Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#3583
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009

 gnn, on 11th November 2009, 15:24, said:

Pot sa stiu parerea voastra despre cateva hoteluri?
Am urmatoarele oferte :
HOTEL SUNNY DAYS EL PALACIO 5*    21 noiembrie: → camera de lux 314 €/persoana  
HOTEL DESERT ROSE 5*   21 noiembrie → 335 €/persoana    
HOTEL LTI PYRAMISA BEACH RESORT SAHL HASHEESH 5*   21 noiembrie : → 366 €/persoana  
Oferta este cu CAZARE 7 NOPTI +  ALL INCLUSIVE +CHARTER AVION+TRANSFER (60euro aeroport+ 15 euro taxa viza se platesc separat) . Pe mine ma intereseaza daca stiti cate ceva depre aceste 3 hoteluri si la care se merita . Multumesc !
Iti recomand sa dai un search pe www.tripadvisor.com; vei gasi acolo cam ce cred cei care au fost in hotelurile respective. Din ce am citit acolo ultimul hotel ar fi cel mai recomandat. De stiut ca, in Egypt 5* nu insemna decit 4* sau chiar 3* reale. Cu ceva exceptii....

#3584
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 danmarian, on 12th November 2009, 12:59, said:

De stiut ca, in Egypt 5* nu insemna decit 4* sau chiar 3* reale. Cu ceva exceptii....

Cred ca treaba cu stelele e relativa peste tot. Mai degraba un hotel poate fi clasificat prin pretul platit decat prin stele.
Ce inseamna stele reale?

#3585
meroiud

meroiud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2007

 gnn, on 11th November 2009, 16:24, said:

Pot sa stiu parerea voastra despre cateva hoteluri?
Am urmatoarele oferte :
HOTEL SUNNY DAYS EL PALACIO 5*    21 noiembrie: → camera de lux 314 €/persoana  
HOTEL DESERT ROSE 5*   21 noiembrie → 335 €/persoana    
HOTEL LTI PYRAMISA BEACH RESORT SAHL HASHEESH 5*   21 noiembrie : → 366 €/persoana  
Oferta este cu CAZARE 7 NOPTI +  ALL INCLUSIVE +CHARTER AVION+TRANSFER (60euro aeroport+ 15 euro taxa viza se platesc separat) . Pe mine ma intereseaza daca stiti cate ceva depre aceste 3 hoteluri si la care se merita . Multumesc !

SUNNY DAY EL PALACIO e un hotel super .Mare , cu multe magazine, piscine , etc. Din cate stiu este de 4 stele nu 5 , dar merita .Iar pretul este mai mult decat convenabil.

#3586
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Cine vrea sa vada cum arata reciful de la Makadi Palace/Grand am pus un filmulet AICI (incercati varianta HD)
Ramasesem dator cu un review Egipt/Grand Makadi. Prefer sa nu-l mai fac sa nu influentez pe nimeni.

Edited by McDude, 14 November 2009 - 12:51.


#3587
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
de sters.dublu post

Edited by McDude, 14 November 2009 - 13:20.


#3588
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008

 gnn, on 11th November 2009, 15:24, said:

Pot sa stiu parerea voastra despre cateva hoteluri?
Am urmatoarele oferte :
HOTEL SUNNY DAYS EL PALACIO 5*    21 noiembrie: → camera de lux 314 €/persoana  
HOTEL DESERT ROSE 5*   21 noiembrie → 335 €/persoana    
HOTEL LTI PYRAMISA BEACH RESORT SAHL HASHEESH 5*   21 noiembrie : → 366 €/persoana  
Oferta este cu CAZARE 7 NOPTI +  ALL INCLUSIVE +CHARTER AVION+TRANSFER (60euro aeroport+ 15 euro taxa viza se platesc separat) . Pe mine ma intereseaza daca stiti cate ceva depre aceste 3 hoteluri si la care se merita . Multumesc !


HOTEL LTI PYRAMISA BEACH RESORT SAHL HASHEESH 5* este foarte departe de Hurghada. O sa iti faci 10% din vacanta in autocare si microbuze.

#3589
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 McDude, on 14th November 2009, 12:26, said:

Cine vrea sa vada cum arata reciful de la Makadi Palace/Grand am pus un filmulet AICI (incercati varianta HD)
Ramasesem dator cu un review Egipt/Grand Makadi. Prefer sa nu-l mai fac sa nu influentez pe nimeni.

De ce sa nu spui parerea ta? eu astept cu interes review-ul, ma intereseaza Makadi Palace si Grand Makadi.

#3590
gnn

gnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.11.2009

 danmarian, on 12th November 2009, 11:59, said:

Iti recomand sa dai un search pe www.tripadvisor.com; vei gasi acolo cam ce cred cei care au fost in hotelurile respective. Din ce am citit acolo ultimul hotel ar fi cel mai recomandat. De stiut ca, in Egypt 5* nu insemna decit 4* sau chiar 3* reale. Cu ceva exceptii....
OK, iti multumesc pentru sfat... am cautat acolo... intre timp am obtinut oferte cel putin la fel de bune acolo unde nu prea m-am asteptat ... la Sharm El Sheikh si am ales Hotel Coral Sea la 322 euro de persoana, de data aceasta si cu taxa de aeroport inclusa ... asa ca nu am mai stat pe ganduri, referintele despre hoteluri le-am gasit pe tripadvisor si trebuie sa recunosc ca acesta pe care l-am ales avea cele mai putine critici.  Pe 21 noiembrie la amiaza voi fi acolo impreuna cu sotia... la intoarcere va voi scrie parerile mele ... Acum caut amanunte despre ce excursii se merita, teoretic voi incerca sa ajungem la valea regilor si la Ierusalim ...

 aleegipt, on 20th October 2009, 14:31, said:

Salut,

Eu locuiesc in Hurghada de 2 ani si recomand  daca vrei sa iesi mai ieftin, sa vanezi ofertele speciale ale agentiilor de turism. Am vazut ofertele lor, si singura care mi s-a parut rezonabila e TEZ care are taxa de avion de 60 de euro. Celelate isi pun taxe peste taxe. Este o companie foarte mare aici in Egipt. Ok este si Kartago dar are cam multe taxe. viziteaza  site - ul si alege ofertele speciale. recomand sa cumperi excursiile optionale istorice (Cairo si Luxor) de la ghid, e mai sigur si mai comod. Neaparat trebuie facuta o excursie pe mare pe care o poti cumpara si din cadrul hotelului, putin mai ieftin. In legatura cu banii de suveniruri recomand sa te duci in oras in zona Esplanada mall unde ai sa gasesti 2 magazine mari cu suveniruri si cu preturi fixe. De asemenea recomand o vizita si in Marina, asta daca vrei sa vezi iahturi, restaurante, baruri si magazine toate diferite fata de ce vezi in Sakala. O zone selecta si curata fara ca cineva sa traga de tine.
Cred ca 100 de euro este suficient sa pt suveniruri( magneti de frigider, semne de carte, niste statui, un papirus, o carte, niste vederi si 2-3 piramide, etc)
Merita neaparat sa incerci intr-o seara o vizita la un restaurant cu fructe de mare. Recomand STAR FISH, atentie nu FISH HOUSE. Nu ai sa platesti pt 2 persoane mai mult de 150 RON cu bacsis. Recomand supa de creveti.
Pt alte intrebari legate de Hurghada, Cairo, Luxor - si majoritatea hotelurilor va stau oricand la dispozitie

Pot sa stiu ce excursii se renteaza in Egipt?  As fi interesat de exemplu de valea regilor si ierusalim... si altele care ar mai fi? Eu ma gandeam sa imi rezerv impreuna cu sotia cam 300dolari de persoana pentru excursii ... e suficient? cam care sunt preturile si unde ?

#3591
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
@gnn ,,Pot sa stiu ce excursii se renteaza in Egipt? As fi interesat de exemplu de valea regilor si ierusalim... si altele care ar mai fi? Eu ma gandeam sa imi rezerv impreuna cu sotia cam 300dolari de persoana pentru excursii ... e suficient? cam care sunt preturile si unde ?''
Felicitari pentru alegere, sa va distrati bine. Temperatura in Sharm este mai ridicata pe timpul iernii decit in Hurghada.
Pai din Sharm o excursie ieftina este la Cairo/vizitarea piramidelor. Depinde ce conditii ofera agentul de turism dar te poti descurca chiar si cu 100 de dolari amindoi. Mare grija, excursia va fi ca un maraton cu plecare noaptea si sosire tot noaptea dupa 24 de ore. Deci sa fiti odihniti. Din Sharm la Luxor/valea regilor excursia va fi cu avionul, ceea ce ma face sa cred ca si pretul e pe masura. Daca mergeti, grija mare sa aveti west/east bank in oferta si daca se poate in west bank sa vizitati si valea lucratorilor, de care multa lume nu stie. Alta optiune vazuta este excursia de o zi, cu avionul, in Iordania la Petra. Va face fiecare banut.

#3592
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 gnn, on 19th November 2009, 02:44, said:

OK, iti multumesc pentru sfat... am cautat acolo... intre timp am obtinut oferte cel putin la fel de bune acolo unde nu prea m-am asteptat ... la Sharm El Sheikh si am ales Hotel Coral Sea la 322 euro de persoana, de data aceasta si cu taxa de aeroport inclusa ... asa ca nu am mai stat pe ganduri, referintele despre hoteluri le-am gasit pe tripadvisor si trebuie sa recunosc ca acesta pe care l-am ales avea cele mai putine critici.  Pe 21 noiembrie la amiaza voi fi acolo impreuna cu sotia... la intoarcere va voi scrie parerile mele ... Acum caut amanunte despre ce excursii se merita, teoretic voi incerca sa ajungem la valea regilor si la Ierusalim ...



Pot sa stiu ce excursii se renteaza in Egipt?  As fi interesat de exemplu de valea regilor si ierusalim... si altele care ar mai fi? Eu ma gandeam sa imi rezerv impreuna cu sotia cam 300dolari de persoana pentru excursii ... e suficient? cam care sunt preturile si unde ?
Nu prea inteleg ce intelegi prin "renteaza". Pentru Valea Regilor si Ierusalim, nu cred ca sunt tururi cu autobuzul (poate la Ierusalim la limita cu stat vreo 2 - 3 ore in Ierusalim daca vrei day tripuri), ci doar cu avionul. Sharm e departe de orice, poate la Cairo sa dai o tura (cam 22 - 24 ore tine excursia, din care mai bine de jumatate in autobuz prin desert), in rest vizite loco gen Sf. Ecaterina, Vf. Moise, canionul colorat, etc

Edited by Imperator, 19 November 2009 - 12:13.


#3593
Jullie

Jullie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.06.2008

 MustGo, on 15th November 2009, 10:07, said:

HOTEL LTI PYRAMISA BEACH RESORT SAHL HASHEESH 5* este foarte departe de Hurghada. O sa iti faci 10% din vacanta in autocare si microbuze.

Foarte departe? 30 de minute de la hotel in oras nu inseamna "foarte departe". Asta depinde intr-adevar si cat de des vrei sa faci drumul asta...

#3594
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008

 Jullie, on 19th November 2009, 13:50, said:

Foarte departe? 30 de minute de la hotel in oras nu inseamna "foarte departe". Asta depinde intr-adevar si cat de des vrei sa faci drumul asta...


Noi am stat la Sunrise Garden Beach, resort care era la marginea Hurghadei. Am fost foarte frustrat ca am stat 2 ore in plus in autocar fata de cei care au stat la hotelurile din oras. Asta la excursia de la Cairo. Cei de la Pyramisa stau 3 ore in plus. Asa cum spuneai si tu depinde si de cat de des faci drumul...

#3595
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Nu stiu cati ati urmarit, dar Tarom are o oferta de 97 euro dus-intors cu toate taxele incluse pana la Cairo... Ce ziceti de un 1 decembrie la Cairo ?
aici

#3596
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007

 Imperator, on 21st November 2009, 12:08, said:

Nu stiu cati ati urmarit, dar Tarom are o oferta de 97 euro dus-intors cu toate taxele incluse pana la Cairo... Ce ziceti de un 1 decembrie la Cairo ?
aici
Cate zile..?..suna interesant..

#3597
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 maz_max, on 21st November 2009, 16:48, said:

Cate zile..?..suna interesant..
Poti sa cumperi pana pe 29 nov si calatoria sa inceapa pana in 29 nov. Returul pare sa fie oricand

#3598
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007

 Imperator, on 21st November 2009, 23:18, said:

Poti sa cumperi pana pe 29 nov si calatoria sa inceapa pana in 29 nov. Returul pare sa fie oricand
aaa..credeam ca vrei sa te duci tu si dai de veste pe forum poate ne strangem mai multi..la asta ma refeream cand am intrebat cate zile...

#3599
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 maz_max, on 24th November 2009, 17:16, said:

aaa..credeam ca vrei sa te duci tu si dai de veste pe forum poate ne strangem mai multi..la asta ma refeream cand am intrebat cate zile...
Ma tenta rau, dar trebuie sa stau in tara

#3600
savasile55

savasile55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2007
Buna!
Am si eu o intrebare:
-Sunt bancomate pentru a putea scoate bani in moneda lor, sau altele case de schimb valutar , banci, etc.?
-A fost cineva cu oferte Last Minit? sunt  F. tentante pentru luna decembrie?
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate