Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Noul Renault Laguna vs.VW Passat vs.Mazda 6;rog urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#1
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007
Salutare tuturor!!

  Sunt aproape de a lua o decizie de cumparare a unei masini.La inceput (acum mai bine de 3 saptamani) imi propusem sa nu dau mai mult de 17-18 de euro pe masina;din pacate, nu am reusit sa gasesc o masina, NOUA, pe gustul meu - design, fiabilitate, confort, siguranta - la acesta suma;fie nu sunt masini - mai deloc - pe stoc (as fi vrut ca pana la 24 mai 2008 sa o cumpar sau, macar, pana pe la mijlocul verii asteia) fie nu mi-a placut ba designul, ba uzura morala a modelului sau...cine mai stie altele.Consecinta - nici nu mi-am dat seama cum am ajuns, in ziua de azi, 10 mai 2008, sa ma gandesc sa cumpar o masina cu...23.800 euro;nu mi-e deloc usor sa iau decizia, pentru ca mi se pare o suma foarte mare, pentru o masina, si pentru ca:
1.Voi face un credit pe termen lung;
2.Va fi prima mea masina;
3.Stiu f.bine care este ritmul de depreciere al unei masinii -  aprox.30-40% in primii doi ani, din valoarea ei;
   Dar, se pare ca m-am hotarat, sa comit "mica nebunie" si asta si pentru ca este frustrant sa am permis de conducere de peste 15 ani si sa nu am  propria mea masina (stati, nu sariti!sa nu imi scrieti ca pt.prima masina e bine sa imi cumpar un second hand sau un Logan;nu mai am "timp" sa fac asta).
   Ca sa nu va mai plictisesc cu "eseul" meu, probabil ca saptamana viitoare, poate chiar luni, voi preda actele dosarului de credit la banca, impreuna cu factura pro-forma cu masina pe care...va rog sa ma ajutati sa o aleg...
Dilema este urmatoare:
1.Noul Renault Laguna, cu motor de 150 CP, 2.0, pe motorina, echipata Dynamic - varianta de mijloc, plus alte cateva optionale - asta e pe stoc, de fapt, este masina expusa in show-room, care sta acolo de prin luna martie, de la lansare - apropo - risc ceva daca o sa cumpar o masina din show-room?
2.VW Passat - si aici este o discutie mai complicata - am facut test drive cu motorul 2.0, 140 CP, "Confortline", si mi-a placut tare mult....Din pacate, masina ajunge la..vreo 26.000 de euro, tipul imi da reducere 1000 de euro si va ramane 25.000 de euro - ceea ce deja este foarte mult...ajunge la aproape un miliard de lei vechi; "versusu-l" este va fi, deci,  mai complicat, cu un Passat "submotorizat" de 115 CP sau acela de 1.4 (122 CP!!!!)- ce stiti de motorul asta mic, dar puternic, 1.4 TSI de 122 CP?Credeti ca merita acei 25.000 de euro pe Passat?Ar insemna deja o rata mare+CASCO...mai bine nu...
3.Mazda 6, poate motorul de 2.0, dar mai "cheala" sau cu un motor ceva mai mic....dar sa nu depasesca val.masinii 23.000 de euro.

   Cam asta ar fi esenta discutiei.

  Printre alternative ar  mai fi fost Audi A4 second hand sau VW Passat second hand...ambele...la maxim 20-21.000 de euro.
  Vreau sa va spun ca sunt receptiv si la alte sugestii.
  Va multumesc  mult!!

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,086
  • Înscris: 02.09.2005
cu Honda accord ai facut vreun drive test? mie mi-a placut tare mult masina asta...

#3
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
subscriu. Un Accord 2.0i 155 cai sport pack e 20600E.  Masina arata foarte bine, tinuta de drum excelenta, fiabilitate japoneza, revizii la 20 mii.
Uite un jurnal de bord aici:  http://forum.softped...howtopic=381342

Cat despre Laguna aia din show-room, ce discount ti-a dat pt ca e masina de showroom? Iti poate da un 10% lejer, poate maxim 15% . Altfel nu te baga sa o iei. Eu am fost si am vazut masina acum vreo luna, bine gusturile nu se discuta, dar mie mi se pare hidoasa, iar cotiera centrala e prea sus, consola prelungita prea mult creeaza o senzatie de inghesuiala in fata. Materiale bune la interior dar imi dadea senzatie de bord de BMW. Puteau desena bordul cu mai multa imaginatie. Nu e un lucru rau oricum, macar au copiat de unde trebuie. Totusi gandeste-te si ca masinile frantuzesti nu sunt vazute prea bine in industria auto europeana, sa dai o suma asa pe mare pe o masina care se depreciaza intr-un stil barbar, nu stiu cat de buna ar fi investitia.

Edited by Genesis, 10 May 2008 - 22:38.


#4
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View Postjericho, on May 10 2008, 22:05, said:

cu Honda accord ai facut vreun drive test? mie mi-a placut tare mult masina asta...


Nuuuuuuuu.
Nici nu cred ca exista dealer in oras...


View PostGenesis, on May 10 2008, 23:22, said:

subscriu. Un Accord 2.0i sport pack e 20600E.
Uite un jurnal de bord aici:  http://forum.softped...howtopic=381342

Multumesc frumos de link!
Cu cat e pretul mai jos cu atat e mai bine si pentru mine...
:)

#5
matey

matey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.06.2006
Vezi ca e o oferta foarte buna la Opel Vectra.

Nu stiu foarte multe despre Vectra, dar cred ca oferta asta merita sa fie luata in calcul.
Din cate am vazut o masina foarte bine echipata cu motor de 1.8 si 140 cp este 18600 DDP.

Edited by matey, 10 May 2008 - 22:45.


#6
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View Postmatey, on May 10 2008, 23:42, said:

Vezi ca e o oferta foarte buna la Opel Vectra.

Nu stiu foarte multe despre Vectra, dar cred ca oferta asta merita sa fie luata in calcul.
Din cate am vazut o masina foarte bine echipata cu motor de 1.8 si 140 cp este 18600 DDP.

Sigur ca am fost si acolo!
Dezamgire;desi fac reclama agresiva, trebuie sa astepti 3 luni;daca o vreau in 3 saptamani, au spus ca au una la granita cu Ungaria;dar costa mai mult, ca mai au alte optionale - total, vreo 19 mii si ceva de euro.Ulterior, nu am auzit cuvinte prea frumoase despre Opel Vectra, desi masina imi placea -  mie imi plac sedan-urile - daca se poate elegant-sportive, in acelasi timp...

#7
matey

matey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.06.2006
Oricum, pretul mi se pare foarte bun. Chiar si la 19 000.
Legat de probleme, toate masinile au mici probleme dar eu nu cred ca Vectra are mai multe probleme decat Laguna, sau invers.

Off topic: am un prieten cu  Golf GTI care se plangea ieri ca i s-a stricat un geam ( masina de 1 an ). Problema asta am avut-o si eu la Toyota tot pe la 1 an.
Cred ca ambele masini au un furnizor comun pentru piesa care s-a stricat. :naughty:.

On topic: eu am acum Honda Accord, masina e foarte buna si o recomand. Consider ca are un raport echipare/pret foarte bun si merita sa fie luata in calcul.
Tocmai am venit de la Brasov si, sincer, sunt indragostit de ea. Masina este un deliciu la drum lung, la viteza mare. Este foooooarte confortabila.

#8
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Daca vrei eleganta si sportiva Accord e o alegere excelenta dar parerea mea e ca ti-ar fi mai bine cu o Toyota Avensis care e mai confortabila si are un cosum mic (1.8 130 cp). Un alt compromis bun intre sportivitate (comportament rutier) si comfort e Ford Mondeo dar nu stiu daca ti se pare destul de elegant.

Honda si Toyota isi pastreaza f bine valoarea in timp ce ford, Opel si Renault o pierd foarte repede... Eu ti-as recomanda sa vezi si Accord si Toyota si s-o alegi pe aia care-ti place mai mult ca n-ai cum sa gresesti.

#9
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View Postmatey, on May 11 2008, 00:14, said:

Oricum, pretul mi se pare foarte bun. Chiar si la 19 000.
Legat de probleme, toate masinile au mici probleme dar eu nu cred ca Vectra are mai multe probleme decat Laguna, sau invers.

Off topic: am un prieten cu  Golf GTI care se plangea ieri ca i s-a stricat un geam ( masina de 1 an ). Problema asta am avut-o si eu la Toyota tot pe la 1 an.
Cred ca ambele masini au un furnizor comun pentru piesa care s-a stricat. :naughty:.

On topic: eu am acum Honda Accord, masina e foarte buna si o recomand. Consider ca are un raport echipare/pret foarte bun si merita sa fie luata in calcul.
Tocmai am venit de la Brasov si, sincer, sunt indragostit de ea. Masina este un deliciu la drum lung, la viteza mare. Este foooooarte confortabila.

Sigur o sa iau in calcul si aceasta varianta!!
Sunt "made in Japan" , ca Mazda , sau sunt facute prin prinEuropa de Est?In cazul in care sunt fabricate la mama lor, timpul de livrare va fi...mare..

#10
matey

matey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.06.2006
Honda Accord e facuta in Japonia. La a mea si pe cauciucuri scrie "Made in Japan".
La motor, este scris peste tot in engleza si japoneza ( cred ca e japoneza ca nu pot sa descifrez nimic  :lol: ).

#11
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View PostIoanides001, on May 11 2008, 00:15, said:

Daca vrei eleganta si sportiva Accord e o alegere excelenta dar parerea mea e ca ti-ar fi mai bine cu o Toyota Avensis care e mai confortabila si are un cosum mic (1.8 130 cp). Un alt compromis bun intre sportivitate (comportament rutier) si comfort e Ford Mondeo dar nu stiu daca ti se pare destul de elegant.

Honda si Toyota isi pastreaza f bine valoarea in timp ce ford, Opel si Renault o pierd foarte repede... Eu ti-as recomanda sa vezi si Accord si Toyota si s-o alegi pe aia care-ti place mai mult ca n-ai cum sa gresesti.

-din pacate, posesorul unei Toyota Avensis este o persoana extrem de...nu vreau sa ma pronunt;e prea personal si mult de spus;ar fi culmea sa creada ca am "copiat" gusturile unei persoane pentru care nu am nici o forma de respect..
- nu stiu, Mondeo si Focus le vad zi de zi la servici, de 6 ani de cand lucrez aici, pe la directori;altminteri..Mondeo mi se pare o masina cu personalitate si o marca de renume...

Ramane sa vad si, eventual, sa testez Honda Accord!
;)

View Postmatey, on May 11 2008, 00:26, said:

Honda Accord e facuta in Japonia. La a mea si pe cauciucuri scrie "Made in Japan".
La motor, este scris peste tot in engleza si japoneza ( cred ca e japoneza ca nu pot sa descifrez nimic  :lol: ).

Sigur e in Japonia! :lol:
E surprizator ca pare accesibila ca pret, desi se stie ca japonezii au...poate cea mai mare cheltuiala cu forta de munca, ca pondere, in costul produsului, datorita salariilor mari - dar asta este secretul - salariati bine motivati care inoveaza si perfectioneaza, facand economie la alte costuri...


Am intrat chiar acum, in miez de noapte, pe site-ul HONDA.
Astea-s preturile la modelele care m-au putea interesa:

Accord Sedan  2.0i  Confort  A/T      20.801 EUR  
Accord Sedan  2.0i  Sport Sp  M/T    21.039 EUR  
Accord Sedan  2.0i  Sport Sp  A/T    22.229 EUR  
Accord Sedan  2.0i  Executive  M/T  23.181 EUR  
Accord Sedan  2.0i  Executive  A/T  24.371 EUR  

Acum, nu stiu, e asa, o mare afacere o cutie de viteza automata?Ma gandesc ca e mult mai comod la condus, mai ales ca eu, cateodata, la o masina noua, in 6 trepte, am tentatia sa ma uit o secunda cand schimb maneta de viteza din treapta a III-a, sa nu nimeresc intr-a V-a.Si, ma gandesc ca o cutie automata si-ar auto-optimiza consumul de carburant;nu m-am gandit sa cumpar niciodata cu cutie automata, e consistent mai scumpa.
Stie cineva de reduceri la Honda, in afara de aceste preturi de pe site?

Edited by SONYVAION31M, 10 May 2008 - 23:51.


#12
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

View PostSONYVAION31M, on May 10 2008, 23:29, said:

-din pacate, posesorul unei Toyota Avensis este o persoana extrem de...nu vreau sa ma pronunt;e prea personal si mult de spus;ar fi culmea sa creada ca am "copiat" gusturile unei persoane pentru care nu am nici o forma de respect..
...

Grija mare cu semantica masinilor ca te poti infunda repede :)
Vrei un exemplu? Avensis e pentru oameni fara imaginatie, Honda pentru boy raceri si fani manga care s-au maturizat incomplet, Passat pentru parveniti, Renault pentru cei care iau eftin multe dotari, Opel pentru aia care n-au bani de VW (deh, tot germana), Peugeot si Citroen pentru femei si mosi, alfa pentru playboy, Subaru pentru boy raceri, Hyundai pentru aia fara bani care vor sa aiba mai mult decit un Logan, BMW pentru cocalari cu bani, Audi pentru cocalari cu bani (mai nou), Mercedes pentru mosi si pentru cocalari cu bani... Ce alegi? :)

Accord e excelent dar nu sint sigur ca e excelent pentru tine - cam sport si motorul ala vtec se tureaza pina iti da singele pe nas. In fine, vezi tu... Ideea e ca orice ai alege o sa-ti placa si dupa citeva luni o sa vrei sa fi ales altceva :)

Cutia automata iti da comfort mai ales in trafic urban si mai ales in Bucuresti dar o sa-ti creasca consumul...

Edited by Ioanides001, 10 May 2008 - 23:53.


#13
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View PostIoanides001, on May 10 2008, 23:51, said:

Grija mare cu semantica masinilor ca te poti infunda repede :)
Vrei un exemplu? Avensis e pentru oameni fara imaginatie, Honda pentru boy raceri si fani manga care s-au maturizat incomplet, Passat pentru parveniti, Renault pentru cei care iau eftin multe dotari, Opel pentru aia care n-au bani de VW (deh, tot germana), Peugeot si Citroen pentru femei si mosi, alfa pentru playboy, Subaru pentru boy raceri, Hyundai pentru aia fara bani care vor sa aiba mai mult decit un Logan, BMW pentru cocalari cu bani, Audi pentru cocalari cu bani (mai nou), Mercedes pentru mosi si pentru cocalari cu bani... Ce alegi? :)
:lol:  :lol:  :lol:
Excelent...de unde le-ai scos?


View PostIoanides001, on May 10 2008, 23:51, said:

Honda pentru boy raceri[...] subaru pentru boy raceri,

Sa inteleg ca Honda=Subaru, sau e o scapare undeva?

View PostIoanides001, on May 10 2008, 23:51, said:

Accord e excelent dar nu sint sigur ca e excelent pentru tine - cam sport si motorul ala vtec se tureaza pina iti da singele pe nas. In fine, vezi tu... Ideea e ca orice ai alege o sa-ti placa si dupa citeva luni o sa vrei sa fi ales altceva :)

Chiar asa perisabila e placerea unei masini noi?Dupa cateva luni va plictisiti de orice masina?

#14
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Din mult prea multe ore petrecute citind despre, incercind si gindindu-ma la masini, in parte... :) Chestia cu masinile e noua la mine, inainte citeam si ma gindeam la alte lucruri :P

Honda si Subaru au puncte comune (partea cu sportivitatea) dar sint si destul de diferite. Honda e mai mainstream in timp ce Subaru e oarecum exclusivist (nu la modul snob). Honda a dat Civic Typer R (prima generatie) care a deventi un cult car in timp ce Subaru a dat Impreza WRX STI (alt cult car). Si Mitsubishi e tot pe-aici dar Lancer e intr-o clasa inferioara Accord-ului. EVO in schimb e si el o legenda.

View PostSONYVAION31M, on May 11 2008, 00:00, said:

Chiar asa perisabila e placerea unei masini noi?Dupa cateva luni va plictisiti de orice masina?

Din nefericire. Mai ales cind stai mult sa alegi. La mine e cronica problema - cred ca am gasit o solutie: sa-mi conving sefii sa-mi ia o masina in leasing pe care s-o tin un an si pe urma s-o schimb. Cu avans zero. Ce cool ar fi...

Edited by Ioanides001, 11 May 2008 - 00:06.


#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Parerea mea ar fi sa ocolesti Laguna,in 2-3 ani vei pierde cel putin 50% din pretul initial,le scade pretul ceva de speriat.

#16
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View Postcatalinmariescu, on May 11 2008, 01:31, said:

Parerea mea ar fi sa ocolesti Laguna,in 2-3 ani vei pierde cel putin 50% din pretul initial,le scade pretul ceva de speriat.
Daca ar fi singura problema revanzarea ei, la un pret bun, nu ar fi chiar o tragedie;eu sunt un tip mai loial si daca o sa imi placa masina si va functiona bine, nu o cumpar sa o revand (prea curand);de aceea m-am gandit la un model 2008...

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,086
  • Înscris: 02.09.2005
cum am mai spus-o, eu, in buget de 20.000, as alege intre accord sau Mazda 6...dar parca totusi inima ma trage spre accord... :) ... si crede-ma , la volanul unei Honda, nu risti niciodata sa fii confundat cu un cocalar... :)

Edited by jericho, 11 May 2008 - 08:27.


#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
la ce pret iti este oferita laguna?eu zic ca strict intre alea 3 sa mergi pe laguna, interior frumos, de calitate, de fiabilitate cei de la Renault spun ca au lucrat intensiv la asta , si daca ne uitam la fiabilitatea lui clio3 vom vedea ca noile produse renault nu se bucura de fiabilitatea aia "legendara" ce a intrat in folclor. Daca discountul e bun, ia masina de showroom dupa ce verifici tot interiorul masinii. Ca ala e singurul lucru ce ar fi putut fi afectat de vizitatori. Ca sa nu zic ca in banii aia ai un motor diesel cu destui cp si cuplu mai mult decat suficient. Ramane doar sa-ti placa exteriorul,mie unuia nu mi se pare foarte faina din spate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate