al limbii in care studiezi, diploma recunoscuta automat in tara respectiva (si nu numai) cu posibilitati reale de prinde un job bine platit.
Asta la modul general.
Ii rog pe cei care studiaza afara sa detalieze unele aspecte particulare pe care le considera demne de evidentiat, e un subiect de interes.

#51
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare, ca sa nu deschid un alt topic, sunt interesat daca mi se echivaleaza ceva in Italia. Anul acesta (in 1 luna mai exact) termin 2 facultati in Ro. Informatica 3ani si Ingineria 5 ani. La ambele am avut note mari/burse/premii la sesiuni studentesti etc. absolut irelevant.
Intrebarea, sunt recunoscute studiile in Italia si sa zicem ca lucrez 1 an si apoi incerc un master (dupa acomodare si aprofundare a termenilor tehnici si limbaj mai fluent) ? Mentionez ca sunt interesat de un master pe inginerie, dar sunt interesat de master doar daca nu mi sunt recunoscute diplomele (macar 1 din ele)
Multumesc anticipat.

Edited by zypa, 16 May 2009 - 23:26.


#52
MadMe

MadMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.12.2007
Salut.
A mai fost cineva cu vreo bursa de studii in Norvegia?
Eu am obtinut o bursa Erasmus si as vrea sa cer cateva sfaturi unei persoane care a mai fost acolo. M-ar interesa in special cum imi pot gasi cazare ieftina si ce posibilitati de joburi sunt in Trondheim. Universitatea mea nu se ocupa decat de inmanarea banilor, adica 1000 euro pe luna si atat. Stiu ca in Norvegia totul este foarte scump, preturile sunt mult mai mari comparativ cu Romania si nu stiu in ce masura se poate descurca o persoana cu suma asta. Asadar,orice informatie imi este utila.

#53
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009

 MadMe, on 20th May 2009, 15:54, said:

Salut.
A mai fost cineva cu vreo bursa de studii in Norvegia?
Eu am obtinut o bursa Erasmus si as vrea sa cer cateva sfaturi unei persoane care a mai fost acolo. M-ar interesa in special cum imi pot gasi cazare ieftina si ce posibilitati de joburi sunt in Trondheim. Universitatea mea nu se ocupa decat de inmanarea banilor, adica 1000 euro pe luna si atat. Stiu ca in Norvegia totul este foarte scump, preturile sunt mult mai mari comparativ cu Romania si nu stiu in ce masura se poate descurca o persoana cu suma asta. Asadar,orice informatie imi este utila.

Nu am fost cu Erasmus pana acum dar stau in Norvegia de 3 ani si stiu ca intr-adevar totul e scump. 1000 euro ar trebui sa fie destul pentru cazare+mancare. Din cate stiu un student poate sa munceasca maxim 20 ore pe saptamana.

Daca vrei sa studiezi in Trondheim gasesti ceva informatii pe site-urile facultatilor (NTNU, HiST):

http://www.ntnu.no/costsinNorway
http://www.ntnu.no/i...ccomodation.htm
http://hist.no/content.ap?thisId=2007

Asta e organizatia care se ocupa de cazarea studentilor:
http://www.sit.no/co....ap?thisId=1996

Exista si alte posibilitati de a locui, de exemplu daca stai intr-un apartament cu mai multi. De obicei e mai scump asa decat in camine studentesti.

#54
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006
Eu am facut un masterat sponsorizat de universitatea East Tennessee State University cu specializarea in Professional Communication (advertising). Pentru cei care cauta masterate cu burse in SUA sa incerce la ETSU pentru ca sunt foarte deschisi catre internationali si, ce e cel mai important, dau Tuition Scholarships care iti acopera taxele de studii. Ramane sa-ti platesti cazarea intr-un camin (cam 1200 pe semestru) si masa.

Acum, eu am luat bursa aia de studii de 1 an, reinnoibila automat daca mentii o anumita medie (usor pentru cineva ambitios). Ca drept de munca ai numai 20 de ore pe saptamana insa e greu sa-si gasesti job de 20 de ore cand ajungi acolo in primul an, dar nu e imposibil. Ce am facut eu, si merge garantat: m-am prezentat cu CVul la cantina universitatii si am cerut de lucru. M-au acceptat imediat si am lucrat acolo in primul an numai 8 ore pe saptamana. Am fost platit cu 250 de dolari pe luna plus ACCES GRATUIT la cantina (deci puteam sa mananc 3 mese pe zi 7 zile pe saptamana). O masa la cantina era 5 dolari mic dejun, 6 dolari pranz si 7, cina. Deci va dati seama cati bani poti sa economisesti asa.

Incepand cu semestrul 2 din anul 1 incepi sa te invarti pe acolo incarcand sa cauti Graduate Assistantships (unde lucrezi toate cele 20 de ore) si esti platit cat de cat bine. Eu am gasit una in care am fost platit 1000 de dolari pe luna timp de 2 semestre. Asa am putut sa-mi platesc cazarea masa si cheltuiala fara probleme.

Cei care vor sa aplice sa nu fie descurajati de etapele multe de parcurs. Sunt niste pasi firesti prin care se trece. Pentru masterat in state trebuie sa dai GRE-ul (Graduate Record Examination) care costa vreo 200 de dolari si se da la bucuresti (e o combinatie de logica verbala in engleza si mate de clasa a 9-a). Odata ce ai luat GRE si TOEFL (la ETSU se accepta si Cambridge Proficiency --orice nota, sau Cambridge Advanced cu A--nu sunt sigur). Bun, deci ai GRE-ul, ai TOEFL-ul, completezi international student application al lor si apoi urmeaza sectiunea de eseu. Daca faci un eseu bun ii dai pe spate (am vorbit ulteriori cu profi care au fost in comisia care m-a selectat). Conteaza enorm de mult eseul ala (si sa aveti in minte ca majoritate profilor pe acolo au inclinatii de centru-stanga) asa ca sunt placut impresionati de chestii legate de multiculturalism, diversitate, revolutie etc...

Cui vrea sa dea acolo ii pot da si alte sfaturi (PM).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate