Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#3637
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
Pentru cei care au fost in Egipt in anii trecuti in prima perioada a lunii aprilie ma intreseaza cat de calda era apa marii in Hurghada si Sharm si cam ce temperaturi erau seara.

#3638
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

View Postyvonna, on 13th January 2010, 16:02, said:

Pentru cei care au fost in Egipt in anii trecuti in prima perioada a lunii aprilie ma intreseaza cat de calda era apa marii in Hurghada si Sharm si cam ce temperaturi erau seara.
Eu am fost cam la sf lunii martie, iar apa era cam 23 grade. Oricum se mentine constanta ~24 grade tot anul.
Parca am pus eu o situatie despre temperaturi (ziua, noaptea, temperatura apei, cam cate ore bate soarele/zi, zilele cu ploaie/luna) luata din cataloagele TUI, ia vezi postul asta.

#3639
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Apa in Marea Rosie nu scade sub 21 de grade niciodata. Seara poti sa stai in pantaloni scurti fara nici o problema. Ziua temperatura poate ajunge la 30 grade. Aprilie e cea mai buna perioada de a merge in EGIPT

View Postyvonna, on 13th January 2010, 16:02, said:

Pentru cei care au fost in Egipt in anii trecuti in prima perioada a lunii aprilie ma intreseaza cat de calda era apa marii in Hurghada si Sharm si cam ce temperaturi erau seara.


#3640
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View PostBosca, on 13th January 2010, 16:21, said:

Eu am fost cam la sf lunii martie, iar apa era cam 23 grade. Oricum se mentine constanta ~24 grade tot anul.
Parca am pus eu o situatie despre temperaturi (ziua, noaptea, temperatura apei, cam cate ore bate soarele/zi, zilele cu ploaie/luna) luata din cataloagele TUI, ia vezi postul asta.
Asa am fost si eu acum 5 ani in ianuarie in Hurghda si se putea face baie, doar ca era mai cald in apa decta afara unde batea un vant cam rece si te lua zbenga cand ieseai din apa... O sa ma uit la statistica ta. Ms mult!

#3641
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007

View Postyvonna, on 13th January 2010, 18:18, said:

Asa am fost si eu acum 5 ani in ianuarie in Hurghda si se putea face baie, doar ca era mai cald in apa decta afara unde batea un vant cam rece si te lua zbenga cand ieseai din apa... O sa ma uit la statistica ta. Ms mult!
Aha...ai mai fost si stii...si abia acuma zici..
Eu am fost si in aprilie si in mai.O data in Hurghada o data sin Sharm. Ce mi s-a parut curios este ca dimineata pina pe la 10-12 marea este chiar racoroasa ( sa nu zic rece). De pa prinz spre seara este buna, iar seara este calda rau. Nu stiu sa spun in grade insa mie dimineata nu mi s-a parut a avea 21 de grade. In schimb seara cred ca sarea de 25-26..
Per total insa, cred ca temperatura mai placuta si vreme mai buna decit in egipt nu gasesti pe raza a 3 ore de mers cu avionul.
Pacat ca trebuie sa mai mergem si prin alte parti, ca si miine as pleca spre plaja din egipt.

#3642
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postmarty70, on 14th January 2010, 14:28, said:

Aha...ai mai fost si stii...si abia acuma zici..
Eu am fost si in aprilie si in mai.O data in Hurghada o data sin Sharm. Ce mi s-a parut curios este ca dimineata pina pe la 10-12 marea este chiar racoroasa ( sa nu zic rece). De pa prinz spre seara este buna, iar seara este calda rau. Nu stiu sa spun in grade insa mie dimineata nu mi s-a parut a avea 21 de grade. In schimb seara cred ca sarea de 25-26..
Per total insa, cred ca temperatura mai placuta si vreme mai buna decit in egipt nu gasesti pe raza a 3 ore de mers cu avionul.
Pacat ca trebuie sa mai mergem si prin alte parti, ca si miine as pleca spre plaja din egipt.
Deci plecare 5-10 aprilie e ok? Nu vreau decat sa stau ca o soparlita la soare. De pietroaie sunt satula ( le-am vazut deja...) Sa-mi aleg un hotel cu piscina  exterioara incalzita iarna?

#3643
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Nici vorba de piscina incalzita. Uita. va fi atit de cald ca nici nu iti imaginezi . Eu cel putin, am avut un shoc - termic - cind in 23 martie coboram din avion imbracat cu un pulover si m-a izbit o caldura de cuptor si am ramas instantaneu in maieu.
Plecasem din bucuresti unde erau cam 5-7 grade in acea dimineata.Si era a doua oara, aveam ceva experienta, dar prima oara fusesem intre 17-23 aprilie..
Oricum  piscinele in egipt sint mai mult de decor. dau frumusete hotelului. marea este mult , mult mai placuta. Eu n-am intrat in piscina in primul sejur!!!

#3644
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postmarty70, on 14th January 2010, 15:24, said:

Nici vorba de piscina incalzita. Uita. va fi atit de cald ca nici nu iti imaginezi . Eu cel putin, am avut un shoc - termic - cind in 23 martie coboram din avion imbracat cu un pulover si m-a izbit o caldura de cuptor si am ramas instantaneu in maieu.
Plecasem din bucuresti unde erau cam 5-7 grade in acea dimineata.Si era a doua oara, aveam ceva experienta, dar prima oara fusesem intre 17-23 aprilie..
Oricum  piscinele in egipt sint mai mult de decor. dau frumusete hotelului. marea este mult , mult mai placuta. Eu n-am intrat in piscina in primul sejur!!!
Daca tu ai avut soc termic eu ce sa mai zic cand acum 5 ani  pe 12 ianuarie am plecat din Hurghada de la 23 de grade si am ajuns in Romania la -15 grade. Eu chiar m-am imbolnavit! Of abia astept!!!!!!!!

#3645
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postyvonna, on 14th January 2010, 17:52, said:

Daca tu ai avut soc termic eu ce sa mai zic cand acum 5 ani  pe 12 ianuarie am plecat din Hurghada de la 23 de grade si am ajuns in Romania la -15 grade. Eu chiar m-am imbolnavit! Of abia astept!!!!!!!!
Socul termic se poate rezolva daca te imbraci mult mai muilt decat obicei. Tocmai am picat ieri din Sri Lanka (unde sunt 30 de grade) si nu am avut nici un soc termic :) Oricum, trebuie sa fi atenta si cand te duci incolo, socul termic este si de frig si de cald.

#3646
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View PostImperator, on 14th January 2010, 17:27, said:

Socul termic se poate rezolva daca te imbraci mult mai muilt decat obicei. Tocmai am picat ieri din Sri Lanka (unde sunt 30 de grade) si nu am avut nici un soc termic :) Oricum, trebuie sa fi atenta si cand te duci incolo, socul termic este si de frig si de cald.
Felicitari pentru blog! visez cu ochi deschisi!
Multe din povestiri te duc in lumea celor 1001 de nopti...

#3647
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postyvonna, on 14th January 2010, 18:56, said:

Felicitari pentru blog! visez cu ochi deschisi!
Multe din povestiri te duc in lumea celor 1001 de nopti...
Multumesc frumos :) Si ma bucura ca iti place...

#3648
alin_ovidiu

alin_ovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.06.2007
Pe 13 martie 2010 vom merge in Sharm El Sheikh 2 adulti si un copil de 8 ani la hotel Dreams Vacation Beach Resort. Poate cineva sa-mi ofere detalii despre horel, plaja, posibilitati de recreere, etc.?
Mai sunt colegi de pe forum care vor merge in martie in Sharm?
Poate schimbam cateva pareri!
Multumesc!

#3649
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Atunci e perioada de PASTE ...tarifele o sa fie ceva mai mari . O sa fie in jur de 30 grade

View Postyvonna, on 14th January 2010, 14:59, said:

Deci plecare 5-10 aprilie e ok? Nu vreau decat sa stau ca o soparlita la soare. De pietroaie sunt satula ( le-am vazut deja...) Sa-mi aleg un hotel cu piscina  exterioara incalzita iarna?


#3650
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postsybarino, on 15th January 2010, 14:47, said:

Atunci e perioada de PASTE ...tarifele o sa fie ceva mai mari . O sa fie in jur de 30 grade
pai dupa Paste vreau sa merg, banuiesc ca atunci sunt oferte mai bune....

#3651
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Daca se merge pe acelasi lant de chartere care este acum pe piata, plecarile o sa fie in fiecare sambata, prin urmare 10 aprilie.
Vremea perfecta pentru EGIPT!

View Postyvonna, on 15th January 2010, 15:37, said:

pai dupa Paste vreau sa merg, banuiesc ca atunci sunt oferte mai bune....


#3652
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsybarino, on 15th January 2010, 19:00, said:

Daca se merge pe acelasi lant de chartere care este acum pe piata, plecarile o sa fie in fiecare sambata, prin urmare 10 aprilie.
Vremea perfecta pentru EGIPT!
De abea astept sa incepe operatiunile Air Arabia Egypt... pentru un low cost spre Cairo sau Aswan :)

#3653
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postyahoo07, on 23rd December 2009, 03:37, said:

Piramidele sunt frumoase dar supraevaluate iar informatii si poze cu ele gaseste in milioane de locuri. Un muzeu ramane un muzeu dar desigur totul depinde de optiunea proprie :)
Nu am sa mai spun despre Egipt.In acest subiect sunt toate informatiile pe care le poate obtine cineva despre Egipt.
Doar atat ....De ce  piramida lui Keops face parte din cele 7 minuni ale lumii?

Supraevaluare..... ?
Eu pot spune doar atat... Absolutul Perfect!

Attached Files



#3654
dannadima

dannadima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.05.2009
Buna...vreau sa merg anul acesta in Egipt  in Hurgada la Hotel Magawish Swiss Inn Resort. As dori cateva informatii despre acest hotel...pt ca am citit toate cele 204 pagini si nu am gasit nici o parere despre acest hotel. M-ar interesa cum sunt camerele , mancarea...astept informatii...Mercy mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate