Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#3601
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 savasile55, on 27th November 2009, 20:27, said:

Buna!
Am si eu o intrebare:
-Sunt bancomate pentru a putea scoate bani in moneda lor, sau altele case de schimb valutar , banci, etc.?
-A fost cineva cu oferte Last Minit? sunt  F. tentante pentru luna decembrie?
Multumesc
Da, sunt si bancomate, si case de schimb valutar, si banci.
Nu stiu prea multe despre ofertele last minute...

#3602
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 savasile55, on 27th November 2009, 20:27, said:

Buna!
Am si eu o intrebare:
-Sunt bancomate pentru a putea scoate bani in moneda lor, sau altele case de schimb valutar , banci, etc.?
-A fost cineva cu oferte Last Minit? sunt  F. tentante pentru luna decembrie?
Multumesc
noi am fost cu last min: super super ieftin si totul oke:)..
distractie placuta!!!

#3603
savasile55

savasile55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2007
multumesc pt. raspuns. Poti sa/mi dai mai multe detalii, unde, cnd, cu ce firma, costuri???

#3604
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Am fost eu cu un last minute de la TezTour : plecare 28 noiembrie,Sharm el Sheikh,hotel Sea Garden, 7 nopti AI , pret 350 euro/pers (asigurarea medicala inclusa in pret) si am mai platit acolo 15 $ viza. Taxele de aeroport erau 0 , am platit cam cu 9-10 zile inainte de plecare.
Existau in oferta si hoteluri mai scumpe,dar si mai ieftine,am ales ceva raport calitate/pret ok si a fost mai mult decat ok  :D
Hotelul este departe de centru(20 km),dar au shuttle bus gratuit pana in Naama Bay. E situat in aceeasi curte cu inca alte 2 hoteluri SeaLife si SeaClub si ai acces la toate facilitatile tuturor hotelurilor indiferent unde esti cazat. SeaGarden este in spatele celorlalte doua , deci un pic mai departe de plaja,dar este mai nou ca celelalte si are camerele imense.
Daca aveti si alte intrebari,va raspund cu placere  ;)

#3605
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 angelinne, on 7th December 2009, 15:54, said:

Am fost eu cu un last minute de la TezTour : plecare 28 noiembrie,Sharm el Sheikh,hotel Sea Garden, 7 nopti AI , pret 350 euro/pers (asigurarea medicala inclusa in pret) si am mai platit acolo 15 $ viza. Taxele de aeroport erau 0 , am platit cam cu 9-10 zile inainte de plecare.
Existau in oferta si hoteluri mai scumpe,dar si mai ieftine,am ales ceva raport calitate/pret ok si a fost mai mult decat ok  :D
Hotelul este departe de centru(20 km),dar au shuttle bus gratuit pana in Naama Bay. E situat in aceeasi curte cu inca alte 2 hoteluri SeaLife si SeaClub si ai acces la toate facilitatile tuturor hotelurilor indiferent unde esti cazat. SeaGarden este in spatele celorlalte doua , deci un pic mai departe de plaja,dar este mai nou ca celelalte si are camerele imense.
Daca aveti si alte intrebari,va raspund cu placere  ;)
Cum a fost vremea? Ai mai putut face baie in mare sau in piscina?

#3606
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

 chrismo, on 7th December 2009, 20:01, said:

Cum a fost vremea? Ai mai putut face baie in mare sau in piscina?


Vremea a fost super,doar ca se insereaza devreme,deci de pe la ora 16 incepe sa se lase racoarea....adica pleci de la plaja silit  :D
In piscina 28-29 grade,in mare 25-26 grade.Am facut baie non-stop. :P
Seara am prins cateva zile cu vant,daca stateai la o terasa,bar,ceva.....te cam lua frigul.

#3607
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 angelinne, on 7th December 2009, 22:00, said:

Vremea a fost super,doar ca se insereaza devreme,deci de pe la ora 16 incepe sa se lase racoarea....adica pleci de la plaja silit  :D
In piscina 28-29 grade,in mare 25-26 grade.Am facut baie non-stop. :P
Seara am prins cateva zile cu vant,daca stateai la o terasa,bar,ceva.....te cam lua frigul.
Mutumesc pt. raspuns! Eu am fost la mijlocul lui octombrie in Turcia (5-15 octombrie) si banuiesc ca vremea era cam la fel, dupa cate spui. Insa apa era mult mai rece decat ai avut tu parte, mai ales in piscina.

#3608
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Aparent, Air Arabia Egypt, primul low cost cu hub in Egipt ar incepe operatiunile in martie 2010. Sa vedem spre ce destinatii europene va zbura, dar cel mai probabil, printre ele va fi si Italia care este bine si ieftin conectata cu Romania :) Era si cazul sa deschisa si Egiptul piata aeriana.

#3609
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009

 Imperator, on 12th December 2009, 23:59, said:

Aparent, Air Arabia Egypt, primul low cost cu hub in Egipt ar incepe operatiunile in martie 2010. Sa vedem spre ce destinatii europene va zbura, dar cel mai probabil, printre ele va fi si Italia care este bine si ieftin conectata cu Romania :) Era si cazul sa deschisa si Egiptul piata aeriana.
Daca maintenanta va fi facuta dupa principiile arabe: inshalah si elhamdolelah atunci e de preferat o linie regulata.

#3610
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 danmarian, on 14th December 2009, 09:23, said:

Daca maintenanta va fi facuta dupa principiile arabe: inshalah si elhamdolelah atunci e de preferat o linie regulata.
Este o linie regulata, cel mai mare low cost din Orientul Apropiat. Oricum, de abea astept bilete de 100 euro dus-intors din Roma sau Milano :)Btw, mai  proasta ca mentenanta din SUA, nu gasesti decat in Nigeria.

#3611
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
nu stiu eu cum e cu mentenanta asta dar Emirates, Qatar Airways sunt si ele tot arabesti . Oricum, eu am zburat cu Egypt Air de mai multe ori si nu am avut probleme.

#3612
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 Imperator, on 14th December 2009, 12:06, said:

Btw, mai  proasta ca mentenanta din SUA, nu gasesti decat in Nigeria.

Misto vestea cu aceasta companie, vreau si eu in Egipt in 2011. Desi, daca-i tine pe cei de la Tarom cu bilete pe la 130 eur, e mai rentabil dintr-o bucata. Doar ora de zbor este tembela rau...dar nu stiu daca-i tine mult.
Nu gasesc un site al lor, au ??
Cat despre mentenanta din SUA - bajetii nici nu cunosc notiunea de mentenanta.....tiparul lor de gandire este: mergi cu "scula" pana crapa. Ca de aia exista leasing si credit, yo !!

#3613
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 metalactual, on 14th December 2009, 14:33, said:

Misto vestea cu aceasta companie, vreau si eu in Egipt in 2011. Desi, daca-i tine pe cei de la Tarom cu bilete pe la 130 eur, e mai rentabil dintr-o bucata. Doar ora de zbor este tembela rau...dar nu stiu daca-i tine mult.
Nu gasesc un site al lor, au ??
Cat despre mentenanta din SUA - bajetii nici nu cunosc notiunea de mentenanta.....tiparul lor de gandire este: mergi cu "scula" pana crapa. Ca de aia exista leasing si credit, yo !!
Au site, dar inca nu au nimic incarcat... am gasit pe alte site-uri... ei au anuntat oficial acum cateva luni. Anul trecut au deschis Air Arabia Maroc si a tinut vreo 6 luni de cand au anuntat pana cand au inceput operatiunile... www.airarabia.com
Evident ca Tarom la 100 si ceva de euro va bate orice Air Arabia :)

#3614
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009

 Imperator, on 14th December 2009, 12:06, said:

Este o linie regulata, cel mai mare low cost din Orientul Apropiat. Oricum, de abea astept bilete de 100 euro dus-intors din Roma sau Milano :)Btw, mai  proasta ca mentenanta din SUA, nu gasesti decat in Nigeria.
Absolut intimplator am zburat cu curse domestice si in Nigeria. Un cosmar care nu vreau sa l mai repet in viata. Am ramas cu un timpan spart de la unul din zboruri. Ca sa nu mai vorbesc de sirme iesite din cauciucuri si alte ,,banale'' detalii de felul asta. Inside Egypt am zburat cu Egypt Air divizia Express cu ale ei Embraer 170. Sunt noi si adaptate la nevoile domestice de zbor aici. Dar opereaza peste tot si cele ,,normale''.
Tarom ul are marele avantaj de a fi cursa directa. Doua ore si jumatate sa fii acasa, pentru ceva bani in plus. Uneori gasesti oferte mai mici decit Tarom cu Alitalia sau Olimpus(combinat cu Tarom din Atena).

#3615
gnn

gnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.11.2009

 danmarian, on 19th November 2009, 10:20, said:

@gnn ,,Pot sa stiu ce excursii se renteaza in Egipt? As fi interesat de exemplu de valea regilor si ierusalim... si altele care ar mai fi? Eu ma gandeam sa imi rezerv impreuna cu sotia cam 300dolari de persoana pentru excursii ... e suficient? cam care sunt preturile si unde ?''
Felicitari pentru alegere, sa va distrati bine. Temperatura in Sharm este mai ridicata pe timpul iernii decit in Hurghada.
Pai din Sharm o excursie ieftina este la Cairo/vizitarea piramidelor. Depinde ce conditii ofera agentul de turism dar te poti descurca chiar si cu 100 de dolari amindoi. Mare grija, excursia va fi ca un maraton cu plecare noaptea si sosire tot noaptea dupa 24 de ore. Deci sa fiti odihniti. Din Sharm la Luxor/valea regilor excursia va fi cu avionul, ceea ce ma face sa cred ca si pretul e pe masura. Daca mergeti, grija mare sa aveti west/east bank in oferta si daca se poate in west bank sa vizitati si valea lucratorilor, de care multa lume nu stie. Alta optiune vazuta este excursia de o zi, cu avionul, in Iordania la Petra. Va face fiecare banut.

Imi pare rau de intarziere, eu si sotia ne-am intors din saptamana de miere la Sharm el Sheikh pe 29 noiembrie, iar pe 30 a trebuit sa plec intr-o delegatie, acolo nu am avut acces la internet. Deci ca sa-ti raspund la preturi, am cheltuit 120$ pt 2 persoane ;a Cairo+piramide+sfinx si 360$ pt 2 pers. la ierusalim... daca am fi mers cu cei de la tez tour ne-ar fi costat 650$ pt 2 persoane ambele excursii.... cu alte cuvinte am iesit la 60% din pret... Daca mai doriti amanunte maine va stau la dispozitie...

#3616
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Daca ai la dispozitie numai 8 ore de petrecut in Cairo, poti sa ajungi si la piramide si la muzeul de istorie, de la aeroport?

#3617
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 oana2983, on 19th December 2009, 19:13, said:

Daca ai la dispozitie numai 8 ore de petrecut in Cairo, poti sa ajungi si la piramide si la muzeul de istorie, de la aeroport?

da,poti dar depinde de perioada ca tre' sa fie si deschise . In principiu de la aeroport pana la muzeul de egiptologie faci 30 de minute daca e traficul mai lejer. De la muzeu pana la piramide iarasi depinde de trafic si de ruta(in principiu aia mai scurta e mai aglomerata iar cea ocolitoare e...ocolitoare dar sunt mai putine sanse sa ramai blocat)dar cu putin noroc ,daca treci de pod si zona aia de langa Nil in principiu, e ok. Daca ai 8 ore pline atunci poti vreo 2-3 ore la muzeu si 2 ore la piramide iar restul sa zicem ca raman sa fi sigura ca ajungi la aeroport . Daca sunt 8 ore de la aterizare pana la decolare atunci e mai dificil,iti raman vreo 5 ore (sa zicem ca iti i-a o ora sa treci de vama,iei viza ,etc si cele 2 ore dinainte de zbor,hai sa zicem 1h30). Poti sigur sa mergi la piramide

#3618
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006

 entity22, on 19th December 2009, 21:13, said:

da,poti dar depinde de perioada ca tre' sa fie si deschise . In principiu de la aeroport pana la muzeul de egiptologie faci 30 de minute daca e traficul mai lejer. De la muzeu pana la piramide iarasi depinde de trafic si de ruta(in principiu aia mai scurta e mai aglomerata iar cea ocolitoare e...ocolitoare dar sunt mai putine sanse sa ramai blocat)dar cu putin noroc ,daca treci de pod si zona aia de langa Nil in principiu, e ok. Daca ai 8 ore pline atunci poti vreo 2-3 ore la muzeu si 2 ore la piramide iar restul sa zicem ca raman sa fi sigura ca ajungi la aeroport . Daca sunt 8 ore de la aterizare pana la decolare atunci e mai dificil,iti raman vreo 5 ore (sa zicem ca iti i-a o ora sa treci de vama,iei viza ,etc si cele 2 ore dinainte de zbor,hai sa zicem 1h30). Poti sigur sa mergi la piramide

Multam' fain, Entity! Ar fi 8 ore pline. Ajung la 6 dimineata si la 16.  e plecarea. Trebuie sa fiu la 14 la aeroport.
Orice taxi e bun de luat, sau sunt si acolo tepari? Cat ar trebui sa coste un drum aeroport - piramide- muzeu-aeroport?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate