Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#3619
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postoana2983, on 19th December 2009, 21:36, said:

Multam' fain, Entity! Ar fi 8 ore pline. Ajung la 6 dimineata si la 16.  e plecarea. Trebuie sa fiu la 14 la aeroport.
Orice taxi e bun de luat, sau sunt si acolo tepari? Cat ar trebui sa coste un drum aeroport - piramide- muzeu-aeroport?

Hmmm...piramidele se deschid la 8 iar muzeul la 9. Poti merge intai la piramide ca-s mai departe si apoi daca mai e timp mergi si la muzeu poate sa vezi ce-i mai important.

In principiu taxiurile obisnuite(alea predominant negre si masini vechi) sunt pe baza de targuiala iar ca strain sigur o sa-ti dea un tarif dublu sau triplu. Nu am fost pana acum cu taxiul de la aeroport deci nu stiu cat costa dar pretul la benzina e foarte mic in egipt si taxiul este ieftin si ar trebui sa te orientezi cam la jumatate de pret sau chiar mai putin daca te tine inima . Exista si niste taxiuri galbene si care sunt pe baza de aparat de taxat,soferii vorbesc macar putin engleza,masinile sunt mai noi dar pt astea trebuie comanda . Am eu o brosura pe care mi-au dat-o in avion cand am mers de la Beirut la Cairo si zice ca poti sa suni la : City Cab - 16516 sau Cairo Cab - 19155.
Poti sa inchiriezi o masina cu tot cu sofer probabil , de la aeroport (terminalul 2). E posibil sa-ti aranjezi vizita cu ghid daca vrei,poti sa te uiti pe net sau sa mergi sa intrebi la o agentie si ar trebui sa se poata sa vina un ghid cu masina si sofer

#3620
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.09.2006

View Postoana2983, on 19th December 2009, 20:36, said:

Multam' fain, Entity! Ar fi 8 ore pline. Ajung la 6 dimineata si la 16.  e plecarea. Trebuie sa fiu la 14 la aeroport.
Orice taxi e bun de luat, sau sunt si acolo tepari? Cat ar trebui sa coste un drum aeroport - piramide- muzeu-aeroport?

Muzeul de egiptologie > Piramide

Merita sa vizitezi mai intai muzeul din 2 motive:
1. Ca sa ajungi acolo treci prin oras, sau mai bine zis pe deasupra lui deci poti sa vezi pe scurt cum arata Cairoul, cum traiesc oamenii etc.
2. Ai mult mai multe exponante acolo de vizitat

Piramidele sunt frumoase dar supraevaluate iar informatii si poze cu ele gaseste in milioane de locuri. Un muzeu ramane un muzeu dar desigur totul depinde de optiunea proprie :)

#3621
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postyahoo07, on 23rd December 2009, 04:37, said:

Muzeul de egiptologie > Piramide

Merita sa vizitezi mai intai muzeul din 2 motive:
1. Ca sa ajungi acolo treci prin oras, sau mai bine zis pe deasupra lui deci poti sa vezi pe scurt cum arata Cairoul, cum traiesc oamenii etc.
2. Ai mult mai multe exponante acolo de vizitat

Piramidele sunt frumoase dar supraevaluate iar informatii si poze cu ele gaseste in milioane de locuri. Un muzeu ramane un muzeu dar desigur totul depinde de optiunea proprie :)

cred ca vezi si mai mult din oras daca mergi la piramide :D
intradevar, la muzeu sunt multe lucruri interesante de vazut (mai ales ,pt mine,mumia lui Ramses alII-lea) dar sunt multe muzee si prin Europa care au multe exponate egiptene(British Museum,Louvre,Kunstistoriches din Viena)dar piramidele nu le are nimeni. Nu stiu,eu am fost de mai multe ori si la muzeu si la piramide dar de mai multe ori la piramide.Pacat ca nu sta mai mult ca eu recomand tuturor sa mearga si la piramidele din afara orasului.

#3622
neonu7000

neonu7000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2009
am  gasit  o  oferta  tare la  best  reissen, 244  eur hurghada,   cu  toate  taxele  incluse oferta  se  cheama best  joker. a  mai  fost  cineva  prin  asa  ceva? eu am  fost  in  hurghada  in  noiembrie,  si  de  atunci  caut  zilnc oferte......

#3623
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Cel mai rapid mijloc de calatorie in Cairo e metroul pe care il iei de linga aeroport si te duce si in centru la muzeu si pina aproape de piramide (de la ultima statie poti sa iei un taxi pina la piramide insa sa te asiguri ca te duce la poarta principala nu la poarta de unde se intra cu caii).Conditiile de calatorie sint bune cu metroul si nu e nebuneala din traficul rutier.

#3624
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postneonu7000, on 29th December 2009, 13:59, said:

am  gasit  o  oferta  tare la  best  reissen, 244  eur hurghada,   cu  toate  taxele  incluse oferta  se  cheama best  joker. a  mai  fost  cineva  prin  asa  ceva? eu am  fost  in  hurghada  in  noiembrie,  si  de  atunci  caut  zilnc oferte......

Pare riscant sa afli hotelul pe aeroport, cand nu se mai poate face, teoretic, nimic.
Ca pret e super ok. Insa, comporta si ceva riscuri. Asumate, de altfel, cred.

#3625
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.09.2006

View Postchip2, on 30th December 2009, 21:39, said:

Pare riscant sa afli hotelul pe aeroport, cand nu se mai poate face, teoretic, nimic.
Ca pret e super ok. Insa, comporta si ceva riscuri. Asumate, de altfel, cred.

Oferta mi se pare destul de dubioasa si mai mult ca sigur "surpriza" o reprezinta un hotel de 3* modest. Mult mai relaxant este cand mergi la un hotel despre care ai citit in prealabil pe internet si stii la ce sa te astepti.

#3626
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
Sunt oferte si mai jos de 244, daca te rezumi strict la hotel, fara alte servicii, de la AI pana la vizitari. Cazarea era la Empire; desi dupa ochiul meu nu e tocmai de 3 stele cum scrie pe el, la un pret de 200 de euro zic ca era rentabil.
Din cate am vazut, in cazul in care nu se specifica exact hotelul, agentia avea o lista de vreo 3 hoteluri unde puteai fi cazat. Deci puteai vedea cat de rau/bine putea sa fie, analizand variantele pe care puteai pica. Dar intr-adevar, daca nu specifica absolut deloc numele hotelului dinainte, poate rezerva surprize.

#3627
yellow_gheorghita

yellow_gheorghita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.03.2007
Problema e ca nu am gasit nici o oferta pentru ianuarie cu plecare din Bucuresti, numai din Budapesta. Daca stie cineva o firma care ofera asa ceva va rog sa-mi dati un PM

#3628
diablosss

diablosss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.07.2009

View Postyellow_gheorghita, on 4th January 2010, 15:18, said:

Problema e ca nu am gasit nici o oferta pentru ianuarie cu plecare din Bucuresti, numai din Budapesta. Daca stie cineva o firma care ofera asa ceva va rog sa-mi dati un PM

Salutare din cate stiu eu cei de la Bestreisen au plecari in ianuarie din bucuresti. Eu am fost  asta vara cu inca 3 persoane prin Bestreisen la Grand Makadi si s-au comportat ireprosabil. Cu siguranta la vara ma voi intoarce tot prin intermediul lor tot la Grand Makadi sau Makadi Palace. Iti urez sejur frumos si crede-ma ca va fi de neuitat. Marea Rosie este unul din cele mai frumoase habitate din lume.

#3629
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Am gasit niste reviewuri bune despre blue cab, din Cairo.  http://www.thebluecab.com
Le-am scris si pentru cele 8 ore m-ar costa 35 Euro. Mi se pare ok pretul, dar poate fi destul de mare
pt. Egipt. Voi ce parere aveti?

#3630
sergiutruta

sergiutruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.03.2005

View Postyellow_gheorghita, on 4th January 2010, 15:18, said:

Problema e ca nu am gasit nici o oferta pentru ianuarie cu plecare din Bucuresti, numai din Budapesta. Daca stie cineva o firma care ofera asa ceva va rog sa-mi dati un PM

Am luat eu pe 2 Ianuarie, pentru 9 - 16 Ianuarie, de la Eximtur. De fapt este o oferta prin Tez. In El Gouna, 370e de persoana la Panorama Bungalows, AI, cu taxele de aeroport incluse. Cauta pe net site-ul lor, ia un numar de telefon si suna-i. S-ar putea sa-ti poata face o oferta pentru 16-23.

#3631
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
salutari tuturor,
am si eu o nelamurire si poate ma poate ajuta cineva. acum vrea 3 zile am gasit oferte pt hurghada cu plecare pe 23 ian 2010 la bestreisen, care la momentul in care scriu au disparut si au aprut ofertele pt martie-aprilie. imi poate spune cineva ce s-a intamplat. mi-e greu sa cred ca e full, ca s-au facut toate rezervarile. agentia nu a raspuns la telefon si nu prea stiu ce sa fac. sau poate imi spune altcineva un tour-operator pt egipt care are oferte pt ianuarie. vreau sa fac o surpriza sotiei dar se pare ca o sa am eu parte de una mai putin placuta.  
toate cele bune

#3632
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
La TEZ sau Calibra ai incercat? Foarte multi erau plecati prin TEZ cand am mers eu.

#3633
aleegipt

aleegipt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.10.2009

View Postyellow_gheorghita, on 4th January 2010, 15:18, said:

Problema e ca nu am gasit nici o oferta pentru ianuarie cu plecare din Bucuresti, numai din Budapesta. Daca stie cineva o firma care ofera asa ceva va rog sa-mi dati un PM

Au cei de la tez tour oferte foarte bune pt luna ianuarie. intra pe site www.teztour.ro


View PostSILE802002, on 10th January 2010, 22:39, said:

salutari tuturor,
am si eu o nelamurire si poate ma poate ajuta cineva. acum vrea 3 zile am gasit oferte pt hurghada cu plecare pe 23 ian 2010 la bestreisen, care la momentul in care scriu au disparut si au aprut ofertele pt martie-aprilie. imi poate spune cineva ce s-a intamplat. mi-e greu sa cred ca e full, ca s-au facut toate rezervarile. agentia nu a raspuns la telefon si nu prea stiu ce sa fac. sau poate imi spune altcineva un tour-operator pt egipt care are oferte pt ianuarie. vreau sa fac o surpriza sotiei dar se pare ca o sa am eu parte de una mai putin placuta.  
toate cele bune

Tea zout are oferte foarte bune pt luna ianuarie

#3634
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Buna ziua tuturor !
Vin si eu cu serie de intrebari si cu rugaminte de ajutor.
Concediile ultimilor 3 ani le-am petrecut in Turcia in luna septembrie, dar am facut intotdeauna rezervarea pana la sfarsitul lunii ianuarie astfel incat am beneficiat de early booking. In acest an sper sa pot ajunge in Egipt ( Inshallah :) !) , tot in cursul lunii septembrie. Nu stiu insa daca ma pot incadra in buget  :confuzzled: . Caut de cateva zile oferte pt. septembrie la care sa pot beneficia, eventual de early booking. In afara de Kartago, inca nu am gasit niciunde...iar la Kartago au niste oferte speciale, dar nu se cumuleaza cu early booking. Pentru ofertele de iarna-primavara, am vazut la multe agentii reduceri pentru taxa de aeroport ( in cazul meu, fiind vorba de 2 adulti +1 copil 14 ani, este vorba de cel putin 240 euro).
Am nevoie de sfatul vostru. Ce parere aveti, oare sa astept ofertele de acest tip, sa ma las in seama last-miniturilor sau sa ma inscriu pentru urmatoarea varianta ;

"PANORAMA BUNGALOW HURGHADA

HURGHADA ,  EGIPT
Durata: 14 nopți
Plecare din: CLUJ NAPOCA
Plecare spre: HURGHADA
Data plecare: 07.09.2010
Data intoarcere: 21.09.2010
Regim masa: ALL (All inclusive)
Pret/persoana DBL: 499 EUR

Pretul include:  Biletul de avion dus- întors, cazarea la hotelul ales cu regimul de masă specificat, transfer aeroport-hotel-aeroport, asistența turistică în limba română.
Pretul nu include: Taxa de aeroport: 86 euro/pers, taxa de viză:14 euro/pers, taxa de asistență și întâlnire obligatorie: 21euro/pers, taxa de rezervare: 6 euro/pers."


Important pentru bugetul meu este si faptul ca pustiul  :) , fiind in varsta de pana la 15 ani , beneficiaza de reducere.
Astfel costurile totale pentru 14 zile, pt toti 3, ar ajunge aproximativ 1600 euro .

:worthy:  Astept cu mare nerabdare parerea si sfaturile voastre !

#3635
VOLAN

VOLAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2009

View Postaleegipt, on 11th January 2010, 16:55, said:

Au cei de la tez tour oferte foarte bune pt luna ianuarie. intra pe site www.teztour.ro




Tea zout are oferte foarte bune pt luna ianuarie
INCEARCA SI LA GENOVESE TRAVEL.EU AM FOST PRIN EI IN OCT LA SHARM.AGENTUL ESTE OK,TE ANUNTA PT LAST MINUTE,EXTREM DE AMABIL.

#3636
aleegipt

aleegipt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.10.2009

View Postsilvia71, on 12th January 2010, 10:59, said:

Buna ziua tuturor !
Vin si eu cu serie de intrebari si cu rugaminte de ajutor.
Concediile ultimilor 3 ani le-am petrecut in Turcia in luna septembrie, dar am facut intotdeauna rezervarea pana la sfarsitul lunii ianuarie astfel incat am beneficiat de early booking. In acest an sper sa pot ajunge in Egipt ( Inshallah :) !) , tot in cursul lunii septembrie. Nu stiu insa daca ma pot incadra in buget  :confuzzled: . Caut de cateva zile oferte pt. septembrie la care sa pot beneficia, eventual de early booking. In afara de Kartago, inca nu am gasit niciunde...iar la Kartago au niste oferte speciale, dar nu se cumuleaza cu early booking. Pentru ofertele de iarna-primavara, am vazut la multe agentii reduceri pentru taxa de aeroport ( in cazul meu, fiind vorba de 2 adulti +1 copil 14 ani, este vorba de cel putin 240 euro).
Am nevoie de sfatul vostru. Ce parere aveti, oare sa astept ofertele de acest tip, sa ma las in seama last-miniturilor sau sa ma inscriu pentru urmatoarea varianta ;

"PANORAMA BUNGALOW HURGHADA

HURGHADA ,  EGIPT
Durata: 14 nopți
Plecare din: CLUJ NAPOCA
Plecare spre: HURGHADA
Data plecare: 07.09.2010
Data intoarcere: 21.09.2010
Regim masa: ALL (All inclusive)
Pret/persoana DBL: 499 EUR

Pretul include:  Biletul de avion dus- întors, cazarea la hotelul ales cu regimul de masă specificat, transfer aeroport-hotel-aeroport, asistența turistică în limba română.
Pretul nu include: Taxa de aeroport: 86 euro/pers, taxa de viză:14 euro/pers, taxa de asistență și întâlnire obligatorie: 21euro/pers, taxa de rezervare: 6 euro/pers."


Important pentru bugetul meu este si faptul ca pustiul  :) , fiind in varsta de pana la 15 ani , beneficiaza de reducere.
Astfel costurile totale pentru 14 zile, pt toti 3, ar ajunge aproximativ 1600 euro .

:worthy:  Astept cu mare nerabdare parerea si sfaturile voastre !

Buna ziua,
Sincer ca un fost agent de turism va spun ca taxa de asistenta si taxa de rezervare sunt niste costuri inutile in plus. Eu zic sa astepti ofertele speciale sau ofertele last minute. Si acest hotel pe care il vrei tu Panorama Bungalow este foarte departe de hurghada. si din pacate in acea zona nu prea ai sa gaseti taxiuri care sa te duca in hurghada. inainte de a face rezevarea poti sa imi scrii si te ajut sa iti gasesti cel mai bun hotel la raportul calitate -pret, mai ales ca ai un copil.


View PostVOLAN, on 12th January 2010, 13:10, said:

INCEARCA SI LA GENOVESE TRAVEL.EU AM FOST PRIN EI IN OCT LA SHARM.AGENTUL ESTE OK,TE ANUNTA PT LAST MINUTE,EXTREM DE AMABIL.

genovese vinde pt tez Tour. Tez nu vinde direct turistilor. lucreaza doar cu agentiile de turism. Totusi pe timp de criza trebuie  sa nu te grabesti, si sa alegi cel mai bun raport calitate - pret. asta pt a nu mai cheltui in plus  la fata locului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate