Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Facultatea in afara

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
(Olanda, Danemarca, Marea Britanie)

Din cate am aflat pana acum... media la bac este cam cel mai important criteriu.

Trebuie sa dai fie TOEFL, fie IELTS.

De asemenea, importanta este si media generala din liceu. Unii spun ca nu trebuie decat sa fie bunicica (peste 8), dar nu am gasit nicio persoana cu media de liceu sub 9.50. :) De fapt, mi s-a zis ca ar fi aplicat una cu 7.50, dar nu au primit-o pentru ca a picat bacul desi ii acceptasera dosarul initial... Sau ceva de genu' asta.

Nu in ultimul rand, activitati extrascolare. Cat mai multe si mai diverse.

Daca vrei ceva mai amanuntit... intreaba-ma si vad cum te pot ajuta. :) Am postat si mai sus doua adrese utile.

Edited by Bogdan R, 13 September 2010 - 09:38.


#20
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Eu sunt la liceu pe partea umana, filologie bilingva engleza. Sincer, sunt foarte derutat, nu stiu ce sa fac pe viitor, m-ar tenta Dreptul sau Psihologia. Ma pasioneaza calculatoarele, dar nu ma pricep la programare, deci se exclude o facultatate de genul acesta.

M-ar tenta sa fac facultatea in Marea Britanie, Franta sau Germania, si probabil ar fi interesant si daca as alege o tara nordica, precum Norvegia sau Finlanda. Sunt insa ingrijorat de costurile totale(cazare, masa, taxa de studiu).
Ma pricep foarte bine la limba engleza, nu ar fi nicio problema din acest punct de vedere. La BAC nu ma astept sa iau sub 9.50, o problema ar fi cu media din liceu, care, din calculele mele, se apropie de un rusinos 8.80 ...

Ce avantaje as avea daca aleg o facultate dintr-o tara straina(pe langa calitatea educatiei)? Ma pot angaja mai usor acolo? Se ofera anumite avantaje pentru studentii de acolo?

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex2010, on Dec 29 2008, 21:58, said:

M-ar tenta sa fac facultatea in Marea Britanie, Franta sau Germania, si probabil ar fi interesant si daca as alege o tara nordica, precum Norvegia sau Finlanda.

Vezi pe pagina anterioara, am postat niste linkuri utile referitoare la facultatile din Finlanda.

#22
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalex2010, on Dec 29 2008, 21:58, said:

Eu sunt la liceu pe partea umana, filologie bilingva engleza. Sincer, sunt foarte derutat, nu stiu ce sa fac pe viitor, m-ar tenta Dreptul sau Psihologia. Ma pasioneaza calculatoarele, dar nu ma pricep la programare, deci se exclude o facultatate de genul acesta.

M-ar tenta sa fac facultatea in Marea Britanie, Franta sau Germania, si probabil ar fi interesant si daca as alege o tara nordica, precum Norvegia sau Finlanda. Sunt insa ingrijorat de costurile totale(cazare, masa, taxa de studiu).
Ma pricep foarte bine la limba engleza, nu ar fi nicio problema din acest punct de vedere. La BAC nu ma astept sa iau sub 9.50, o problema ar fi cu media din liceu, care, din calculele mele, se apropie de un rusinos 8.80 ...

Ce avantaje as avea daca aleg o facultate dintr-o tara straina(pe langa calitatea educatiei)? Ma pot angaja mai usor acolo? Se ofera anumite avantaje pentru studentii de acolo?

Am mai spus. Daca tu crezi ca esti capabil, nici n-o sa simti costurile. Investesti in pregatirea ta, nu pui actiuni in petrol ca apoi sa te temi daca pierzi peste noapte tot sau nu. -_-

Iar daca ai cea mai mica teama despre fortele proprii... nu-ti face griji, si noi avem facultati recunoscute international care se ridica la nivelul celor din UE :) (NOT)

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Posticx, on Dec 30 2008, 03:24, said:

... nu-ti face griji, si noi avem facultati recunoscute international care se ridica la nivelul celor din UE :)

Avem vreo universitate romaneasca in top 500 ?
Eu stiu raspunsul dar te las sa studiezi problema...

#24
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Ca sa intru putin in detaliu si sa-i ajut putin si pe cei nehotarati, aveti aici un articol: http://www.capital.ro/articol/topul-celor-...ume-111461.html

... din care citez:

Quote

Cele mai multe universitati din top sunt americane (159), urmate ca numar de cele britanice (42), germane (40), japoneze (31) si de cele canadiene (21).

Iar clasamentul este aici: http://www.arwu.org/...2008/EN2008.htm

Asta e o imagine in ansamblu a calitatii educatiei din lume...

alex2010 in ce clasa esti?

#25
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostBogdan R, on Dec 30 2008, 09:21, said:

Avem vreo universitate romaneasca in top 500 ?
Eu stiu raspunsul dar te las sa studiezi problema...


nu ti-a scapat cuvintelul de dupa emoticon?  :rolleyes:

#26
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008

View Posticx, on Dec 30 2008, 12:53, said:

alex2010 in ce clasa esti?

A 12-a. Intentionam sa dau la Academia Fortelor Terestre de la Sibiu(Academia de Politie nu ma intereseaza, nu as putea sa suport coruptia din sistem), dar ceva imi spune ca nici aici nu este prea diferit sistemul... Asa ca, sunt in impas...

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcharme, on Dec 30 2008, 13:13, said:

nu ti-a scapat cuvintelul de dupa emoticon?  :rolleyes:

Da, ai dreptate...
Imbatranesc si eu, nu dati cu pietre  :P

#28
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalex2010, on Dec 30 2008, 17:17, said:

A 12-a. Intentionam sa dau la Academia Fortelor Terestre de la Sibiu(Academia de Politie nu ma intereseaza, nu as putea sa suport coruptia din sistem), dar ceva imi spune ca nici aici nu este prea diferit sistemul... Asa ca, sunt in impas...

Ar trebui sa te grabesti cu aplicatia. :P

In UK facultatile excelente au, in general, deadline pana in ianuarie-martie. Alea de mijloc il lungesc si pana in iulie. :)

S-ar putea sa fie asemanator si in alte tari...

#29
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Nu sunt 100% hotarat. Voiam sa stiu daca am vreun avantaj in terminarea unei facultati intr-o tara straina, adica daca voi putea sa ma angajez acolo si eventual sa obtin cetatenie mai usor.

#30
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

Quote

five years legal residence in the UK
indefinite leave to remain or "equivalent" for this purpose (see above) must have been held for 12 months
the applicant must intend to continue to live in the UK or work overseas for the UK government or a British corporation or association
the same "good character" standards apply as for those married to British citizens
the same language and knowledge of life in the UK standards apply as for those married to British citizens

Cam... da si nu (in legatura cu cetatenia britanica).

Avantaje... eu spun ca o pregatire foarte buna, de asta o sa ai parte in timpul studiului. Si un plus la CV pentru facultatea facuta, imediat dupa. Dar atat. Fii serios, nu diploma o sa te angajeze in viitor, conteaza cat de capabil esti. :P

Edited by icx, 04 January 2009 - 16:05.


#31
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Posticx, on Dec 29 2008, 20:08, said:

Din cate am aflat pana acum... media la bac este cam cel mai important criteriu.
Yeah, right :lol:

Cel mai mult conteaza rezultatetle la testele standardizate (sau nu) pe care trebuie sa le dai(daca vorbim de SUA, sau universitati din UE gen Jacobs din Bremen care merg pe sistemul SUA, SAT-urile). Pe locul 2, daca e cazul, rezultate la olimpiade natioanle/internationale, daca nu, mediile din liceu. Urmeaza apoi scrisorile de recomandare, apoi restul.
media la Bac nu prea are cum sa conteze, la fel cum nu conteaza nota la examenul de licenta pt cei ce aplica la nivel graduate.

LE: Testele de limba conteaza doar daca scorurile sunt proaste, in sensul ca nu-si mai pun problema sa te admita, daca scorurile sunt bune/foarte bune, nu contribuie la decizia de admitere, ei nu te admit ca stii engleza/franceza/germana ca daca ar fi asa atunci ar avea prioritate cetatenii lor, care de bine de rau  isi vorbesc limba  :P

Edited by Ivanna, 08 January 2009 - 15:46.


#32
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View PostIvanna, on Jan 8 2009, 15:32, said:

Yeah, right :lol:

Cel mai mult conteaza rezultatetle la testele standardizate (sau nu) pe care trebuie sa le dai(daca vorbim de SUA, sau universitati din UE gen Jacobs din Bremen care merg pe sistemul SUA, SAT-urile). Pe locul 2, daca e cazul, rezultate la olimpiade natioanle/internationale, daca nu, mediile din liceu. Urmeaza apoi scrisorile de recomandare, apoi restul.
media la Bac nu prea are cum sa conteze, la fel cum nu conteaza nota la examenul de licenta pt cei ce aplica la nivel graduate.

LE: Testele de limba conteaza doar daca scorurile sunt proaste, in sensul ca nu-si mai pun problema sa te admita, daca scorurile sunt bune/foarte bune, nu contribuie la decizia de admitere, ei nu te admit ca stii engleza/franceza/germana ca daca ar fi asa atunci ar avea prioritate cetatenii lor, care de bine de rau  isi vorbesc limba  :P

Ori erai obosita, ori n-ai fost atenta, ori asa esti tu. -_- Mai citeste o data postul. Nu, de fapt, o sa te ajut eu:

Pentru UK si Danemarca (si probabil pentru multe universitati din alte tari - am zis si Olanda*) media de la bacalaureat ESTE intre importanta si foarte importanta. Evident, daca cineva are pretentia sa ajunga la Oxford / Cambridge, situatia se schimba. E mai mult decat evident, daca pot spune asa...

Cam asta am spus.

Pentru mai multe informatii, accesati linkurile pe care le-am postat degeaba pe pagina precedenta. -_-

PS: Din partea mea, ramaneti acasa... "ca e aproape imposibil" sau "numai geniile intra acolo". Mai putina concurenta, mai putini muritori de rand in facultatile din Europa. :deadtongue:

#33
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Posticx, on Jan 8 2009, 18:10, said:

Ori erai obosita, ori n-ai fost atenta, ori asa esti tu. -_-  Nu, de fapt, o sa te ajut eu:
Asa sunt eu si mi-e foarte bine :rolleyes:

Lasa-ma sa te ajut eu puisor, ca vad ca tare te-ai mai chinuit la ultimul post sa demosstrezi nimic :lol:  Ai spus asa:

View Posticx, on Dec 29 2008, 20:08, said:

media la bac este cam cel mai important criteriu.
iar asta e cat se poate de fals, NU asta e cel mai important criteriu, crede-ma am ceva experienta. Cum ar putea fi asta CEL mai important criteriu cand deadline-u de aplicare nu depaseste de obicei luna iunie? Ai tu diploma de bac tradusa si legalizata la 1 iunie? Degeaba ai 10 la bac daca ai fost respins la prima etapa a procesului de admitere, etapa unde unde se uita la note, scrisori de recomandare etc etc etc :console: Prin urmare, nu media la BAC e cel mai impportant criteriu ;)

View Posticx, on Jan 8 2009, 18:10, said:

PS: Din partea mea, ramaneti acasa... "ca e aproape imposibil" sau "numai geniile intra acolo". Mai putina concurenta, mai putini muritori de rand in facultatile din Europa. :deadtongue:
Ce ma distreaza toate valurile astea existente in Romania... acum ceva vreme toti vroiau sa fie studenti, acum s-a trecut la alt nivel, toti vor sa fie studenti in strainatate :lol:

#34
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

Ivanna said:

iar asta e cat se poate de fals, NU asta e cel mai important criteriu, crede-ma am ceva experienta.

N-am fost eu atent, sorry. -_- Am zis sus de tot ca-i cam cel mai important criteriu. Da, am gresit si am corectat asta in ultimul post al meu, dar vad ca pricepi cam ce vrei pana la urma si o tii pe-a ta. :deadtongue:

icx said:

Pentru UK si Danemarca (si probabil pentru multe universitati din alte tari - am zis si Olanda *am mici dubii*) media de la bacalaureat ESTE intre importanta si foarte importanta.

Poate de data asta intelegi de care parte sunt: NU, NU e cel mai important criteriu. Este un criteriu (FOARTE) IMPORTANT si am si ingrosat UNDE se aplica. Dar e bine, eu n-am zis nimic, tu n-ai inteles nimic.

Ivanna said:

crede-ma am ceva experienta.

Am pregatit cateva randuri despre experienta mea, le voi scrie imediat dupa urmatorul mesaj (pentru a evita dublu post si a nu-l lungi pe acesta).

Dar te invit s-o impartasesti.

Ivanna said:

Ce ma distreaza toate valurile astea existente in Romania... acum ceva vreme toti vroiau sa fie studenti, acum s-a trecut la alt nivel, toti vor sa fie studenti in strainatate

Confunzi studentii cu capsunarii. Aia fac valurile care duc in strainatate. :death: Stiam eu ca in Ro esti penibil daca asculti muzica clasica sau daca citesti o carte... dar, cum zici tu, acum s-a trecut la alt nivel. :lol:

----------------------------------------------------------------------------------------
Pentru ceilalti useri, vreau sa reamintesc de asta:

icx said:

cauta pe http://groups.yahoo.com "romstudyabroad" si inscrie-te acolo...


#35
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Posticx, on Jan 8 2009, 23:05, said:

Poate de data asta intelegi de care parte sunt: NU, NU e cel mai important criteriu. Este un criteriu (FOARTE) IMPORTANT si am si ingrosat UNDE se aplica. Dar e bine, eu n-am zis nimic, tu n-ai inteles nimic.
No, bine, hai ca n-am vreme de discutii in contradictoriu cu persoane care se prefac ca nu inteleg ce le spui, desi in cazul de fata inclin sa cred ca nu e prefacatorie, e realitate s-atunci mi-e mila :console:

View Posticx, on Jan 8 2009, 23:05, said:

Am pregatit cateva randuri despre experienta mea, le voi scrie imediat dupa urmatorul mesaj (pentru a evita dublu post si a nu-l lungi pe acesta).
Asteptam cu interes experienta ta(ce-o mai fi insemnand 'mea' in italics, numa tu stii :rolleyes: )

View Posticx, on Jan 8 2009, 23:05, said:

Dar te invit s-o impartasesti.
Poti s-astepti mult si bine ;)

View Posticx, on Jan 8 2009, 23:05, said:

Confunzi studentii cu capsunarii. Aia fac valurile care duc in strainatate. :death: Stiam eu ca in Ro esti penibil daca asculti muzica clasica sau daca citesti o carte... dar, cum zici tu, acum s-a trecut la alt nivel. :lol:
Eram sigura ca alea sunt rationamente prea grele pentru tine... :rolleyes:

#36
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
:console: Cum ai spus tu.

--------------------------------------------------------

Uitati un topic interesant: http://groups.yahoo....d/message/23984

L-am gasit din intamplare. Recomand sa se citeasca ultimul mesaj. :rolleyes:

Revin cu info mai multe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate