Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#811
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

View Postfisman, on 10 decembrie 2016 - 20:27, said:

Daaa, si voi abia acum va pregătiți! Noi am fost Ăźn mai si am Ăźnceput să le uit! Sau să le amestec cu alte locații din alte concedii....
Ce-i drept, sotia a fost responsabilă cu locațiile (de diferite feluri). Eu eram responsabil de modul cum ajungem acolo (trasee, mijloace de transport, etc).

Ha ... in cazul nostru, eu mă ocup de TOT :o

View Postdariuscha, on 10 decembrie 2016 - 20:35, said:

sper ca nu te bulversez acum si cu statia de metrou rossio!
http://www.citylocke.../lisbon-rossio/
http://www.citylockers.pt/

Wow ... asta da "bulversare" ... multumesc  dariuscha :)

Edited by lorena3, 10 December 2016 - 21:31.


#812
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Cabo da Roca, locul 4 in atractii turistice in opinia Forbes.

Hai La multi ani !!

#813
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009
Vom merge in curand in Lisabona si una dintre zile are ca si circuit Sintra, Cabo da Roca si mi-as dori si Estoril..Vom avea Lisabon cards si stiu ca drumul cu trenul il avem gratuit pana la Sintra insa de acolo pana la Cabo da Roca se ia in autobus...stiti cumva pretul, durata calatoriei ...alte variante..
Multumesc.

#814
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Alte variante, in afara de autobuz, nu sunt. Pretul nu mi-l amintesc exact, dar de la Sontra la Cabo da Roca e in jur de 3 Eur. Calatoria dureaza 30-40 minute. De la Cabo da Roca la Cascais tot cu autobuzul, tot in jur de 3 eur biletul.

#815
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 09.02.2007
Parca am dat 3.6 euro pana in Cabo da Roca. Dar am mers din Cascais cu bus 403. Info aici: https://www.virtualt...onicalized=true

Iar aici e site-ul cu orarul autobuzelor: http://www.scotturb....ta/2?Itemid=117

#816
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Noi am folosit pentru Sintra, Cabo da Roca, Cascais etc. , Yellow cab tt tours,o mică firmă care deține 2 Land Rover Defender de 8 persoane și care efectuează diferite tururi în Lisabona și în jurul ei. Cel care include destinațiile mai sus menționate costă 49 euro de persoană, durează de la 8 pana la 18, include opriri de 1h30m la Pena Castle, 1h30m în Sintra, cam 30m la Cabo de Roca și 1h Cascais-Estoril. Șoferul are și rolul de ghid, un ghid foarte bun de altfel. Prețul include și ridicarea/lăsarea la hotel. E o variantă de luat în seamă pentru cei care nu pot aloca mai mult de o zi acestor obiective.

Edited by adano, 24 January 2017 - 14:40.


#817
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

View Postadano, on 24 ianuarie 2017 - 14:23, said:

Noi am folosit pentru Sintra, Cabo da Roca, Cascais etc. , Yellow cab tt tours,o mică firmă care deține 2 Land Rover Defender de 8 persoane și care efectuează diferite tururi în Lisabona și în jurul ei. Cel care include destinațiile mai sus menționate costă 49 euro de persoană, durează de la 8 pana la 18, include opriri de 1h30m la Pena Castle, 1h30m în Sintra, cam 30m la Cabo de Roca și 1h Cascais-Estoril. Șoferul are și rolul de ghid, un ghid foarte bun de altfel. Prețul include și ridicarea/lăsarea la hotel. E o variantă de luat în seamă pentru cei care nu pot aloca mai mult de o zi acestor obiective.

Interesanta varianta ... am intrat pe oferta celor de la Yellow Cab si este bine de precizat ca pe langa cei 49 euro/pers., se adauga si intrarile la obiective, plus masa ... dintr`un calcul scurt, se cam apropie de 100 euro/pers ...  

http://www.yellowcab...s/premium-tours

#818
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Preturile la mâncare în Sintra mi s-au părut foarte mari în comparație cu Lisabona, noi optând pentru sandwich-uri, pastais și alte porcării. Trenulețul spre castelul Pena nu merită 3 euro în nici un caz (7-8 minute de mers). La turul cumpărat, ghidul face toți banii  ( am aflat foarte multe informații despre istoria locurilor vizitate , povestite într-un stil aparte) și a fost plăcut să interacționezi și sa te împrietenești cu persoane din diferite țări. E scumpicel,  dar banii si-i merită cu siguranță!

Edited by adano, 24 January 2017 - 16:09.


#819
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,585
  • Înscris: 14.04.2008
lorena3, indiferent de ce modalitate de vizita alegi, mancarea si intrarea la obiective tot trebuie sa le platesti. evident ca iesi mai bine financiar daca-ti organizezi tu vizita, insa si tururile private au adeptii si avantajele lor. e loc sub soare pt toti!
adano, la ce trenulet te referi?eu am ajuns la pena cu un autobuz si cred ca a costat mai mult de 3 euro biletul. zici tu 7-8 minute de mers? hmmm... sigur? eu n-as zice!

#820
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Mă refer la vehiculul (mini-busul sau trenuleț) care pleacă de la poarta de lângă casa de bilete și ajunge la castel. Și cu siguranță nu am făcut mai mult de 10 minute.

#821
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,585
  • Înscris: 14.04.2008
a! acum am realizat! cel din curtea palatului! pai ala e ...  . nici nu l-am luat in calcul, am si uitat ca exista!

#822
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009
Multumesc pt informatiile date si detaliile de luat in calcul. M-ai am o intrebare legata de taxiurile din Lisabona. Dimineata vom avea avionul de intoarcere destul de devreme 6:30 si pt a fi in aeroport la 5:00 va trebui sa luam taxiul. Exista firme de taxi de luat in calcul si altele de care trebuie sa ne ferim, exista un tarif de noapte , am aflat ca exista un tarif diferit pt bagaje (nu avem) dar alte lucruri de luat in calcul mai sunt. Multumesc.

#823
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005
10 euro ne-a costat pe noi asta vara taxiul din centru la aeroport. La fel si invers.

#824
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2011
Biletul pe Aerobus este valabil 24 ore doar pe Aerobus , nu si pe metrou/carris
, cum greșit am citit în unele posturi.Puteți consulta si site Aerobus .

Edited by serban55, 17 February 2017 - 15:56.


#825
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2011

View Postdariuscha, on 10 mai 2015 - 20:22, said:

la ce sa renunti? tu trebuie sa alegi! sfatul meu e sa nu le faci in fuga, in dorinta de a le vedea pe toate. in ritm normal, sa simti ca te bucuri de ce vizitezi. ia in calcul si-o pauza de masa, de-o cafea, de-o inghetata. iar pt a optimiza timpul, la 10 sa fiti in fata intrarii fie la pena, fie la maur.
da, metroul ajunge la cais do sodre, va trebui insa sa schimbati undeva. eu as merge insa pe varianta aerobus: se misca excelent, calatorie in conditii f bune, loc special pt bagaj, statie chiar in fata iesirii din cladirea aeroportului, bilet valabil 24 de ore pe autobuze, tramvaie si funiculare ( nu si la metrou!)
Valabilitate 24 ore doar pe Aerobus.Vezi si www.aeroportolisboa.pt.
În altă ordine de idei , am observat că la Cabo da Roca se ajunge mai repede din Cascais , vezi site scotturb.com , linia 403 , în josul paginii este traseul cu stațiile.

Edited by serban55, 17 February 2017 - 16:17.


#826
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,585
  • Înscris: 14.04.2008
''unele posturi'' sunt scrise cu ani in urma. in 2011, cand am fost eu si am cumparat bilet pt aerobus, acesta era valabil 24 si pt celelalte mijloace de transport, exceptand metroul. si asa l-am folosit. ca idee, acest lucru se poate verifica in postarile din acea vreme, inclusiv pe alte site-uri (vezi tripA!)
in concluzie, mereu e bine sa verificam informatiile citite si va vedem daca ceea ce era valabil atunci, mai e valabil acum.

da, postarea e din 2015, insa informatiile sunt cum le stiam din 2011. ca exista schimbari, nu e vina mea! n-a fost cu rea intentie. fiecare e dator sa verifice informatiile primite.
la cabo da roca eu am ajuns din cascais pt ca m-am cazat acolo si mi-am facut altfel programul. insa cine vrea sa uneasca vizita din lisabona in sintra + cabo da roca normal ca prima data va merge in sintra pt a se incadra in programul de vizitare si abia spre seara la cabo da roca.

Edited by dariuscha, 17 February 2017 - 16:34.


#827
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2011

View Postbiancamch, on 11 mai 2015 - 14:35, said:

Multumesc mult! Sintra si Capo raman intr-o zi. Cascais era asa, de trecere doar, pt ca am citit pe tripadvisor ca e totuna ca si timp daca te intorci via Sintra sau via Cascais. 30 de minute pt zgait la Capo ajung, la fel si la Cascais daca statiile sunt aproape de plaja. Sintra am redus-o la 3 obiective pana la urma. Pena, Palatul national si Regaleira. Eventual mergem pe jos de la Pena la castel sa il vedem pe dinafara. Asa este, nu-mi place sa haituiesc dar nu vreau sa aloc mai mult de o zi pt deplasarile astea. Ce putem, vedem, ce nu, ramane pe alta data, poate mai ajungem in viata asta pe acolo Posted Image Restul de 2 zile 1/2 le petrecem in Lisabona, tocmai ca sa nu fugarim. Problema e ca tot mai gasesc cate un muzeu pe care l-as vedea sau cate un mirador din ala... Deci sunt in ceata cu mijlocul de transport... parca as lua masina ca sa ne putem opri pe drum daca vedem ceva frumos si sa nu fim tot cu ochii pe ceas si cautand statii...
Intervalul între autobuzele liniei 403 este de o oră , deci dacă vrei să faci turul Sintra-Cabo da Roca-Cascais , trebuie luat in calcul ca timp.Vezi site scotturb.com.

#828
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2011

View Postcastoras, on 11 septembrie 2015 - 17:07, said:

buna,
urmeaza sa plecam si noi in Lisabona saptamana cealalta - acum ma zbat sa gasesc la timp hotelurile.
Multumesc tuturor pentru informatii, sunteti grozavi.
Intrebarile mele:
- am rezervat la 2 hoteluri - hotel de Roma 3* si Holiday Inn Libertade - cam scumpicel dar nu prea am mai gasit nimic altceva.
Julieta22 - tu ai stat acolo? cum e ca si locatie/accesibilitate? e sigur noaptea pentru 2 tineri(e)?
Alternativ as mai putea gasi la Ibis Saldanha - ceva mai ieftin decat Roma, cam in aceeasi zona. Sa schimb rezervarea mea de la Hotel Roma si sa iau Ibis?
- am pus in plan o excursie cu feribotul la Cacilhas pentru podul 25 aprilie si statuia Cristo Rei. este inclusa pe acrdul viva vivagem sau o achit separat?
este coada?
- in afara de locatia din Belem unde se pot cumpara Pasteis de Belem - ce alta locatie ar mai fi? cu gust, calitate similara. am inteles ca in Belem ar fi coada la acea cofetarie.
- Cam la ce obiective dintre cele importante sa ma astept la cozi: Turnul Belem, Santa Justa, tramvaiele galbene, teleferic?
- legat de mancare: multumesc lui jumborom si celorlati pentru review-uri si exemple de preturi. Din pacate eu am ulcer si asta ma face sa tin un oarecare regim - recomandari de un restaurant simplu si relativ ieftin gen impinge tava/foodcourt de mall unde sa aiba gratar+cartofi. Am retinut din recomandarile voastre  Cantinho do Gordo.
- un magazin usor accesibil tip mall/supermarket de unde sa cumpar produse cosmetice, parfumerie? el corte ingles sau un altul? In general in afara tarii in fac stoc de cosmetice, cam tot ce-mi pica in mana. Posted Image
Inca adun informatii despre obiectivele turistice, zilele astea trebuie sa pun la punct si un plan coerent de atac al orasului.
Puteți mânca ieftin ,bun ,variat si intre ora 9 si 19 ,fără pauza de prânz ca la majoritatea restaurantelor , la împinge tava din rețeaua de hipermarket Pingo Doce.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate