Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#55
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdon_King, on Nov 14 2008, 15:06, said:

rafturile mele vor avea latimea de 60cm, nu cred ca tine solutia ta ... ce parere ai ?
Nu prea e viabila solutia, nu vei gasi console. Ai putea improviza ceva, dar o pierzi spatiu sub raft din cauza contrafiselor.

Iti recomand rafturi clasice, pe cadru.

#56
qatazzu

qatazzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2007
Buna,

Am si eu nevoie de ajutor in realizarea unei scari interioare din lemn, am atasat schita holului in care va fi amplasata cat si pozitionarea ei.


Attached File  schita.GIF   2.44K   897 downloads

Inaltimea dintre etaje este de 2,80 m


Multumesc.

#57
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

View Postqatazzu, on Nov 19 2008, 17:57, said:

Buna,

Am si eu nevoie de ajutor in realizarea unei scari interioare din lemn, am atasat schita holului in care va fi amplasata cat si pozitionarea ei.
Multumesc.

Poate daca veniti cu un desen mai explicit, ca nu inteleg cum vine scara, am o multime de modele de scari si etc. dar pana acum nu am cu ce sa va ajut ca nu "vad" in desenul respectiv ideea scarii. Poate un desen in mai multe pozitii ar lamuri neitelegerea mea.

#58
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007
Buna ziua, de cateva zile tot ma plimb prin magazine si caut mobilier pentru casa de vacanta, primul lucru dupa care m-am uitat a fost patul, ca sa am in ce dormi. Am gasit paturi la diverse preturi: 500 -> 3000 Ron <_<, ceea mi se pare extrem de mult, in concluzie as vrea sa va cer ajutorul ca am fost si m-am uitat prin magazinele de materiale si am gasit foaie de pal, elementele de imbinare si m-am hotarat sa il fac singur chiar sa-mi asum riscul de a pierde banii in caz de nereusita :rolleyes: . Rog pe cine are schite de constructie a unui pat, asamblare s.a.m.d. (dimensiunile standard pt 2 persoane am inteles ca sunt 200cm x 160cm ) mi-ar trebui sa-mi spuna cineva dimensiunile exact cum sa decupez bucatile din foaia de pal, ce inaltime are patul, cum si in ce fel se face, va multumesc anticipat de raspunsuri si astept ajutorul vostru.

O zi buna. Dan :D

#59
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari...
Am o mare problema...
Am nevoie sa inchid o nisa in care se alfa un cos de fum.
Problema e ca ar treubi sa montez placa de rigips asa cum am figurat in desenul atasat...dunga rosie e rigipsul..
CAer ar fi o solutie?
Apropos..nu e pericol sa ia foc?
Am de trecut prin el si cosul unui semineu...
Cosul de metal e izolat cu vata bazaltia de 5-10 cm
Danny

Attached Files


Edited by rodanny, 07 December 2008 - 19:42.


#60
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Vei monta profil perimetral UD30,vei indoii aripile pana ai unghiul dorit(in prealabil,le montezi pe perete cu diblu+surub).
Plachezi cu placi:rigips RF-12mm-rezistente la foc

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   90.09K   446 downloads
  • Attached File  2.jpg   111.25K   416 downloads


#61
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postadi_master, on Dec 7 2008, 22:28, said:

Vei monta profil perimetral UD30,vei indoii aripile pana ai unghiul dorit(in prealabil,le montezi pe perete cu diblu+surub).
Plachezi cu placi:rigips RF-12mm-rezistente la foc

Salut,
merci pt propmptitudine..ca de obicei esti super...
Asa ma gandisem si eu..dar vroiam si o parere a unor profesionisti in domeniu...
Intrebare..
DAca am de trecut si cosul semineului prin zid..ce fac l atrecere prin zid...am inels ca paote ajunge si la 200 grade daca nu chiar 300 uneori temperatura..e corect?
danny

#62
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Nu am astfel de cunostinte!Poti dubla placarea,si in interior sa izolezi cu vata minerala(dar sa aiba efect,tebuie lucrat cu profile UW75-100mm).Despre temperaturi,incearca pe aria de instalatii,este ceva topic despre seminee.

Edited by adi_master, 07 December 2008 - 22:47.


#63
lupo17

lupo17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.02.2004
am si eu o intrebare de 1000 de puncte...

dar mai intai toata stima pt cei de la Google...
SketchUp a facut in domeniul proiectarii [din punctul meu de vedere] exact ceea ce a facut Guttenberg in domeniul iluminarii maselor prin lectura [care pana atunci era limitata doar la o mica cota sociala, cea 'literatilor']
SketchUp il inveti in max o saptamana...pt orice alt ~AutoCAD iti trebuie scoala temeinica

si acum intrebarea [in principal catre Adi_Master]: tot vad ca dati exemple de materiale, pe care le numiti cu precizie de catalog...de ex. "profile UW75-100mm" sau "profil perimetral UD30"
UNDE VA UITATI? e vreun  site? vreo baza de date? exista un loc in care aceste materiale sa fie centralizate/catalogate?
merci mult

#64
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

UNDE VA UITATI?
In propiul cap!

Quote

e vreun site? vreo baza de date? exista un loc in care aceste materiale sa fie centralizate/catalogate?

Sunt denumiri stas de profile folosite in placarile de gipscarton.
In situri gen:rigips,knauf,lafarge....gasesti toata gama de acesorii+demumiri pt aceste profile.O firma poate avea mai multe produse decat concurenta,implicit mai multe denumiri.

Edited by adi_master, 18 December 2008 - 23:55.


#65
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003

View Postcybersamuray, on Aug 26 2008, 15:22, said:

cum se fac decupajele alea in lemn ??

Buna intrebarea, adi, de exemplu poza 5 si 13 de la pergole. Cum se face decupajul? Pe verticala e simplu (:P), dar pe orizontala cum faci? :)

#66
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Trasezi,dai doua gauri in colturi(de 10 sa intre lama de la pendular) si cu ferestraul pendular tai orizontal. :P

Edited by adi_master, 19 December 2008 - 13:37.


#67
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
bun, la ultimul proiect baia, la care am cerut ajutor pe forum ramane suspendat ca vrea sa inlocuiesc si tevile si sa repozitionez anumite chestii pe acolo.
acum as avea nevoie de ceva ajutor la realizarea unei rame de 270 cm inaltime si 180 latime care sa contina un sistem de 2 usi glisante care sa il aplic la un dulap incastrat in perete  cu o fata pe care sa aplic o folie autoadeziva ce ce culoare o sa imi trasnesca prin cap.
caut sa realizez ceva foarte simplu, cu slidere bine realizate  sine si roti bine facute, facut gen industrial adica heavy duty fara flex, jocuri laterale etc.
astept sfaturi si sugestii, sau daca e cineva pe aici care realizeaza asa ceva astept si o oferta pe pm.
la sfaturi astept chestii legate de materialele folosite gen de unde sine,roti, etc, ce sa folosesc la usi adica pal, osb, mdf , mai ales care din acestea este mai rezistent si  ce dumenezeu o fi...si din ce sa fac rama

Edited by easy_rider, 21 December 2008 - 22:53.


#68
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postrodanny, on Dec 7 2008, 18:41, said:

Attachment rigips_cos.jpgAttachment rigips_cos.jpgSalutari...
Am o mare problema...
Am nevoie sa inchid o nisa in care se alfa un cos de fum.
Problema e ca ar treubi sa montez placa de rigips asa cum am figurat in desenul atasat...dunga rosie e rigipsul..
CAer ar fi o solutie?
Apropos..nu e pericol sa ia foc?
Am de trecut prin el si cosul unui semineu...
Cosul de metal e izolat cu vata bazaltia de 5-10 cm
Danny

1. Ca sa nu iei foc, trebuie sa izolezi cosul mai bine
Daca supui Rigipsul la 200-300? chiar si cel de foc, atunci poti sa-l arunci.

Rigipsul anti-foc nu este pentru facuti pereti de semineu sobe sau furnale. Pentru asta exista caramizi speciale.

Peretii antifoc din rigips se fac cu una sau mai multe placi FOC dar asta garanteaza doar o rezistenta de x minute pana ce focul trece prin acea bariera. IN CAZ DE INCENDIU!

2. Parerea mea e ca nu da bine un peret oblic acolo in camera aia, mai bine faci o scafa in unghi drept.

3. Daca vrei sa te chinuiesti cum te sfatuieste domnul AdiMaster atunci pune profil de 30mm si indoaie-i marginea. Ca sa nu mai spun ca daca indoi marginea prea mult, atunci pe profilul indoit prea mult placa nu se va lipi, iar suruburile vor intra prea mult in Rigips.

Daca insa preferi sa nu te chinuiesti, atunci pune un profil U de orice latime vrei tu, 50, 75, 100mm si PRINDE-L in suruburi pe muchea care e situata spre interiorul peretelui, spre cos. Taie placa cat mai exact, cand vei veni cu placa peste profile, presezi si ele vin singure la ungiul tau ideal.

Bafta si La multi Ani!

Edited by kykobaw, 02 January 2009 - 22:00.


#69
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
schite brico detaliate pentru obloane eventual mai multe modele, are careva?

ne-am cumparat rindea electrica, o sa luam si slefuitor, lemn am ( o sa rog pe cineva sa vina sa-l debiteze la dimensiuni, la momentul respectiv) si vreau sa imi cnstruiesc singura obloane la geamuri si obloane ( daca le zice cumva tot la fel) la usile de sticla. Acolo vor fi probabil patru bucati verticale unite 2 cate 2 prin balamale.

#70
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Posteasy_rider, on Dec 21 2008, 22:35, said:

bun, la ultimul proiect baia, la care am cerut ajutor pe forum ramane suspendat ca vrea sa inlocuiesc si tevile si sa repozitionez anumite chestii pe acolo.
acum as avea nevoie de ceva ajutor la realizarea unei rame de 270 cm inaltime si 180 latime care sa contina un sistem de 2 usi glisante care sa il aplic la un dulap incastrat in perete  cu o fata pe care sa aplic o folie autoadeziva ce ce culoare o sa imi trasnesca prin cap.
caut sa realizez ceva foarte simplu, cu slidere bine realizate  sine si roti bine facute, facut gen industrial adica heavy duty fara flex, jocuri laterale etc.
astept sfaturi si sugestii, sau daca e cineva pe aici care realizeaza asa ceva astept si o oferta pe pm.
la sfaturi astept chestii legate de materialele folosite gen de unde sine,roti, etc, ce sa folosesc la usi adica pal, osb, mdf , mai ales care din acestea este mai rezistent si  ce dumenezeu o fi...si din ce sa fac rama
Cred ca exprimarea ta e cam defectuasa, eu inteleg ca vrei un dulap incastrat in perete cu usi glisante, nu stiu ce intelegi prin "rame", la cotele alea...aa, putem vb de momeli de pescuit, rame rosii, rame serpesti pt somn, rame albe de dunare, mie imi place si subiectul asta! Un dulap mai teapan il faci din pal, mdf, hdf, depinde de buzunar, mai degraba decat din osb (zic eu); pt usi glisante iti trebuie cate 2 canale facute cu freza electrica manuala(sau la atelier specializat-unde debiteaza) in placa de sus si de jos, iar saniere gasesti in mag specializate de accesorii mobila; astea sunt mai multe modele, deci intai iti alegi modelul de sanier, apoi vezi cum te descurci sa frezezi canalele; sa ma duc eu sa va cumpar saniere, d-nu Rider (adica alergatorul)? M-am ridicat la nivelul asteptarilor dvs? Oricum, va rog sa obs ca inca am bune intentii! Ca dovada, va dezvalui si cateva adrese utile: sos Morarilor, intre Fundeni si metrou Georgian; FOREST TRADING, str Judetului (din lacul Tei) ; fosta str Glucoza (imi scapa acum noul nume) intre garaj taxi Glucoza (fost) si strand Cutezatorii; va garantez ca la aceste adrese gasiti sistemul glisant pt usi, precum si alte accesorii mobila

#71
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostMirelaLucia, on Jan 7 2009, 09:34, said:

schite brico detaliate pentru obloane eventual mai multe modele, are careva?

ne-am cumparat rindea electrica, o sa luam si slefuitor, lemn am ( o sa rog pe cineva sa vina sa-l debiteze la dimensiuni, la momentul respectiv) si vreau sa imi cnstruiesc singura obloane la geamuri si obloane ( daca le zice cumva tot la fel) la usile de sticla. Acolo vor fi probabil patru bucati verticale unite 2 cate 2 prin balamale.
Cam dificil Mirela!!
Tate acele lamele trebuie imbinate in cadru fara a se vedea!!,toate trebuie rotunjite pe laturi pt a se imbina perfect cu forma data de burghiu pe cadru.
Mai bine le faci la atelier cu materialul tau de ex.

Pe langa rindea,ai nevoie de masina de gaurit cu picior,presa la cadru(spangloane,nu-s scumpe).
Cam dificil,dar nu imposibil daca ai tot ce iti trebuie.

#72
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postadi_master, on Jan 7 2009, 12:37, said:

Cam dificil Mirela!!
Tate acele lamele trebuie imbinate in cadru fara a se vedea!!,toate trebuie rotunjite pe laturi pt a se imbina perfect cu forma data de burghiu pe cadru.
Mai bine le faci la atelier cu materialul tau de ex.

Pe langa rindea,ai nevoie de masina de gaurit cu picior,presa la cadru(spangloane,nu-s scumpe).
Cam dificil,dar nu imposibil daca ai tot ce iti trebuie.


aha. Atunci o sa le cer tamplarului sa le faca cap coada. Vroiam sa il mai usurez de lucrari si totodata ma incalzea sentimentul bricolajului. Cand eram mica ii invidiam pe baieti ca faceau traforaj la "lucru manual" in timp ce noi crosetam etc... Nu zic ca imi displacea ce faceam noi, dar provenind dintr-o familie unde designul vestimentar e la el acasa( si mama si bunica fiind in domeniu) ma cam plictiseam si gaseam foarte intersant faptul ca se pot face diferite figurine din lemn :).

Ha. hai ca devin melancolica si nu e cazul :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate