Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nelamuriri legate de UTCB

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#1
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Salutare! :) Intenionez sa urmez UTCB-ul si vreau sa stiu cateva lucruri legate de aceasta facultate,cum ar fi:
-de ce spune majoritatea ca e foarte ,foarte grea si foarte putini reusesc sa termine
-se intra numai pe baza da examen sau si pe dosar(la ce sectii?)
-care au fost ultimele medii cu care s-a intrat anul trecut(la buget)
-ce sanse am sa apuc camin
-ce materii se studiaza
-in ce consta munca de inginer(dupa ce termin)
Mulltumesc pentru orice raspuns! :arigato:

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Eu dau la UTCB si vreau sa intru la Constructii civile si instalatii agricole(CCIA).
Din cate am inteles eu: e foarte grea ca se fac 4 feluri(module) de matematica, Rezistenta Materialelor se face numai pe baza de integrale(cica nu sunt din alea usoare pe care le-am intalnit la bac pe la S III, punctele b sau c :) ).
Se da examen pentru toate sectiile. http://admitere.utcb...dmitere2008.pdf
La CCIA a fost ultima medie 7.90 parca.
Treaba cu caminul inca o studiez.
Se studiaza multa matematica. :)
Dupa ce termini lucrezi in proiectare(faci proiecte) sau executie(pe santier).

Daca n-am nimerit ceva, rog sa ma corecteze cineva care e deja la facultatea asta sau a terminat.

#3
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
matematica faci la orice facultate tehnica (analiza, algebra, matematici speciale). la fel si rezistenta materialelor si desen tehnic. plus chimie, fizica etc. facultatea va fi mult mai "concreta" abia in anul III.
locurile in camin ar trebuie sa fie asigurate...
si ai grija: la UTCB iti trebuie minge de baschet!

#4
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postpenny_s, on Jul 8 2008, 07:55, said:

si ai grija: la UTCB iti trebuie minge de baschet!
dau la UTCB,deci nu prea le am cu metaforele... :huh:

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
UTCB este o facultate mare prietene. Fii un pic mai specific ca sunt multe specializari.

In orice caz, munca de inginer consta in inginerie. O sa vezi tu dupa ce termini ce si cum. Degeaba iti explica unul-altul acum ca tot nu o sa ai imaginea de ansamblu. Oricum, e o meserie care iti poate aduce satisfactii daca o practici. Mai mult de jumatate din absolventii UTCB nu profeseaza ca ingineri dupa ce termina.

#6
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostDragon Warrior, on Jul 8 2008, 09:30, said:

UTCB este o facultate mare prietene. Fii un pic mai specific ca sunt multe specializari.

In orice caz, munca de inginer consta in inginerie. O sa vezi tu dupa ce termini ce si cum. Degeaba iti explica unul-altul acum ca tot nu o sa ai imaginea de ansamblu. Oricum, e o meserie care iti poate aduce satisfactii daca o practici. Mai mult de jumatate din absolventii UTCB nu profeseaza ca ingineri dupa ce termina.
Cel mai mult ma preocupa ce fac dupa;sa nu cumva sa urasc munca aia si sa-mi blestem zilele.Eu as vrea sa intru la constructii civile.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Daca urasti munca aia te apuci de altceva, asa cum se apuca multi altii.

In linii mari ca inginer ori vei deveni proiectant si o sa faci purici prin vreun birou ducand lupte eterne cu arhitectii si supervizand executia lucrarii pe un santier (sau poate nu o sa iti vezi rodul muncii niciodata), ori ajungi pe vreun santier coordonand vreo echipa de muncitori, oricum, ii vei inebuni cu respectarea normativelor din constructii si ei se vor uita chioras la tine cand nu ii vei lasa sa puna mai multa apa in beton ca sa curga mai bine, si alte fineturi din astea.

Astea sunt cele doua mari directii in inginerie, cu zeci de ramificatii. Poti sa ajungi de exemplu sa faci munca administrativa, sau sa faci planning, sau project management si nu o sa ai nevoie sa stii decat exclusiv ceva matematica elementara. In fine, domeniile in care poti lucra ca inginer sunt aproape nelimitate. Tu chiar nu ai nici un inginer in familie sa-l tragi de limba?

Edited by Dragon Warrior, 08 July 2008 - 08:54.


#8
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostDragon Warrior, on Jul 8 2008, 08:49, said:

Tu chiar nu ai nici un inginer in familie sa-l tragi de limba?
Din pacate nu.

mwlambo,stii cumva unde se gasesc rezolvarile la problemele de fizica(cele din testele de pe site)?

#9
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdacoroman2310, on Jul 8 2008, 12:11, said:

Din pacate nu.

mwlambo,stii cumva unde se gasesc rezolvarile la problemele de fizica(cele din testele de pe site)?
http://admitere.utcb.ro/

http://admitere.utcb...8/teste2008.pdf

http://admitere.utcb...olvariteste.pdf

Sper sa-ti fie de ajutor :peacefingers:

PS: Rezolvarile am observat ca sunt destul de detaliate si chiar intelegi ce vrea sa zica.

Edited by mwlambo, 08 July 2008 - 13:30.


#10
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postmwlambo, on Jul 8 2008, 14:29, said:

http://admitere.utcb.ro/

http://admitere.utcb...8/teste2008.pdf

http://admitere.utcb...olvariteste.pdf

Sper sa-ti fie de ajutor :peacefingers:

PS: Rezolvarile am observat ca sunt destul de detaliate si chiar intelegi ce vrea sa zica.
Pai sunt rezolvate doar primele 9 teste si numai problemele de mate(1-12) :huh:

#11
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdacoroman2310, on Jul 8 2008, 15:21, said:

Pai sunt rezolvate doar primele 9 teste si numai problemele de mate(1-12) :huh:
Ne lasa pe noi sa rezolvam; nu e chiar ca la bac :rolleyes:

Vezi ca dau raspunsurile corecte la sfarsitul testelor; ultimele 3 pagini parca.

#12
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Cu siguranta nu e ca la bac;sunt multe lucruri care nu erau in programa de bac.Greu... :ermm:

Se da acelasi examen pentru toate sectiile?
Stie cineva care a fost cea mai mica medie cu care s-a intrat anul trecut la vreo facultate(din cadrul UTCB-ului bineinteles )?
Si inca ceva:taxa de inscriere la c.civile e 300 RON sau am visat eu...?  :scratchchin:

Edited by dacoroman2310, 08 July 2008 - 15:46.


#13
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Mah, io acum patru ani cand am dat admitere am luat niste cartulii cu teste editate de catedra de mate si catedra de fizica la matrixrom. Si aveau si rezultatele la sfarsit.

Edited by nicu13, 08 July 2008 - 15:48.


#14
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdacoroman2310, on Jul 8 2008, 16:42, said:

Cu siguranta nu e ca la bac;sunt multe lucruri care nu erau in programa de bac.Greu... :ermm:

Se da acelasi examen pentru toate sectiile?
Stie cineva care a fost cea mai mica medie cu care s-a intrat anul trecut la vreo facultate(din cadrul UTCB-ului bineinteles )?
Si inca ceva:taxa de inscriere la c.civile e 300 RON sau am visat eu...?  :scratchchin:

Quote

Taxa este de 60 lei pentru primul domeniu optat si câte 10 lei pentru fiecare opŃiune de redistribuire suplimentară

Anul trecut stiu ca a fost in jur de 8 ultima medie.

#15
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postmwlambo, on Jul 8 2008, 16:38, said:

Anul trecut stiu ca a fost in jur de 8 ultima medie.
M-ai bagat in ceata :huh: .Ai spus ceva mai sus ca ultima medie la CCIA a fost in jur de 7.9.Eu credeam ca aici se intra cel mai greu si m-asteptam ca la celelate facultati(specializari) sa se intre cu medii ceva mai mici. :peacefingers:  Deci,cum ramane?

#16
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdacoroman2310, on Jul 8 2008, 18:20, said:

M-ai bagat in ceata :huh: .Ai spus ceva mai sus ca ultima medie la CCIA a fost in jur de 7.9.Eu credeam ca aici se intra cel mai greu si m-asteptam ca la celelate facultati(specializari) sa se intre cu medii ceva mai mici. :peacefingers:  Deci,cum ramane?
Gasisem undeva lista cu cei intrati anul trecut si ultima medie era 7.90 (ceva in jurul acestei cifre), dar e cam irelevant ca anul trecut media de admitere s-a calculat 50% bac si 50% examen de admitere, iar anul asta examenul de admitere conteaza 80%.


PS Nu se intre cel mai greu ca e o facultatea foarte grea(poate e cea mai grea facultate de 4 ani) si multi se cam tem; plus ca multora le repugna munca pe santier, spre exemplu toti cei care au aflat unde ma duc m-au intrebat: 'chiar iti place sa lucrezi pe santier? :huh: '.

#17
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmwlambo, on Jul 8 2008, 08:49, said:

Eu dau la UTCB si vreau sa intru la Constructii civile si instalatii agricole(CCIA).

CCIA = Constructii Civile, Industriale si Agricole

Sfat pentru amatorii de UTCB:
Daca ai baze destul de solide de matematica si fizica merita sa incerci doar daca iti si place ingineria in sine. Orice facultate de la UTCB e destul de grea pana si pentru un student cu rezultate exceptionale. Ideea este ca nu trebuie sa fii extrem de destept ca sa ii faci fata, trebuie doar sa ai baza din liceu la matematica si fizica. Restul te invata ei. Si daca intri sa nu crezi ca o sa mearga treaba cum merge pe la alte universitati, particulare de exemplu. Si in niciun caz sa nu faci o facultate doar pentru ca o sa castigi bine dupa ce o termini. Daca iti si place asta e altceva.

#18
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postcatal0ntz, on Jul 12 2008, 23:14, said:

CCIA = Constructii Civile, Industriale si Agricole
scuze :blush:
Se pare ca habar n-am la ce facultate ma duc... :sadwalk:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate