Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

tot despre numere rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mrpigos

mrpigos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2008
Salut.Am luat o masina adusa de afara, dar cu nr rosii de romania, pe alt judet fata de unde locuiesc eu si pe alt proprietar.Eu acum pot sa scot alte numere rosii, pe judetul si numele meu ?Mentionez ca cei care au eliberat prima data nr rosii au notat nu stiu ce in briefu mare, iar cineva zicea ca nu se mai poate.

#2
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
LINK!
Vehiculului căruia i s-a acordat autorizație de circulație provizorie - i se pot atribui succesiv, în aceleași condiții, mai multe autorizații provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu condiția achitării tuturor taxelor și tarifelor legale necesare înmatriculării, înainte de eliberarea următoarei autorizații (taxa de poluare pentru autovehicule, contravaloare certificat de înmatriculare, taxa de înmatriculare).

#3
mccm1976

mccm1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.04.2007

 mrpigos, on Jul 21 2008, 08:47, said:

Salut.Am luat o masina adusa de afara, dar cu nr rosii de romania, pe alt judet fata de unde locuiesc eu si pe alt proprietar.Eu acum pot sa scot alte numere rosii, pe judetul si numele meu ?Mentionez ca cei care au eliberat prima data nr rosii au notat nu stiu ce in briefu mare, iar cineva zicea ca nu se mai poate.

Si eu am avut aceeasi nedumerire. Din cate am aflat se mai pot obtine numere provizorii inca o data dar cu ceva pile si in jur de 200 euro spaga. In principiu acest lucru nu este posibil dar se pot face si ocoliri ale legii. Problema este ca nu merita sa faci asta decat daca masina este o necesitate majora (ce sens are sa dai atatia bani pentru inca o luna ?)- cel mai bine este sa te ocupi de inmatricularea definitiva.

#4
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006

 mccm1976, on Jul 23 2008, 09:59, said:

Si eu am avut aceeasi nedumerire. Din cate am aflat se mai pot obtine numere provizorii inca o data dar cu ceva pile si in jur de 200 euro spaga. In principiu acest lucru nu este posibil dar se pot face si ocoliri ale legii. Problema este ca nu merita sa faci asta decat daca masina este o necesitate majora (ce sens are sa dai atatia bani pentru inca o luna ?)- cel mai bine este sa te ocupi de inmatricularea definitiva.


acuma depinde de masina si ce taxa are... ca poti sa ajungi ca spaga sa fie mai mare decat taxa de poluare :)

#5
blitzbang2007

blitzbang2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2007
Stie cineva daca imi trebuie procura pt a scoate nr rosii in cazul in care nu ma duc eu personal??? si daca da , cam cat costa???? multumesc

#6
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

 blitzbang2007, on Jul 29 2008, 18:26, said:

Stie cineva daca imi trebuie procura pt a scoate nr rosii in cazul in care nu ma duc eu personal??? si daca da , cam cat costa???? multumesc
Desi exprimarea este cam ambigua cred ca am inteles totusi ce dilema ai. Se poate si fara procura, te duci(se duce persoana la care apelezi) la o firma de inmatriculari auto si se ocupa ei de dosar. trebuie sa ai buletinul si/sau copia dupa buletinul celui care este trecut in actul de vanzare cumparare (proprietarului) si brieful mic. Comisioanele nu sunt mari la inmatricularea temporara, pt. cateva zeci de roni (20-30) nu se merita sa alergi pe la CEC si ce mai trebuie la dosar (cerere, traducere legalizata, asigurarea etc.). Nu mai retin daca a trebuit sa las si buletinul original sau numai mi-a facut pe loc o copie si l-am luat inapoi. In orice caz sa aiba si buletinul in original si tot ce ai acte ale masinii pt. orice eventualitate.

#7
Andyb

Andyb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2007
Salut...pote stie cineva : Cum fac sa scot al 2-lea rand de numere rosii tinand cont de urmatorele : masina (Alfa Romeo 145 motor 1.6 An fabricatie 1995 Euro 2) a fost cumparata din germania la data de 19.01.2008 iar cel care a adus masina a scos numere rosii in 23.01.2008. Masina a fost cumparata de un prieten la 1.03.2008. acesta nu a mai inmatriculat-o iar eu am cumparat masina cam de 1 luna de la el. am fost astazi sa ma interesez la politie ce trebuie sa fac ca sa obtin inca un rand de numere rosii ca sa pot sa ma duc cu ea la rar ca am proramare in data de 25 august si sa urmez sirul inmatricularii.Mi s-a spus ca trebuie sa ma duc sa platesc la finante taxa de mediu ca sa obtin al doilea rand de numere rosii. na aici este dilema mea ... de platit ma duc sa o platesc dar nu trebuie ca sa ma duc la rar prima data ca sa imi faca CIV si noxe si nu mai stiu ce ca pe urma sa ma duc la finante? fiindca asta nu am mai apucat sa intreb la politie. si ar fi foarte urata treaba fiindca trebuie sa o duc pe platforma hmm cam scump. Multumesc

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
nu prea ai ce face.
trebuie sa treci intai pe la rar pt omologare, apoi platesti taxa

#9
Andyb

Andyb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2007

 _Smiley_, on Aug 1 2008, 20:05, said:

nu prea ai ce face.
trebuie sa treci intai pe la rar pt omologare, apoi platesti taxa

..... hmmm asta este .... mersi dar ce nu inteleg eu daca o duc la rar pe platforma pt ce sa mai imi trebuiasca numere rosii? in finepana in 25 cand a programare la rar nu am ce face eventual sa ma buur de vara ;)

Edited by Andyb, 01 August 2008 - 19:13.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
pai nu prea mai ai motive sa ceri numere rosii.
astepti sa expire astea (circuli pana atunci), apoi mergi cu masina pe platforma la RAR, apoi rezolvi restul (plata taxe, inmatriculare fiscala, etc) si ceri direct numere definitive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate