Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Preturi la chirii: apartamente, vile, hale industriale, office

- - - - -
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1315
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine are mai putini bani? Salariile au crescut și în pandemie. Mai ales la cei care închiriază...

#1316
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018
Poate or fi crescut la unii, la altii au scazut, si s-au pierdut si locurile de munca, nu uita ce era cu angajatii teraselor, restaurantelor si altele de genu.

#1317
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia nu stau în chirie la mine. :)

#1318
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018
Nu e stres mare ?! Daca sunt chiriasi care strica, nu platesc la timp chiria, utilitatile, etc ?! Cum se procedeaza ? Ca am auzit ca nu poti sa-l dai afara asa oricum, etc, tu ce faci cand ai din astia ?

Edited by MinettoMatoi, 06 September 2021 - 16:49.


#1319
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Pt o garsoniera mica, 25mp f aproape de metrou Timpuri Noi la cat sa ma astept ca si chirie? Se cauta? Este bloc nou, modern aranjata dar mica.

#1320
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
1000-1400 lei ma gandesc eu. Pe ceva similar, bloc vechi la Victoriei iau 1000

Edited by radu103, 20 September 2021 - 09:04.


#1321
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Nu e f putin? Am vazut la Dristor bloc din 80 si mai putin bine amenajat cu 1000 lei. E mai rentabil arunci sa cumpar o garsoniera mai mare dar cartier mai putin bun sau mai departe de metrou?
Credeam ca zona va urca pretul.

#1322
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostMinettoMatoi, on 06 septembrie 2021 - 14:50, said:

Poate or fi crescut la unii, la altii au scazut, si s-au pierdut si locurile de munca, nu uita ce era cu angajatii teraselor, restaurantelor si altele de genu.

In mod paradoxal am observat ca o investitie de 35000 EUR apartam 2 camere 50 mp intr-un orasel care nu prea are apartamente de inchiriat aduce cam aceeasi chirie cu una de 55000 EUR  apartam 2 camere 50 mp intr-un oras mare unde oferta de inchirieri generoasa. Lucrul asta nu se intampla acum 5 - 10 ani.

#1323
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, și eu am un prieten care închiriază un ap in Sinaia, central cumpărat cu 50.000 închiriat cu 600€.
Eu am un ap ce a costat 122.000 central București si e închiriat cu 650.
Când ținea ap pe regim hotelier avea randament si mai bun dar nu prea merita având doar unul.
Cred ca in București si mai ales cu pandemia, oferta si cererea sunt destul de echilibrate sau chiar spre cerere mai mică, motiv pentru care chiriile sunt relativ mici.
Momentan in toată Europa prețurile la imobile au accelerat creșterea iar chiria, invers proporțional.  
Rămâne de văzut dacă prețurile imobilelor mai scad sau ușor chiria va deveni din nou direct proporțională.
Trăiam intr-o perioada cu cele mai mici dobânzi din istorie. Pana acum o luna si ceva in Europa puteai lua un credit cu dobânda de sub 1%, făcând creditarea mai ieftină, teoretic avantaj pentru cumpărat. Același avantaj l-au avut toți așa ca prețurile au cam decolat. In acest context de împrumutat ușor slaba cerere de chirie.
Lucrurile s-ar putea schimba cu prețuri mari la imobile (dacă rămân acolo) si o dobânda mai mare. Mulți vor fi atunci nevoiți sa mai închirieze câțiva ani in plus pana vor cumpara.
Afara e deja un alt fenomen dezavantajos pentru micii landlordzi, se construiesc foarte multe ap direct pentru închiriat. De obicei sunt clădiri noi, frumoase, modern utilate, in ansambluri aerisite cu parcuri și verdeața. Și construiesc zeci de mii, sunt o competiție serioasă pentru noi mici propietari.

#1324
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
M-am trezit cu astia fix lângă mine, și au in total 10 clădiri de ap. https://www.daft.ie/...-dublin/2621139
Același preț ceream și eu pana in pandemie și când astia nu existau încă. Acum cer 15-20% mai puțin.
Aste e și sa ne reamintească ca imobiliarele nu își păstrează sau cresc valorea forever. Dacă nu e ceva istoric, locație excelenta, in timp pierde valoare fata de noile ansambluri. Clădirile de ap cu proprietari privați nu sunt atât de dinamice, peste 20 de ani nu scot pe toată lumea fără sa modernizeze clădirea, sau chiar data jos și construit una mai buna. Acest fonduri de investiții au însă acest avantaj.
Legislația la fel împinge chiriași spre clădiri noi ce respecta ultimele standarde.
Va fi din ce in ce mai greu in viitor pentru un ap vechi din militari sa fie atractiv cu noile ap de buna calitate ce vor apare in viitorul apropiat.

Asta e motivul și pentru care am cumpărat mai nou case vechi in zone protejate, le pot moderniza, tine atractive versus ap in bloc vechi cu locatari reticenți la a investi propria clădire. Încă sunt șocat cum proprietarii de apartamente aștepta ca primăria sau altcineva sa renoveze, modernizeze clădirea.
Am noroc ca nu m-am zgârcit și am luat in locații bune. Un ap de exemplu in sector 1 locatarii au plătit modernizarea blocului, renovarea completa a scării, schimbarea liftului cu unul nou, modern, renovarea spațiilor comune, bănci alei, schimbare conducte de gaze și apa. Și primăria a făcut eforturi și a schimbat mult zona. Am scos ap de la închiriat, reîmprospătat un pic și sta mama acum :). In timp ma aștept ca tot mai multe asociații sa urmeze aceasi cale, altfel cum sa fii mulțumit sa locuiești acolo sau sa ai randamente bune.

#1325
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postceocri, on 17 decembrie 2021 - 10:31, said:

Da, și eu am un prieten care închiriază un ap in Sinaia, central cumpărat cu 50.000 închiriat cu 600€.
Eu am un ap ce a costat 122.000 central București si e închiriat cu 650.
Când ținea ap pe regim hotelier avea randament si mai bun dar nu prea merita având doar unul.
Cred ca in București si mai ales cu pandemia, oferta si cererea sunt destul de echilibrate sau chiar spre cerere mai mică, motiv pentru care chiriile sunt relativ mici.
Momentan in toată Europa prețurile la imobile au accelerat creșterea iar chiria, invers proporțional.  
Rămâne de văzut dacă prețurile imobilelor mai scad sau ușor chiria va deveni din nou direct proporțională.
Trăiam intr-o perioada cu cele mai mici dobânzi din istorie. Pana acum o luna si ceva in Europa puteai lua un credit cu dobânda de sub 1%, făcând creditarea mai ieftină, teoretic avantaj pentru cumpărat. Același avantaj l-au avut toți așa ca prețurile au cam decolat. In acest context de împrumutat ușor slaba cerere de chirie.
Lucrurile s-ar putea schimba cu prețuri mari la imobile (dacă rămân acolo) si o dobânda mai mare. Mulți vor fi atunci nevoiți sa mai închirieze câțiva ani in plus pana vor cumpara.
Afara e deja un alt fenomen dezavantajos pentru micii landlordzi, se construiesc foarte multe ap direct pentru închiriat. De obicei sunt clădiri noi, frumoase, modern utilate, in ansambluri aerisite cu parcuri și verdeața. Și construiesc zeci de mii, sunt o competiție serioasă pentru noi mici propietari.

Pe la noi au crescut chiriile tare de tot

#1326
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Unde?
In Irlanda trendul a fost scăderea chiriei in capitala dat creșterea in restul țării unde chiriile rămăseseră mult in urma. Cum mulți ai profitat de work remote sau relocat in țara o orașe mai mici.

#1327
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postceocri, on 19 decembrie 2021 - 15:04, said:

Unde?
In Irlanda trendul a fost scăderea chiriei in capitala dat creșterea in restul țării unde chiriile rămăseseră mult in urma. Cum mulți ai profitat de work remote sau relocat in țara o orașe mai mici.
Si in Romania la fel, doar ca unii refuza realitatea

#1328
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 01.04.2016

View Postceocri, on 19 decembrie 2021 - 15:04, said:

Unde?
In Irlanda trendul a fost scăderea chiriei in capitala dat creșterea in restul țării unde chiriile rămăseseră mult in urma. Cum mulți ai profitat de work remote sau relocat in țara o orașe mai mici.
Pai atunci de ce ai scazut chiria? M-am uitat cat iti ia sa ajungi cu tramvaiul acolo, e departe rau prin pustietate. Ma mir ca luai suma aia acolo, e un pret similar cu ce e in oras vad. De curiozitate cat de repede ai inchiriat acolo?

#1329
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am scăzut chiria pentru ca și noi suntem Dublin plus concurenta ap noi.
Locația este suburbie și noi suntem la 15 min de mers pe jos de National Digital Park unde găsești birourile Adobe sau SAP printre alții.

Sunt multe facilitați in zona inclusiv 3 scoli.
PS blocul nostru are parc propriu ce include și teren de golf.

#1330
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postceocri, on 22 decembrie 2021 - 00:04, said:

Am scăzut chiria pentru ca și noi suntem Dublin plus concurenta ap noi.
Locația este suburbie și noi suntem la 15 min de mers pe jos de National Digital Park unde găsești birourile Adobe sau SAP printre alții.

Sunt multe facilitați in zona inclusiv 3 scoli.
PS blocul nostru are parc propriu ce include și teren de golf.

Diferenta e ca in Romania, in afara de cateva orase mari, pe care le numeri pe degetele de la o mana, restul sunt ca si cum te-ai intoarce in evul mediu. De asta WFH nu a schimbat atat de semnificativ piata chiriilor. Cel mult le-a temperat pe cele de langa zonele de birouri, avand in vedere infrastructura teribil de greoaie.

#1331
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
Va salut cu respect
Apartament, doua camere, 53 mp, Focsani, zona ultracentral, cea mai buna zona din oras cu parcari private si bariere tip zona rezidentiala, etaj 5/6, bloc placat complet renovat recent de cativa ani, apartamentul renovat si el acum cativa ani, doar balconul nu are termopan, mobilat modern. Asa in mare, cam ce pret sa pun pe el? Un apartament tot din focsani, 60 mp dar zona mai slaba cere pe el 62k Euro. Voi cu ce pret l-ati pune din descriere? Sarbatori cu bine.

#1332
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Din experienta proprie. Pune peste cat crezi ca vei lua ca e mult mai ușor de scăzut decât de crescut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate