Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Chevrolet Captiva

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postzoster, on May 24 2008, 22:50, said:

Vezi ca moderatorul spune altceva?
Se cam incurca borcanele...
Corect, spun ca ai 10% warn pentru OFF-topic repetat, chiar si dupa ce te-am avertizat!

#20
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
@Zoster, eu conduc aceasta masina zilnic si pot sa iti zic exact cat de zgomotasa este.Da, este mai zgomotoasa decat HDI, insa mai silentioasa decat TDI.Este acelasi motor care este si pe Santa Fe,Jeep, Cadilac.Daca ai condus una din aceste masini atunci sti la ce sa te astepti.Testul de la Promotor pomenestede volanul prea mare?!(acelasi de pe gama GM, inclisiv Hummer) , cutia de viteze, care nu este ceva nemaivazut, ci una normala.

@ovyvoi prima revizie este la 15.000km si o voi face dupa ce vin din concediu.Nu stiu iti zic ceva de pret dar cred ca va costa undeva intre 300-500 eur.

Zoster, pentru tine sunt domnul, iar show-room-ul unde lucrez (impropriu spus) este al meu si nu are nici cea mai mica legatura cu domeniul auto.

Edited by Tom_Cat, 24 May 2008 - 21:57.


#21
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008

View PostMarius3k, on May 24 2008, 22:54, said:

Corect, spun ca ai 10% warn pentru OFF-topic repetat, chiar si dupa ce te-am avertizat!
Adevarul supara?
Cu warn nu poti ascunde o realitate, nu?
Se pare ca nici tu nu ai citit fabula "Boul si vitelul" de Gr. Alexandrescu.

#22
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postzoster, on May 24 2008, 22:57, said:

Se pare ca nici tu nu ai citit fabula "Boul si vitelul" de Gr. Alexandrescu.
Nici tu regulamentul, dupa cate se observa. Iar daca mai continui, o sa iei o binemeritata pauza!

Edited by Marius3k, 24 May 2008 - 21:59.


#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
lucreaza in show room si s-a gasit sa faca reclama fix la antara/captiva din multitudinea de modele a astora :D :thumbup:
crezi ca un dealer de marca generalista scoate mare profit de pe urma SUVurilor? poa' sa faca reclama pana se satura ca tot nu-i cresc vanzarile cu mult ca atat cere piata si cumparatorii de dintr-astea nu prea se iau dupa reclame.
daca era vanzator facea la alea care aduc banul. oricum, ciudata atitudinea ta dupa ce au dat aia cu tine de pamant din 2 in 2 posturi pe drept sau pe nedrept. ma gandeam ca ai invatat ceva.

din pacate masina se apropie prea mult la pret de alte masini mai bune. oricum, ca masina e mai aproape de masinile alea mai bune decat de cele gen sportage/tucson sau "marele gard chinezesc" sau cum ii zice.

o greseala imensa care arata cat de profesionisti sunt astia in ale marketingului a fost aducerea chevroletului inaintea opelului chiar daca am impresia ca asta a fost si ordinea aparitiei internationale. nu e Opel mare scula dar daca lansau intai Antara garantat cele 2 modele se bucurau de o imagine mai buna. poate cea mai buna varianta era sa nu aduca chevrolet deloc si nici sa nu se afle de existenta modelului ci doar opel. sunt multi care s-ar fi incurcat cu un opel dar niciodata cu un chevrolet. si ce rost are sa mai iei opel cand este si un chevrolet la fel.
garantat aveau vanzari mai bune.

Edited by undercoverbrother, 24 May 2008 - 22:31.


#24
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008

View Postundercoverbrother, on May 24 2008, 23:20, said:

lucreaza in show room si s-a gasit sa faca reclama fix la antara/captiva din multitudinea de modele a astora :D  :thumbup:
crezi ca un dealer de marca generalista scoate mare profit de pe urma SUVurilor? poa' sa faca reclama pana se satura ca tot nu-i cresc vanzarile cu mult ca atat cere piata si cumparatorii de dintr-astea nu prea se iau dupa reclame.
daca era vanzator facea la alea care aduc banul. oricum, ciudata atitudinea ta dupa ce au dat aia cu tine de pamant din 2 in 2 posturi pe drept sau pe nedrept.

din pacate masina se apropie prea mult la pret de alte masini mai bune. oricum, ca masina e mai aproape de masinile alea mai bune decat de cele gen sportage/tucson sau "marele gard chinezesc" sau cum ii zice.

o greseala imensa care arata cat de profesionisti sunt astia in ale marketingului a fost aducerea chevroletului inaintea opelului chiar daca am impresia ca asta a fost si ordinea aparitiei internationale. nu e Opel mare scula dar daca lansau intai Antara garantat cele 2 modele se bucurau de o imagine mai buna. poate cea mai buna varianta era sa nu aduca chevrolet deloc si nici sa nu se afle de existenta modelului ci doar opel. sunt multi care s-ar fi incurcat cu un opel dar niciodata cu un chevrolet. si ce rost are sa mai iei opel cand este si un chevrolet la fel.
garantat aveau vanzari mai bune.
"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce spun"..

#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
zoster, tinand cont de fraza memorabila (sunt mai multe de pus in rama dar una mi-a ramas mai bine in memo) de pe la inceputul aveturii tale 4x4 de pe forum as lasa-o mai moale cu cine, ce si cat stie ce vorbeste. si acum rad cand mi-aduc aminte  :D

apropos, TomCat intr-un fel ii cam calci si tu pe urme lui Zoster (si nu numai). pune mana si mai si critica masina aia ca nu-i chiar asa perfecta oricat de multumit ai fi de ea si n-o mai baga pe gat la oameni cand "sunt lasati rece" de modelul asta.

Edited by undercoverbrother, 24 May 2008 - 23:35.


#26
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008

View Postundercoverbrother, on May 25 2008, 00:34, said:

zoster, tinand cont de fraza memorabila (sunt mai multe de pus in rama dar una mi-a ramas mai bine in memo) de pe la inceputul aveturii tale 4x4 de pe forum as lasa-o mai moale cu cine, ce si cat stie ce vorbeste. si acum rad cand mi-aduc aminte  :D

apropos, TomCat intr-un fel ii cam calci si tu pe urme lui Zoster (si nu numai). pune mana si mai si critica masina aia ca nu-i chiar asa perfecta oricat de multumit ai fi de ea si n-o mai baga pe gat la oameni cand "sunt lasati rece" de modelul asta.

Poate iti aduci aminte...
De ce nu ?  "Errare humanum est" , nu?

Aventura continua...
Recunostiinta vesnica celor mai vechi de pe forum!

#27
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
@undercoverbrother Captiva nu e nici pe departe perfecta, este doar un alt SUV din categoria asta.Cred ca am spus asta de 100 de ori.Treaba este ca orice posesor al unui SUV din categoria asta este multumit de ea, cel cu Santa Fe este multumit de el, cel cu Outlander este multumit de el, si asa mai departe.

La categoria asta iti cumperi ce iti place, neexistand un varf de tehnologie, toate au parametrii asemanatori.

La capitolul defecte, deocamdata este noua, are doar 4400km asa ca este impecabila.Nu sunt genul care vreau un Touareg wannabe si nici nu cred ca am Cayenne si conduc o Captiva.

Subliniez, este doar un al SUV din categoria 30.000 eur, ce se incadreaza in clasa perfect, nu este nici mai bun nici mai prost decat: Santa Fe,Outlander,Freelander,etc.


Singurul lucru care il regret atunci cand ies din tara este lipsa treptei a-6-a pentru autostrada.

#28
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Pentru cei care sunt interesati de mai multe detalii am inceput un Jurnal de Bord.

#29
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Am intrat pe site-ul euroncap si am vazut ca masinutza asta a obtinut 4 stele..... inconditiile in care foarte putine masini din categoria asta obtin 5.
Sunt curios ce zice maximus de asta  :naughty:

Sursa

#30
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Domnilor, masina o fi cum o fi, dar numele e de tot haiul.
De cand am auzit de ea m-am tot gandit de unde numele, ca un SUV ar trebui sa dea ideea de libertate nu de ......captivitate.

Probabil cei de la marketing Chevrolet au avut o experienta de tipul penis Captiv(a)us si ....iaca numele. :P :lol:  

Masina, probabil ca e o masina, dupa gusturi, buna sau rea.


P.S :lol:  Va doresc Captiv(a)itate placuta!

#31
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Poate ca demirea vinde de la faptul ca e Captiva(nta)  B)
Nu conteaza numele cat conteaza produsul  :)

Eu sunt multumit de ea, isi face treaba cu prisosinta .

#32
mrJ

mrJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.01.2008

View Postmelcu79, on Jun 20 2008, 15:22, said:

Domnilor, masina o fi cum o fi, dar numele e de tot haiul.
De cand am auzit de ea m-am tot gandit de unde numele, ca un SUV ar trebui sa dea ideea de libertate nu de ......captivitate.

Probabil cei de la marketing Chevrolet au avut o experienta de tipul penis Captiv(a)us si ....iaca numele. :P :lol:  

Masina, probabil ca e o masina, dupa gusturi, buna sau rea.


P.S :lol:  Va doresc Captiv(a)itate placuta!

lol Bine ca am citit pana aici cel putin ca voiam sa postez aceeasi parere in ceea ce priveste numele, tocmai imi cumpar SUV si groaznicul nume a fost unul din motivele pentru care nici nu am luat in calcul masina asta dar acum imi pare rau ca se pare ca e cea mai minunata chestie cu care poti sa mergi pe strazi si pe langa ele daca e sa-l credem pe motan...

#33
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

View PostmrJ, on Jun 29 2008, 02:01, said:

lol Bine ca am citit pana aici cel putin ca voiam sa postez aceeasi parere in ceea ce priveste numele, tocmai imi cumpar SUV si groaznicul nume a fost unul din motivele pentru care nici nu am luat in calcul masina asta dar acum imi pare rau ca se pare ca e cea mai minunata chestie cu care poti sa mergi pe strazi si pe langa ele daca e sa-l credem pe motan...

Eh, nu e cea mai minunata cheste cu care poti merge pe strazi sau pe langa, insa este o masina buna, de care sunt multumit.Numele nu m-a deranjat, mi-a placut masina, mai mult decat restul gloatei din clasa si am luat-o.Am mers cu toate din clasa ei si mi s-au parut cam la fel la performante,comportament dinamic, etc, pana la urma a contat care mi-a placut .

#34
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Reiau un mesaj de pe alt topic just for your information:

Acum am remarcat cu stupoare ca sunt multe topic-uri initiate de acelasi cetatean despre UN model de masina, o tentativa de 4x4. Imi retrag parerea ca nu sunt vanzatori de masini pe aici. Este ciudat, penibil si chiar o contra reclama. Intelegem ca GM pierde miliarde in fiecare luna, dar chiar asa!

Tom Cat poti sa scrii orice vrei, esti numai un fel de Ion Cristoiu. E absolut inutil sa dezbat "idei" platite.

#35
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Ok si care este parerea ta despre Captiva? Ca este o tentativa de 4x4, ok am inteles, este la fel de tentativa ca orice SUV  mediu.

Daca te uiti la cronologia topicurilor o sa vezi ca este evolutia fireasca de la ideea, la test drive si jurnal de bord.

PS:Am vazut ca ataci orice topic despre Captiva, foarte bine, poate ca mai bine ne-ai dezvaluii mai multe despre 4x4 al tau si experienta ta cu el.

#36
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

Quote

The all-new Chevrolet Captiva achieved third position in the prestigious Car of the Year 2007 election in Spain. Behind the Peugeot 207 (elected as Car of the Year 2007) and the Citroen Picasso, the Captiva beat seven other finalists, including the Ford S-MAX, the Hyundai Santa Fe and the Renault Scénic.

A jury of 53 motor journalists and senior representatives of the Spanish media praised the strong and sophisticated styling of Chevrolet?s new compact sport utility vehicle (SUV). In addition, the Captiva's elegant and functional interior, with its interplay of sporty and stylish elements, scored further points. The fact that the versatile crossover vehicle is offered as a 5- and 7-seater was another differentiator. The media experts were also impressed with the engine choice of two powerful gasoline engines (136 hp / 230 hp) and one four-cylinder diesel unit (150 hp).

A total of 50 cars, all launched in 2006, participated in the Spanish Car of the Year contest. The Chevrolet Captiva was the first four-wheel drive vehicle to reach third position in the history of the competition ? beating competitors like the Audi Q7, the Mitsubishi Montero and the Toyota Rav4.

"I am very pleased with the Captiva's high score in this prestigious Spanish contest," says Chevrolet Europe's Executive Director Wayne Brannon. "It shows that our crossover model with its expressive styling and generous standard equipment is perfectly tailored to European customers and has huge conquest potential in the fast-growing SUV market."

:gunsmilie: :bandit:  Thake that Mother F***ers!!

Edited by Tom_Cat, 11 November 2008 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate