Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

RCA pentru masini cu numere provizorii de Germania !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Am o masina adusa din Germania cu numere rosii valabile 3 luni. Trebuie RCA facut pe aceste 3 luni ? Din ce hartii am nu vad nicaieri sa scrie ca am RCA pe ele.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
ar trebui sa ai asigurare, indiferent daca sunt nr rosii romanesti sau nemtesti. cauta mai bine prin acte :)

#3
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006
trebuie sa ai niste harti verzi si roz... "Deckungskarte" ... arata ca niste chitante scrise de mana de obicei... una e valabila 30 de zile parca.. asa ca trebuie sa ai 3... :)

#4
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Am gasit cele 3 hartii, dar eu credeam ca sunt de la nr. provizorii, sunt in 2 exemplare fiecare(galben + verde). Sunt pentru cate o luna de zile fiecare. Multam fain. Dar mai am o intrebare: in cauza de ceva Doamne fereste, il lovesc pe unul, unde se duce el cu asigurarea mea ???


 thomycc, on Sep 5 2008, 20:39, said:

trebuie sa ai niste harti verzi si roz... "Deckungskarte" ... arata ca niste chitante scrise de mana de obicei... una e valabila 30 de zile parca.. asa ca trebuie sa ai 3... :)


#5
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Asta n-ar trebui sa fie problema ta... :D
Fiecare firma de asigurari ar trebui sa aiba reprezentante in toate tarile UE. Eu stiu de la cineva care avea o masina inmatriculata in Austria si care a facut un accident si a dat asigurarea, actele au ajuns undeva la Bucuresti, iar cel pagubit si-a putut repara masina.

#6
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Moldoveanul, on Sep 3 2008, 04:09, said:

Am o masina adusa din Germania cu numere rosii valabile 3 luni. Trebuie RCA facut pe aceste 3 luni ? Din ce hartii am nu vad nicaieri sa scrie ca am RCA pe ele.
NU! Asigurarea o ai de la nemti.Tu trb sa ii faci RCA doar cand doresti sa o inmatriculezi.

#7
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Multumesc mult de raspunsuri !

#8
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Care ar fi cel mai rau lucru posibil ca s-ar putea intampla daca aduc o masina din UK si nu am asigurare ?
Masina este inmatriculata in Belgia, si in UK sau Romania nu am cum sa obtin asigurare, decat in tara de origine unde este inmatriculata masina.

Amenda ? Mare ?  :)

Multumesc !

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 22.11.2007
E posibil sa ai  probleme la intrarea in tzara, daca nu ai carte verde. Insa teoretic in afara de amenda care e destul de mare la noi si banuiesc ca e mare si in afara, gandeste-te ce faci daca il lovesti pe vreunul. O sa te dea omul in judecata sa ii platesti pagubele...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate