Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Facultatea in afara

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
Salut. Sunt in clasa a 12a la un liceu specializat pe informatica. Ca orice elev in clasa respectiva ma gandesc si analizez posibilitatile de invatamant postliceal. Cel mai mult 'am pus ochii' pe optiunea facultatii in strainatate. Din cate am inteles imi trebuie un TOEFL luat si o medie buna la bac. Bani nu mi-ar trebui asa multi( relativ ) cam vreo 100E transportul 500E sa zicem primul semestru acolo si 200E cazarea + mancarea pana imi gasesc o slujba.
   Ce va intreb de fapt este daca unul dintre voi chiar a facut treaba asta si cum s-a descurcat.. avantaje/dezavantaje ..tot ce-mi poate spune

Multumesc

#2
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Ce facultate, unde?

Fac treaba asta in a 11a (acum). UK si maybe USA.

#3
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
Nu conteaza in ce tara ... Elvetia.. Franta..o tara civilizata.. o facultate de informatica de preferat. N-am pus ochii pe nimic. Intreb niste pareri.

Ce treaba faci acum?

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Planificarea bugetului mi se pare extrem de nerealista. Si nu stiu ce facultate straina costa 500 de euro pe semestru.

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostLoveDemon, on Sep 16 2008, 07:05, said:

Si nu stiu ce facultate straina costa 500 de euro pe semestru.

Exista destule facultati straine care costa atita, sau mai putin, sau chiar nimic

200Euro Cazare + masa = planuri sportive

#6
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View Postvata_pa_batz, on Sep 17 2008, 11:13, said:

Exista destule facultati straine care costa atita, sau mai putin, sau chiar nimic

200Euro Cazare + masa = planuri sportive


In Macedonia e posibil. E tot "in afara", au si aia facultati de informatica, etc.

Serios vorbind, am citit in EvZ recent despre ceva universitati din Danermarca, la care nu platesti scolarizarea. Dar trebuie sa regandesti treaba cu cazarea si masa. Manualele costa mai mult de 200 pe luna probabil. Si sa nu uiti ca in nord te poti descurca doar cu engleza mai usor decat prin Europa clasica ( Franta, DE, Italia, etc ). Cauta in arhiva lor, ca era un link la ceva organizatie care se ocupa cu astea. Si tara mai civilizata ca Danemarca nu gasesti, eventual mai la nord.

Ca sa nu mai fac alt topic, daca am facultate terminata aici, pot sa ma inscriu la o facultate in strainatate, in alt domeniu, nu ? Adica daca nu sunt proaspat absolvent de liceu ? Exista vreo limita de varsta pe la altii ?

Edited by herlino, 17 September 2008 - 16:12.


#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cifrele in Euro

Danemarca --> gratis
Finlanda --> gratis
Franta --> 150...7000/an
UK --> 1500...28000/an (sau nimic in functie de venit, pare-se daca venitul parintilor se plaseaza sub 21500Euro)
Italia --> 170...3000/an (sau nimic in functie de venit)
Austria --> 750 / an (TOTI studentii pot cere ajutor de la stat)
Olanda --> 900...1500/an (Modele de finantare prin imprumuturi + stat
Portugalia --> 30...350/an
Suedia --> 50...5500/an
Elvetia --> 700...3000/an
Spania --> 400...3000/an (sau nimic in functie de venit; in cazuri speciale --> Burse intre 1600...2350/an)
Germania --> nimic...500/an


Cu engleza te descurci la studii in UK sau la facultatile specializate in lb.engleza.
Cartile nu trebuie sa coste nimic. Exista biblioteci
Limite de virste nu cred ca exista, dar nu stiu sigur. La fel nu stiu cum arata treburile cu al doilea studiu. Pare-mi-se ca in Franta se practica plata marita pentru al doilea studiu. Nu sunt sigur, deci ia-o ca pe o speculatie

#8
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
La descurcat cu engleza in tarile nordice ma refeream atat la existenta studiilor in engleza cat si la faptul ca mare parte din populatie poate tine o conversatie in engleza, ceea ce ajuta foarte mult la integrare.
Si cu costul manualelor, cartilor, etc, tot pe ceva site de uni din DK am vazut, la estimated cost of living pentru studenti.

Adica eu in Franta as plati mai mult scolarizarea decat unul care e la prima facultate ? In SUA oare cum e ? Sau in UK ?

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postherlino, on Sep 17 2008, 18:19, said:

La descurcat cu engleza in tarile nordice ma refeream atat la existenta studiilor in engleza cat si la faptul ca mare parte din populatie poate tine o conversatie in engleza, ceea ce ajuta foarte mult la integrare.
Si cu costul manualelor, cartilor, etc, tot pe ceva site de uni din DK am vazut, la estimated cost of living pentru studenti.

Era sa uit: tu crezi ca astia sunt fraieri sa te-nvete pe tine ca poti lua cartea de la biblioteca? eventual s-o "citesti" la xerox?

Adica eu in Franta as plati mai mult scolarizarea decat unul care e la prima facultate ? In SUA oare cum e ? Sau in UK ?

Date gasesti pe net

Ce inseamna pentru tine integrare? Si care este contributia lb. engleze intr-o tara cu alta limba oficiala decit lb. engleza?

Edited by vata_pa_batz, 17 September 2008 - 20:16.


#10
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pentru mine integrare inseamna inclusiv posibilitatea de a putea sa iti cumperi paine in Danemarca folosind limba engleza, limba vorbita, dupa cum am citit eu pe undeva, de majoritatea populatiei ( se aplica si la restul tarilor nordice ).

Ajuta sa poti sa ai contact cat de cat normal cu oamenii, sa te intelegi cu ei, sa interactionezi cu ei, de la inceput, pana le inveti limba.

#11
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postvata_pa_batz, on Sep 17 2008, 18:20, said:

UK --> 1500...28000/an (sau nimic in functie de venit, pare-se daca venitul parintilor se plaseaza sub 21500Euro)

De unde si pana unde? La aproape toate costa pana in 4000 de lire pe an. (roughly 8000$ anual, bani pe care-i iei de la stat si-i platesti IN 25 DE ANI)

raduhulubas said:

Ce treaba faci acum?

Doream sa fac admiterea. Am mers la consiliere si am fost sfatuit sa aplic in clasa a 12a. :) Am intrat pe http://www.educativa.ro si m-am intalnit cu Bogdan, unul din baietii de acolo - vor fi tare incantati sa te ajute, iar consilierea este gratuita. Mi-a dat toate detaliile despre UK, USA, Danemarca si Olanda. Btw, NU se cheama reclama. Tot despre computer science am intrebat, asa ca pot sa-ti spun destule - poate in postul viitor.

Sugestia mea este sa te uit la una din astea 4, cu mare accent pe UK (pentru ca ai bacu` si e cam greu sa inveti si pt SAT ca sa dai in USA). Danemarca, planul B si Olanda, planul C. Pentru simplul fapt ca sunt la ani-lumina fata de orice facultate romaneasca. :)

Si inca ceva, cauta pe http://groups.yahoo.com "romstudyabroad" si inscrie-te acolo...

Felicitari pentru planuri, esti deja cu un nivel peste ceilalti din generatia ta. Sper sa reusesti.

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posticx, on Sep 23 2008, 21:02, said:

De unde si pana unde? La aproape toate costa pana in 4000 de lire pe an. (roughly 8000$ anual, bani pe care-i iei de la stat si-i platesti IN 25 DE ANI)

Din informatii de pe net. Poate ca unele sunt neactualizate. De asta este bine ca fiecare sa se orienteze la fata locului. Oricum pentru anumite paturi sociale chiar 4000L/an scolar poate reprezenta o mica imposibilitate. Nu uita ca la asta se aduna costurile de intretinere lunare. Estimate undeva la 6...700L/luna. Aceleasi paturi sociale trebuie sa dispuna prima data de banii astia.
Imprumuturile de la stat sunt, daca nu ma-nsel, conditionate de sederea in prealabil pe o durata de 3 ani. Se acorda intr-adevar si pentru cetatenii UE

#13
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
M-as mira sa fie, intr-adevar, asa, dar fara sa verific personal toate facultatile nu (mai) incerc sa te contrazic.

Si pentru mine ar reprezenta o uriasa imposibilitate. Ideea e ca investesti in tine si pariezi pe propriile forte. Daca n-ai incredere, mai bine nu incerci si ramai la o facultate de exceptie din tara. :thumbup:

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Au inceput inscrierile (pentru aplicantii din strainatate) la universitatile din Finlanda!
Mai ales masterate dar sunt si doctorate (in engleza, of course).
Printre cerinte: un certificat IELTS sau TOEFL ...

Incepeti cautarea de aici:

http://finland.cimo....programmes.html

sau de aici:

http://www.universityadmissions.fi/

sau pe siturile principalelor universitati:

http://www.helsinki....mmes/index.html

http://www.utu.fi/en...es/masters.html

http://www.uta.fi/ad...og/applying.php

http://www.jyu.fi/en/study/apply/apply

http://www.uku.fi/in...plying.shtml#UG

etc

Nu sunt taxe scolare, se plateste doar cazarea (vreo 100-150 euro/lunar in camin, cu 1-2 colegi de camera sau 300-400-500 euro, garsoniera in oras).

#15
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
Sunt student in anul I la University of Edinburgh la Computer Science with Management. In Anglia, taxa de scolarizare e undeva in jur de 3100 de lire (nu stiu exact suma) pentru facultatile de stat si nu variaza. La facultatile private poate ajunge la >20.000 lire pe an. Oricum facultatile de stat sunt mai bune, cele private sunt facultati de fite pentru cei ce nu au ce face cu banii si vor sa fie intr-un mediu cu "lume buna". In Scotia, unde sunt eu, taxa de scolarizare e 1700 si ceva de lire pe an dar pentru cetatenii UE, este platita de guvernul Scotiei. Stiu ca si in Anglia poti sa aplici pentru un loan pe care il platesti dupa ce ajungi sa castigi peste 15.000 lire pe an, dar in Scotia nu trebuie sa platesti inapoi.

Legat de facultatile din afara, am un prieten in Danemarca, nu plateste scolarizare dar caminul e 2500euro pe an. In Italia, la Bocconi, am 5 fosti colegi de clasa, majoritatea nu platesc mare lucru fiindca au obtinut burse. Mai am o colega la Jacobs University in Bremen care tot asa, are bursa. Apropo de camin, in UK, la majoritatea universitatilor e in jur de 3500 pe an. Carti nu trebuie neaparat sa cumparati fiindca le puteti lua de la biblioteca.

Varianta SUA mi se pare inaccesbila acum, in contextul crizei. Asta daca nu sunteti dispusi sa platiti 40-50.000 dolari pe an :))
Cei ce au muncit pe branci si au luat un scor >2300 cred ca au totusi sanse sa prinda ceva si in state.

Personal, cea mai buna optiune mi se pare a fi Marea Britanie, dupa SUA bineinteles. Sunt o gramada de facultati bune si nu costa o avere. Pe economie cred ca cele mai bune sunt facultatile din Londra plus Warwick-ul iar pe computer science, va recomand University of Edinburgh la care sunt eu. Topurile in UK sunt mai putin relevante...o facultate din Anglia o sa iasa intotdeauna mai bine decat una din Scotia datorita rivalitatii dintre ei. Daca ii spui unui scotian ca e englez, e in stare sa te taie. E cam ca si cum i-ai spune unui ardelean ca e ungur. In rest...nu prea stiu, dar daca aveti intrebari concrete pentru un profil anume ma pot interesa.

Multa bafta cu aplicatiile !
:)

Edited by hynix, 25 December 2008 - 13:17.


#16
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

View Posthynix, on Dec 25 2008, 13:06, said:

Sunt student in anul I la University of Edinburgh la Computer Science with Management. In Anglia, taxa de scolarizare e undeva in jur de 3100 de lire (nu stiu exact suma) pentru facultatile de stat si nu variaza. La facultatile private poate ajunge la >20.000 lire pe an. Oricum facultatile de stat sunt mai bune, cele private sunt facultati de fite pentru cei ce nu au ce face cu banii si vor sa fie intr-un mediu cu "lume buna". In Scotia, unde sunt eu, taxa de scolarizare e 1700 si ceva de lire pe an dar pentru cetatenii UE, este platita de guvernul Scotiei. Stiu ca si in Anglia poti sa aplici pentru un loan pe care il platesti dupa ce ajungi sa castigi peste 15.000 lire pe an, dar in Scotia nu trebuie sa platesti inapoi.

Legat de facultatile din afara, am un prieten in Danemarca, nu plateste scolarizare dar caminul e 2500euro pe an. In Italia, la Bocconi, am 5 fosti colegi de clasa, majoritatea nu platesc mare lucru fiindca au obtinut burse. Mai am o colega la Jacobs University in Bremen care tot asa, are bursa. Apropo de camin, in UK, la majoritatea universitatilor e in jur de 3500 pe an. Carti nu trebuie neaparat sa cumparati fiindca le puteti lua de la biblioteca.

Varianta SUA mi se pare inaccesbila acum, in contextul crizei. Asta daca nu sunteti dispusi sa platiti 40-50.000 dolari pe an :))
Cei ce au muncit pe branci si au luat un scor >2300 cred ca au totusi sanse sa prinda ceva si in state.

Personal, cea mai buna optiune mi se pare a fi Marea Britanie, dupa SUA bineinteles. Sunt o gramada de facultati bune si nu costa o avere. Pe economie cred ca cele mai bune sunt facultatile din Londra plus Warwick-ul iar pe computer science, va recomand University of Edinburgh la care sunt eu. Topurile in UK sunt mai putin relevante...o facultate din Anglia o sa iasa intotdeauna mai bine decat una din Scotia datorita rivalitatii dintre ei. Daca ii spui unui scotian ca e englez, e in stare sa te taie. E cam ca si cum i-ai spune unui ardelean ca e ungur. In rest...nu prea stiu, dar daca aveti intrebari concrete pentru un profil anume ma pot interesa.

Multa bafta cu aplicatiile !
:)

Salut,

Intamplarea face ca eu tocmai la aceasta universitate vreau sa dau  :lol: .Pls,poti sa-mi zici mai multe despre ea?Pe mine ma interesa un master in psihologie (terapie).Sunt destul de putine mastere in consiliere psihologica si am vazut ca Edinburgh are unul foarte interesant si vreau sa aplic .Daca ai mai multe informatii despre masterele de acolo si admitere....

Thanks

#17
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Posthynix, on Dec 25 2008, 13:06, said:

:)

Felicitari pentru reusita! :thumbup:

Ai putea sa ne spui ce a continut dosarul tau de aplicatie? Activitati extrascolare? De care?

Ai primit conditional offer sau te-au acceptat din prima? :)

Pe mine cel mai mult ma intereseaza media de absolvire 9-12 si media de la bacalaureat... :)

#18
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Care sunt cerintele pentru a face o facultate in strainatate? Media de la BAC? Trebuie sa dau TOEFL-ul? Cum ma orientez catre o facultate decenta(ca pret si calitate a invatamantului)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate