Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Nelamuriri legate de UTCB

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#289
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 filisd, on 22nd September 2009, 22:17, said:

sunt clasa a12-a... si m-am gandit sa dau si eu la UTCB... as alege intre CCIA si geodezie :-? insa nu am facut deloc deloc desen in liceu.... m-ar afecta acest lucru? si... dupa ce termin facultatea... ce perspective imi ofera aceasta? mentionez ca nu m-as vedea pe un santier cu 30 muncitori cu 8 clase  <_<  sunt fata... :D

La CCIA ai avea mai multe variante de munca dupa ce termini.
La Facultatea de Hidrotehnica te-ai gandit? departamentul de Inginerie Sanitara si Protectia Mediului cred ca e ceva de viitor si nici nu este foarte greu.

#290
Cirejica

Cirejica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2009
Dupa cate am intzeles incepand de pe 1 octombrie trebuie sa fim la facultate sa confirmam ca ramanem acolo, pe 2, 3 si 4 se face repartizarea caminelor, iar pe 5 incepe anul universitar. Eu inca mai vreau sa imi vand locul la camin, numarul meu de tel e 0741177996.
Pt Klasse, stai linistit! Daca as duce`o asa de bine, nu as avea nevoie de banii de pe camin. Sau cu ce ar trebui sa`mi platesc chiria macar pe cateva luni?

#291
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 filisd, on 22nd September 2009, 22:17, said:

insa nu am facut deloc deloc desen in liceu.... m-ar afecta acest lucru?

Nu.

 filisd, on 22nd September 2009, 22:17, said:

si... dupa ce termin facultatea... ce perspective imi ofera aceasta?

O perspectivă mincinoasă că viața va fi mai bună.

 filisd, on 22nd September 2009, 22:17, said:

mentionez ca nu m-as vedea pe un santier cu 30 muncitori cu 8 clase  <_<  sunt fata... :D

Dă la geodezie. Frati-miu face o porcărie de intabulare și nu mai știu ce manțocărie la 300 lei. Dacă vrei și-o ridicare topografică sau o măsurătoare GPS deja sare la niște sume fabuloase. Și încă-i merge. Greu, da-i merge.
Eu sunt inginer constructor civil și... mai bine nu-ți spun.

Iar faza că la CCIA o să ai mai multe variante de muncă după ce termini e o minciună.

Edited by Al1, 25 September 2009 - 00:01.


#292
titi_petala

titi_petala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.04.2009
Cineva e suparat...

Listele referitoare la camine se mai afiseaza? Pe un pliant scria ca pe 25 septembrie se afiseaza listele cu cei repartizati la camin, insa nu gasesc nimic. Sau s-a schimbat data si inscrierile se fac pe 2 3 4 octombrie?

#293
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
pe 2,3 si 4 vor fi cazarile. Listele se afiseaza la facultate si pe net cu o zi sau doua inainte de a incepe cazarile.

#294
alexASP18

alexASP18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2009
Am loc in caminul 2 camera 007 si vreau sa fac schimb cu cineva din c3 sau c4..si dau si niste bani pentru schimbul asta :)

#295
l2azvan

l2azvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.09.2008
anul IV cfdp ,caut job part time ! :D

#296
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 l2azvan, on 19th February 2010, 23:09, said:

anul IV cfdp ,caut job part time ! :D
si te-ai gandit sa cauti pe forum? :huh: N-ai vazut toate afisele de prin facultate?

#297
l2azvan

l2azvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.09.2008

 mwlambo, on 24th February 2010, 21:05, said:

si te-ai gandit sa cauti pe forum? :huh: N-ai vazut toate afisele de prin facultate?
nu stiu cat de des mergi la facultate dar eu unu nu am vazut nici un afis in cfdp :D
daca stii vreun numar lasa-mi si mie pe pm.chiar imi doresc ceva ,am un program mai liber sem asta

#298
bElena

bElena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2009
Pe data de 14 mai 2010, intre orele 10:00 si 13:00, va fi ziua portilor deschise la C.C.I.A. (Facultatea de constructii civile, industriale si agricole) din cadrul UTCB.
Celor interesati ce vor veni in acea vineri li se va face turul facultatii, li se vor prezenta laboratoarelor, li se vor prezenta oportunitati de lucru, si diverse alte lucruri interesante.
Sunteti asteptati, viitori studenti!  :D

#299
cvlad1923

cvlad1923

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2010
Oare si anul asta se va intra tot cu medii accesibile ca anul trecut?

De exemplu daca sunt 200 de locuri si intru al100lea, prind loc la camin?

Edited by cvlad1923, 26 May 2010 - 17:55.


#300
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 cvlad1923, on 26th May 2010, 18:54, said:

Oare si anul asta se va intra tot cu medii accesibile ca anul trecut?

De exemplu daca sunt 200 de locuri si intru al100lea, prind loc la camin?
Da, o sa fie la fel. Si da, prinzi camin.

#301
cvlad1923

cvlad1923

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2010

 mwlambo, on 27th May 2010, 22:46, said:

Da, o sa fie la fel. Si da, prinzi camin.

Multumesc pentru raspuns mwlambo

#302
cvlad1923

cvlad1923

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2010
Salut. Am vazut in ghidul de admitere ca nu pot sa depun decat un dosar. De exemplu daca vreau sa depun un dosar pt Măsurători terestre și cadastru ( Inginerie geodezica) , altul pentru Instalații pentru construcții ( ingineria instalatiilor ) , altul pentru Inginerie sanitară și protecția mediului ( inginerie civila ) etc.. Nu as putea depune mai multe dosare? pt ca sunt din domenii diferite. Trebuie toate trecute intr-un singur dosar? avand mare grija ordinea in care le scrii...

#303
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 cvlad1923, on 22nd June 2010, 21:38, said:

Salut. Am vazut in ghidul de admitere ca nu pot sa depun decat un dosar. De exemplu daca vreau sa depun un dosar pt Măsurători terestre și cadastru ( Inginerie geodezica) , altul pentru Instalații pentru construcții ( ingineria instalatiilor ) , altul pentru Inginerie sanitară și protecția mediului ( inginerie civila ) etc.. Nu as putea depune mai multe dosare? pt ca sunt din domenii diferite. Trebuie toate trecute intr-un singur dosar? avand mare grija ordinea in care le scrii...
Un candidat poate depune un singur dosar de înscriere, dar cu una sau mai multe opțiuni de redistribuire către alte domenii, pentru eventualitatea în care la acestea rămân locuri neocupate.

Adica pe acelasi dosar iti treci mai multe optiuni.

#304
c00rn3l

c00rn3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.10.2007
vine acum iar sezonul admiteriilor si eu nou boboc de UTCB (asa sper) am cateva intrebari legate de aceasta facultate, poate unele chestii miau scapat si nu leam vazut si imi cer scuze daca repet intrebariile

Deci am terminat liceul e mate-info si la bac ma estimez ca iau un 7 la mate pe cunostintele mele (asta la profil de M1) si as dori sa dau la CCIA, alternativ ar fi CFDP.
Si acum intrebariile ...

1. Am vazut ca la UTCB este rubrica de geodezie, insa eu as vrea tot ca o alternativa sa fac cadastru, este in cadrul facultatii si ceva de topografie si cadastru? k de la geodezie stiu k iesi geodez si faci cu totul altceva, desi eu vreau cadastrist
2. Imi fac probleme in legatura cu chimia, eu cu chimia sunt pe 0 total, nu am facut mai deloc in liceu, doar ce stiu de prin generala clasele 7-8. Cat de mare e problema?
3. Alta problema ar fi legata de fizica, mecanica o duc bine zic eu, dar am auzit ca trebuie si niste notiuni de termodinamica, iar aici iar sunt pe 0. E problema?
4. Legat de autocad, ar trebui sa ma apuc sa invat de pe acum? nu stiu deloc cu ce se mananca, decat ca lam vazut pe fratimiu ca mai umbla prin el (am auzit ca e problema cu asta)
5. Legat de camine, facultate, dotari, profesori, cum este campusul pe acolo ... etc, as vrea sa aud niste pareri legate de asta. Am auzit ca in primul an se cam sta 5 intro camera de camin, eu ma gandesc sa imi iau calculatorul acolo, e destul loc? sau trebuie obligatoriu un laptop?
6. Cati mp are o camera in C2, k am auzit k aklo e ptr boboci (adica ma intereseaza cat de mare e locul in care trebuie s traiesc cu inca 4 :)) )
7. Am "auzit", nu stiu cat de bine, ceva de genul ca daca termini semestrul fara nici o restanta iei bursa.
8. In ce caz pot pierde locul la camin sau locul subventionat de stat (aici sunt mai mult interesat in cazul restantelor ca am auzit ca se pica destul de mult la 2-3 materii cum ar fi RM si Mecanica)?
9. Din cei care intra cam cat % din ei termina? adica se intra 400 la ccia la buget, cati din astia termina facultatea?
10. Aici cer si eu o parere a cuiva care a terminat facultatea, daca se gaseste usor de munca, adica daca se va gasi in 4 ani cand sper eu sa termin.

pentru cei care imi pot vorbi mai mult despre UTCB sau pentru cei care urmeaza sa intre acum acolo ma gasesc la id de mess y0_4_ever

PS: scuze de numarul mare de intrebari, sper sa pot primi niste raspunsuri, va multumesc anticipat!

#305
bElena

bElena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2009
1. Daca o sa faci Facultatea de Geodezie, din cate stiu, o sa ai ca specializare de licenta sectia Masuratori terestre si cadastru. (eu sunt la civile, asa ca nu stiu mai multe despre asta)
2. Nu trebuie neaparat sa stii chimie, desi se leaga un pic si de ceea ce ai facut in liceu (pH si concentratii), dar daca faci toate laboratoarele te descurci, chiar o sa fie ok.  ;)
3. Fizica din anul 1 nu are legatura aproape deloc cu ceea ce ai facut in liceu. Trebuie sa stii ca forta=masa*acceleratia si te descurci (desi e o materie care de obicei face probleme la studenti). Se face si termodinamica, dar o sa o inveti tot la facultate (eu nu stiam nici fizica si nici mecanica cand am venit la facultate si m-am descurcat). Iar mecanica e usoara, insa trebuie sa fii foarte atent caci profesorii sunt destul de stricti si daca gresesti la calcule iei note mici.
4. Eu nu stiu autocat. O sa-l studiez la anu` (momentan sunt anul 1), dar nu-mi fac probleme... :D
5. Caminele sunt aproape de facultate. E un campus "minunat" :)). De obicei baietii prind in primul an loc in c2-camin doar de baieti, stau cam 5 in camera, au baile la comun. Insa daca ai nota mare la admitere poate prinzi in c3- camin mixt, stau 5 in camera, o baie pe modul (la doua camere).
6. Nu stiu sa-ti zic cu exactitae, cred ca un pic mai mult de 15 metri patrati...
7. Daca nu ai nicio restanta si ai media peste 7 iei bursa de 400lei, daca ai media peste 9 si ceva iei bursa de 500 lei parca.
8. Nu stiu exact, insa anul asta au prins loc in c2 destui studenti si amanati, asa ca o restanta - doua nu-ti fac probleme.
9. La civile dupa primul an se pierd o treime, si din cate am auzit facultatea la timp o termina cam un sfert...:D
  Sper ca te-am lamurit macar in anumite privinte.
Bafta la BAC si la adimtere!

#306
c00rn3l

c00rn3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.10.2007
mersi mult pentru raspunsuri

inca 2 intrebari :D

1. La camin asa zisa "camera" e doar o camera sau un fel de apartament care contine mai multe camere (2-3)?
2. Cati din cei care termina primul an iau bursa (cat % ? ) chiar si din cei care au medie peste 9 as fi curios cati sunt la numar :) ?

sper s nu se supere nimeni pe mine pentru intrebari :)), eu doar intreb ca fapt divers spre a-mi multumi curiozitatea :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate