Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Noul Renault Laguna vs.VW Passat vs.Mazda 6;rog urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#37
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
nu e relevant testul deloc, uite de pilda un test facut tot de ei in septembrie, la pagina 4 gasesti concluziile:

http://www.promotor....s-passat-911288

O sa vezi total alte lucruri la mondeo si la Passat. Vezi postul meu de mai sus. Apropo, ai putea sa intrebi la Opel si cand aduc noul Insignia (noua generatie de la Vectra, s-a renuntat la nume) ca a fost lansat deja in occident, uite link:
http://www.worldcarf...insignia-leaked

Edited by Genesis, 11 May 2008 - 12:43.


#38
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View PostGenesis, on May 11 2008, 12:30, said:

Laguna aia daca e din showroom, e obligatoriu sa o iei cu discount de minim 1500. Probabil te-a vazut ori ca nu prea esti intr-ale masinilor sau ca esti prea hotarat pe laguna, de nu ti-a dat discount.
-si una si alta e adevarta;pai, daca mi-ar da 1500 de euro discount, nu as mai sta deloc pe ganduri - la 22.300 euro, nu ar mai avea concurenta, la ce motor si dotari are..


View PostGenesis, on May 11 2008, 12:30, said:

Daca Accordul nu se mai aduce, ca vine noua generatie curand, ai putea sa te mai uiti si la ceva de cls compacta, gen Skoda Octavia TDI si iesi si in mai putini bani cu o masina ok. Sau decat sa dai 23800E pe o Mazda, care se depreciaza si foarte repede, mai bine mai pune 2500 euro si ia BMW serie 3, uite un jurnal de bord, userul scrie acolo ca a luat si un discount bun:
http://forum.softped...howtopic=225042
E alta calitate, alta viata. Iar diferenta de pret si chiar mai mult, sigur o recuperezi la vanzare SH.
-de acord, in general, dar nu prea mai pot urca peste 24.000 de euro..devine rata prea mare+CASCO...si asa mi se pare mult.
-in schimb, Octavia II, este o alternativa...



View PostGenesis, on May 11 2008, 12:40, said:

nu e relevant testul deloc, uite de pilda un test facut tot de ei in septembrie, la pagina 4 gasesti concluziile:

http://www.promotor....s-passat-911288

O sa vezi total alte lucruri la mondeo si la Passat. Vezi postul meu de mai sus. Apropo, ai putea sa intrebi la Opel si cand aduc noul Insignia (noua generatie de la Vectra, s-a renuntat la nume) ca a fost lansat deja in occident, uite link:
http://www.worldcarf...insignia-leaked

Arata superb in poze, Opel Insignia asta...cel putin exteriorul...
Cat despre Promotor, sunt convins ca nu intotdeauna isi permit sa fie obiectivi, o mai da si dupa cum bate "vantul"...prin...buzunarelor lor goale..sau hamesite...

#39
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
dap, mi-a placut si mie testul din promotor... acum cateva luni arata asa:

1.alfa 159
2.ford mondeo
3.vw passat
4.honda accord
5. Volvo s40

acum, passatul urca mult deasupra mondeo-ului :):

1.mazda6
2.vw passat
3.laguna3
4.ford mondeo

am citit multe reviste/site-uri de profil inainte sa-mi iau masina si cel mai real (dupa ce am testat si eu concurentii din clasa medie mi s-a parut testul international al celor de la AMS)

1.vw passat
2.ford mondeo
3.reno laguna3
4.mazda6
5.opel vectra
6.peugeot 407

(am scos din top masinile premium)

atasez si niste poze pe care le studiam eu de pe www.autozeitung.de inainte sa fac alegerea finala. poate te ajuta

Attached Files



#40
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Pasatul a urcat ca are noul motorul CR mult mai bun.
Noua Mazda 6 nu exista atunci.

#41
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
in vechiul test: "mondeo - Direcţia este precisă [...] impresionant fiind modul în care maşina urmează traiectoria impusă de şofer.".

noul test: "mondeo - directia nu este foarte precisa... masina are un ruliu mare"

au mai fost cateva nepotriviri intre cele 2 teste, da' nu stau sa caut, asta ce retinusem din ele, ca le-am urmarit ieri :)

#42
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Era comparat cu Passat, ruliu. Insa passat avea suspensia mai "dura", fapt ca s-a si mentionat.
Una peste alta mi se pare un top cat se poate de obiectiv, evident nimic nu e perfect.

#43
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
mie tocmai, mi se pare subiectiv. atata timp cat in 80% din testele comparative, passat/mondeo ies pe primele locuri, iar laguna peste Mazda 6...

ma rog, fiecare cu parerea lui :)

#44
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mie vs-urile astea facute de emisiuni/reviste ca promotor mi se pare neprofesioniste. Se vorbeste 75% din timp de design ,ca sa vezi ca mar, ca car, in loc sa zica chestii palpabile. Ca de exemplu: se ajunge greu la un lucru, nu accelereaza cum trebuie etc.

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSONYVAION31M, on May 11 2008, 00:00, said:

Chiar asa perisabila e placerea unei masini noi?Dupa cateva luni va plictisiti de orice masina?

Eu,de orice masina am avut, m-am plictisit in maxim o luna......exceptand Accordul actual, pe care il am de un an jumatate...si nu m-am plicitisit de el...si nici sanse sa ma plictisesc prea curand nu sunt :). Nu prea ai cum sa te plictisesti de masina asta...

#46
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postrichelieu, on May 11 2008, 18:40, said:

Eu,de orice masina am avut, m-am plictisit in maxim o luna......exceptand Accordul actual, pe care il am de un an jumatate...si nu m-am plicitisit de el...si nici sanse sa ma plictisesc prea curand nu sunt :). Nu prea ai cum sa te plictisesti de masina asta...

tu vorbesti serios? ... banuiesc ca masinile anterioare au fost Zastava, Trabant, etc....

PS- nu te supara, esti clona lui Uko? :)

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Da, vorbesc serios. Si masinile mele anterioare au fost: Skoda S100, Dacia 1300 din 1981, Renault 21 din 86 si.....cam atat.  Dar nu inteleg ce relevanta are asta, in legatura cu plictisitul

P.S. Da, sunt clona lui UKO...

Edited by richelieu, 11 May 2008 - 21:11.


#48
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postrichelieu, on May 11 2008, 22:11, said:

Da, vorbesc serios. Si masinile mele anterioare au fost: Skoda S100, Dacia 1300 din 1981, Renault 21 din 86 si.....cam atat.  Dar nu inteleg ce relevanta are asta, in legatura cu plictisitul

P.S. Da, sunt clona lui UKO...

atunci se explica si te inteleg... totusi am mers si eu cu Renault 21 si imi placea... chestie de gusturi... oricum, ideea e ca in comparatie cu ce ai enumerat tu acolo Accordul e o mare scula dar ar fi bine sa mai incerci si altele...
Intrebam de Uko pentru ca si el avea un super Accord de care era extaziat....

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
ALOOOOO NENEAAAAA.. tu de pe ce planeta ai picat puisor?

Vezi ca UKO are Accent nu Accord...e cu totul alta papa de peste. Iar masinile alea enumerate, le-am avut pe toate pana in 2001...m-am oprit la ele, ca sa fac misto de tine. .... Sa-ti mai zic si ce-am avut dupa? Sa-ti mai zic si ce n-am avut, dar am condus in ultimii ani...mai mult de 1000km? Nu cred ca are sens...dar iti zic doar atat: Accordul, nu e nici cel mai stabil, nici cel mai luxos...nici cel mai puternic...nici cel mai spatios..... dar iti ofera o stare de bucurie a condusului....destul de greu de intalnit la masini similare din aceasta clasa....ca doar la clasa asta ne referim...nu la hot hatch-uri sau hot chilli pepper...sau altele de genul. In clasa asta si in zona asta de preturi, nu am vazut masina care sa iti ofere aceeasi stare. Or fi....dar eu unul n-am vazut inca. Ar fi Alfa 159, dar deja cam sare pretul....

#50
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 22.11.2007
O alta optiune demna de luat in seama ar fi si Skoda Octavia RS. Cam ce cauti tu, si sportiva(170 sau 200cp, si eleganta si spatioasa).

Attached Files



#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
Eleganta nu mai e, din cauza tapiteriei si bordului la 2 culori, cu argintiu. Dar exista ca varianta motorul de 1.8 tot turbo, care-i destul de apropiat ca cifre, si il poti lua cu bordul si tapiteriile normale.

#52
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
akajohn, Hyundai accord, Toyota lancer... tot chinezarii de-alea sunt, nu se merita sa-ti incarci memoria decat cu adevaratele masini, alea made in .de.... uite de-aia dadea un gutza flashuri cu passat-ul tdi unui Subaru Impreza wrx sti, crezand ca-i vre-un Kia rio sport ceva...

#53
pupif

pupif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2008
cand vrei sa iei o decizie trebuie sa ti cont de mai multi factori pe langa pret care este f important, insa nu determinant!...hai sa spunem cativa factori.
1.Fiabilitate motor si tren rulare
2.Siguranta activa si pasiva
3.Design interior si dotari interioare
4.Design exeterior
5.Costuri de intretinere
6.Valoare mare la revanzare

Si sa reluam cu pretul...sa zicem ca dispui de o suma de 20.000 euro.
In zona asta ai acces la foarte multe marci, insa ce le diferentiaza sunt ce am scris mai sus.
Daca dai sa zicem 20.000 pe o masina noua care anul asta la final deja nu o sa se mai fabrice, nu ti-ar parea rau ca nu ai dat 23k pe un alta marca care are renume in ce priveste punctele de mai sus?
Eu zic sa faci un efort si sa dispui de niste bani astfel incat nici peste 3 sau 4 ani sa nu-ti para rai ca ai luat acea marca.
Si ca nu ma pot abtine fac si un clasament
1.Honda accord cea noua
2.Vw Passat oricare dar diesel sa fie
3.Mazda 6 cea noua
4.Toyota Avensis dar si ea e la final
5.restul marcilor..ca tot nu conteaza in aceasta clasa... :lol:

bafta in alegere!

#54
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postrichelieu, on May 11 2008, 21:41, said:

ALOOOOO NENEAAAAA.. tu de pe ce planeta ai picat puisor?

Vezi ca UKO are Accent nu Accord...e cu totul alta papa de peste. Iar masinile alea enumerate, le-am avut pe toate pana in 2001...m-am oprit la ele, ca sa fac misto de tine. .... Sa-ti mai zic si ce-am avut dupa? Sa-ti mai zic si ce n-am avut, dar am condus in ultimii ani...mai mult de 1000km? Nu cred ca are sens...dar iti zic doar atat: Accordul, nu e nici cel mai stabil, nici cel mai luxos...nici cel mai puternic...nici cel mai spatios..... dar iti ofera o stare de bucurie a condusului....destul de greu de intalnit la masini similare din aceasta clasa....ca doar la clasa asta ne referim...nu la hot hatch-uri sau hot chilli pepper...sau altele de genul. In clasa asta si in zona asta de preturi, nu am vazut masina care sa iti ofere aceeasi stare. Or fi....dar eu unul n-am vazut inca. Ar fi Alfa 159, dar deja cam sare pretul....

Mda, nu am fost atent la diferenta dar ai dreptate... Accordul are propulsie? Tocmai am recomandat cuiva sa-si cumpere asa ceva la competitie cu noua Mazda 6... In rest am fost doar rautacios, si recunosc asta...:)

View Postcryo, on May 12 2008, 07:23, said:

akajohn, Hyundai accord, Toyota lancer... tot chinezarii de-alea sunt, nu se merita sa-ti incarci memoria decat cu adevaratele masini, alea made in .de.... uite de-aia dadea un gutza flashuri cu passat-ul tdi unui Subaru Impreza wrx sti, crezand ca-i vre-un Kia rio sport ceva...

mi-am recunoscut neatentia deja deci nu o sa comentez... ;) si eu am o stima deosebita pentru Honda Accord... de fapt chiar i-as recomanda initiatorului sa mearga la un drive test si cu Accordul pentru ca e in aceiasi categorie cu masinile enumerate deja dar are un raport foarte bun calitate pret...

Edited by akajohn, 12 May 2008 - 15:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate