Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Viteza legala la iesirea din municipiu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
Dupa ce am fost oprit de radar pe tronsonu cluj-floresti, in dreptul polus center, m-am gandit sa intreb si eu care este totusi viteza legala pe acel tronson.
Pentru cei care nu cunosc zona, am atasat o poza si mentionez ca nici din sens invers nu exista semn de intrare in localitate (exista limitare 50 sus pe barna, dar atat).
Pe baieti i-am mai vazut intr-o zi, si toata turma cu care eram (vreo 12 masini) am franat brusc de la 80 la 40 (care era bou ala din fata care a pus frana asta chiar in dreptu radarului nu stiu, cert ca ne-a fortat pe toti sa o facem).

Attached Files



#2
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 ciuly, on Aug 21 2008, 13:07, said:

Dupa ce am fost oprit de radar pe tronsonu cluj-floresti, in dreptul polus center, m-am gandit sa intreb si eu care este totusi viteza legala pe acel tronson.
Pentru cei care nu cunosc zona, am atasat o poza si mentionez ca nici din sens invers nu exista semn de intrare in localitate (exista limitare 50 sus pe barna, dar atat).
Pe baieti i-am mai vazut intr-o zi, si toata turma cu care eram (vreo 12 masini) am franat brusc de la 80 la 40 (care era bou ala din fata care a pus frana asta chiar in dreptu radarului nu stiu, cert ca ne-a fortat pe toti sa o facem).

Si din moment ce exista acea limitare nu-i suficienta pentru a delimita clar limita de viteza pe acel tronson?
Sau te referi ca tu veneai din sens invers, adica ieseai, si nu era vizibil indicatorul cu limitarea de viteza? Dar in acest moment, din moment ce nu era indicator de terminare a localitatii, tu teoretic te aflai inca in localitate, deci iarasi limita de viteza era clara.

Intr-un fel iti dau si tie dreptate sa fii contrariat, din moment ce unii politisti sunt marlani si speculeaza astfel de situatii incerte.

Edited by kr0k0dilu, 21 August 2008 - 12:40.


#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
e vorba de tronsonul cluj-floresti, nu floresti cluj.
problema e ca acolo este iesire din municipiu, dar nu e marcat iesire din localitate. iar in lege nu imi aduc aminte sa zica nimic de chestii de genu.
pe tronsonu floresti-cluj de ex limita e ca si pe E, pt ca exista iesirea din localitatea floresti. si tocmai de aceea mi se pare ciudat ca pe tronsonu cluj-floresti sa fie ca in localitate (mai ales ca ies din municipiu). deci aspectul asta vreau sa il clarific: este iesirea din municipiu suficienta pt incetarea limitarii de viteza din localitate sau nu? (din pct de v. legal)

e totusi o tampenie: din floresti pina in cluj merg cu 110 (rar, cand e liber, ca distanta nu e prea mare), dar invers, doar cu 60. wtf?

#4
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

 ciuly, on Aug 21 2008, 13:51, said:

problema e ca acolo este iesire din municipiu, dar nu e marcat iesire din localitate.
[...]
este iesirea din municipiu suficienta pt incetarea limitarii de viteza din localitate sau nu? (din pct de v. legal)
e suficienta, dar de unde stii ca acolo se termina municipiul? ai vorbit cu primaru?

#5
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
:)
zice "drum bun". adios. plus ca si politaii ai aau recunoscut ca e iesire din municipiu. oricum, intrebarea cred ca e buna: ce naiba e acolo si ce efect are asupra vitezei? si daca efectul este de mentinere a 50-ului de localitate, de ce pe invers e 100? welcome to romania, ha? :confuzzled:

#6
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

 ciuly, on Aug 21 2008, 14:06, said:

:)
zice "drum bun". adios. plus ca si politaii ai aau recunoscut ca e iesire din municipiu. oricum, intrebarea cred ca e buna: ce naiba e acolo si ce efect are asupra vitezei? si daca efectul este de mentinere a 50-ului de localitate, de ce pe invers e 100? welcome to romania, ha? :confuzzled:
pai atunci trebuia sa intrebi daca inscriptia "drum bun" e suficienta ca sa dispara limitarea de 50 din localitate. :D
o fi iesire din localitate, dar limita exacta o fi mai spre floresti...
in legatura cu 50 versus 100... or fi picate unele indicatoar de pe acolo... uita-te si tu pe bornele kilometrice si te dumireste!

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
pe borna scrie: oradea nu mai stiu cati km, floresti 4 km. pare ca e afara. dar azi iara erau aia acolo :confuzzled:
aceeasi dacie alba cu numar de MAI. fac cu nervii

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Opresti si-i intrebi pe ei. Eu am avut dansuri asemanatoare cu Politia romana in Giurgiu. Doar ca am stiut unde e indicatorul si nu le-a mers.

#9
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
:lol:   :lol:   :lol:  o singura data am trecut prin cluj, si pe tronsonul ala de strada, pe 11.8.2008. am recunoscut zona dupa pasajul acela spre stanga care duce spre un mall parca... oricum in zona aia tocmai imi facuse cu farurile o masina din sens opus (se mergea la pas pe sesul opus si o singura masina facea cu farurile :D)  & am intrat pe banda din dreapta si am franat pana pe la 70, moment in care pe banda 2 m,a depasit un picasso... peste 150m politia cu radar   :lol: .      l,au pescuit de pe banda 2 .

#10
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Oho, stati linistiti, in TM iesirea din localitate, aia cu "Drum bun" e chiar langa oras, mai parcurgi cativa km si dai de placuta cu Timisoara "taiata" chiar in mijlocul campului unde nici nu te astepti.
V-ati prins voi unde sta radarul cel mai des.

Mother_FFFFFFF! :bandit:

Edited by lifestyle2000, 28 August 2008 - 00:26.


#11
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006

 ciuly, on Aug 22 2008, 13:31, said:

pe borna scrie: oradea nu mai stiu cati km, floresti 4 km. pare ca e afara. dar azi iara erau aia acolo :confuzzled:
aceeasi dacie alba cu numar de MAI. fac cu nervii

Pe bornele kilometrice se inscriptioneaza localitatea curenta si cea urmatoare. Daca ambele inscriptii eu trecut un numar de km atunci borna se afla in afara unei localitati.

#12
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
teoretic. ca practic se pare ca nu e asa. o explicatie ar fi ca localitatile se extiind. am vazut d emulte ori borne cu ambele localiutati marcate ca x km dar defapt borna era in localitate. adica, intri in localitate si dai de prima borna pe care scrie ca pina la localitatea respectiva mai sunt x km. si pe borna aia scrie ca florestiu e la 4 km dar defapt e la poate nici 500 de m de borna (indicatoru cel putin, ca primele case intr-adevar is la vreo 1-2 km de borna)

de ar pune dobitocii un indicator clar, ar fi bine, dar deh, tre sa faca si ei bani din ceva..

#13
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Monumentele sau inscriptiile cu "Drum bun", "La revedere", "Ceau pusi", etc. nu-s indicatoare rutiere. Si nici bornele kilometrice nu-s. (Indicatoare rutiere in sensul militienesc, nu in sensul ca indica sau nu ceva)

Edited by andrei_0, 11 October 2008 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate