Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

Canon EOS 50D

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
" Normal ca nu-i piele, ala e un material aderent. " eu nu am zis ca nu este, am spus ca este ieftin si urat, si chiar asa este !

#38
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostEverin, on 8th July 2009, 15:48, said:

" Normal ca nu-i piele, ala e un material aderent. " eu nu am zis ca nu este, am spus ca este ieftin si urat, si chiar asa este !
si ce daca? faci fotografii mai proaste din cauza asta? ti-e incomod? Ai dat 1500 USD pe camera si nu mai ai 50 RON pentru o curea?

on topic: cred ca ai epuizat chiar tu cam toate lipsurile semnificative ale lui 50D :lol:

Edited by glumetu, 08 July 2009 - 15:01.


#39
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
glumetu: mai bine postai un link unde gasesti curele....

te oftici ca nu-mi place cureaua sau care e treaba ta ? mai bine spune ce nu-ti place la un 50D ca despre asta era vorba.

#40
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostEverin, on 8th July 2009, 15:04, said:

...
Doresc sa stiu parerile voastre, ce-i lipseste, ce ar fi putut fi mai bun la el.
...
Hai dom'le, ce naiba!

In primul rand sa-l stapanestiu sanatos! Sa-i citesti manualul, sa incerci sa intelegi cat mai multe (sunt unele subtilitati pe acolo) si sa te apuci sa faci poze. Daca esti incepator (si presupunand ca nu esti un geniu totusi :) ) iti va lua mult timp pana sa nu stie aparatul ceea ce ai vrea tu sa faci.

De curea - ti-au zis colegii, eu nu mai insist.

View PostEverin, on 8th July 2009, 15:04, said:

- Obiectivul ( EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS ) are probleme cu AF-ul la lumina scazuta.
...
Banuiesc ca nu vrei sa faci wildlife cu el, ca nu e bun la asa ceva. Pentru chestii speciale exista obiective adecvate, dar sunt scumpe. In rest, daca noaptea nu focalizeaza rapid nu e o problema. Banuind ca esti cu camera pe trepied treci in mod Life View si focusezi manual. Sau, la restaurant, folosesti lumina de focus-assist de la un blit extern. Are si blitul intern ceva pentru focus-assist, dar e cam deranjant. Iar ziua banuiesc ca nu ai probleme de focus.

Arunca o privire pe net ce fac unii chiar cu aparate mai slabe ca 50D, si te vei simti mic, mic, mic. Mi se intampla si mie mai mereu. Asa ca lasa grijile si iesi la pozat!
Cele bune!

LE:
Vezi sa nu cazi in categoria aceea de chibiti de aparatura foto, care cauta cusur in orice, dar uita ca au dat o poala de bani pe o camera tocmai pentru a face poze si pentru a-si satisface un hobby. Nu te cunosc, sper sa nu-ti fie cu suparare.

Edited by calexe, 08 July 2009 - 15:08.


#41
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
calexe: multumesc, sa sti ca asta chiar fac, poze in draci ( pe manual ), comparatii, etc.. deci stai linistit ca invat :)

dar sa revenim.....ce naiba, chiar este super aparat ?! doar cureaua singurul defect ?

calexe: hehe cum sa ma supar ?...

nu cad in nici o categorie dar am un of pe review-urile prea publicitare si sincer, multi se pacalesc, plus ca mai sunt si o tona de oameni care nu au pus mana pe aparat sau obiectiv si se arunca cu pareri pro si contra doar ca sa faca pe desteptii....

E simplu, cu timpul o sa aflu singur ce nu-mi place la el sau la obiectiv ( in special ) dar e bine sa stim de la cei care au experienta cu acest aparat dinainte.

Edited by Everin, 08 July 2009 - 15:18.


#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ce naiba, chiar este super aparat ?! doar cureaua singurul defect ?
Ar mai fi si pretul... ;)
Si la urma urmei tu ai platit aparatul, nu accesoriile. Accesoriile se pot inlocui. Daca aparatul isi face treaba cu brio nu vad motive de a te plange de o curea.
Iar obiectivul e pentru poze standard. Il schimbi cu altul in functie de nevoile pe care le ai.

#43
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Deci sa inteleg ca tu ti-ai luat un aparat in urma citirii multor review-uri pozitive, nu ai gasit nici tu alte probleme decat cele cu cureaua (care apropo, sunt foarte subiective) si esti intrigat ca nu gasesc nici altii?

La ce te ajuta pe tine informatiile astea? Adica de ce insisti sa scoata cineva in evidenta "problemele" aparatului?

E simplu: un aparat are 2 genuri de probleme:

1. se defecteaza sau are erori de design, de fabricatie (astea pot fi accidentale sau pot afecta uneori loturi intregi). Defectiunile accidentale sunt legate in general de probleme mecanice. Celelalte pot fi probleme de soft, design etc (cum au fost la 1D cele cu focalizarea, la 1Ds cu petele de lubrifiant pe senzor, la 5D II cu punctele albe, etc). Astea le rezolva Canon la orice aparat fara sa te taxeze. Pana acum nu am auzit de astfel de probleme la 50D.

2. Probleme legate de necesitatile/asteptarile utilizatorului in raport cu ce ofera camera. Astea sunt de obicei legate de faptul ca userul nu e multumit de anumite aspecte ale camerei si astea pot fi multiple: sistemul de focalizare, zgomotul la ISO mari, lipsa mai multor FPS, constructia, lipsa weather sealing, durata de viata a bateriei, sau un milion de alte motive. Unii useri fac upgrade daca motivul este chiar deranjant, altii se impaca cu ideea ca nu poate fi nimic perfect, altii se plang pe forumui despre cat sunt de de magari cei de la "Canon" ca n-au pus nu stiu ce feature, etc.

Deci, cu ce te ajuta pe tine daca afli ca pe userul X il scoate din minti noise-ul la ISO 1600? Poate tu tragi doar peisaje la ISO 100 si de fapt esti foarte fericit ca ai 15 MP de rezolutie. Te ajuta daca iti spun ca eu nu as putea folosi un aparat ca ala pentru ca sistemul de AutoFocus e slab? poate eu fotografiez doar sport in pesteri si un 50D nici nu ar focaliza macar, cu cele mai luminoase obiective. Dar tu poate ca fotografiezi tenis in aer liber, caz in care AF-ul merge perfect.

Asa ca eu sincer nu inteleg rostul acestui topic...

50D e un aparat mediocru, in multe privinte, pentru un profesionist. Este un aparat extraordinar de performant pentru un amator/incepator. Cred ca iti faci degeaba probleme d-astea acum.

#44
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
Nu imi fac probelme, ma repet, sunt foarte fericit ca-l am, ma depaseste ca si cunstinte si pentru mine este un imbold, ma forteaza sa-mi imbunatatesc cunostintele foto, astept ziua cand o sa spun " nu mai am ce sa invat de la acest aparat"....

Totusi ai dat o informatie buna " in pesteri si un 50D nici nu ar focaliza macar, cu cele mai luminoase obiective. " chiar este on topic.

"50D e un aparat mediocru, in multe privinte, pentru un profesionist. " poti da cateva exemple ?

Edited by Everin, 08 July 2009 - 16:08.


#45
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostEverin, on 8th July 2009, 16:17, said:

calexe: multumesc, sa sti ca asta chiar fac, poze in draci ( pe manual ), comparatii, etc.. deci stai linistit ca invat :)
...
Pai sa stii ca eu stau linistit, nu am probleme. Vorba aia, "Calul moare de drum lung, ..." :)
Dar dupa cum ai inceput topicul, e rost de asezat in fotoliu cu punga de floricele :)
Have fun!

#46
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
  Everin ,vezi ca pe imaging resource, adica aici:  http://www.imaging-r...OMP/COMPS01.HTM  , ai un comparometru de sample-uri la divese camere. Optica folosita la test, cel putin in cazul lui 50D, este superioara altor camere testate acolo (non-canon). Pune in prima fereastra, la un iso decent, 100-200, aceiasi poza comparata cu alta camera din clasa lui 50D, exemplu D300 Nikon.

  O sa intelegi ca sunt colegi de forum, exemplu adipelcz, care stiu ce spun referitor la pozitionarea acestei camere si nu privii ca un atac la orgoliul tau. Sincer.

PS. Poti pune spre comparatie si un Pentax K20, priveste fata manechinului... ;)

Edited by ledongreen, 08 July 2009 - 16:27.


#47
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postledongreen, on 8th July 2009, 17:25, said:

...
PS. Poti pune spre comparatie si un Pentax K20, priveste fata manechinului... ;)
Astea par a fi teste facute "pe genunchi". Sa deduc ca K20D arde pozele? - vezi camasa, floarea alba, dar si cea galbena din stanga, la cadrul cu manechinul. Banuiesc ca Gigel-ul respectiv ori a avut expuneri diferite, ori nu a tinut cont de diferente de sensibilitate, ori a masurat matrix, ori nu stiu - treaba lui, nici nu conteaza. In rest, baiat istet, aduna click-uri.

Edited by calexe, 08 July 2009 - 16:46.


#48
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@Everin:
Cele mai importante lipsuri ale lui 50D sunt:
1) Nu scrie pe el D&G, BOSS, CK, Armani, CLK, Mercedes, BMW sau Q7
2) Nu are cristale "Zwarowsky"
3) Nu face poze singur
4) Nu are o goarna mare care sa urle: "Fotograf in trecere, care dintre voi pitzipoancelor doriti sa facem un pictorial nud? Ha? Ha?"!

Acuma serios vorbind, tu ce vrei? sa laudam in cor 50D-ul? Sa zicem ca e cel mai prost din lume? Nici una din afirmatii nu e adevarata. Un fotograf cat de cat decent zicea la un moment dat: "Cea mai importanta parte a unui aparat foto e cei 12 inchi ce se afla in spatele acestuia!" Tin sa ii dau dreptate!

#49
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postcalexe, on 8th July 2009, 17:43, said:

Astea par a fi teste facute "pe genunchi". Sa deduc ca K20D arde pozele? - vezi camasa, floarea alba, dar si cea galbena din stanga, la cadrul cu manechinul. Banuiesc ca Gigel-ul respectiv ori a avut expuneri diferite, ori nu a tinut cont de diferente de sensibilitate, ori a masurat matrix, ori nu stiu - treaba lui, nici nu conteaza. In rest, baiat istet, aduna click-uri.


   Ei hai, nu am pretentia ca sunt facute de profesionisti, dar daca nu se urneste comunitatea SP, la o intalnire, mai o bere, mai o poza si vedem ce lipseste la fiecare sau cat... :D . Alta comparatie pe aceleasi poze cu camere diferite, de unde....?

  Acum serios, eu am zis sa priveasca fata manechinului, sunt camere cu aceiasi densitate de pixeli, redarea detaliilor era de vazut. :)

#50
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postledongreen, on 8th July 2009, 17:25, said:

PS. Poti pune spre comparatie si un Pentax K20, priveste fata manechinului... ;)

Am pus de comparatie 50D cu D300, am privit fata manechinului, apoi am privit gatul manechinului, apoi am privit brosa si bluza si am ajuns la concluzia ca ce este acolo este o mare prostie. Daca cineva trage concluzii din caricaturile alea si daca de aici deduce ca 50D este mediocru, sa fie sanatos.

#51
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
comparometru...chiar crezi ?

Rapier: ai vrut si tu sa spui ceva...cum de ai sarit Logan-ul ?

Eu am impresia sau te aprinzi fara motiv ?, chiar nu inteleg ce te enerveaza asa, daca nu ai pus mana pe un 50D nici o problema, nu scri nimic !

Daca ai pus si nu ai vazut defecte utilizand aparatul, nu scri nimic !

Chiar faci un efort sa raspunzi OUT of topic > ?!

" Acuma serios vorbind, tu ce vrei? sa laudam in cor 50D-ul? Sa zicem ca e cel mai prost din lume? Nici una din afirmatii nu e adevarata. Un fotograf cat de cat decent zicea la un moment dat: "Cea mai importanta parte a unui aparat foto e cei 12 inchi ce se afla in spatele acestuia!" Tin sa ii dau dreptate! "

Un fotograf " cat decat decent "......... banuiesc ca era american daca s-a exprimat in inchi, ca dupa nume nu ma prind.

#52
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Ok, vad ca nimic nu e valabil cand nu se scrie de bine de un canon. Comparometru sau nu, pe genunchi sau nu, sunt niste sample-uri de plecare. Nu va plac ? Bine! Lansez urmatoarea provocare !

  -Eu, posesor de Pentax K20D, in sistem dotat doar cu 7 lensuri din categoria sa le zicem normale ca si calitate, cateva EX-uri Sigma si ceva FA-uri Pentax, nimic special, un zoom  de kit mai rasarit.

  -Invit posesor de 50D, preferabil din Bucuresti, la un test comparativ pe o macheta foto, aranjata de comun acord, cu lensuri pe body, macar comparativ ca focala. Pozele vor fi "jurizate" deschis pe acest forum, invit toti pasionatii de fotografie sa le judece si in special pe cei neutrii, posesori de Nikon, Sony, Olympus etc. La dorinta combatantilor :D , putem printa A3 pozele, si la prima intalnire Softpedista, sa curga berea :coolspeak: .


  Astept ! :photo:

Edited by ledongreen, 08 July 2009 - 19:26.


#53
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
He-he. Eu ma duc sa-mi iau floricele deocamdata!
Propun sa faceti si niste teste de tracking focus pe altceva decat pe o macheta foto. AF-ul tine si el de sistemul camera/obiectiv/fotograf. Ca sa aveti niste rezultate concludente referitoare la sistem.
:devilred:

Edited by calexe, 08 July 2009 - 19:49.


#54
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postcalexe, on 8th July 2009, 20:44, said:

He-he. Eu ma duc sa-mi iau floricele deocamdata!
Propun sa faceti si niste teste de tracking focus pe altceva decat pe o macheta foto. AF-ul tine si el de sistemul camera/obiectiv/fotograf. Ca sa aveti niste rezultate concludente referitoare la sistem.
:devilred:


   Eu am fost clar, facem un test de poza, atat. Pentru asta sunt facute aparatele, sa faca poze. Daca Af-ul e mai bun la Canon, nu contest, dar imaginea...asta testam, cei 15 Mp ai camerelor, de care m-am legat in comparometrul IR. :)

Edited by ledongreen, 08 July 2009 - 20:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate