Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Canon EOS 50D

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#1
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 485
  • Înscris: 31.07.2004
Ok,
A inceput, sa te tii acuma...
Canon anunta EOS 50D:

http://www.dpreview....canoneos50d.asp

Features at a glance:

    * 15.1 Megapixel APS-C CMOS sensor
    * 6.3fps continuous shooting, max. burst 90 JPEGs with UDMA card
    * DIGIC 4 processor
    * ISO 100-3200, expandable to 12800
    * 9-point wide area AF
    * 3.0” Clear View VGA LCD with Live View mode & Face Detection Live AF
    * Magnesium alloy body, with environmental protection
    * EOS Integrated Cleaning System
    * HDMI connection for high quality viewing and playback on a High Definition TV
    * Full compatibility with Canon EF and EF-S lenses and EX-series Speedlites

#2
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.290
  • Înscris: 20.01.2008
Pe bune?!?!?!?!!?!?!?!?

Editat de Loox, 26 august 2008 - 09:22.


#3
balenaucigasa

balenaucigasa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 05.07.2008
Canon EOS 50D vs. EOS 40D feature and specification differences

http://www.dpreview....ws/canoneos50d/

#4
prostache

prostache

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 04.01.2008
bine si pana la urma care e diferentza esentiala dintre 50d si 40d .... dupa parerea vostra .... sau de ce atzi da un 40d pe un 50d ?

#5
drushca08

drushca08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 12.12.2007
s-a mai discutat; oricum cred ca la un moment dat o sa te ajute cei 5.1 mp in plus dar parerea mea personala e ca cei de la canon au scos 50 d  pentru ca aparus d300 de la nikon care are un iso wow....asha ca 50d up to iso 12800... are intradevar ceva imbunatatiri fatza de 40 d  mp in plus procesoru mult mai rapid ca sa nu scada fps la continuos.. nush care e treaba cu functia aia face detection; am avut eu un s5is care avea asha ceva e drept nu poti compara ala e p&s dar oricum te ajuta in unele conditii.  Oricum nu cred ca un detinator de 40d ar trece la un 50d mai degraba un detinator de 350d sau 400d care are lentile la care nu vrea sa renuntze; si nu vrea inca ff...parerea mea.

#6
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
http://photography-o...ad.php?t=564297

uite diferenta. un stop si ceva mai bine la iso mare si asta cu 15 mpx. nu stiu ce magie au facut dar au reusit.

#7
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View Postdevlin2427, on Sep 6 2008, 19:42, said:

http://photography-o...ad.php?t=564297

uite diferenta. un stop si ceva mai bine la iso mare si asta cu 15 mpx. nu stiu ce magie au facut dar au reusit.
Dude, in mod clar fotografia este subiectiva, eu ma uit aici si exclam ca nu e mare smecherie:
http://www.flickr.co...57607133799691/

Asa ceva pot scoate si eu cu 40D la 3200 subespus cu o treapta jumate si apoi iluminat in Photoshop...rezultatul s-ar putea sa fie chiar un pic mai bun, depinzand de subiect.

Trebuie avut in vedere ca acum ma uit la poza pe laptop, unde nu prea iese zgomotul de imagine in evidenta, pe CRT cred ca va fi mult mai vizibil.

Mie 50D mi se pare un regres, aia 5 mega in plus or fi ei utili in unele situatii, insa in mult mai multe vor fi inutili. Ia spune, fara suparare, dupa ce ai luat un 50D si un L ffff scump, nu te-ar durea capul sa vezi ca din cauza densitatii mari de pixeli nu scoti mare chestie?

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
http://www.flickr.co...57607133799691/

iso 3200 jpg. eu zic sa te mai gindesti. ciudata reactia ta, in loc sa te bucuri ca, canon a reintrat in joc tot ce simti e un gust amar si vezi numai struguri acri. pacat.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdevlin2427, on Sep 6 2008, 13:04, said:

ciudata reactia ta, in loc sa te bucuri ca, canon a reintrat in joc tot ce simti e un gust amar si vezi numai struguri acri. pacat.

Pai ce sa faci, asa-i in tenis... unii sunt uimiti cand constata pe piele lor ca aparatele foto sunt obiecte de consum care de devalorizeaza moral foarte repede. In special cand dai o caruta de bani, nu este funny.

#10
prostache

prostache

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 04.01.2008
oricum daca ai obiective bune nu te intereseaza asa tare iso ....
si matei .... nu am intzeles faza cu " din cauza densitatii mari de pixeli nu scoti mare chestie"

#11
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 07.10.2005

View Postprostache, on Sep 7 2008, 12:18, said:

oricum daca ai obiective bune nu te intereseaza asa tare iso ....
si matei .... nu am intzeles faza cu " din cauza densitatii mari de pixeli nu scoti mare chestie"
Uite ce a vrut sa spuna Matei: http://www.dpreview......uration.xml?3

Comparatia unui obiectiv de 1500Euro  pe 3.1 MP/cm?  (40D) versus 1.5 MP/cm? (5D). Vezi ca au postat si review pentru 50mm f/1.4 care nici la f/5.6-f/8 nu rezolva cei 3.7 MP/cm? ai lui 450D. 50D are densitatea de 4.5 MP/cm deci rezultatele vor fi si mai slabe. Practic nu exista obiective concepute sa rezolve o asemenea densitate. Egal poze mari dar soft si pline de aberatii cromatice a'la P&S.
PS: nu confundati NOISE REDUCTION-ul software aplicat JPGurilor cu performantele efective ale senzorului.

Editat de Dragos Jianu, 07 septembrie 2008 - 14:28.


#12
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 416
  • Înscris: 22.10.2006
Multumesc lui Dragos pentru raspunsul mai promt decat al meu. Admit ca nu ma gandisem chiar la situatia extremis cu un 70-200 2.8 L IS, ci mai degraba la obiective gen 50 f1.4, 85 f1.8 sau zoom-uri oarecum mai cheap.

Cat despre performanta din punct de vedere al zgomotului de imagine, pe mine nu ma convinge sa fac pasul, insa poate pe un utilizator nou, il va convinge.

#13
cineva01

cineva01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 14.09.2007

View PostDragos Jianu, on Sep 7 2008, 15:23, said:

Comparatia unui obiectiv de 1500Euro  pe 3.1 MP/cm?  (40D) versus 1.5 MP/cm? (5D). Vezi ca au postat si review pentru 50mm f/1.4 care nici la f/5.6-f/8 nu rezolva cei 3.7 MP/cm? ai lui 450D. 50D are densitatea de 4.5 MP/cm deci rezultatele vor fi si mai slabe. Practic nu exista obiective concepute sa rezolve o asemenea densitate. Egal poze mari dar soft si pline de aberatii cromatice a'la P&S.
PS: nu confundati NOISE REDUCTION-ul software aplicat JPGurilor cu performantele efective ale senzorului.

asa e. de fapt unii posesori de 1ds3 cumpara din astea http://www.16-9.net/nikon_g/ ca sa puna 14-24 pe ele.
lumea face tot felul de misculatii pt rez. maxima.

#14
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 07.10.2005

View Postcineva01, on Sep 7 2008, 20:31, said:

asa e. de fapt unii posesori de 1ds3 cumpara din astea http://www.16-9.net/nikon_g/ ca sa puna 14-24 pe ele.
lumea face tot felul de misculatii pt rez. maxima.

Defapt unele site-uri compara. Realitatea crunta consta in lipsa sticlei. Nu ma crede pe mine, compara 450D cu 1Ds3 pe reviewurile de sticla DPReview, sau pe sample-urile JPG, sau pe comparatiile imaging-resource.com : http://www.imaging-r...OMP/COMPS01.HTM
Tine minte ca sunt "ideal studio conditions", nu rezultate de zi cu zi, la diafragma sub f/8. Nu poti compara, IN PRACTICA, 8.64 cm?  a 1.5mp/cm2 cu o mult mai mica suprafata de 3.32 cm2  la 4.5mp/cm2. Este o gluma. Ai ca exemplu A350 si K20D.

Editat de Dragos Jianu, 07 septembrie 2008 - 23:01.


#15
cineva01

cineva01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 14.09.2007
te cred

am observat ca cel putin imaging-resource pun pozele intregi + raw. asta ca parte buna.
insa daca te uiti in exif nu au ob. prea bune de cele mai multe ori, sau similare. ca noise e ok testul, dar ca rezolutie e cam inutil.

despre dpreview nu mai zic nimic, exemplele lor de 15 pixeli sunt inutile
oricum la ei daca nu e canon e naspa

Editat de cineva01, 10 septembrie 2008 - 16:20.


#16
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 07.10.2005
Asta e ceva gen "eu asi fi cel mai tare sofer dar inca nu s-a inventat masina suficient de rapida pentru ce pot eu". Pe bune acum, teoria ca teoria dar practica ne omoara. Ma refer la aparate nu la tine.  
Vezi ca pe dpreview nici 50mm f/1.4 nu reuseste macar la f/5.6-f/8 sa rezolve densitatea de 3.7 MP/cm2, sa nu mai vorbim de 4.5 MP/cm2. Cate zoomuri sau alte focale fixe se pot compara cu 50mm f/1.4 la f/5.6-8? Si la ce preturi ? Si cat de des iti permiti sa le folosesti la f/5.6-8 in practica de zi cu zi?
Din contra, testele sunt facute cu optica excelenta, peste medie, si in conditii mult mai putin vitrege (studio) decat cele curente.

Editat de Dragos Jianu, 10 septembrie 2008 - 16:39.


#17
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
dragos are dreptate, dpreview pur si simplu incerca sa egalizeze conditiile si sa vada ce se poate scoate maxim din acel sistem. oricum  sa mai treaca ceva pina toti producatorii o sa-si updateze gama de obiective pt noii senzori.

#18
istef

istef

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 26.04.2006
As vrea sa reactualizez putin acest topic cu o intrebare care ma macina despre 50D.
Vreau sa-mi iau un body si oscilez intre 40D si 50D.
As vrea sa-mi iau 50D-ul in special pentru LCD-ul cu rezolutie VGA. Evident ca si celelalte plusuri sunt importante, dar asta imi surade cel mai mult, deoarece e un minus la 40D. In schimb 50D-ul are probleme de noise pe ISO mare.
Va intreb, in special pe posesorii de 50D, cat de deranjant a fost in practica acest noise la ISO mare? Merita cei 250 euro in plus dati pe 50D? Ma gandesc ca in practica nu o sa ma lovesc foarte des de aceasta problema a lui 50D.
Am citit toate review-urile comparative de pe net, dar as vrea si parerea voastra.
Multumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate