Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Fifa 2009 vs Pes 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

Poll: Pes 2009 sau Fifa 2009? (163 member(s) have cast votes)

Care va fi mai bun?

  1. Fifa 2009 (73 votes [42.20%])

    Percentage of vote: 42.20%

  2. Pes 2009 (100 votes [57.80%])

    Percentage of vote: 57.80%

Vote Guests cannot vote

#37
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Deci...sun un fan al realitatii in jocuri .... CUM NAIBA SA ALEG EU FIFA !?!? Bineinteles ca PES ... cum se "duc" juctorii fata de Fifa...

Edited by S3rban77, 06 October 2008 - 20:44.


#38
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostScrappy_Coco, on Oct 6 2008, 10:19, said:

Aici trebuie sa te contrazic. FIFA 2009 pe PC este mult mai bun decat 2008. 2008 mi s-a parut unul dintre cele mai slabe din toata seria. Mai tare m-am distrat jucand FIFA 99 :)) Pana acum din seria FIFA cel mai bun este 2009 . Pes 2009 , desi nu l-am incercat inca , cred ca din nou va fi mai bun.
Deci grafica si modul cum se misca sunt execrabile. Si am un computer bunicel (GeForce 8800 256 MB VRAM / 256 biti), P4 3.4 HT, 3.5 GB deci nu e de la asta. Fifa 2008 se misca si se vede excelent. Poate e demo-ul busit ....

#39
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Imi spui tu mie cum de ti-ai pus GeForce 8800 pe p4 3.4ghz ? Si se msica bine si pe PC-uri mai slabe, pe un x2 3800+ +7600GT + 1GB ram rupe in setari high 1280&1024 si se misca foarte bine.

#40
maimu_21

maimu_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 10.03.2007
Se pare ca dupa ce lumea a vazut ce pot face ambele jocuri  a iesit la iveala adevarul.Pes conduce acum la voturi.

#41
InvalidCRC

InvalidCRC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2008
nu se poate spune ca nu exista comparatie intre Fifa09 si PES09, ea exista...insa diferenta este mult prea mare si asta in favoarea lui PES09. Nu are cum sa nu-ti placa un astfel de joc. Si eu am jucat Fifa, foarte mult timp, dar asta pana am descoperit PES. Ca orice fan al simulatoarelor de Fotbal, in fiecare an (dupa ce am descoperit PES) am incercat si Fifa...cu speranta ca poate vor aduce si ei ceva cat de cat bun. In zadar, din contra parca e din ce in ce mai prost. In afara de grafica, care eu unul recunosc ca si Fifa09 are o grafica destul de buna, nimik, gameplay-ul este la pamant. Iar eu nu pun grafica pe primul loc, nu ma incalzeste cu absolut nimik faptul ca jucatorul X este mai bine redat in Fifa decat in PES sau invers. Tot o camera indepartata folosesc unde acele detalii nu se observa. Am auzit o gramanda de fani Fifa care s-au convertit la PES in momentul cand l-au descoperit, insa nici macar unul care sa fi trecut de la PES la Fifa. As putea sa umplu pagini criticand Fifa si ridicand PES'ul dar nu-si are rostul, pentru ca cei care vad si inteleg diferentele dintre cele doua jocuri deja sunt pro PES, iar restul sunt fanatici. Aparuse PES2008, binenteles eu la butoane, un meci doua trei, la un moment dat, in timpul unui meci, scap cu un jucator pe partea dreapta, centrare in careu, un jucator de-al meu plonjeaza la coltul scurt si sterge mingea cu capul si o plaseaza in coltul lung al portii...oaaaaaaa!!!!...bucurie, isterie ...ce gol!!!...sa-mi fi fazut fata dupa un minut, cand pe ecran apare tusierul cu fanionul ridicat....offside!!!...nu pot sa cred, nu-i adevarat....da-l drq de gol.....CE FEELING!!! Astept cu nerabdare sa vad ce joc din seria FIFA imi va putea produce senzatia... ca joc fotbal.

#42
nike_sTeaua

nike_sTeaua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.05.2007
@InvalidCRC

Exact. PES are un feeling fantastic. Am jucat acum cateva ore PES 2009, cu Steaua in Champions League. Pierd primul meci acasa cu Rosenborg (joc la TOP Player, nu imi place deloc sa zdrobesc cu echipele mici), 0-1, apoi am meci contra lui Ac Milan pe San Siro. Am bagat sistem defensiv, mentalitate defensiva etc. Incredibil! Parca vad meciurile din Champions League cand echipele romanesti se apara cu 11 oameni. Si ca totul sa semene cu realitatea, am pierdut in finalul meciului cu un autogol :P

#43
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View Postmaimu_21, on Oct 8 2008, 22:09, said:

Se pare ca dupa ce lumea a vazut ce pot face ambele jocuri  a iesit la iveala adevarul.Pes conduce acum la voturi.

+1, merita sa o faca, GO PES.Fifa trebuie sa fie next-gen la anul, cum ar fi sa vedem un FIFA 2010 current gen vs un PES 2010 next-gen decat acum :lol: ?

#44
InvalidCRC

InvalidCRC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2008

View Postnike_sTeaua, on Oct 16 2008, 17:48, said:

@InvalidCRC

Exact. PES are un feeling fantastic. Am jucat acum cateva ore PES 2009, cu Steaua in Champions League. Pierd primul meci acasa cu Rosenborg (joc la TOP Player, nu imi place deloc sa zdrobesc cu echipele mici), 0-1, apoi am meci contra lui Ac Milan pe San Siro. Am bagat sistem defensiv, mentalitate defensiva etc. Incredibil! Parca vad meciurile din Champions League cand echipele romanesti se apara cu 11 oameni. Si ca totul sa semene cu realitatea, am pierdut in finalul meciului cu un autogol :P

mi se pare mie sau e mult mai greu decat PES2008. poate si faptul ca mi-am cumparat controler si inca nu sunt obisnuite dar totusi...la pes2008 pe Top Player nu aveam nici un fel de problema, iar acum...am luat si yo steaua in CL, pe "regular", si din 6 meciuri am scos un punct (0-0) si am inscris un singur gol. Cu toate astea, cu cat joc mai mult, cu atat imi place mai mult, desi mereu e loc de mai bine, cred ca pana acum cei de la Konami si-au facut datoria.

#45
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostInvalidCRC, on Oct 17 2008, 10:27, said:

mi se pare mie sau e mult mai greu decat PES2008. poate si faptul ca mi-am cumparat controler si inca nu sunt obisnuite dar totusi...la pes2008 pe Top Player nu aveam nici un fel de problema, iar acum...am luat si yo steaua in CL, pe "regular", si din 6 meciuri am scos un punct (0-0) si am inscris un singur gol. Cu toate astea, cu cat joc mai mult, cu atat imi place mai mult, desi mereu e loc de mai bine, cred ca pana acum cei de la Konami si-au facut datoria.

Ca si la PES2008 si la 09 daca joci pe Regular este mai dificil decat daca joci pe Top Player;la Top Player adversarii se arunca in atac iar tie iti raman spatii libere pe cand la Regular sunt mai ponderati iar tu nu mai ai atat loc de manevra in terenul lor de joc.

#46
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Intr-adevar PES 2009 e mai greu ca si 2008, calculatorul joaca foarte bine.Eu la 09 d-abea fac fata la dificultatea regular, pe cand la 08 concuram de la egal la egal cu cei de pe top-player.

#47
BGeorge

BGeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.07.2008
De la Fifa 2002 incoace, nu am jucat niciodata Pes!  :angel:  Precum am tot auzit si tot citit, aveam aceeasi impresie: Fifa cade vertiginos in acea zona a jocurilor care ne dezamagesc in fiecare an! Numai ca am vazut nu stiu ce stiri, pe nu stiu ce site-uri, cum ca Fifa ar realiza un miracol, si ne-ar aduce un joc, radical schimbat fata de versiunile precedente! Asa ca am asteptat, am asteptat si am tot asteptat sa apara demo-ul! Super tare pana aici, crdeam ca o sa am ce "astepta" cu adevarat inca o luna doua pana la jocul full, numai ca cei de la Ea Sports, aveau alte planuri cand au realizat 2009-ul..! Cine stie la ce s-or fi gandit ei.. , ca numai "miracolul asteptat" nu era! Parca traiam o senzatie continua de "deja vu"! Pur si simplu nu mi se parea nimic schimbat in joc fata de 2008: aceeasi grafica(e posibl sa fi fost si de la setarile mele care sunt ft. modeste), acelasi gameplay de kkt, aceeasi "roboti" pe teren .. s.a.m.d.)! Nu-mi venea sa cred ce vad! ..Asa ca mi-am adus aminte de "controversatul" Pes, dupa care am asteptat inca 2 saptamani si iata-ma acum scriind pe Softpedia, despre ce joc minunat am ratat eu cativa ani buni! Nici nu se compara cele doua jocuri! Pes 09, e mult mai "realistic", iti ofera niste feeling-uri mult mai reale, jucatorii de pe teren, nu mai sunt robotei, parca chiar "vad ce se petrece in jurul lor", arbitrul e mult mai "existent", totul e mai "placut"! Are si jocul niste minusuri, ca de, nu toate sunt perfecte! De exemplu, pentru cei noi in domeniul pes, exista o senzatie ciudata pana te acomodezi cu meniul mai "incurcat" , zic eu, sau de exemplu portarii sunt cam ciudati: dupa cum zicea si cineva mai sus, resping in fata niste mingi ft. usoare, sau parca sar in ultima clipa cateodata! ..Sa speram ca e vb de un bug, care poate va fi rezolvat! Oricum, Pes 2009, e mult peste Fifa 2009! Nu cred ca mai trec la Ea Sports..! Nu uitati ca e doar parerea MEA, asa ca nu sariti cu  :chair:  pe mine!

Edited by BGeorge, 18 October 2008 - 22:02.


#48
BGeorge

BGeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.07.2008
Da chiar, dupa cum zicea si Merdiso, si eu de abia ma descurc pe regular, da' nu la modu' negativ! Chiar simti ca joci fotbal si ca esti dominat! E super tare jocu'!

Edited by BGeorge, 19 October 2008 - 11:52.


#49
nike_sTeaua

nike_sTeaua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.05.2007
Eu va recomand sa jucati la Top Player daca chiar vrei sa simti fotbal. Eu am inceput cu Man.United in ML, primul meci, la Arsenal. La pauza eram condus cu 2-0, la final am batut 2-4. A doua etapa, acasa cu Liverpool. La pauza 0-0. Final, 2-0. Am dat 2 super goluri cu Ronaldo si Hargreaves.

#50
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Am jucat si eu in sfarsit PES 2009. Mie imi place FIFA mult mai mult chiar daca e mai arcade. Citeam ca PES e mult mai realist, ca nu inscrii la fel de multe goluri si la fel de usor, dar nu mi se pare. Poate inca nun sunt obisnuit cu stiulul de joc, mi se pare ca e mult mai incet ca cel de la FIFA. Poate ca asta e si scopul PES-ului, sa fie bazat pe tactica mai mult. Daca ar avea licenta probabil ca ar fi altceva, si asta conteaza mult.

#51
gabimada

gabimada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 11.08.2006
Am jucat ambele jocuri in varianta full si sunt dezamagit. FIFA e acelasi din 04 doar cu grafica mai buna, iar PES 2009 mi-am placut foarte mult....in primele 5-6 meciuri. Acum m-am plictisit de el si ---> Uninstall. Din pacate mai trebuie sa astept un an. Poate, poate... :confuzzled:

PS: Sau poate imi iau un Xbox 360/PS3 si joc FIFA 09. Poate ala ma multumeste!  :closedeyes:

:peacefingers:

Edited by gabimada, 19 October 2008 - 13:08.


#52
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View PostVidike, on Oct 19 2008, 12:58, said:

Am jucat si eu in sfarsit PES 2009. Mie imi place FIFA mult mai mult chiar daca e mai arcade. Citeam ca PES e mult mai realist, ca nu inscrii la fel de multe goluri si la fel de usor, dar nu mi se pare. Poate inca nun sunt obisnuit cu stiulul de joc, mi se pare ca e mult mai incet ca cel de la FIFA. Poate ca asta e si scopul PES-ului, sa fie bazat pe tactica mai mult. Daca ar avea licenta probabil ca ar fi altceva, si asta conteaza mult.

Nu pentru toti, de exemplu numele echipelor englezesti le schimbi tu, iar stemele nu constituie o importanta, ca atunci cand te joci TU nu te uiti la stema echipei, ci vezi jucatorii in teren.Parerea mea e ca PES 09 e mai bun ca si FIFA 09 pentru ca spatiile de miscare sunt mai mari, ca sa fiu pe intelesul tuturor terenul pes-ului pare mai "mare" decat cel al lui FIFA 09, probabil e alcatuit din mai multe poligoane, de aici si libertatea mai mare de manevra.Chiar ma uitam azi la meciurile din Liga 1 si pes se apropie mai mult de realitate, adica in fifa niciodata nu se incurca 2 jucatori ai stelei unul de celalalt, pe cand in pes o fac in fiecare meci :lol:.Si movie-urile din pes sunt foarte bine realizate, ma uit azi in liga 1, fluiera arbitrul finalul primei reprize, el se duce si ia mingea pe gazon, asistentul fuge usor catre central.Ajung acasa, intru in pes, se termina prima repriza, arbitrul se duce dupa mingea lasate pe gazon de jucatori, iar asistenul alearga catre arbitrul de centru :roflmaofast:.

L.E. Parerea mea e urmatoarea: - cine vrea SIMULATOR de fotbal (sa semene cel mai bine cu meciurile din realitate dar scheme ceva mai putine) sa joace PES
                                               - cine vrea ARCADE al fotbalului (multe scheme + suturi spectaculoase) sa joace FIFA.

Edited by Merdiso, 19 October 2008 - 20:04.


#53
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Stiu, e mult mai realist PES din punctul asta de vedere, oricum am vazut si in FIFA unele lucruri care lipsesc in PES. Ce joc tare ar iesi dintre cele doua combinate :)

#54
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
deci si anul asta tot pes pare a fi mai bun,dar nici fifa nu e un joc rau deloc fata de anii precedenti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate