Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Noul Renault Laguna vs.VW Passat vs.Mazda 6;rog urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,557
  • Înscris: 04.05.2006
Nu are propulsie Accordul. Tractiunea e tot fata. Lucru neplacut uneori, dar compensat binisor de LSD.

#56
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postrichelieu, on May 12 2008, 16:21, said:

Nu are propulsie Accordul. Tractiunea e tot fata. Lucru neplacut uneori, dar compensat binisor de LSD.

am verificat si eu acum pe un site... mda, oricum e o masina foarte buna si are un design curat placut ochiului...

#57
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

View Postakajohn, on May 12 2008, 17:28, said:

am verificat si eu acum pe un site... mda, oricum e o masina foarte buna si are un design curat placut ochiului...

La ce-i zici 'propulsie'?

#58
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
La rotile din spate care sunt motrice. Cand motorul e cuplat la rotile spate o propulseaza, cand e cuplat la alea fata o tracteaza.

#59
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Am inteles. Thx. La motoare le zice 'propulsoare' indiferent de fwd/rwd, nu? De unde si nedumerirea mea...

#60
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Pai eu iti recomand tot o Skoda Octavia, este o masina excelenta!

#61
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007
Oameni buni, am rugamintea sa va focalizati pe urmatoarele doua modele, ca versus:

1.Noul Renault Laguna - 2.0, motorina, 150 CP, 23.800 euro, made in France, echipare de mijloc plus cateva optionale;
2.VW Passat - 2.0, motorina, 140 CP, 24.600 euro, made in Germany, echipare de mijloc cu cateva optionale.

Astept cu interes opinii pro si contra, cu rugamintea de a opta clar, precis, pentru un model sau altul.
V-as ruga f.mult, daca aveti timp, chef, dispozitie, sa faceti un test drive la dealer-ul vostru din oras, cu Noua Laguna, daca se poate cu motorul de 2.0 pe motorina, dar cu cutie de viteza manuala;apoi, astept impresii..
Eu am facut test drive doar cu motoru de 1.5 pe motorina, de doar 110 CP, pentru ca nu dispuneau de cel de 150 CP;am vorbit cu ei si au in drive test doar modelul cu cutie de viteza AUTOMATA, la motorul de 2.0 - 150 CP, pe care il voi testa maine.....

Va multumesc mult!

P.S.Din varii motive, au iesit din calcul Mazda 6, Honda Accord, Skoda Octavia II...

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,557
  • Înscris: 04.05.2006
E grea alegerea....Eu personal as descalifica din start Laguna, pentru ca mi se pare de-a dreptul hidoasa. Passatul...mi se pare o masina prea stearsa la design, dar urata nu e. E doar prea...banala. Performantele sunt oarecum apropiate, e posibil ca noua laguna sa aiba chiar un mic plus. Calitatea materialelor e mai buna la Passat, exista si dotari mai bune (contra cost...evident). Fiabilitatea.....Renault nu exceleaza la fiabilitate, dar asta e un model nou, care...poate va confirma o crestere in domeniul asta. Cert e ca nici Passatul nu exceleaza la fiabilitate. Ia-o pe cea care-ti place mai mult. Cam aici ar fi alegerea intre ele.

#63
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007
Eeeeee...hai....ca exagerezi;nu poate fi hidoasa;daca Laguna  este hidoasa, atunci Dacia Logan..cum o apreciezi?
In fine, este vorba de gusturi, care nu se discuta...
Amandoua imi plac, si Laguna si Passat;dar imi plac din motive diferite....Passat-ul mi-a placut intotdeauna iar Laguna...niciodata..asta e curios ca imi place modelul III...

#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,557
  • Înscris: 04.05.2006
Tocmai, ca e vorba de gusturi. Sincer, Loganul ma zgarie mai putin pe retina decat noua Laguna. Aia mi se pare disproportionata la faruri si lampile spate....lucru care o strica de tot. De-aia am zis sa alegi pe care-ti place tie...restul detaliilor, intre astea doua, nu pot face diferente prea mari intre ele. Si....Laguna 2 chiar mi s-a parut o masina foarte reusita :).

Edited by richelieu, 12 May 2008 - 20:48.


#65
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007
Ce chestie....mie Laguna II nu imi placea absolut deloc;mi se parea ca arata ca o salupa...

#66
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
si mie mi se pare hidoasa laguna III. Si Logan e urat asa e, dar e si de 3 ori mai ieftin.

#67
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,103
  • Înscris: 02.09.2005
vezi ca in revista autoexpert, aparuta de 2-3 zile, e exact un face to face intre laguna si Passat... poate te ajuta la ceva...

#68
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006

View Postrichelieu, on May 12 2008, 20:07, said:

Calitatea materialelor e mai buna la Passat, exista si dotari mai bune (contra cost...evident).

Calitatea materialelor la laguna este mult mai buna. Excelepte face doar versiunile de varf de la W. Versiunile mai ieftine de passat par chiar "ieftine" la interior.

#69
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

View PostSONYVAION31M, on May 12 2008, 21:02, said:

Oameni buni, am rugamintea sa va focalizati pe urmatoarele doua modele, ca versus:

1.Noul Renault Laguna - 2.0, motorina, 150 CP, 23.800 euro, made in France, echipare de mijloc plus cateva optionale;
2.VW Passat - 2.0, motorina, 140 CP, 24.600 euro, made in Germany, echipare de mijloc cu cateva optionale.

Astept cu interes opinii pro si contra, cu rugamintea de a opta clar, precis, pentru un model sau altul.
V-as ruga f.mult, daca aveti timp, chef, dispozitie, sa faceti un test drive la dealer-ul vostru din oras, cu Noua Laguna, daca se poate cu motorul de 2.0 pe motorina, dar cu cutie de viteza manuala;apoi, astept impresii..
Eu am facut test drive doar cu motoru de 1.5 pe motorina, de doar 110 CP, pentru ca nu dispuneau de cel de 150 CP;am vorbit cu ei si au in drive test doar modelul cu cutie de viteza AUTOMATA, la motorul de 2.0 - 150 CP, pe care il voi testa maine.....

Va multumesc mult!

P.S.Din varii motive, au iesit din calcul Mazda 6, Honda Accord, Skoda Octavia II...

Eu votez cu Laguna.
De passat m-am plictisit ca-l vad peste tot si are si ceva batrinesc. Poate finca e un fel de 'alegerea inteleapta'...
Laguna imi place ca design - e fresh si elegant totodata si asta-i greu de facut. Faptul ca multi o considera urita/hidoasa/bla nu ma mira fiindca nu e un design mainstream. Oricum e d-aia de 'grows on you'...

#70
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005

View Postncristi, on May 13 2008, 07:00, said:

Calitatea materialelor la laguna este mult mai buna. Excelepte face doar versiunile de varf de la W. Versiunile mai ieftine de Passat par chiar "ieftine" la interior.

Daca compari corect, acelasi nivel de dotari (gen privilege vs hl) diferenta e mica intre cele 2. Usor avantaj pt passat, ca nu are plastice vopsite deloc, parca in laguna am vazut vro 2.
Also "pielea" din laguna (cea care vine standard la ultima versiune) e mult "sub" cea din passat hl.

Singura "problema" cu laguna e "avantaj client jdemii de E, bani care ii pierzi instant dupa 2-3 luni".

#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,557
  • Înscris: 04.05.2006
Pai la asta ma refeream si eu. La nivele de dotari comparabile.

#72
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

View Postjericho, on May 13 2008, 07:04, said:

vezi ca in revista autoexpert, aparuta de 2-3 zile, e exact un face to face intre laguna si Passat... poate te ajuta la ceva...
Multumesc.Am cumparat, deja, revista, de ieri!
Autorul articolului inclina un pic spre....si "castigatorul" este...Laguna!!
La un moment dat, tipu' scrie ceva de genul..."ambele sunt masini din care iesi....zambind"!Si are dreptate!Chiar acum am venit de la test drive cu Laguna 2.0, 150 CP, pe motorina dar cu cutie automata.Foarte...foarte...tare senzatia!Tipul de la  test drive mi-a atras atentia ca am 165 km  la ora!!!Si nu observasem...m-a "furat" cu totul;nici un fel de zgomot de la motor nu se auzea..nici cea mai mica trepidatie.M-a impresionat.E adevarat, Passatul mi s-a parut ca reactioneaza mai repede la acceleratie (poate si pt.ca avea cutie de viteza manuala, iar Laguna automata);la Passat e senzatia aia "de te baga-n scaun" cand accelerezi...
Desi, va spun cu tot sufletul, imi placuse foarte mult si Passat-ul si nu ma asteptam ca Laguna sa ma faca, un pic, sa-l uit...Dar azi asta s-a intamplat.Singura chestie cu care raman, inca, un pic neimpacat este caroseria, design-ul exterior al Passat-ului, care aduce a Audi A4 (masina mea preferata) si care imi place mai mult decat Laguna;in rest...Laguna..pentru ca:
- e model 2008;
-pare, putin mai..exclusivista;cel putin pentru  moment;
-interiorul imi place mai mult decat la Passat;
-are 10 CP in plus;
-e putin mai ieftina;
-portabagajul devine imens, dupa ce rabatezi locurile din spate;
- suntem latini, nu?
  Cam asta ar fi pentru azi.Daca o sa imi fac curaj...maine o sa cer proforma de la dealer.Desi..decizia finala inca nu am luat-o...

View PostNetFlow, on May 13 2008, 12:44, said:

Singura "problema" cu laguna e "avantaj client jdemii de E, bani care ii pierzi instant dupa 2-3 luni".

   Ce vrei sa spui?Te gandesti ca or sa ofere discount-uri consistente in maxim doua luni?Daca ma decid sa cumpar..chiar m-as amara un pic sa-i scada asa rapid valoarea;in fond, un discount este echivalent cu o devalorizare...

Edited by SONYVAION31M, 13 May 2008 - 17:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate