Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#91
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostPhoenix, on 13th July 2009, 20:11, said:

Zau asa, nu ma considera inamicul public nr. 1, ai intrebat ti-am raspuns, m-am gandit ca esti interesat sa afli cum se construieste.
Nu intelegi un lucru:
1)Nu am nimic cu tine ca si om,user
2)Daca ai ceva de spus,spune,dar nu la modul''Cei interesati imi pot solicita pe PM link-ul cu gidurile''.Ori ca postezi respectivul link,ori ca-i invitii ati cere linku-ul pe PM,e acelasi drac.
2)Imi pare rau ca oamenii cu potential/oameni de meserie nu pot intelege un lucru esential:Ne impartasim cunostintele in cadrul SP si nu pe maidanele netului.

Quote

m-am gandit ca esti interesat sa afli cum se construieste

Daca ai fi urmarit acest topic de la bun inceput,ai fii aflat ca mi-s constructor de meserie si poate ma duce bibilica sa-mi fac un grill.Daca cer detalii,cer pt userul de rand care vede numai 2 poze---restul(de detalii),pe maidanele netului.
Ai ca si model acest topic,am facut eu vreo schita si detaliile le-am dat in privat/site/PM??Totul este la vedere.

#92
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
O sa incerc sa raspund la fiecare punct in parte.

1) Ma bucura sa vad ca nu ai nimic personal cu mine.
2) La o simpla cautare pe forum ai sa gasesti sute de astfel de postari "PM pentru detalii...", nu eu am instituit o regula din asta si nici nu incalc vreo regula cu asta.
3) "Maidan", hmmm, suna jignitor, nu poti numi un site maidan (SP este accesibil tot de pe net), mai ales ca cineva plateste ca alti sa beneficieze fara sa plateasca. Daca esti la inceput de drum nu se numeste ca esti pe maidan. P.S. Hagi a invatat sa dribleze pe maidan cu mingi facute din carpe.



Am urmarit acest topic si am observat ca te pricepi, dar fara sa vreau sa te jignesc in vreun fel crede-ma ca toti mai avem de invatat cate ceva.

De postat aici detalii este greu, fiecare lucreare (presupun ca le-ai vazut si apreciat calitatea) este insotita de peste 50-70 de poze si texte. Cum crezi ca pot posta eu 50-70 de poze si texte la rand si mai ales in cat timp ?
Eu fac munca benevola, imi rapesc din timpul meu pentru al oferi lumii. Nu vreau sa fiu condamnat pentru asta.

Multumesc.

Voi incerca sa fac rezumate mai mici si sa le postez.

Edited by Phoenix, 13 July 2009 - 21:12.


#93
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

Nu vreau sa fi condamnat pentru asta
Te admir pt cea ce faci.
Sper ca ai inteles pct meu de vedere,pct aplicabil in toate situatiile de pe acest forum.



PS:exista copy&paste

#94
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Multumesc de apreciare, munca si atitudinea mesterului Helerea este de apreaciat, eu azi sunt maine nu, are cine sa-mi ia locul, ca Dl Helerea nu prea se gasesc oameni (nu ma refer la pricepere ci la dorinta de a impartasi din cunostintele sale)

Ce faci tu aici este la fel de laudabil, incerci sa faci sectiunea sa mearga si asta este f. bine.


P.S.
Cu Copy & Paste ma descurc da ce fac cu pozele ?

#95
lupo17

lupo17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.02.2004
in primul rand felicitari tuturor celor care impartasesc din stiinta lor si din munca/pasiunea lor pt  proiectare/bricolaj/etc
...am insa o mica nedumerire:
nu ar fi mai simplu pt toata lumea sa postati [si] fisierul SketchUp?

Edited by lupo17, 13 July 2009 - 22:00.


#96
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Nu ar fi o problema de postat, insa nu toata lumea are acest program, in plus este doar schita, nu si modul de executie.


....

Fisierele solicitate nu sunt acceptate de catre forum.

#97
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Il arhivezi in RAR sau ZIP si o sa-l poti posta.

View PostPhoenix, on 13th July 2009, 21:20, said:

P.S.
Cu Copy & Paste ma descurc da ce fac cu pozele ?

Exact ca mine  ;)

[ http://piatra.subpedia.ro/lucrari/cismea/helerea/full/1_helerea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Copy URL imagine->insert img(tabloul de comanda SP)


PS:Cata vreme situl tau este on-line,imaginile pot fii vizionate.

Attached Files



#98
isabel_h

isabel_h

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.02.2008
cine ma poate ajuta cu cateva schite pt. un paravan decorativ? ce material sa folosesc? am nevoie de o parte alba pe care sa o decorez cu o anumita tehnica....vreau sa maschez un aparat de fitness cu paravanul respectiv :rolleyes:
multumesc!

#99
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Ceva poze poti gasi pe net. Acum se pun mai multe intrebari, din ce materiale te-ai gandit sa-l faci, sa fie fix sau sa il poti plia ?

Eu l-as face pe ceva cadre de lemn cu stofa, eventual sa pot desena ceva linii futuriste... :)

Ti-am facut un desen, nu este prea reusit, dar poate te inspira la ceva si mai bun, dimensiunile va trebui sa le ajustezi la nevoile tale.

Attached Files



#100
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari..
Cine site cum se fac jardinierele...de pe l abrico, hornbach etc...cele in forma de D sau chiar paralelipipedice...colorate...care dau senzatia ca sutn facute numai din margaritar..pietris...
danny

#101
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Nu ai si tu o poza sa vedem cum arata ?

#102
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari...
Uite poze....
Cine am ajuta cu compozitie beton si cu sfaturi si mod de construire froma de turnare?
danny

Attached Files


Edited by rodanny, 14 July 2009 - 13:32.


#103
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Ce cauti tu se numeste "cofraje pavele" (google)

Tehnica de producere nu este complicata insa necesita ceva unelte.
In primul rand iti trebuiesc cofrajele, Decofrol (solutie cu care se unge cofrajul de plastic, inainte de a turna betonul), reteta de beton, si ce este f. importat iti trebuie masa de vibrat.

Daca nu vrei sa le produci industrial nu cred ca se merita achizitia.

#104
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostPhoenix, on 14th July 2009, 16:32, said:

Ce cauti tu se numeste "cofraje pavele" (google)

Tehnica de producere nu este complicata insa necesita ceva unelte.
In primul rand iti trebuiesc cofrajele, Decofrol (solutie cu care se unge cofrajul de plastic, inainte de a turna betonul), reteta de beton, si ce este f. importat iti trebuie masa de vibrat.

Daca nu vrei sa le produci industrial nu cred ca se merita achizitia.

Salve nu vreua sa fiu rau..
dar ce ai zis tu nimic nou..inplus...pt astea nu se fac cofraje de palstic din cate stiu...
Iar pe mine m ainteresa doar betonul..reteta..deci..ma poate ajuta cineva?
danny

#105
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Greu am gasit asta... Se pare ca este vorba de o vibropresa


[ http://www.masina-boltari.ro/galerie/matrita-boltari-15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.masina-boltari.ro/galerie/boltari-25.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#106
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostPhoenix, on 14th July 2009, 17:47, said:

Greu am gasit asta... Se pare ca este vorba de o vibropresa


[ http://www.masina-boltari.ro/galerie/matrita-boltari-15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.masina-boltari.ro/galerie/boltari-25.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da man...oricum e ciudat ce arata acolo...dar nuasta e problema..amterialul..daca gasesti ep undeva..meric oricum pt timpul consuamt..
danny

#107
isabel_h

isabel_h

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.02.2008

View PostPhoenix, on 14th July 2009, 13:08, said:

Ceva poze poti gasi pe net. Acum se pun mai multe intrebari, din ce materiale te-ai gandit sa-l faci, sa fie fix sau sa il poti plia ?

Eu l-as face pe ceva cadre de lemn cu stofa, eventual sa pot desena ceva linii futuriste... :)

Ti-am facut un desen, nu este prea reusit, dar poate te inspira la ceva si mai bun, dimensiunile va trebui sa le ajustezi la nevoile tale.
multumesc pt. raspuns!
doresc un paravan pliabil din 3 bucati de dimensiuni diferite in functie de spatiul meu...
paravanul din desenul tau arata f. bine  dar doresc ceva simplu din materiale care se gasesc in magazinele noastre de bricolaj....
m-am gandit si eu la stofa dar prefer totusi sa fie din ceva placaj sa-l pot decora ....camera este diferita de restul casei si am dorit sa nu o decorez modern....am tot felul de cufere,,cutii pictate,etc.... doresc si paravanul sa fie cam asemanator

Edited by isabel_h, 14 July 2009 - 18:31.


#108
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pai,se fac 3 cadre la dimensiunile dorite din lanteti de 3x4,se prinde placajul de 3,4mm.Cadrele le poti unii cu balamale(nu balamale normale ci acele balamale ce permit deschiderea in ambele sensuri)-sau balamale bormale montate pe fete diferite. pt a se inchide precum un acordeon.
Greu nu-i,numai sa stii sa folosesti ceva scule electrice si sa infiletezi suruburi/bati cuisoare.
Iti trebuie ceva de genul?
[ http://www.casesigradini.ro/imgart/paravan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.chrisranes.com/misc/images/ParavanChinese.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adi_master, 14 July 2009 - 18:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate