Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

(m-i-h-a-i) Casuta din Sectorul 3

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
96 răspunsuri în acest subiect

#37
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008
casa e aproape gata la rosu, in doua saptamani o sa fie gata  

Am asteptat vreme buna pentru a da bice.

ne-am apucat cu instalatiile electrice si sanitare.

caut o varianta pentru incalzirea prin pardoseala. cu fondul de mediu ma gandeam sa imi pun si incalzire solara , da s-a dus ... pe apa sambetei...

#38
statut

statut

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 01.02.2009

View Postm-i-h-a-i, on Feb 6 2009, 15:16, said:

casa e aproape gata la rosu, in doua saptamani o sa fie gata  

Am asteptat vreme buna pentru a da bice.

ne-am apucat cu instalatiile electrice si sanitare.

caut o varianta pentru incalzirea prin pardoseala. cu fondul de mediu ma gandeam sa imi pun si incalzire solara , da s-a dus ... pe apa sambetei...

felicitari pt ceea ce ai facut pana acum. Mai rar vezi o mana de lucru atat de buna cum ai avut tu, desigur si prezenta unui diriginte de santier sigur se vede. cele 2000-3000 de euro care probabil le-ai cheltuit pt a il avea acolo se merita din plin.

personal am unele nelamuriri:
1) adancimea de fundare: din primele poze cu santuri nu pare foarte adanca. sper ca ai respectat adancimea minima de inghet si incastrarea in terenul bun de fundare
2) dupa tipul sapaturii nu imi este clar daca au fost fundatii continue sau izolate cu grinzi de fundare. daca e asa pct. 4 nu prea are rost :)
3) personal prefer executarea zidariei, si apoi turnarea stalpilor de beton pt ca asigura o impanare superioare a zidariei in stalpii de beton
4) daca ing. de rezistenta a prevazut grinzi  in loc de centuri e ok. altfel ai o problema
5) ai pierdut cateva kg bune de fier la lungimea barelor care se prelungesc din stalpi

oricum casa este lucrata peste media din Ro.

#39
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008

View Poststatut, on Feb 7 2009, 01:34, said:

felicitari pt ceea ce ai facut pana acum. Mai rar vezi o mana de lucru atat de buna cum ai avut tu, desigur si prezenta unui diriginte de santier sigur se vede. cele 2000-3000 de euro care probabil le-ai cheltuit pt a il avea acolo se merita din plin.

personal am unele nelamuriri:
1) adancimea de fundare: din primele poze cu santuri nu pare foarte adanca. sper ca ai respectat adancimea minima de inghet si incastrarea in terenul bun de fundare
2) dupa tipul sapaturii nu imi este clar daca au fost fundatii continue sau izolate cu grinzi de fundare. daca e asa pct. 4 nu prea are rost :)
3) personal prefer executarea zidariei, si apoi turnarea stalpilor de beton pt ca asigura o impanare superioare a zidariei in stalpii de beton
4) daca ing. de rezistenta a prevazut grinzi  in loc de centuri e ok. altfel ai o problema
5) ai pierdut cateva kg bune de fier la lungimea barelor care se prelungesc din stalpi

oricum casa este lucrata peste media din Ro.


mersi pentru urari, sper sa mearga si s-acum la fel.

dirigintele de santier - 700 euro ( platibili in transe la faze determinante )
contructorul intr-adevar ce-i al lui e pus deoparte ;)

sa raspund la intrebari ...
adancimea de fundare 1.5 m , iar pe partea cu calcanul vecinului am fundatie in ploturi dat fiind adanicmea fundatiei casei vecinului.

nu inteleg intrebarea 43

fier nu am pierdut , da stiu cam bagat... de s-au golit buzunarele...

#40
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008
Asa cum am promis...  ultimele poze de la locu' faptei.

Fișiere atașate



#41
statut

statut

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 01.02.2009
Par lucrate frumos. Singura obiectie e eterna problema a zidarilor romani, care nu umplu cu mortar si rosturile verticale ale zidariei.

Ce solutie de incalzire vei adopta pt casa?

#42
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008

View Poststatut, on Feb 18 2009, 14:28, said:

Par lucrate frumos. Singura obiectie e eterna problema a zidarilor romani, care nu umplu cu mortar si rosturile verticale ale zidariei.

Ce solutie de incalzire vei adopta pt casa?


in principiu as dori o instalatie de incalzire prin pardoseala, am mai multe variante dar inca nu m-am hotarat.  ma mai intereseaza si o instalatie de racire tot prin pereti... nu stiu cat de fezabil o sa fie dar astept inca cateva propuneri

#43
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.862
  • Înscris: 13.10.2006
Din ce-am vazut pe Forum, e cel mai  ingrijit lucrata. Bravo echipei respetive si urmaririi in santier de catre cei  in cauza,  dirig, proprietar, etc.. :notangel:  :peacefingers:  :thumbup:

#44
p0pescu

p0pescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.01.2009

View Postm-i-h-a-i, on Feb 18 2009, 15:45, said:

in principiu as dori o instalatie de incalzire prin pardoseala, am mai multe variante dar inca nu m-am hotarat.  ma mai intereseaza si o instalatie de racire tot prin pereti... nu stiu cat de fezabil o sa fie dar astept inca cateva propuneri
Buna seara!
La sistemul de racire prin pereti se foloseste aceeasi teava ca si la incalzirea in pardoseala prin care o sa circule agentul termic cu o temperatura intre 15 si 19 grade celsius (pentru racire). Partea cea mai complicata la acest sistem este sistemul de automatizare, care trebuie sa regleze instalatia in functie de umiditate, temperatura sapei, temperatura incaperii, pentru a evita aparitia condensului. Si bineinteles este nevoie de un generator de racire (chiler) pentru asigurarea temperaturii agentului termic.

#45
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008

View Postp0pescu, on Feb 18 2009, 18:08, said:

Buna seara!
La sistemul de racire prin pereti se foloseste aceeasi teava ca si la incalzirea in pardoseala prin care o sa circule agentul termic cu o temperatura intre 15 si 19 grade celsius (pentru racire). Partea cea mai complicata la acest sistem este sistemul de automatizare, care trebuie sa regleze instalatia in functie de umiditate, temperatura sapei, temperatura incaperii, pentru a evita aparitia condensului. Si bineinteles este nevoie de un generator de racire (chiler) pentru asigurarea temperaturii agentului termic.


pare simplu ca buna ziua  ;)  si ieftin ca braga  :huh:  daca si braga o mai fii ieftina ...

#46
p0pescu

p0pescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.01.2009

View Postm-i-h-a-i, on Feb 18 2009, 18:10, said:

pare simplu ca buna ziua  ;)  si ieftin ca braga  :huh:  daca si braga o mai fii ieftina ...
Nu am scris nicaieri ca este ieftin, doar am schitat in linii mari ce inseamna racirea prin pereti. De costuri putem vorbi dupa dimensionare  :)

#47
statut

statut

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 01.02.2009
Referitor la incalire:

solutia optima depinde foarte mult  de sursa de incalzire la care te-ai gandit. daca alegi o PCD va fi mai greu sa folosesti radiatoare, tot asa cum daca alegi bransament de la CET va cam frige la talpi incalzirea prin pardosea. Asta ar trebui sa fie prima ta grija: sursa de incalzire

Incalzirea prin pardosea se preteaza la pardoselile reci. Rezulta ca pt parter este f buna varianta asta
.
Daca vei folosi mocheta la etaj, atunci poti pune si acolo incalzire prin pardosea.  Altfel, datorita diferentei coeficientului de transfer termic dintre un placaj ceramic si o pardosea de lemn s-ar putea sa te coste foarte mult incalzirea prin pardosea.

Vad ca nimeni nu ti-a dat un raspuns referitor la grosimea unei pardoseli in cazul adoptarii solutiei de incalzire prin pardosea. Aceasta are in general o grosime de 10 cm (termoizolatie, teava, sapa), excluzand stratul de uzura.

#48
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.672
  • Înscris: 25.04.2007
Mihai, ce dimensiuni are scara ta, casa scarii? (lungime si latime)
Fișier atașat  Poze_088.jpg   1MB   211 download-uri
Am si eu o scara asemanatoare si vreau sa imi fac o idee asupra volumetriei.

#49
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008

View Postlifestyle2000, on Feb 21 2009, 15:29, said:

Mihai, ce dimensiuni are scara ta, casa scarii? (lungime si latime)
Attachment Poze_088.jpg
Am si eu o scara asemanatoare si vreau sa imi fac o idee asupra volumetriei.

Sal,

dimensiunile sunt exacte ca cele din arhitectura ...

ai mare grija la inaltimea sapei, din cauza faptului ca o sa imi pun incalzire prin pardoseala pe parter o sa ma ridic cu nivelul pe parter ( 10-12 cm),rezulta o problema cu nivelul primei trepte.

View Poststatut, on Feb 21 2009, 11:39, said:

Referitor la incalire:

solutia optima depinde foarte mult  de sursa de incalzire la care te-ai gandit. daca alegi o PCD va fi mai greu sa folosesti radiatoare, tot asa cum daca alegi bransament de la CET va cam frige la talpi incalzirea prin pardosea. Asta ar trebui sa fie prima ta grija: sursa de incalzire

Incalzirea prin pardosea se preteaza la pardoselile reci. Rezulta ca pt parter este f buna varianta asta
.
Daca vei folosi mocheta la etaj, atunci poti pune si acolo incalzire prin pardosea.  Altfel, datorita diferentei coeficientului de transfer termic dintre un placaj ceramic si o pardosea de lemn s-ar putea sa te coste foarte mult incalzirea prin pardosea.

Vad ca nimeni nu ti-a dat un raspuns referitor la grosimea unei pardoseli in cazul adoptarii solutiei de incalzire prin pardosea. Aceasta are in general o grosime de 10 cm (termoizolatie, teava, sapa), excluzand stratul de uzura.

sursa de incalzire centrala condensatie , pardoseala va fi rece in toata casa , exceptie scarile interioare (lemn).

Da, am aflat inte timp sapa ar putea fii chiar de 12 cm.

Fișiere atașate



#50
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008
Intre timp... ca a tercut ceva de cand nu am mai pus nimic pe aici am terminat cu casa la "rosu" chiar e rosie  :).


am tercut la pasul urmator... tencuiala interioara si ii dam bice ca trece vremea.... si curg ratele.

am avansat si cu instalatiile . Instalatia electrica e aproape gata, instalatia sanitara e inca in lucru, mai am sa ma decid asupra instalatieti de incalzire prin pardoseala.
instalatia solara ... PA , poate alta data cand statu' o sa mai deduca din cheltuieli...

#51
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.982
  • Înscris: 30.08.2005
Mihai, acolo la calcan, nu cred ca ai cum sa izolezi decat cu spuma poliuretanica. Altceva nu cred ca iese ok.

Bafta multa in continuare!

#52
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008

View PostCRG, on Mar 23 2009, 12:13, said:

Mihai, acolo la calcan, nu cred ca ai cum sa izolezi decat cu spuma poliuretanica. Altceva nu cred ca iese ok.

Bafta multa in continuare!



mersi,

la calcan este facuta izolatie cu polistiren de 5 cm, si o sa inchid toate laturile la final...

#53
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.982
  • Înscris: 30.08.2005
Tocmai, ca nu e facuta peste tot, au uitat sa puna niste polistiren cand au cofrat, cel putin in dreptul casei scarii. Acolo nu cred ca au cum sa placheze cu polistiren ulterior. Ce-i drept, nu conteaza asa mult, tu fiind lipit de alta casa, deci pierderi termice mai mici.

Oricum, frumos lucrat !

#54
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 04.06.2008

View PostCRG, on Mar 23 2009, 12:41, said:

Tocmai, ca nu e facuta peste tot, au uitat sa puna niste polistiren cand au cofrat, cel putin in dreptul casei scarii. Acolo nu cred ca au cum sa placheze cu polistiren ulterior. Ce-i drept, nu conteaza asa mult, tu fiind lipit de alta casa, deci pierderi termice mai mici.

Oricum, frumos lucrat !



Am pus... uite dovada !!!! acuma... cat de bine.... nu stiu....

Fișiere atașate



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate