Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Insomnie...

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Ce as putea sa fac ca sa pot sa dorm si eu linistit si sa nu stau sa ma mai gandesc la toate lucrurile inainte de a adormi (timp de 30-60 min)... si sa dorm si eu mai multe ore ... si cum sa fac sa nu ma mai simt tot timpu obosit(am mai pus intrebarea asta ...un raspuns il stiu eu ->sa fac sport DAR NU AJUTA deloc!)

p.s nu-mi spuneti sa ma duc la doctor ca nu ma duc :\!!!

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sport ! alimentatie sanatoasa ! daca nu suporti linistea mormantala si iti provoaca "ganduri" atunci inlocuieste-o cu o muzica relaxanta in surdina (enya, enigma, buddha bar) ! indeparteaza sursele de lumina, lenjerie de pat neagra, draperii, etc...
poti incerca o baie calda si un ceai inainte, si o parere personala !

incearca sa-ti rezervi acele 30 de minute de 'gandit' inainte de a te culca...
adica daca ti-ai propus sa te culci la 10, la 9 : 30 stai intr-un fotoliu sau la geam sau plimba-te...gandeste-te si la 9:59 zici 'ba...gata ! acum la somn'

#3
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008
esti norocos! eu stateam 2-3 ore cu ochii in tavan pana adormeam...
si acum este foarte cald nopatea! ceva racaoare (cu AC) te-ar "adormi" mai repede...

#4
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Foloseste ceai relaxant predominant dupa amiaza si seara iar daca nu da rezultat (dupa  o saptamina) ia Hypnogen.
Poti incerca Melatonina (este hormon natural) insa conteaza foarte mult si psihicul subiectului.Chestia cu sportul n-are nici o legatura,si eu mergeam la sala,faceam MTB si alte activitati fizice sustinute si tot nu puteam sa dorm la comanda.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 dan_ghetau, on Jun 23 2008, 10:31, said:

Foloseste ceai relaxant predominant dupa amiaza si seara iar daca nu da rezultat (dupa  o saptamina) ia Hypnogen.
Poti incerca Melatonina (este hormon natural) insa conteaza foarte mult si psihicul subiectului.Chestia cu sportul n-are nici o legatura,si eu mergeam la sala,faceam MTB si alte activitati fizice sustinute si tot nu puteam sa dorm la comanda.

chestia cu sportul, mai mult fitness sau aerobic are legatura cu o mai buna oxigenare....

nu sugeram sa care pietre de moara ca sa fie obosit. ci o schimbare de atitudine, si mai ales, nu cred ca e cazul sa adoarma "la comanda"

Edited by spare-me, 23 June 2008 - 09:35.


#6
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Crede-ma ca eram superoxigenat,aveam alimentatie sanatoasa (pe care o mentin si acum) si cu toate astea,nici eu nu pot sa adorm decit atunci cind mi-e somn,nu pot sa ma gindesc la ora ca sa dorm.Din pacate,cred ca asa sint construit,cu inima-n git mereu,nu prea pot sa stau pe loc,sarbatorile religioase sint un chin relativ pt ca nu pot desfasura activitati prin curte.
Si apoi,nu avem toti timp sa stam cite 3-4 ore pe zi la sala desi asa se recomanda.Trebuie suplimentata alimentatia cu produse care ajuta in cazul de fata la un somn mai bun si mai linistitor.Din ultima faraza spusa reiese tocmai ca ar trebui sa doarma la comanda insa eu i-am spus ce sa faca pentru ca in cazul meu au dat rezultat (Hypnogen am luat doar o saptamina apoi s-a rezolvat cu ceai).
Apropo,am incercat toate produsele naturiste posibile si imposibile,mai nou poti lua Persen forte.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 dan_ghetau, on Jun 23 2008, 10:45, said:

Crede-ma ca eram superoxigenat,aveam alimentatie sanatoasa (pe care o mentin si acum) si cu toate astea,nici eu nu pot sa adorm decit atunci cind mi-e somn,nu pot sa ma gindesc la ora ca sa dorm.Din pacate,cred ca asa sint construit,cu inima-n git mereu,nu prea pot sa stau pe loc,sarbatorile religioase sint un chin relativ pt ca nu pot desfasura activitati prin curte.
Si apoi,nu avem toti timp sa stam cite 3-4 ore pe zi la sala desi asa se recomanda.Trebuie suplimentata alimentatia cu produse care ajuta in cazul de fata la un somn mai bun si mai linistitor.Din ultima faraza spusa reiese tocmai ca ar trebui sa doarma la comanda insa eu i-am spus ce sa faca pentru ca in cazul meu au dat rezultat (Hypnogen am luat doar o saptamina apoi s-a rezolvat cu ceai).
Apropo,am incercat toate produsele naturiste posibile si imposibile,mai nou poti lua Persen forte.
scuza-ma, nu vreau sa par ironic, dar credeam ca asta e si ideea ?!

din ce observ la initiatorul topicului, se baga in pat la somn, dar e macinat de ganduri o vreme, si nu se poate "detasa" ca sa adoarma...
o atitudine mai pozitiva, ganditul pe timpul zilei, putin aerobic si o muzica lenta speram sa ajute...

intr-adevar cunosc si eu cazuri de oameni care adorm chiar daca nu le e somn, dar nu cred ca la asta sa refera tipul

#8
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Pai asta si este ideea,nu poate omul dormi imediat,la comanda,indiferent daca e somnul de noapte sau cel de frumusete,de dupamiaza.Absolut la fel patesc si eu,daca merg la somn la ora 23 sa zicem si nu mi-e somn,evident ca ma enervez ca nu pot dormi ca altii,la 2 minute dupa ce intra in pat.
M-as bucura sa nu am dreptate dar sa-l ajute remediile folosite de mine,sincer.
Fa-ti un set de analize la recomandarea unui medic internist foarte bun,dupa ce expui problema ta.Nu-ti fie frica,este o discutie pur si simplu pentru a-si face o idee de istoricul tau.Pe baza rezultatelor ti se prescrie un tratament (naturist daca medicul e bun) si poate se rezolva.
Daca gasesti rezolvarea cu gindirea pozitiva sa-mi spui si mie ca eu pina acum nu am descoperit-o.

#9
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008
puina tarie (vodka/coniac/palinca- 150ml) inainte de culcare si te "rezolva"!

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ceea ce nu inteleg eu este de ce sa mergi sa te culci daca nu ti-e somn ?!

noi vedem problema distinct si cred ca e o confuzie in relatarea problemei de catre initiator.

eu vad pur si simplu ca omul merge la somn si se gandeste la diverse 30 de minute.
tu o vezi ca ''nu poate adormi la comanda" fie zi fie noapte...

nu mi se pare acelasi lucru...

una e sa-ti fie somn si sa nu poti adormi ca te gandesti la lucrurile de peste zi si alta e sa nu-ti fie somn dar sa te bagi in pat si sa ai si pretentia de a adormi...

#11
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Poate ca ai musafiri si televizorul e in living iar tu n-ai tv in dormitor.In plus nici nu prea poti sa faci galagie ca vrei sa-ti doarma copilul.Am dat un exemplu,nu e cazul meu.Te mai poti lovi de o situatie din aceasta cind stii ca pleci din tara,eventual vei conduce si trebuie sa fii odihnit a doua zi.Daca te culci la ora 4 cind ti-e somn (de exemplu) faci mai rau...
In ambele situatii din ultima fraza subiectul nu se simte confortabil,asta e limpede.Ca situatia a fost inteleasa diferit si asta e alta problema,poate eu doar la asta m-am limitat sa explic,nu am mai despicat firul in patru.
Daca vrea sa urmeze ce i-am spus,de bine,daca nu,la fel de bine.Bafta.

#12
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
ceai de tei+sunatoare inainte cu juma' de ora sa te bagi la soilit :)
trust me ...

#13
ageana

ageana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.12.2006
Si eu am avut aceeasi problema (si inca o mai am), dar acum bag un film inainte de culcare.  De adormit, nu adorm mai repede, dar macar nu mai sunt stresat de faptul ca nu adorm. Asta e... uneori dupa 15 min ma ia somnul, alteori vad 2 filme si tot treaz sunt. Sunt constient ca a II-a zi o sa fiu obosit din nou, dar... cum nu pot face nimic, ma resemnez.
De obicei adorm pe la 01:00 si ma trezesc la 07:20.

#14
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Ceaiul de tei e anemiant dara daca tot il folositi respectati modul de preparare ca timp al infuziei.
Sunatoare,fitosedin,valeriana,passiflora,ceai relaxant,melatonina,toate au fost incrcate de mine.Cele mai bune rezultate le obtin cu ceai relaxant (mix de plante).
Puteti incerca Melatonina,hormon natural cu efect de inducere a somnului.

#15
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
k..am inteles...eu nu beau ceai deloc (Doar Lipton:P)...oricum dati-mi un exemplu de un ceai cu gust mai dulce ... nu cele care sunt amare sau nush alt gust urat

sper sa se rezolve X(...e chiar f enervanta..parca nici nu mai pot sa ma concentrez bine s.a :| ..adica si asta e problema ..eu vreua sa dorm si imi zboara gandirea la iesit pŽafara , jocuri pe PC,,cum ar fi fost daca as fi procedar mai devreme altfel(la o iesire in oras s.a)

o fi si din cauza PCului ?...ma simt si tot timpul obosit..sunt cam dependent de PC..adiac nu pot sa plec de langa el ... si de multe ori am zis sa-l las in pace...dar nu am ce face(nu poT)....sa stau 15 ore in casa (la tv :\ ca altceva ce sa fac) pana cand vine seara si automat iesitul in oras ..adica ma refer cum as putea sa inlocuiesc PCul ... e ca tigarile nu poti sa te lasi de el ! :P

Edited by pimpey, 23 June 2008 - 16:48.


#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 pimpey, on Jun 23 2008, 17:45, said:

k..am inteles...eu nu beau ceai deloc (Doar Lipton:P)...oricum dati-mi un exemplu de un ceai cu gust mai dulce ... nu cele care sunt amare sau nush alt gust urat

sper sa se rezolve X(...e chiar f enervanta..parca nici nu mai pot sa ma concentrez bine s.a :| ..adica si asta e problema ..eu vreua sa dorm si imi zboara gandirea la iesit pŽafara , jocuri pe PC,,cum ar fi fost daca as fi procedar mai devreme altfel(la o iesire in oras s.a)

poti sa bei si pelin daca pui doua linguri de miere in el
ceaiul nu e dulce de la sine

numai sa nu pui zahar

#17
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Sau bea un lapte cald amestecat cu miere si dupa aceea baga-te la orizonatala si uita-te la un film/emisiune ceva.Sa vezi ce repede te ia somnul.
Faza cu PC-ul nu e buna deloc.Decat sa stai  toata ziua la PC,mai bine ia-ti un abonament la sala,ia-ti un job de vara,orice altceva decat sa stai la calc. Eu deja daca stau 4 ore in fata calculatorului ma dor ochii,imi da o dispozitie proasta.

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
1. De ce crezi că ai insomnie? Știi cum se manifestă?
2. La cât timp adormi după ce te pui în pat?
3. Noaptea te trezești, sau nu dormi deloc, te uiți pe pereți?
4. Ai impresia că n-ai dormit deloc și dimineața esti foarte obosit când te dai jos din pat?
5. Există vreun motiv pentru care nu te poți pune liniștit în pat să dormi? Stres, probleme, gânduri, etc...

Răspunde întâi la astea și apoi vin și sfaturile!

p.s. Câți ani ai?

Edited by ripper, 23 June 2008 - 18:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate