Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Fifa 2009 vs Pes 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

Poll: Pes 2009 sau Fifa 2009? (163 member(s) have cast votes)

Care va fi mai bun?

  1. Fifa 2009 (73 votes [42.20%])

    Percentage of vote: 42.20%

  2. Pes 2009 (100 votes [57.80%])

    Percentage of vote: 57.80%

Vote Guests cannot vote

#55
CrAzY_DePuTaT

CrAzY_DePuTaT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.11.2008
Un fan de FiFa niciodata nu va intelege PESUL....si invers!
Asa ca fiecare joaca in cei place, eu sunt FAN PES ...

#56
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Daca tot veni vorba de fifa vs pes eu sunt de parere ca FIFA ar trebui sa fie next-gen la anul dar sa NU fie simulator de fotbal ca pes ca atunci ambele jocuri vor asemana, si nu putem alege dupa gusturi, astept de la fifa un next-gen dar mai arcade ca si pes, iar pes sa fie un simulator si mai bun de fotbal, daca fifa va fi next-gen il voi juca si pe el dar si pe pes.

Cat despre ideea "ce joc ar iesi daca s-ar uni ea cu konami ... :rolleyes:".Va zic eu.Daca s-ar uni EA cu Konami nu ar mai fi concurenta si atunci ce scot ei pe piata esti nevoit sa joci, n-ai de unde sa alegi, ei dicteaza piata practic,mai bine ca sunt 2 rivale :).

#57
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
deocamdata imi place mai mult fifa,dar se pot schimba lucrurile

Pt.fanii pes va rog sa nu ne luam la cearta

#58
Fifa09Rulllzz

Fifa09Rulllzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2008
An de an joc Fifa .. din 98 !!! Anul trecut am auzit de Pes .. Frumusel joc .. mi-a placut cat de cat , dar nu are Manager Mode , nu puteam sa joc online plus ca nu aveam cu cine asa ca am decis sa-l dezinstalez si am jucat Fifa 08 in continuare chiar daca nu prea imi placea !!! Anul asta am luat Fifa 09 si m-a multumit , foarte multe scheme , grafica mult imbunatatita fata de jocul anterior , goluri spectaculoase de la mare distanta , dar si ratari incredibile de la 5-6 metri !!! Dupa ceva timp am zis sa iau si Pes09 sa vad ce poate .. L-am instalat , primul lucru care imi displace sunt controalele :thumbdown: am intrat in joc , meniu DE RAHAT  .. am zis hai sa vad ce fel e in timpul unui meci .. am intrat in Champions League , faza cu filmuletu si melodia din UCL foarte misto. Caut Chelsea , dar degeaba ... tot la fel lipsesc licente la foarteeee multe echipe !! am zis hai sa iau Cfr .. cand vreau sa fac echipa ..Unde-i Yousuf Kone  , din 30 de jucatori cat are cfr in realitate in pes are vreo 20  :angry: !!! Am trecut si peste asta ... am intrat in joc :cursing:  peste 5 minute l-am dezinstalat si am decis sa raman la fifa !!!!!
Pana a aparut primu pes ce jucati ????? FIFA ... cand a aparut primul Fifa aia de la Konami nici nu erau nascuti !!! Ea Sports face o multime de jocuri intr-un an ... Fifa , UCL/EURO/WC depinde , NFS , NBA , NHL , Football American , Rugby , s.a.m.d. pe cand Konami face un joc intr-un an !!!!! Primu pes , 06 . unu varzaaaa siiiii...apoi au lucrat 2 ani la un joc si au scos pes 08 :lol:  ca pes 07 a refuzat sa mai apara :rolleyes: !!! cel care spune ca nu conteaza stema ca doar joci cu jucatorii in teren , atunci de ce va legati  de arbitru de la fifa ca doar joci cu jucatorii?? iau chelsea si au o stema de iti vine sa VOMITIT
echipamentul ?? =)))
Singururl lucru care mi-a placut a fost faza aia cu jucatorul care il creezi tu si joci cu el , intai esti rezerva , apoi te baga antrenoru cand vrea el s.a.m.d si cand creezi un jucator , are mai multe frezuri , ghete nike , adidas , mult mai multe lucruri ceea ce la fifa nu e , si la fifa oricati jucatori ai creea toti seamana de zici cas gemeni .... !!! dar si asta tot de la fifa e copiata , faza cu be a pro fifa a scos-o prima data la 08 , si acum pes a copiat-o numai ca a mai imbunatatit-o ... ce scoate fifa anu asta , pes copie si scoate anu viitor numai ca imbunatateste !!!!  
Intrebare : ce jucau aia de la konami in 2005 ?? FIFAAAA =))) sau creca lucrau la primu pes , de cand a aparut fifa , adica in 1994 aia de la konami tot lucreaza la pes =))) si tocmai in 2006 l-au scos , si o panarama de joc =)))

FIFA 09 RULLZZZZ   :thumbup:

Edited by Fifa09Rulllzz, 02 December 2008 - 00:27.


#59
Fish-22

Fish-22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.11.2007
Ai si tu dreptate in unele privinte. Si in 2007 a aparut PES 6 (nu 06) iar in 2008 s-au hotarat sa-i zica PES 08 pentru a nu creea confuzii.

#60
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Fifa09, EA scoate jocuri multe intr-un an, dar tot intr-un an cele mai multe sunt slabe.Uita-te de exemplu la NHL, care si ala de cativa ani e la fel pe PC, uita-te la NBA Live care fata de Nba 2K9 facut de cei de la 2K e mult mai "vechi", uita-te la FIFA, care din 2004 e acelasi engine, doar imbunatatit in fiecare an.Mie EA-ul numai cea mai mare firma de jocuri nu mi se pare, poate cea mai mare ca numar de jocuri, dar nu ca si "calitate" a jocurilor.

Blizzard eu zic ca sunt cei mai buni producatori de jocuri All-Time, urmati de Ubisoft.

Si oricum, ca si simulator de la PES 6 pesul bate fifa la pas pe PC, decat sa joc FIFA 09 mai bine joc PES 6, chiar daca PES 6 are grafica slaba in comparatie cu FIFA 09 / PES 2008 / PES 2009.

#61
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
respect jucatorii de PES...dar cel putin pt mine FIFA RULES..asta e :coolspeak:

#62
m1nun3

m1nun3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2007
@Fifa09Rulllzz - stai un pic prietene ca esti confuz, "Ea Sports face o multime de jocuri intr-un an ... Fifa , UCL/EURO/WC depinde , NFS , NBA , NHL , Football American , Rugby" ,pai tu crezi ca aceeasi oameni lucreaza simultan si la NBA si la FIFA si la NHL? Sunt impartiti pe departamente, daca o firma produce mai multe jocuri asta nu aseamna ca 10 oameni lucreaza non-stop ca sa le termine. Asta nu este o scuza, nu stiu unde vrei sa bati tu cu asta, problema ta daca iti place Fifa dar este de tot rahatul acest joc.
La faza aceasta chiar ai fost comic  :D : "Primu pes , 06 . unu varzaaaa siiiii...apoi au lucrat 2 ani la un joc si au scos pes 08 ca pes 07 a refuzat sa mai apara", pes6 a fost primul? :roflmaofast: primul de la coada poate, dar in nici un caz pes6 nu a fost primul din serie, daca macar aveai si tu curiozitatea, daca tot aduci atatea injurii pes-ului, puteai sa dai si tu un search pe google, sa afli care este primul pes.
Eram sa uit, oare cine dumnezeu ti-a spus tie ca cei de la KONAMI produc un singur joc?
Habar nu ai ce este si cum arata un simulator de fotbal.

Edited by m1nun3, 02 December 2008 - 15:33.


#63
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
inteleg fanii pes,si eu am fost unul dintre ei pana nu acum mult timp.
PES 2008 a fost un joc grozav,avea neajunsurile lui,dar decat fifa 08...te multumeai cu putine echipe dar gameplay adevarat.
Insa FIFA 2009 reprezinta un mare pas inainte pentru EA,un joc ce consider eu depaseste PES 2008.Deci totul sta pe umerii lui pes 2009.Un joc ce nu prea imi place,deoarece:
1.Inteleg ca vrea sa fie simulator,dar daca vroiam sa fie asa greu sa bat portarul unu la unul sau sa fac greu  driblinguri frumoase imi luam o minge si ma duceam la o "miuta" cu prietenii....
2.Are putine echipe,daca tot pentru ligile mai bune nu au putut obtine licenta macar pe astea mai slabe sa le ia(gen romania,ucraina,bulgaria,grecia) ca sa putem sa jucam si noi un meci relaxant gen:Dinamo vs.Levski Sofia(sunt saturat de meciuri Manchester vs. Chelsea unde dupa ce ca dau gol greu mai si iau gol imediat dupa reinceperea jocului,adica sa am senzatia ca nu am scapare).
3.Nu are licente pentru toate echipele.
4.Loturile echipelor mai slabe nu sunt cu mai nimic diferite fata de loturile pe care ti le poti crea singur la sectiunea edit.

Fifa poate nu are un gameplay prea realist,dar acolo poti da goluri de la 30 de metri,acolo ai un manager mode care iti alunga plictiseala si o grafica(desi nu este next-gen)destul de buna.
Parerea mea:FIFA 2009>PES 2009

#64
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Se vede ca n-ai jucat PES 2009 sau daca ai jucat ai jucat foarte putin timp.

Am dat gol si de la 35m cu Tevez, Ronaldo,Rooney,Guti si multi altii, totul e sa joci doua / trei saptamani sa vezi ce inseamna feelingul din PES.A da, unele goluri le-am dat la Beginner iar altele la top-player, iar portarii de la top-player nu sunt chiar asa usor de invins, mai ales daca ii cheama Cech, van der Saar, Casillas s.a.m.d.

Parerea ta e parerea ta, dar la FIFA 09 jucatorii sunt ca niste copii de 2 ani care habar n-au sa gandeasca, tocmai d-aia jocul ala la single-player nu prea are farmec, vezi exact aceleasi pase si centrari, aceleasi traiectorii mereu, d-aia pesul imi place mai mult, e mai variat, nu prea seamana o faza cu alta.

Eu nu joc PES pentru ca la sfarsitul meciului arbitrul vine si ia mingea de pe gazon si la FIFA nici macar nu acorda cartonase galbene decat in filmulete (cand arata "face to face"), ci pentru ca imi place simularea din teren, pana si pasele sunt altfel, suturile sa nu mai zic, la FIFA de exemplu daca sutezi pe jos in cele mai multe cazuri mingea se opreste doar in plasa portii, pe cand la PES prinde pamantul in fata portii si portarul e pacalit si cu greu reuseste sa respinga mingea in corner.Cateodata o respinge in poarta ca sare mingea ciudat.Apoi la PES nu stiu daca a fost o "raritate" dar de 2 ori mi s-a intamplat ca jucatorii, in timpul unui meci de CL pe ploaie sa alunece pur si simplu cand mergeau cu mingea la balon, fara sa le "zic" sa intre prin alunecare.

Pana una alta fiecare joaca ce vrea si ce ii place, poate sunt unii care joaca FIFA ca n-au placi cu shader 3 sa joace PES, si prietenul meu e la fel, acum joaca PES 6 ca ala e pe Shader 2, FIFA 09 ii merge pe low si cateodata sacadeaza si decat FIFA 08 prefera PES 6 (are un FX5500, pentru moment ca ia una cu sm3).

Cand o sa-si ia placa a zis ca se apuca de PES deoarece e cu totul altceva decat FIFA, adica daca te-ai plictisit de FIFA si te apuci de pes de cele mai multe ori iti place PES-ul, si invers.

Edited by Merdiso, 02 December 2008 - 16:07.


#65
Fifa09Rulllzz

Fifa09Rulllzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2008
Lucrurile care ma fac pe mine sa raman la Fifa urmatoarele , La Pes : 1.Nu pot juca online , plus ca nu am cu cine !
2.Lipseste Manager Mode . La Fifa joc mult in Manager , imi place foarte mult sa fac transferuri , cresc jucatori , etc !
3.Licentele care lipsesc de la foarte multi jucatori si foarte multe echipe , si echipe mari . gen Chelsea , Arsenal , Bayern Munchen , etc !!!
4.Grafica de la Fifa 09 , dupa parerea mea , este peste cea de la Pes 09 . La Pes tricourile jucatorilor sunt prea intens colorate parca zici ca-s colorate cu carioca , fata lu Eto`o din Pes 09 e aceiasi din Pes 08 si la foarte multi jucatori la fel , cei de la EA au mai lucrat putin la fetele lor , jucatorii din Fifa 09 par mai aproape de realitate de cat cei din Pes 09 , bine si in Fifa sunt unii jucatori care nu au nicio treaba cu relitatea , gen Valdes , D.Alves sau Buffon , dar ganditi-va ca cei de la Fifa au mai multe ligi decat Pes si mult mai multe echipe decat Pes si mult mai multe fete de lucrat !
5.Ce cauta Saha la Man Utd ?? Unde a fugit Rafael de la Man Utd , ??? Unde a fugit Gudyonshen de la Barca ?? Ce cauta Pepe Moreno la Steaua , Unde a fugit Youssuf Kone de la Cfr ??si lista poate continua . Cei de la EA nu fac asemenea greseli cu toate ca au foarte multe echipe ;) !!
6.Meniul de la Pes  :puke: !!
7.Jocul spectaculos , scheme foarte multe , goluri spectaculoase , dar si ratari incredibile !! De asta e joc , ca sa ma distrez , si ce mult ma distrez cand fac o schema cu Ronaldo si trec si sutez de la 16 metri si intra mingea sub bara  :w00t:
8. Practice Mode , la Pes am asa ceva ?? Acolo pot exersa lovituri libere , scheme , etc !!
9. Cei de la EA au bagat si ceva nou anu asta , daca ai jocul original si esti conectat la internet , in perioada de transferuri de la iarna , transferurile care se fac in realitate se vor face si in Fifa , cei de la Pes au asa ceva ??
10. Foarte multi jucatori au ghete , nike , adidas in picioare nu tenesii care ii au aia de la Pes :lol: !!!
11. Controalele de la Pes ma enerveaza X(

Si lista ar putea continua , dar nu mai imi vine nimic in minte acum !!

Lucrurile care m-ar face sa trec la Pes :
1.Sistemul Be a Pro , mult imbunatatit fata de cel de la Fifa !! Te baga antrenoru cand vrea in teren , faci antrenamente , iti ia interviu presa , etc .. Dar tineti minte ca asta e copiat de la Fifa !!
2.Am dat gol , ma bucuram si deodata , tusieru cu steagu sus .. OFFSIDE ..foarte tare asta !!
3.Am dat gol cu capu , din plonjon  , ceea ce la Fifa n-am vazut , dar la Fifa am vazut golul cu calcaiu ceea ce n-am vazut la Pes !!
Parca cei de la Pes au un gameplay mai bun , dar de exemplu fug cu C.Ronaldo , si cand sa il intorc pe jucatorul advers , Ronaldo face o pirueta de 180 de grade si ala imi ia mingea.. ce naiba .. stiti la ce ma refer .. asa ceva nu vezi in realitate , toate lumea stie ce usor intoarce Ronaldo un adversar prin schema lui celebra , ca sa va dati seama la ce ma refer uitati aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gVcoxR2NjB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dati la secunda 45 !! ce vedeti in video ala poti face si la Fifa , la Pes nu stiu cand vom vedea !! Iar faza cu arbitri , nu ma face sa trec la Pes , chiar daca ar fi frumos cand joci online , iei gol , te enervezi si deodata tusieru ridica steagu , dar asta nu o sa ma faca sa trec la Pes !! si daca vreau sa aud melodia din ucl cu filmetu` ala , atunci imi iau jocu UCL care e facut tot de EA , dar cica nu o sa mai apara Ucl , s-a vandut la Pes !!

Deci in concluzie , voi ramane la FIFA !!! Fiecare joaca ce vrea , nu am nimic cu jucatorii de Pes , daca le place sa joace !!! dar sunt sigur ca multi dintre voi care ziceti ca pes e peste fifa , inca mai aveti fifa in pc si jucati  :P !!

Iar in legatura cu cea mai tare companie de jocuri , parerea mea e asta !!!

1. EA  Games / Sports
2. Activision
3. Ubisoft

Cele mai tari Shottere pe care le-am jucat , care dupa parerea mea sunt Call of Duty si Crysis sunt facute de Activision si EA Games !!!

da intradevar , Konami face mai multe jocuri .. scuzele mele pt ei ... Pes , Silent Hill , MGS ... Mai stie cineva vreo unu ?? !!! vreti sa le enumar pe cele facute de EA ??

uitati de ce imi place mie Fifa   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KOnrUUmzBYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fifa09Rulllzz, 02 December 2008 - 17:16.


#66
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Ala e fifa de pe console, pana faci tu asa scheme pe PC mai ai de asteptat.

Oricum tocmai asta e faza, FIFA inseamna 2 driblinguri, sut si automat gol, daca sti putin sa joci niciodata nu dai peste poarta, toate suturile se duc pe poarta, stiu asta cand jucam FIFA 2007 si rupeam tot, si jucam si cu echipe mai slabe, si am jucat si 08 / 09 si e aceeasi treaba.

Apoi motivele pe care le enumeri tu faine la fifa in comparatie cu pes n-au niciun rost.

Uita-te la fetele jucatorilor sa vezi ca pesul arata mai bine, e comparatie pe youtube intre jucatori sa vezi ca pes e mai bun.Apoi ghete.Tu cand te joci, te uiti la ghete sau la traiectoriile pe care le ia mingea ? Culorile le poti seta din placa video, dureaza 10 secunde.

Apoi, si PES 2009 are practice mode.
Apoi, si pes 2009 se joaca online, dar daca nu ai jocul original normal ca nu poti juca, pe cand la FIFA pe Direct IP merge si pe variante "neortodoxe".
Grafica ? Uita-te la tribune la fifa si apoi la pes si compara-le.Uita-te la poarta si compara.Uita-te la felul in care sunt facuti jucatorii la pes si la fifa si compara-i.La fifa totul e monoton, indiferent ca iei gol sau dai gol fata e aceeasi, la pes Eto'o are "mai multe fete" si se schimba in functie de stare, cand da gol e fericit (zambeste), si cand rateaza e "mahnit".

Da sigur, joaca tu UCL 2006-2007 (ala e ultimul) sa vezi ce "fain" e jocul :death:.

Edit: apropo, numele echipelor nelicentiate le poti fixa tu, iar echipamentele le poti "decora" in Photoshop, nu dureaza mult.Stemele nu le poti schimba, intr-adevar, dar cand te joci tu te gandesti la stemele echipelor ?

Edited by Merdiso, 02 December 2008 - 18:34.


#67
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008

View PostMerdiso, on Dec 2 2008, 18:32, said:

Ala e fifa de pe console, pana faci tu asa scheme pe PC mai ai de asteptat.

Oricum tocmai asta e faza, FIFA inseamna 2 driblinguri, sut si automat gol, daca sti putin sa joci niciodata nu dai peste poarta, toate suturile se duc pe poarta, stiu asta cand jucam FIFA 2007 si rupeam tot, si jucam si cu echipe mai slabe, si am jucat si 08 / 09 si e aceeasi treaba.

Apoi motivele pe care le enumeri tu faine la fifa in comparatie cu pes n-au niciun rost.


Uita-te la fetele jucatorilor sa vezi ca pesul arata mai bine, e comparatie pe youtube intre jucatori sa vezi ca pes e mai bun.Apoi ghete.Tu cand te joci, te uiti la ghete sau la traiectoriile pe care le ia mingea ? Culorile le poti seta din placa video, dureaza 10 secunde.

Apoi, si PES 2009 are practice mode.
Apoi, si pes 2009 se joaca online, dar daca nu ai jocul original normal ca nu poti juca, pe cand la FIFA pe Direct IP merge si pe variante "neortodoxe".
Grafica ? Uita-te la tribune la fifa si apoi la pes si compara-le.Uita-te la poarta si compara.Uita-te la felul in care sunt facuti jucatorii la pes si la fifa si compara-i.La fifa totul e monoton, indiferent ca iei gol sau dai gol fata e aceeasi, la pes Eto'o are "mai multe fete" si se schimba in functie de stare, cand da gol e fericit (zambeste), si cand rateaza e "mahnit".

Da sigur, joaca tu UCL 2006-2007 (ala e ultimul) sa vezi ce "fain" e jocul :death:.

Edit: apropo, numele echipelor nelicentiate le poti fixa tu, iar echipamentele le poti "decora" in Photoshop, nu dureaza mult.Stemele nu le poti schimba, intr-adevar, dar cand te joci tu te gandesti la stemele echipelor ?
1.La nivelul world class nu cred ca faci tu asa de usor apararea lu' Scolari.Eu ma chinui la Semi Pro.
2.Manager mode  si line-up-urlile echipelor ti se par fara rost ?Hmm...
3.Ba in fifa sunt mai bune,uita-te la Lampard de exemplu.
4.Tribunile din fifa sunt mai faine ca in pes cred eu,numai ca fanii se imbraca numai in aceleasi culori la fiecare meci.
5.Da' de ce sunt acele ''celebration packs"pe care trebuie sa le deblochezi?
6.Nuuuuuuuuuuuuu,dureaza un minutel sa  faci fc london din pes  chelsea din fifa.

P.S:Am de o luna jumatate Pes 2009 pe hard-disk, sa nu zici ca n-am jucat pes 2009:P

Edited by mattbaker, 02 December 2008 - 19:18.


#68
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Apoi, apoi, apoi.....

Cel mai bun joc de fotbal e cel in care joci cu prietenii in fata blocului, pe un terent etc. Punct.

#69
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
adevarat vorbesti galacticule.

#70
Fifa09Rulllzz

Fifa09Rulllzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2008
Acele scheme le poti face si pe PC , dar numai cu gamepad ! Fac si din tastatura cateva scheme , dar nu toate .. si in video ala nu sunt toate schemele puse !! Uite intradevar ceva ce faci la consola si la PC nu poti [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q83QXzvZXvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] !! Si probabil ca o sa zici ca nu faci asa ceva in timpul unui meci .. se poate sa te opresti pt cateva secunde sa ridici mingea cu schema aia care o face Ronaldinho si sutezi la poarta ... Asta imi place mie , spectacolu !!! Pes e mai aproape de realitate , dai mai greu gol , dar nu vrea sa ma joc si sa ma simt ca la un meci de liga 1 , sa se termine 1-0 ,0-0 !!! Foarte plictisitor , ma joc sa dau cat mai multe goluri ... si in realitate sunt meciuri in care se dau o caruta de goluri ... si daca joci contra unuia bun si le ai si tu , nu se mai dea atatea goluri !!!
si chiar daca nu faci alea intr-un meci , e distractiv sa intri la Practice Mode si sa te mai distrezi putin !!! Da e adevarat ca la pes se schimba fata jucatorului , dar tu cand joci te uiti la fata jucatorului sau la traiectoria mingii ?? ca doar joc cu camera indepartata ... vezi asa si faza cu ghetele !! nu e mai frumos sa vezi la jucatori ghete nike , adidas in picioare decat niste tenesi parca am fi in curtea scolii ?? cate stadioane sunt in pes ? mult mai putine decat in fifa !! cate mingi sunt in pes ? mult mai putine decat in fifa .. cate echipamente sunt in pes ?? mult mai putine decat in fifa !!! Tie iti place pes pentru ca are un gameplay mai bun dar la restul e mult sub fifa !!  Echipamente , steme , echipe cu loturi complete , licente la jucatori , manager mode , putine ligi in comparatie cu Fifa , sistemul direct ip , eu poate nu imi permit sa dau banii pe un cd original sau poate nu vreau sa dau bani si dupaia sa ma dezamageask ... il iau de pe net si il joc dak imi place !!! Plasele din pes iti dau o senzatie mai misto cand dai gol , dar nici cele din fifa nu sunt tapene cum erau cele de la pes6 parca :-?? si in plus pe stadioanele din europa plasele nu sunt asa ca in pes !!!
Tribunele din pes sunt mai bune decat in fifa , dar ce gazon are pes in comparatie cu fifa ??? Si probabil o sa zici ca te dor ochii de la el ... si asta se poate regla din setari la fel ca echipamentele din pes !!!

Oricum nu as avea cum sa te conving sa numai joci pes , si nici nu vreau ... joci ce  vrei .. nu ma intereseaza !!! Dar mi se pare o prostie sa zici ca pes e mai tare sau misto cum vrei tu , decat Fifa !!!  
Poti zice asa , pes are gameplay mai misto decat in fifa , dar la restu e varza in comparatie cu Fifa  :rolleyes: !!!

#71
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Macar stadioanele alea sunt modelate cum trebuie, la fifa cu engineul de acum 5 ani ce mai vrei.Nici PES 2009 nu e next-gen, se vede din primele momente, dar e schimbat si in bine.

Apropo, si ai uitat un lucru foarte important: gameplay-ul e cel mai important la un joc iar daca pes are gameplay mai bun tragi tu concluziile !

Si nu mai zi chestii de genul ca la fifa dai mult mai multe goluri, degeaba dai mult mai multe goluri daca 3 goluri din 4 sunt date din aceleasi pozitie, aceiasi jucatori, aceeasi saritura a portarului, aceeasi traiectorie.Eu joc la top player acum si intr-un meci de 10 minute se marcheaza cel putin 4 goluri, si asta cand ratezi.Acum am batut Romania cu 6-2 (eu am jucat cu Fiorentina) si a fost un meci spectaculos.

Si de cand culoarea mingii conteaza ? Ai 10 mingi, nu-ti ajung ?

Si faza cu tribunele e penibila, dupa parerea mea cei mai faini suporteri din FIFA sunt in 2003, sa vedeti acolo tribune.Sunt vechi, dar sunt faine, torte aprinse, colorate cum trebuie, stiau cand sa se bucure si cand nu.Mai era fain World CUp 2002 cu decorurile, sulurile de hartie, stadiaonele etc.

Nu stiu cum ziceti de faptul ca fifa are tribunele mai faine, suporterii si ei sunt idioti, tot timpul dau din maini, fie ca echipa ta da gol fie ca primeste gol, nu stiu cand sa se bucure.Apoi toti arata la fel, toti sunt niste dungi.Si la PES sunt "linii" dar nu se observa asa des si asa de tare.

Vorbesc de PC, pe console tribunele din FIFA arata superb dar suntem pe PC aici, din pacate :(.Uitati in poza de mai jos niste suporteri adevarati, FIFA dar nu pe pc.

[ http://www.xboxer.tv/2008/05/23/fifa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo, uite una cu tribunele din pes 2009.

[ http://www.gamoholic.net/images/stories/Pro_Evolution_Soccer_09_Console/PES099.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Opinia mea: Tribunele din FIFA 09 XBOX/PS3 > PES 2009 > FIFA 09 PC / PS2, PUNCT.

Ca bine zici Galacticule la jucatul fotbalului in curtea scolii.

Apropo, iarba la FIFA 3D iar e ireala, culoarea imi place (mie imi plac mult culorile vii) dar in realitate iarba nu prea e asa "inalta" si "rasfirata", e neteda ca jucatorii sa poata calca cum trebuie.

Dupa parerea mea cea mai buna iarba 3D all-time o are FIFA 2005, uita-te in poza de mai jos.

[ http://img176.imageshack.us/img176/4223/fifa2005demoby5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Merdiso, 02 December 2008 - 20:01.


#72
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Nu e neteda, e ceva de genul asta:
[ http://static-p4.fotolia.com/jpg/00/00/63/05/400_F_630526_s38n6kYMnxlYw6OCe5kgUQNJGY0IFB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E tunsa la acelasi nivel, de obicei cu o zi inaintea meciului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate