Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Preturi la chirii: apartamente, vile, hale industriale, office

- - - - -
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1333
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Ceva predicții de la ZF pentru ‘22
Prețurile apartamentelor vor crește, dar cererea va scădea: randamentele se vor reduce

Piața imobiliară se va confrunta cu o creștere a prețurilor apartamentelor – creșterea prețurilor materialelor de construcții, creșterea inflației, majorarea plafonului pentru TVA de 5% de la 90.000 de euro la 140.000 de euro, care va antrena creșterea prețurilor apartamentelor, dar, pe de altă parte, cererea se va confrunta cu creșterea dobânzilor la lei, creșterea ratelor lunare de plată, lipsa chiriașilor - încă se lucrează remote, în cazul în care apartamentele sunt cumpărate pentru a fi date cu chirie. Chiriile nu vor crește pentru că există ofertă suficientă în piață, dar, dacă prețurile apartamentelor cresc, randamentul scade. Dacă dobânzile la depozite și la titluri de stat cresc, de ce ar mai investi cineva în apartamente, ca să stea goale? 2022 va fi un an cu multe semne de întrebare pentru piața rezidențială. Cei care vor un apartament în care să se mute, vor plăti noile prețuri, dar cei care încercau să investească în apartamente, își vor face calculele de mai multe ori. Acum 2 ani era extrem de simplu, luai un apartament de 2 camere, prețurile erau ținute de plafonul de TVA, chiria era bună, iar randamentul final era de 2-3 ori peste o dobândă bancară. Acum piața s-a schimbat.

#1334
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postceocri, on 03 ianuarie 2022 - 12:13, said:

Dacă dobânzile la depozite şi la titluri de stat cresc, de ce ar mai investi cineva în apartamente, ca să stea goale?
La titluri de stat max 5% pare batut in cuie.

In apartamente si terenuri investesti pentru stabilitatea lor si pentru cresterea valorii lor.  Investesti in centru te doare la basca.

#1335
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Chiar azi am citit in ziar ca si chiriile vor creste cu 5-10 %, chiar zice "pandemia nu a tulbura chiria", acuma naiba stie cum va fi 2022.

#1336
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020
Am 4 proprietati inchiriate. Si, doar ca statistica personala... la proprietatile intre 100k-200k Euro, rentabilitatea este undeva pe la 4% in momentul de fata. Iar la cele peste 200k, scade pe la 3-3,5%.

Dupa pandemie, chiriile mele au scazut cam cu 30%. Pentru ca nu mai sunt expati. De fapt mai sunt... dar nu asa multi ca inainte de 2020.

#1337
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postalexleca, on 23 martie 2022 - 11:28, said:

Am 4 proprietati inchiriate. Si, doar ca statistica personala... la proprietatile intre 100k-200k Euro, rentabilitatea este undeva pe la 4% in momentul de fata. Iar la cele peste 200k, scade pe la 3-3,5%.

Dupa pandemie, chiriile mele au scazut cam cu 30%. Pentru ca nu mai sunt expati. De fapt mai sunt... dar nu asa multi ca inainte de 2020.
Ai cam omorat unicornii roz din capul unora.
Eu stiam foarte bine ceea ce ne spui dar toti de pe aici zic ca nu-i asa

#1338
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020
Acum va trebui sa comparam cu rentabilitatile la proprietatile din afara. In Londra sau Paris sunt in jur de 1%/an. Si orice stat cu o economie stabila va diminua in timp rentabilitatea chiriilor.

Sunt 2 tipuri de investitori in proprietati:

1. Yield investors
si
2. Growth investors

detaliat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eh1JtBaBzH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu poti avea astaptari la chirii decente in Romania dupa ce 80% dintre expati s-au relocat, iar romanii si-au cumparat apartementele lor. Sa nu uitam ca expatii aveau "relocation Budget". Si chiar ii durea la basca de chirie pt ca nu plateau din buzunarul lor.

#1339
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 turbo trabannt, on 04 aprilie 2008 - 11:22, said:

puteti pune proiectul de lege aici? txs.
Închirierea locuinţelor | Lege 114/1996 actualizată 2022

https://lege5.ro/Gra...p=geydcnbwga3ta

#1340
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postalexleca, on 23 martie 2022 - 11:28, said:

Am 4 proprietati inchiriate. Si, doar ca statistica personala... la proprietatile intre 100k-200k Euro, rentabilitatea este undeva pe la 4% in momentul de fata. Iar la cele peste 200k, scade pe la 3-3,5%.

Dupa pandemie, chiriile mele au scazut cam cu 30%. Pentru ca nu mai sunt expati. De fapt mai sunt... dar nu asa multi ca inainte de 2020.

Eu observ ca au crescut pe olx, publi etc

#1341
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Am avut pana la sfarsitul anului trecut apartamentul inchiriat si faceam anual declaratia unica si plateam impozit.
Cum nu a mai fost inchiriat anul acesta,trebuie declarat ceva sau facut vreun formular ca nu am mai avut chiriasi?


#1342
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostGroh, on 08 iunie 2022 - 16:40, said:

Salutare,
Am avut pana la sfarsitul anului trecut apartamentul inchiriat si faceam anual declaratia unica si plateam impozit.
Cum nu a mai fost inchiriat anul acesta,trebuie declarat ceva sau facut vreun formular ca nu am mai avut chiriasi?
Da, cand tu sau chiriasul anuntati terminarea in scris, cu ea la sectia financiara, https://www.fiscalit...e-chirie-18919/

#1343
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Va cer un sfat - am termen limita de eliberare 10 noiembrie de unde stau. Caut un ap de 3 camere in Bucuresti in care vom locui o familie cu un copil de varsta scolara, vizand apartamentele nonstudentesti, in blocuri de dupa 2000, cu terasa, MSV, centrala, pe la 550-650E.
Desigur ca fiind in perioada asta a anului, nefasta pentru a cauta chirie, preturile au urcat chiar si cu 100E fata de luna iunie cand aruncasem un ochi mai serios dar nu era cazul sa ma mut.

As vrea sa va intreb ca timing, cum ar fi mai bine de procedat in perioada aceasta, ca sa prind ceva frumos la un pret cat mai ok? Este riscant sa ma las pe jumatatea lunii octombrie cu gandul ca le va intra si proprietarilor morcovul putin ca a trecut varful de cerere? Sau deja de acum din septembrie incep sa se elibereze multe si va exista o oferta generoasa pe care nu o voi mai gasi dupa jumatatea lui octombrie?
La cum vad eu lucrurile, un apartament pe care owner-ul il doreste pentru familii pe termen lung, intr-un bloc mai nou, nu ar trebui sa aiba legatura directa cu sosirea studentilor, dar practic piata creste si atunci omul merge cu piata, adaugand 50-100E in plus.

#1344
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
cauta ce ti place, mergi sa l vezi..si cred ca vei putea negocia. Alea de 3 cam nu cred ca-s asa cautate de catre studenti.

#1345
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Tu ai o listă de criterii care limitează mult oferta. Dacă e copilul la școală, ești legat de o zonă anume. Că doar nu vrei să stai în Berceni și să duci copilul la școală în Chitila sau invers. Iar pentru zona respectivă, 3 camere în bloc destul de nou, probabil le numeri pe degete. Deci ar trebui să închiriezi orice apare, chiar dacă te costă 1000 de euro în plus pe an. Dacă începi să renunți la unele criterii din listă și te interesează mai ales prețul, probabil după 15 octombrie vor fi dispuși proprietarii să mai lase din preț. Că nu se mută mai nimeni între 1 noiembrie și 1 aprilie (cu excepția ta).

#1346
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Probabil pretul chiriilor a crescut si deoarece suma plătită pentru cazarea unui refugiat ajunge la 2.100 de lei pe lună, astfel că găzduirea, de exemplu, a cinci persoane din Ucraina poate aduce un venit de 10.500 de lei pe lună, bani neimpozabili.

Si pare destul de efervescent subiectul deoarece pe grupurile de FB cu specific sunt moderate imediat anunturile , atat ofertele cat si cererile.

#1347
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
@mihand75 - Nu tin neaparat sa fie in jurul Universitatii, de fapt nici nu ma gandesc la asta. Doar sa pot ajunge in 20-30 min cu un mijloc de transport, preferabil fluent.
Curiozitatea mea era daca merita intr-adevar sa fac eforturi aici unde stau si sa ma mai lungesc pana la inceput de decembrie, in ipoteza in care in noiembrie s-ar ieftini cu 100E chiriile de 7-800E acum.
Nu stiam de situatia descrisa de @Sinmbad iar asta nu e o veste prea buna (strict economic, dincolo de tragedia oamenilor)

Edited by ValentinVali, 15 September 2022 - 13:45.


#1348
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
”Nu stiam de situatia descrisa de @Sinmbad iar asta nu e o veste prea buna (strict economic, dincolo de tragedia oamenilor)”
Welcome to wealthy Europe :).
Cum Romania progresează ușor, ușor o sa te trezești cum se întâmpla in vest când tu chiriașul de rând intri in competiție cu statul care cazează la privat cazuri sociale.
Mulți propietari pe aici prefera sa dea la închiriat statului pe 10 ani in condiții foarte bune. Dacă nu prelungești după 10 ani îți renovează ap și ți-l da înapoi.
Și statul aici scoate enorm de multe ap de pe piața crescând prețurile la chirii.

#1349
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Pe acest topic aș prefera să văd doar mesaje cu prețuri acceptate la închiriere, sunt alte câteva topicuri pentru discuții.
Dar, ca să ajut totuși, din experiența mea, prețurile nu scad până în ianuarie-februarie. Poate negociază mai mult, dar în anunțuri nu prea scad. Iar pentru 3 camere bloc nou, cred că 650-700 este prețul rezonabil pentru zona centrală, bine poziționat.

#1350
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Preturile la chirii au crescut dar tranzacțiile vad că se împuținează, chiriașii nu mai suna așa des, cum zicea colegul mai sus cred că relevant e la cat se bate palma, nu cat se cere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate