Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#73
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Vad ca n-a mai scris lumea de ceva vreme pe aici. Intre timp am dat si eu peste threadul cu mobilierul de gradina al lui Astra (daca nu-l punea in semnatura, nici ca-l gaseam). Ideea e ca am pus acolo cateva schite din "colectia" mea adunata de pe net, care sta degeaba, ca n-am batut nici un cui pana acum! si ma gandeam ca poate va sunt de folos voua ... Aruncati un ochi pe aici: http://forum.softped...t...t&p=6206714

#74
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari..
Nu stiu daca e bine pusa intrebarea aici....
As vrea sa imi fac niste jardiniere...precum cele de pe la MAgazinele de bricolaj....in forma de D, dar nu stiu sa fac mortarul din ele....
Sunt destul deusoare..si in plus ai senzatia ca sunt facute din pietricele nu din mortar....
Sa inteleg ca e marita doar cantitatea de margaritar?
Cine a facut ma poate ajuta si pemine cu ceva date?
Forma cum o facem?
Cum decofram?
Ce colarnt bagam in ciment?
Cu stima,
Danny

#75
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postgruita2005, on 25th September 2008, 14:33, said:

Poate sunt off topic dar eu am realizat niste proiecte luate de pe net (dar pe care le-am mai ajustat putin la marimea care mi-a convenit mie). Din pacate nu mai am schitele care oricum erau de mana nu in format electronic dar pot sa va ajut cu un site foarte bun http://www.buildeazy...ist_images.html sau alt site unde puteti descarca cartea "6500 Woodworking Projects" http://www.addebook....jects_1356.html care cuprinde foarte multe proiecte si schite pt. bricolaj.
Daca doreste cineva pot posta poze la ceea ce am realizat eu, adica un set de gradina ( masa , 2 banci si un scaun ), o roaba ornamentala si un carucior ornamental . Toate cele bune!
Apropo mi-au placut schitele tale Adi_Master .

Foarte bune site-urile puse de tine! Mulțam fain! Ar fi interesant să pui pozele cu ce ai facut tu pentru că multă lume și-ar dori să meșterească o masă, bănci, scaune pentru a-și face un colțișor de liniște și recreere la grădină.

Felicitări moderatorului ariei pentru munca depusă aici. Asta dă curaj și unora începători, așa ca mine  :) în ale meșteritului pe lângă casă.

#76
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Am gasit 2 poze mai vechi, de anul trecut cand erau noi noute.  :D

Attached Files


Edited by gruita2005, 17 June 2009 - 14:32.


#77
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Felicitari, au iesit foarte frumos. Pe baza pozelor de la tine, cred ca o sa "piratez" si eu si daca o sa-mi iasa cat de cat apropiat de ce ai facut tu, o sa fiu foarte multumit! Numai bine si sa mai pui poze cu realizarile proprii!

#78
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postrodanny, on 3rd April 2009, 09:21, said:

Salutari..
Nu stiu daca e bine pusa intrebarea aici....
As vrea sa imi fac niste jardiniere...precum cele de pe la MAgazinele de bricolaj....in forma de D, dar nu stiu sa fac mortarul din ele....
Sunt destul deusoare..si in plus ai senzatia ca sunt facute din pietricele nu din mortar....
Sa inteleg ca e marita doar cantitatea de margaritar?
Cine a facut ma poate ajuta si pemine cu ceva date?
Forma cum o facem?
Cum decofram?
Ce colarnt bagam in ciment?
Cu stima,
Danny


Nu ma ajuta si pe mine nimeni cu problema mea?
danny

#79
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Bancile sunt simplu de facut, eu m-am inspirat de aici http://www.buildeazy.com/seat.html doar ca banca de pe site este pentru copii, eu am lungit putin piesele componente pentru oameni mari. iar scaunul acela tot de aici l-am luat http://www.buildeazy...page1_6_06.html La acesta nu am modificat mare lucru, doar ca l-am facut putin mai lat ca am zis ca poate nu incape unul mai grasut pe el :D  . Daca vrei sa ai confort pe banci poti sa urmezi modelul de la scaun si sa-i pui scnaduri mai lungi si o sa ai o banca cu brate laterale. Acum depinde de locul de amplasare al bancilor. Masa am modificat-o de vreo 3 ori de atunci ca am combinat doua stiluri. Dar masa e simplu de facut, nu neaparat in X cum am vrut eu, o poti face in stilul bancilor cu acelasi tip de picioare dar fara spatar  :D . Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.  :D  Roaba am reprodus-o dupa o poza. Am avut 3 roti dinalea de la cineva si am zis sa fac o roaba. Apoi am vazut poza cu un carucior si am folosit si celelalte 2 roti. Acum 2 saptamani am reprodus din nou caruciorul dar am confectionat eu 2 roti, prima are multe opturi dar la a 2-a am facut-o mai bine. O sa mai pun poze si din timpul executiei.

#80
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Atasez mai multe poze. Cine vrea detalii ii stau la dispozitie.

Attached Files



#81
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postgruita2005, on 19th June 2009, 10:51, said:

Atasez mai multe poze. Cine vrea detalii ii stau la dispozitie.

salut suepr fain..
AMo rugaminte..ai cuvm aposibiliate...sau mai bine zis poti sa postezi un pdf cu schita cu cu cote de la roaba?
Multumesc,
Danny

#82
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Nu mai am schitele de la roaba dar o poti face pe asta http://www.buildeazy...terbox_std.html A mea am facut-o inspirat dintr-o poza dar nu-mi place la ea ca bratele sunt paralele si e prea mare deschiderea in fata la roata. Dar asta din site-ul pe care ti l-am trimis este mai draguta. Dar daca vrei neaparat iti fac o schita de mana apoi o scanez si o atasez pe site in limita timpului disponibil. Vezi ca este si versiunea in mm pentru proiect. In legatura cu mortarul nu pot sa te ajut ca nu ma pricep. Bafta!

Edited by gruita2005, 19 June 2009 - 13:22.


#83
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
@gruita2005
Multumiri pentru link.

#84
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
REvin:...

Salutari..
Nu stiu daca e bine pusa intrebarea aici....
As vrea sa imi fac niste jardiniere...precum cele de pe la MAgazinele de bricolaj....in forma de D, dar nu stiu sa fac mortarul din ele....
Sunt destul deusoare..si in plus ai senzatia ca sunt facute din pietricele nu din mortar....
Sa inteleg ca e marita doar cantitatea de margaritar?
Cine a facut ma poate ajuta si pemine cu ceva date?
Forma cum o facem?
Cum decofram?
Ce colarnt bagam in ciment?
Cu stima,
Danny

#85
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Am mai gasit un site foarte bun cu schite si proiecte din lemn in format pdf http://www.rd.com/of.../plans.jsp?id=4 cu instructiuni de montaj incluse. Bafta in realizarea proiectelor.

#86
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postgruita2005, on 30th June 2009, 20:09, said:

Am mai gasit un site foarte bun cu schite si proiecte din lemn in format pdf http://www.rd.com/of.../plans.jsp?id=4 cu instructiuni de montaj incluse. Bafta in realizarea proiectelor.


Banca aceea suspendata (balansoarul )este super .
Multumesc de pont!
Daca mai ai nu ezita!

#87
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Doua modele de gratar, fiind sezonul constructiilor poate exista doritori de un model mai aparte.

Attached Files



#88
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Faine modelele,ceva detalii de executie,materiale folosibile,tehnici de punere in practica....?

#89
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Eu doar am desenat aceste modele, legat de tehnica de constructie nu pot detalia inca.
Modelele nu au fost inca construite, cand vor fi construite, mesterul Dl Helerea Nicolae imi va da pozele si detaliile cu etapele constructiei. Voi face un ghid in acest sens.

Edited by adi_master, 13 July 2009 - 13:21.
te rog sa renunti a promova acel site.!!


#90
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Care site, ca eu nu am postat nici un link ?

Acum si a vorbi la figurat nu se mai poate. Am inteles opinia forumului SP cu privire la postarea de link-uri externe. Dar de aici si pana la a mi se modifica postul in care nu se face trimitere prin link catre nici un alt site mi se pare mult. Cuvantul SITE nu este link.

Zau asa, nu ma considera inamicul public nr. 1, ai intrebat ti-am raspuns, m-am gandit ca esti interesat sa afli cum se construieste.

Edited by Phoenix, 13 July 2009 - 20:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate