Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

De ce sa-mi iau un TV wide screen?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2008
eu l-as lua pe ala mai performant ca am acasa unul de 100 si sincer se vede mai prost ca unul de 70 dincauza celor cu cablul ca au arici in portofel si nu fac ca imaginile transmise sa sie mai clare si cu rezolutie mai buna

#38
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMtz, on Jun 18 2008, 23:01, said:

Ochiul meu detine adevarul absolut. Al tau nu il detine. Altfel nu ai ma debita aiureil cu plasma care "spulbera" orice CRT la "superbul" semnal care vine pe cablu.

enjoy,
Mtz

foarte buna argumentatia nu am ce zice, parca umbla o vorba ca pe un forum ar trebui sa ne ajutam unii pe altii nu sa aruncam cu "dogme" ca cea de mai sus   ; si ca sa explic mai pe indelete (ca vad ca e necesar) era vorba de calitatea imaginii provenita din aceeasi sursa de semnal (respectiv cablu) pe 2 sau 3 display-uri diferite respectiv crt, lcd, plasma. Ai facut vreodata comparatia asta ?

Edited by mihaikolf, 19 June 2008 - 16:12.


#39
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Si ce te faci cand "dogma" este un adevar ABSOLUT de care nu te poti atinge? Noi am cam facut comparatii (si nu una), tu ai facut? Sa stii ca suntem cativa pe aici care nu doar ne laudam, chiar vrem sa ajutam, chiar si doar prin aruncarea "dogmelor". Sunt multi care nu au habar de aceste "dogme" si se duc cu capul inainte, cumpara ce li se da, nestiind adevarurile absolute.
Gabryel, probabil ca amandoua vad la fel de "bine". Asa ca ia-l pe cel mai mare, cel putin e mare (si aici avem un adevar absolut: un televizor mare va fi mai mare decat un televizor mic, idiferent de la ce distante sunt privite, atata timp cat distantele pana la ambele televizoare sunt egale :D  :D  :D ). Oricum de pe calculator se va vedea mai mult decat bine.

Edited by pif_foto, 19 June 2008 - 21:39.


#40
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postda_nashu, on Jun 19 2008, 15:05, said:

eu l-as lua pe ala mai performant ca am acasa unul de 100 si sincer se vede mai prost ca unul de 70 dincauza celor cu cablul ca au arici in portofel si nu fac ca imaginile transmise sa sie mai clare si cu rezolutie mai buna


Ai 100% dreptate, dar cum magarii astia nu se pun pe pus o transmisie mai buna, o sa ma racoresc din cand in cand cu filme de pe player-ul Blue-Ray si chiar de pe DVD-uri.
Mai am un DVR tot Sony cu HDD si care are si el iesire HDMI. Se "pupa" super cu CRT-ul Sony pe care il am acum si ma refer si la cum isi imprumuta informatiile de la unul la altul. Ma gandesc, jubiland, cum o sa fie cand o sa vina matahala de LCD si cum o sa se mai inteleaga cele 3 scule intre ele. Sambata imi ajung acasa.  :bouncey:

http://www.sonycente...-ray-p1203.html

Avand in vedere ca TV-ul, singur, e 42-45 mil., player-ul e 17 mil., filmele ajung pe la 3 mil. si cablul HDMI, neaurit (asa cred, ca daca e aurit ajunge pe la 3-4 mil., desi daca ma uit mai bine la poza ...), pe la 1 mil., iar totul in promotie e doar 50 de mil., eu spun ca e o afacere buna, nu ?

Edited by Gabryel, 19 June 2008 - 21:57.


#41
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpif_foto, on Jun 19 2008, 22:21, said:

Si ce te faci cand "dogma" este un adevar ABSOLUT de care nu te poti atinge? Noi am cam facut comparatii (si nu una), tu ai facut? Sa stii ca suntem cativa pe aici care nu doar ne laudam, chiar vrem sa ajutam, chiar si doar prin aruncarea "dogmelor". Sunt multi care nu au habar de aceste "dogme" si se duc cu capul inainte, cumpara ce li se da, nestiind adevarurile absolute.
Gabryel, probabil ca amandoua vad la fel de "bine". Asa ca ia-l pe cel mai mare, cel putin e mare (si aici avem un adevar absolut: un televizor mare va fi mai mare decat un televizor mic, idiferent de la ce distante sunt privite, atata timp cat distantele pana la ambele televizoare sunt egale :D  :D  :D ). Oricum de pe calculator se va vedea mai mult decat bine.


asa bun si la ce concluzie ati ajuns dupa comparatii ? ca plasma e un moft pentru snobi si ca CRT-ul e la putere nu ? m-am lamurit, eu ma retrag din discutie

#42
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postmihaikolf, on Jun 19 2008, 23:25, said:

asa bun si la ce concluzie ati ajuns dupa comparatii ? ca plasma e un moft pentru snobi si ca CRT-ul e la putere nu ? m-am lamurit, eu ma retrag din discutie

Se mai poate bantui si pe youtube si se mai pot afla detalii si de la niste baieti cat de cat familiarizati cu tema. Parerea mea. Asta in ceea cepriveste "lupta" dintre LCD si Plasma.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hIuu3yc6Da4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


A, apropo. Pentru cei care asteapta sa le vina in oras transmisii HD si care isi cumpara deja TV-uri cu tunere digitale incorporate, apar TV-urile cu Laser care se vor inlocuitoarele plasmelor. De ce a plasmelor ? Asa spuneau aia care le prezentau ...
Asa ca pana sa ne vina noua 3-4 programe full time in transmisie HD, o sa ne inlocuim TV-urile pe care le luam acum deoarece vor fi imbatranite (sigur 10 ani nu o sa ne bucuram de transmisii HD), sau se vor strica intre timp.
Numai bine, cand o sa ne vina HD-ul la usa ... o sa ne luam TV-uri cu laser. Copilul meu se va contra cu unii de pe un forum pe topicul "TV Laser vs. TV Oled".   :lol:
Nu mai spun nimic de formatul "cinema" in ceea ce priveste forma ecranului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EbRT_9AOt9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DS6wsJRGqnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Concluzia ?
Acum e bine sa-ti iei CEL MULT un LCD sau Plasma cu rezolutie pe verticala de 1080p, fara tuner digital incorporat si asa mai poti pune inch buni la diagonala.  ;)

Edited by Gabryel, 19 June 2008 - 23:30.


#43
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Bine, hai sa precizez si asta ca sa nu mai dau loc la discutii "pe langa".
Bineinteles ca m-am referit la tuner digital incorporat ... de tip HD. Acum ma simt linistit. :)
Pai nu de alta, dar o sa se gaseasca unul altul care sa spuna ca au gasit la toate tuner digital. Da, dar nu HD, sa fie clar.
DBV-T si DBV-T HD, parca ...

#44
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
uita-te intai si la celelalte caracteristici, nu numai la marime.
mai bine iei un tv mic din gama superioara, decat un tv mare din gama inferioara. vezi cate mufe are, vezi calitatea ecranului (tehnologia folosita), etc. ca sa-ti dau exemplu, eu deja am 2 hdmi-uri ocupate si cand o sa apara hdtv si la noi o sa-l ocup si pe al 3-lea, nu ignora asta...

cat despre rezolutie... eu oricum nu vad toate detaliile de la distanta cand joc gta, desi il tin la ~1m de picioare. tv-ul stie maxim 1080i si rezolutia e 1300 si ceva x nu-stiu-cat. nu m-as baga la full hd, inca nu merita.

#45
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da, asta de 106 cm are doar 2 conexiuni HDMI. E nasol, mai ales ca toti vrem pe bani putini sa fie de toate si cat mai mult din fiecare.
Ce sa zic, daca nu o sa gesesc niste dispozitive in care sa pun mai multe HDMI si de acolo sa ma duc cu unul singur in TV, o sa folosesc si celelate conexiuni pentru aparatele de la care nu pot avea pretentii. Ma refer la "Video Component" si altele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j29RUYMUSyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eAHpt-A2h5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://support.sony-...a...&m=BDP-S300

Singura diferenta pe care am mai gasit-o in afara de tunerul HD, e generatia a II-a de "Bravia Engine", dar daca tot nu avem transmisii HD iar cand redai de pe un Blue-ray calitatea e garantata chiar faca "Bravia Engine", faptul ca am luat si player si un conector HDMI (nu mai zic de filme ca nu conteaza asta) la pretul unui TV,  a fost factorul determinat.
Cred ca ne bagam prea usor idetalii tehnice, insesizabile ochiului uman si "ne furam caciula singuri" cand nu e cazul. Am vazut prin magazine tot felul de TV-uri si daca nu ai avea in fata specificatiile tehnice, sa mor daca iti dai seama de vreo diferenta. Am vazut si pe youtube  faze in care mai multi tipi erau pusi in fata a doua TV-uri, unul plasma si altul LCD, sau unul cu 1080 rezolutia si altul de 768.  A IESIT O DEGRINGOLADA TOTALA !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hayxSD8Ww7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  (nu am gasit altceva acum)

In mare parte, multi dintre noi am muscat destul de bine din momeala marketingului . Pentru o cifra sau o litera schimbata scoatem milioane bune in plus.
Da, sunt convins ca si eu m-am prins in hora asta, dar asta e lumea in care traim.

Bun, de acum la mine, dupa cum am spus mai sus, zarurile sunt aruncate. Maine imi vine promotia la usa. Daca o sa vad ceva nasol sau fain o sa pun pe aici. Nu cred ca pot sa fac un review deoarece nu am un alt TV si nici nu am avut. A, am un monitor LCD cu tuner TV de 22" dar nu sunt grade de comparatie intre ele.
De un lucru sunt sigur, in schimb. Toata saptamana viitoare pun baietii de la RDS sa-mi refaca toate legaturile incepand de la swich-ul din cartier pana la "banana" din spatele TV-ului. Sigur mai scot ceva calitate din SD. Dar poate nu e cazul, mai stii ? :)

Numai bine.



Inca ceva bun de vazut.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z-JXfyvlPh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/opUwO3-XjLM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gabryel, 20 June 2008 - 12:43.


#46
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

View PostGabryel, on Jun 20 2008, 12:17, said:

Singura diferenta pe care am mai gasit-o in afara de tunerul HD
tunerul dvb e util doar daca e terestru si doar daca stie si mpeg4. pe cablu nu prea o sa ai multe canale in digital la liber, iar pe terestru protv hd si tvr hd emit in mpeg4.

#47
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postzuppy, on Jun 20 2008, 13:55, said:

tunerul dvb e util doar daca e terestru si doar daca stie si mpeg4. pe cablu nu prea o sa ai multe canale in digital la liber, iar pe terestru protv hd si tvr hd emit in mpeg4.


Da,am aflat si eu zilele astea cand am inceput sa ma documentez pentru a lua un TV. Eu de specificatiile modelulul am spus, ca daca ma uit la ce avem noi in materie de transmisii te apuca nebunia .

In ceea ce priveste problema conectarii cu HDMI, uite viitoarea conexiune de la mine si se vede ca si Sony nu pune ambele scule prin HDMI, daca se vrea.
http://support.sony-...a...&m=BDP-S300

Mie deocamdata imi ajunge. Am unde sa pun si PS3-iul.
Ei, dar astea se rezolva, numai asta sa fie problema.

Bafta.

Edited by Gabryel, 20 June 2008 - 14:46.


#48
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da, e super.
Se "vede" foarte bine desi credeam ca o sa trebuiasca refacute mai toate conexiunile pe cablu.
Nu inteleg de ce unele programe se vad "oglinda" iar altele nu. Cablu e acelasi.

Am ramas placut impresionat de calitatea exeptionala a redarii DVD-urilor. Daca cele originale, care "bat" spre 8GB, ar fi normal sa se vada OK, vreau sa spun ca si cele facute de "baieti", compactate pe DVD-uri de 4GB, sunt redate ... la fel.
Nu mai spun nimic de Blue-Ray. Ce ai putea spune ... , e ca la cinema.

Nu-mi place la TV ca nu are PnP. Are o chestie cu ajutorul careia faci "stop-cadru" in timp ce intro iconita iti merge programul inainte, dar asta e altceva.

Trebuie sa ma interesez intro alta problema.
A scanat tot de pe cablu.
A gasit programele in analogic si le reda.
A gasit si pe digital, ba unele in plus, care nu sunt in grila de programe a firmei de cablu.
Cand dai pe digital ca sa le redea, apare ecranul negru cu un baner albastru sus in care iti afiseaza numele programului, emisiunea care ruleaza in acel moment, ceas si alte bazaconii. Ba, daca intri in detalii,la unele iti spune si emisiunea care urmeaza. E vorba de ghidul DVB.

Stie cineva ce e cu treaba asta ? Se pot reda si astea in digital dar nu stiu eu sa fac ce trebuie pe la setari ? Mentionez ca terestru nu am dar scanare dar nici nu e cazul. Nici nu am antena si stiu sigur ca nu se emite nimic in plus fata de TVR.

In rest "sculele" sunt beton. Merita. Un "102cm" intro camera, in care poti sta la 3-4 metri de el (da chiar si 2), merge super. Sa nu va faceti probleme ca arata rau sau ca e prea mare (aici e chestie de obisnuinta). Se integreaza perfect. Cel putin la mine.

Astept un raspuns de la cunoscatori.
Merci mult.

Edited by Gabryel, 22 June 2008 - 19:12.


#49
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Inca o chestie.
Poti seta rezolutia de redare.
Cea mai buan e cea cu 1080p dar asta este penultima, deoarece deasupra ei e 1080/24p. E treaba aia cu "True Cinema".
Faza e ca pe aceasta setare imi aparea ca reda in 1080i.
Acum ce trebuie sa stiu, ca in cazul ala 1080i era mai bun decat 1080p ? E un fel de functie "Auto" sau "1080/24p" are rezolutia de 1080 pe "i" ?

Voi ce stiti de treaba asta ?

#50
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Felicitatri Mugurel pentru topic !
Io vreau LCD/Plasma la 100hz cu 2 tunere, pip activ.... la 4/3 !!! De ce nu se face asa ceva? In cite tari europene sint multe transmisii 16/9 ?De ce exista doar la diagonale mici LCD 4/3 ?
Am un Grundig 100hz 4/3 de 10 ani si pentru cablu TV nu intetionez sa-l inlocuiesc devreme. Mai am un Bang&Olufsen de 20 de ani, diag. 54 care cu receptor DigiTV a lasat cu gura cascata pe multa lume !

#51
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Pentru ca standardul HD defineste raportul lungime/latime la 16:9 nu 4:3 iar pe producatorii de jucarii - LCD si plasme nu-i intere ce se intampla in Romania.

#52
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Sa ai un tv HD la semnalul transmis prin cablu la noi e ca si cum ai avea un FERRARI si ai merge cu el prin BUCURESTI la ora de varf,e f.bun e frumos da nu poti sa-l folosesti cum trebuie.Cat despre LCD nu am o parere prea buna ,parerea mea e ca un CRT- SONY,PANASONIC,SHARP de ultima generatie pe 100hz ii da clasa unui LCD care costa dublu,si se apropie de o PLASMA ca si calitate, care costa si mai mult,asta la semnalul transmis de operatorii de cablu de la noi,la o transmisie HD se schimba problema radical.

#53
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Philips a lansat primul TV cu formatul 21:9, pe el orice film sub 2,35:1 are bari laterale nu sus ci stanga:dreapta, nu vreau sa ma gandesc cum ar arata Andreea Esca pe asa ceva :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate